Skocz do zawartości
rufio

Baniak 100 cnn wysoki

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji iz coraz bardziej brakuje miejsca w obecnym zbiorniku korci mnie postawić baniak około 100 cnn wysoki.

Z racji tego że mam ograniczoną przestrzeń chodzi tu przede wszystkim o szerokość jedynie 45-50cnn :(,jestem zmuszony iść w góre:)I tak miałby powstać zbiornik o wymiarach 130-50-100.

Uwzgledniają problem oświetlenia przy tej wysokośći powstała by nowatorska:) konstrukcja zaczynająca się gdzieś w jedej trzeciej wysokości akwa.od dołu idąc do góry gdzie zostały by osiedlone korale.

Dodam iż baniak ten byłby nastawiony głównie na ryby z malą ilością korali.

I teraz pytanie czy ktoś ma lub miał doświadczenie z tej wysokości zbiornikiem?chodzi mi głównie o grubość szkła?

Ze strony Thewalda wynika iż wystarczy 12 mm jednak ja skłaniał bym się ku 16 mm.

pozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak będziesz sprzątał baniak przy dnie?

zostaje chyba tylko zdjąć koszulkę, maska i rurka dawaj:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko z tym nie będzie problemu :(


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz, pompy, sump, maska i rurka do nurkowania :( oto najbardziej niezbędne wyposażenie.

Sorki że tak trochę z żartem, ale na poważnie to współczuję ci obsługi takiego baniaka. Do tego jeszcze ta grubość, nawet jak tam wejdziesz to nie będziesz się miał jak poruszać. Praktycznie wszystkie prace będziesz musiał wykonywać przy pomocy odpowiednich narzędzi, o wyciągnięciu padniętej (oby nie było takiej sytuacji) rybki gdzieś z pomiędzy skał praktycznie mowy nie ma. Jeśli jest baniak odpowiednio gruby to wysokość już nie jest tak bardzo uciążliwa, po prostu dajesz nura i tyle. :(

Ja mam 75cm wysokie i 65cm szerokie i klnę nie raz że mogło być choć 5cm niższe. Oczywiście zrobisz jak uważasz za stosowne. Szkło 12mm na takiej wysokości to może i wytrzyma, ale powierzchnia klejenia będzie zbyt mała, bez ramy chyba się nie obejdzie. Na tą wysokość poleciłbym szkło 19mm. Grubość 16mm z tego co zdążyłem się zorientować nie występuje obecnie na rynku. Większość klei silikonowych jest przewidziana przez producentów do wysokości 60cm ja zaryzykowałem bez obaw 75 (choć po napełnieniu szybko zdecydowałem się na dodatkowe wzmocnienie) jednak metra bym już tradycyjnie na silikon nie robił.

Najgorsza jednak w tym wszystkim to jednak obsługa, nie ma bata żebyś nigdy nie miał potrzeby sięgnąć do dna, jeśli nie przy konstrukcji to później.

Proponuję eksperyment, weź jakąś skrzynię, lub ustaw poprzeczkę na wysokości takiej jak planowane akwarium spróbuj się przez to przechylić pomyśl że będzie jeszcze woda i skała i sam zobaczysz jak to będzie wyglądać.

Ja bym radził jeśli jesteś rosłym chłopem to nie więcej niż 75cm, to i tak jest w obsłudze kaszana, sam nowy baniak obniżyłem do 70cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do czynienia z baniakami 90 cnnn wysokimi (nie prywatnie):)i specjalnie tragedi nie ma dlugie ręce plus chwytak:).

Tak jak pisałem skały była by tam niewielka ilość (konstrukcja w formie słupa)tak więc wrazie padnięcia ryby problemu z wyciągnięciem by nie było.Kurcze faktycznie producenci silikonów zalecają max 60 cnn,jakoś mi to uleciało z głowy

:(....eh pewnie bedzie trzeba rozebrać garderobę i iść w dlugość:Dtylko co powie zona:D


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co na to powie Ryba :(

Przecież nawet postęp w dziedzinie TV właśnie poszerzył obraz nie wyciągnął w górę, tak mamy skonstruowany organ widzenia, lepiej i przyjemniej w poziomie :(

Proporcje 1:2 lub więcej są przyjemniejsze dla oka, choć ja sam poszedłem ciut za bardzo w drugą stronę :D

Tak czy siak meterek na wysokość, przy 50cm grubości to trudny temat przyznasz sam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybie to pewnie bez znaczenia:),chociaż biorąc pod uwagę np.kwestie terytorium rogatnic w naturalnym srodowisku ,ciągną się one nie tylko w poziomie ale i w pionie:D...pozdrawiam:)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rufio, spoko dasz radę ... dla żony śliczny pawlacz nad akwarium!

Wilk syty i ryba cała :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem że jest silikon SILIRUB AQ SE, SILIKON O PODWYŻSZONEJ WYTRZYMAŁOŚCI firmy Soudal.Jakoś ostatnio stosowałem tylko silikony Den Bravena do klejenia akwa i zapomniałem o tamtej firmie:)nic jeszcze muszę przemysleć sprawe czy 100 cnn czy zmniejsze wysokośc do 75-80 cnn.Jak by nie bylo cena szkła przy 12mm a 16mm jest doś znaczna.Ale muszę jeszcze skonsultować to z dostawcą szkła:).


