Skocz do zawartości
mufti

Aqua Reef Meter

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o info na priv

Pozdrawiam


Prawie 500L Oceanu :) Akwarium Powstało w maju 2009r. Aqua Medic Percula 120 z gięta szyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek ile czasu moczy się elektrodę orp i w czym najlepiej ???


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją elektrodę, tak jak poprzednią, moczyłem od razu w baniaku. Nie ma w sumie znaczenia w czym, byle była cały czas w płynie. Natomiast czas moczenia zależny jest od rodzaju elektrody/producenta. Z reguły długi. Ja myślałem kiedyś, że nie dwa a trzy jajka zniosę, zanim zacznie mierzyć :( . Minął ponad tydzień zanim moja elektroda zaczęła mierzyć ORP. Wcześniej wariowała; To raz zaniżała np. do 150 to zaś zawyżała np. do 800. PO tygodniu zaczęła dobrze wskazywać. Elektroda ORP ma czułą platynową sondę na końcu, ale potencjał jaki się ma gromadzić na niej nie "wskakuje od razu".

Jak już elektroda jest "wymoczona" wskazuje poprawnie, ale np. wyjęcie jej i przełożenie gdzieś indziej lub z powrotem powoduje, że potencjał mierzyć się może nawet do paru godzin. A to za sprawą tego, że śeodowisko w baniaku nie jest stabilne. Płyn testowy 230mV jest silny oxydacyjnie, to znaczy ma ustaloną stałą ilość wolnych rodników na poziomie odpowiadającym potencjałowi właśnie ok. 230mV. Dla innego przykładu umieszczenie elektrody w szklance z wodą z kranu od razu może pokazać wyższy potencjał rzędu 300-340mV. Takie są zdaje się normy. Woda mineralna (niegazowana) z butelki powinna mieć malutko, ale nie wiem ile, bo to nie jest utleniacz. Tak samo RO. U mnie RO pokazywało z regułu coś od 120 do 180 mV...

Rozgadałem się...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek jak mam skalibrować elektrodę PH mam tylko płyn PH 9 i jakoś nie mogę tym płynem muszę mieć też PH 4 , bo jak wciskam ok i przestawiam na 9 to pojawia mi się PH 1.00

I który port licząc od lewej

Wojtek jak możesz to puść mi sygnał to oddzwonię 507 183 132 Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtku możesz polecić jakiś programator którym będę mógł aktualizować soft (najlepiej tani) ? Z tego co zauważyłem to załączenie oświetlenia powoduje skok temp o kilka stopni , kiedy wyłącze oświetlenie temp spada momentalnie o 4 stopnie . Tak powinno być ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam tez jestem sczęśliwym posiadaczem ARM i już myślałem, ze go popsułem:) badzo mi sie spodobala elektroda zasolenia wrzucona przez smithpl. a jeszcze bardziej jej cena:)

ja na razie wiekszych doswiadczen nie mam, bo ARM jeszcze lerzy i czeka na podlaczenie;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marqo :

Wojtku możesz polecić jakiś programator którym będę mógł aktualizować soft (najlepiej tani) ? Z tego co zauważyłem to załączenie oświetlenia powoduje skok temp o kilka stopni , kiedy wyłącze oświetlenie temp spada momentalnie o 4 stopnie . Tak powinno być ?

Tak oczyiście absolutnie nie powionno być. Ale:

Jakie masz oświetlenie? Ile watów i jakiego rodzaju?

Czy wtyczkę 230V zasilającą wyjścia sterujące wpiąłeś blisko zasilacza 12V od ARM?

Czy czujnik temperatury jest zanurzony waściwie? Czy nie jest przy powierzchni?

Co się stanie, jak wyjmiesz czujnik obok akwarium i wyłączysz oświetlenie?

Możesz zamienić miejscami oświetlenie i zaprogramować czasy odwrotnie (tzn. Light2 zamiast Light1) ?

Do programowania procesora 89C4051 osobiście używam prostego kitu AVT:

http://sklep.avt.com.pl/p/pl/48061/programator+procesorow+89cx051.html


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mufti :

Czy czujnik temperatury jest zanurzony waściwie? Czy nie jest przy powierzchni?

jak powinien byc zanurzony czujnik?


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak powinien byc zanurzony czujnik?

Normalnie tak jak się go da zanurzyć, czyli w miare pionowo w dół, zahaczając odgiętkę na kablu o krawędź akwarium.