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150cm wysokości, Lakma KA 11 - trzyma już dwa lata.

Nie rób takiego wysokiego baniaka. Prędzej czy później będziesz miał go dość. Poprawienie każdej pierdoły urasta do rangi lotu w kosmos.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość wysokością, ale jakie długie w końcu zrobisz ? bo jak 130cm na 75 to 12mm z dreszczykiem ale styknie, ale tak już 150 albo więcej cm to 15 i też będzie baniaczek rozdęty dość mocno.

Wytrzymałość akwarium jest ważna, już było na forum jak jeden kolega zbierał ryby i korale z podłogi do wiaderek, (rozmiary jakoś podobne i szkło 12mm tyle że nie dal wzmocnień) o remoncie mieszkania własnego i sąsiadów nie wspominając.

15mm Opti White na dziś kosztuje 450zł/m2 float 350zł/m2 cięte na CNC a polerowanie krawędzi od 30 do 50zł.mb

We Wrocku firma nawet zaszalała i woła za odbarwione szkło 975zł/m2 powaliło gości.

Silikony akwarystyczne Den Braven wcale nie są mocne, mają 15kg/cm2 schnie 2mm/dobę a akwarystyczny Tytan ma 20kg/cm2 i schnie 3mm/dobę

Jest też fajny Soudal AllKleber czy jakoś tak, reklamują że jest dużo wytrzymalszy od silikonów i ma lepszą przyczepność tiksotropiczną. Też się nad nim zastanawiam, cena nie ma znaczenia, ale wolałbym nie być królikiem doświadczalnym :(

rufio rozbierz garderobę :( zrób większe akwa w pozostałej części filtrownię, jak będzie ładne duże akwa to i ryba i żona będzie dobrze umkać :D

"Co powie ryba" to słowa piosenki z "Kilera" :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Michał przecież u Was jest baniak z czarnopłetwym o nie bagatelnej wysokości:)ale pewnie dam sobie na wstrzymanie z tym meterkiem do góry:)chociaż kusi mnie strasznie:) z racji prostoty zabudowy mysle że z poprawianiem czego kolwiek nie było by aż tak żle.Choć w praniu to czasem wychodzą takie tematy ze pewnie mogło by być nie za ciekawie .Mam jeszcze jeden pomysł na zwiekszenie głębokości z racji grubych na 50 cnn ścian budynku:strutin...kto wie może zrobie małą demolke sciany :Dbo raczej garderoby nie zlikwiduje :(

no fakt tomajk to cytat z "Kilera":Dpozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja tak myślę że 100 cm da się zrobić wiadomo że problem będzie w obsłudze

i kosztach światła noemalnie słońce daje około 10 000 lux na metr w afryce

w akwa przy HQI mamy około 400 / 500 wydaje mi się że trzeba zastosować

400 setki ale uważam że jest to do zrobienia, tomayk ma rację problem

raczej w budowiem znajomy zobił coś podonmego z szyby 20 mm ale koszt to ok

5 000 tys

pozdrawian


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze metrowy baniak jest opcją ale tylko wtedy jak możesz sam w nim pływać swobodnie. Martin miał racje z tą rurka:D. A tak poważnie to udobruchaj żonę. Najbardziej wygodne w obsłudze są akwa w których wszędzie sięgniesz ręką. Wtedy żadna akcja nie będzie trudna.


Etap 1: Chłonięcie wiedzy i wstępne przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co prawda parę kilo temu :) ale zobacz, jak wygląda obsługa akwarium 100cm wysokości:

1202-snochu.jpg


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...i budowa 150cm wysokości:

1202-snochu1.jpg

Wygląda na fajną zabawę, ale gorzej jak coś trzeba poprawić.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
snocho :

co prawda parę kilo temu :) ale zobacz, jak wygląda obsługa akwarium 100cm wysokości:

1202-snochu.jpg

No Michał naprawdę parękilo:P


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Hehe i trzeba by mieć miejsce w sumpie na "dodatkowe" 80L płynu :)

Wejście do baniaka nie taka straszna sprawa, ale jak się poruszać gdy grubość zaledwie 50cm ?

Gdyby tak wysokie 100 i grube na 100 to można popływać z rybkami :)

Ten gość co bez pianki wlazł do akwarium to odważny, nie brakuje chyba różnych mniej lub bardziej "niezdrowych" dla ludzi a ostrych elementów skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak na razie żyję i mam się nieźle, ale piankę sobie kupiłem, jak widać na następnym zdjęciu :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
snocho :

jak na razie żyję i mam się nieźle, ale piankę sobie kupiłem, jak widać na następnym zdjęciu :)

Wow no to panie ten tego :) można powiedzieć, żeś akwarysta pełną gębą :) nie każdemu dane jest nurkować w akwarium, tak to rozumiem :)

Czyli znasz temat "od środka" :)

Z tą odwagą jeśli chodzi o ryzyko zranienia, to jedno, ale chyba nie należało do przyjemności dotykanie tego czy owego w baniaku, no tak mi się po prostu wydaje, a pianka sprawę załatwiła.

Nie wiedziałem, że to ty występujesz na obu fotkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale za to jaki efekt !!!!!!!!!!!!!!!


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.