Chodzi o to, aby czujnik nie podpływał przy powierzchni, bo potrafi wtedy przy silnej lampie nawet i z 5 oC dodać!


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, rozumiem, jeszcze pytanie - czy mogę przedłużyć kabel od czujnika? jeśli tak, to jakiś konkretny przewód zastosować, czy wszystko jedno byle ni eza cienki?


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Silver200 :

Jasne, rozumiem, jeszcze pytanie - czy mogę przedłużyć kabel od czujnika? jeśli tak, to jakiś konkretny przewód zastosować, czy wszystko jedno byle ni eza cienki?

Można. Należy zastosować przewód ekranowany 2 żyłowy plus ekran. Oczywiście nie pomylic przewodów, bo mozna uszkodzić czujnik.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprosze info na priv odnosnie tego urzadzonka.

dzieki


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mufti :

Tak oczyiście absolutnie nie powionno być. Ale:

Jakie masz oświetlenie? Ile watów i jakiego rodzaju?

Czy wtyczkę 230V zasilającą wyjścia sterujące wpiąłeś blisko zasilacza 12V od ARM?

Czy czujnik temperatury jest zanurzony waściwie? Czy nie jest przy powierzchni?

Co się stanie, jak wyjmiesz czujnik obok akwarium i wyłączysz oświetlenie?

Możesz zamienić miejscami oświetlenie i zaprogramować czasy odwrotnie (tzn. Light2 zamiast Light1) ?

Do programowania procesora 89C4051 osobiście używam prostego kitu AVT:

http://sklep.avt.com.pl/p/pl/48061/programator+procesorow+89cx051.html

Oświetlenie 3x24w t5 .Wtyczka znajduje się obok zasilacza . Czujnik zamontowany prawidłowo .

Sprawdziłem na L2 (ledy na 12V) . Wtyczka znajdowała się również blisko zasilacza . Po wyłączeniu oświetlenia nocnego temp spadła o 0,4 stopnia . Oddaliłem wtyczke od zasilacza i ponowiłem próbe . Tym razem temperatura się nie zmieniała . Problem chyba tkwił właśnie w zbyt bliskiej odległości wtyczek od zasilacza . Jutro sprawdze to na L1(t5).


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek rozważ to o czym rozmawialiśmy. Przede wszystkim zmianę procesora na AVR - odpadnie problem z drogim programatorem i wyciąganiem układu z podstawki na czas programowania. Twój sterownik będzie pewnie jeszcze wiele razy otrzymywał aktualizację softu więc znacznie wpłynie to na komfort obsługi. Zmiana na AVR spowoduje jeszcze jedno - zbędny będzie zewnętrzny eeprom i 4066 - za ich cenę i miejsce można wstawić na płytkę jakiś konwerter RS232 i jeśli będziesz miał nowy procesor wrzucić mu bootloader - o wiele prostsze i bezstresowe programowanie nowych softów.

Kolejną zmianę sugeruję w obwodzie phmetru - wywal tego FETa i daj jakiś normalny wzmacniacz o dużej impedancji. W zupełności wystarczy wtórnik na TL08x no i kwestia tabel logarytmicznych o których rozmawialiśmy - jeśli przeczytałeś materiały które Ci podesłałem wniosek jest oczywisty ok58mV/pH liniowej ch-ki nachylenia i wystarczy prosta matematyka.

Osobiście zrezygnował bym z tego sposobu pomiaru temperatury który stosujesz na korzyść DS18B20 - jeden czujnik, 5zł i zero problemów bo nic więcej nie potrzeba,

No i kwestia która wyszła dzisiaj u mnie - Zamieniam,przekaźniki na takie które wyprowadzenia będą miały zgodne z typem G2R Omron'a. W tych które stosujesz (-jemy :( ) obecnie, objawia się pewien problem. Jeśli przekaźnik steruje jakimś obciążeniem, to śmieci które indukują się w ścieżkach 230V (zwłaszcza tej między wyprowadzeniami cewki sterującej) potrafią wygenerować takie cudo że procesor robi "kuku". Przykład - przekaźnik taki jak w projekcie - podłączam 2x36W na świetlówkach T8 - stateczniki indukcyjne - przy załączaniu lampy losowo bach i reset proca. Zmiana przekaźnika na G2R Omron i efekt sporadycznego resetu zanika. "Na sucho" czyli sterując przekaźnik bez obciążenia nic się nie działo....

rozpisałem się -ale warto bo odwaliłeś kawał dobrej roboty któą można moim zdaniem jeszcze udoskonalić. Swoje powiedziałem - co z tym zrobisz to już teraz Twoja "Brocha" :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loccutus, to samo pisalem muftiemu 18B20 i jeszcze zostanie na kolejne 1-wire'owe uklady + AVR i urzadzonko rzadzi :-)

Pewnie nowa wersja zmigruje, wiem ze teraz Mufti walczy aby sie miescic w tym scalaku - wielki szacun , ja z lenistwa wzialbym wieksza kostke :-)

ale na jedno chce uczulic, i twoje urzadzonko tez bo patrzac po fotkach jest tak samo.

Nie uzywasz uziemienia na zasilaniu lamp 220V dla mnie to ... spore nie dociagniecie skoro bawimy sie blisko wody.

A drugie to ... syndrom wasów :-) W zdjecich twojego skalara tez wasy do zasilania.

a w sumie tak prosto mozna przerobic listwy zasilajace aby mialy niezalezne obwody i przy okazji przeniesc obwody z 220V do listwy razem z przekaznikami optotriakami ....


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przerobic listwy zasilajace aby mialy niezalezne obwody i przy okazji przeniesc obwody z 220V do listwy razem z przekaznikami optotriakami ....

i jeśli chodzi o mnie to to jest mój aktualnie obrany szlak. Co do rozwiązań ze Skalarów które znasz - ja doskonale wiem i zdaję sobie sprawę z tego co jest w starych skalarach "nie teges", ale wierz mi że przez założenia do projektu to MUSIAŁO być tak zrobione.... teraz kiedy zająłem się tematem na poważnie - czytaj "nie hobbystycznie" - kompromisów nie ma a całość jest totalnie przeprojektowana - wszystko musiało być zrobione od nowa "jak Bozia przykazała", czyli prawidłowe wymiary i odległości, separacja dosłownie wszystkiego od wszystkiego, uziemienia, ekranowania itp itd.

a co do uziemienia - fakt skalary na płycie nie mają linii PE - ale mają PE ciągnięte od wejścia AC do wszystkich wyjść (przewód PE do wszystkich gniazd łączony do wejścia "w gwaizdę") - tak że linie są zabezpieczone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za porady. Oczywiście wezmę pod uwagę Wasze wskazówki.

Na tą chwilę jednak chciałbym doszlifować software do obecnej wersji sterownika i od razu zrobić V2.0 z poprawkami jak należy aby nie powodować konieczności wymiany kostki co chwilę i zrobic to raz.

Potem pomyślę nad przejściem na procesor ATtiny84 i poprawione listwy zasilania. Ewentulany czujnik temperatury DS18B20 też mogę wsadzić, ale cenowo jest tak, że LM35 kosztuje 3,5PLN a DS18B20 kosztuje 10PLN. Coś za coś :( Te 3 rzeczy warto zrobić i pomyślę o tym.

Nie będę jednak robił większego urządzenia, bo zamiarem tego projektu, wziętego w sumie z mojej potrzeby chwili, było zrobienie prostego kontrolera "dla każdego" :(

Nie mniej niezbędne poprawki oczywiście muszą być wykonane.

Zatem na razie będzie doszllifowany program, a potem ewentualnie nowszy hardware :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko spoko , wiadomo ze na tym etapie nie ma co przerabiac ukladu...

tu masz po 7 brutto http://www.seguro.pl/sklep/?zobacz=2159

i pomysl o atmega8 a ja pomysle o listwie :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po drugim dniu obserwacji moge potwierdzic, ze u mnie pomiar temperatury jest stabilny:) z kolejnych dobrych informacji to, to ze elektroda zasolenia do ktorej link wrzucil smith dziala pod ARM, a na 100% bedzie dzialac jak mufti wroci z wakacji:) to chyba najlepsza in formacja, bo jak uslyszalem cene innych elektrod to cala noc spalem jak pewien bankier z kawalu z poczatku "kryzysu" cala noc plakalem i dwa razy sie zesralem:))


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silver, przetetstowales juz ? Jak tak to tez zamawiam :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie chodzi o ta tania elektrode z firmy T.E.H.System??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Piotrek, o tą chodzi. Zamówiłem ją. Będę próbował.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, jeszcze nie zamówiłem, ale chyba zaraz to zrobię:( i jak nie będzie działać, to najwyżej poczekam na aktualizacje softu, myślę, że warto;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Wojtek tez sobie ja zakupie, super tez jest jej cena. Mam nadzieje ze uda Ci sie ja dostosowac do Twojego dziecka:-)


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.