Skocz do zawartości
VITUL2

projekt 300l

Rekomendowane odpowiedzi

Chce na spokojnie zaplanować akwa 300l które w tym momencie jest zbiornikiem słodkowodnym.

Wymiary 120x50x50, pokrywa własnej roboty 4x56w. Bedę musiał wymienić świetlówki na inną barwę i prawdopodobnie dołożyć jeszcze 2x56w. Ale to mały problem. Bardziej mnie martwi szafka pod akwa w której miałby stanąć sump.

Mianowicie: szafka ma wymiary 120x55x48(d/sz/w), początkowo mialem zamiar wstawic akwa ktore posiadam (84x32x40- ok 107l) ale pozostanie mi z 5cm dostępu do sumpa-wydaje mi się ze to troche za mało do swobodnego grzebania-jak myślicie?

Jak nie to pozostanie mi zamowienie sumpa o wymiatach 50x50x30 czyli 75l-nie wiem czy nie bedzie za mały:/

No i kolejny problem z odpieniaczem.Mam zamiar zrobić sam na bazie tego

http://www.aquariumtechnik.at/pfd150.html

ale on ma 58 cm a ja sie musze zmiescic w 43 max.Czy w takim razie moge zrobić większą średnice kosztem wysokosci?

Dzieki za wszelkie rady.Pozdrawiam


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej byłoby zmienic szafke ale jak to nie wchodzi w gre to polecam odpieniacz do sumpa TUNZE Classic DOC Skimmer

http://tunze.com/fileadmin/images/product_database/-info51.2.jpg

Classic DOC Skimmer

Odpieniacze te pracują na zasadzie rotacji horyzontalnej i są napędzane przez Hydrofoamer . Zasada odpieniania, to tzw.odpienianie kontaktowe. Większe cząsteczki wielkości plangtonu nie zostają odpienione. Ten sposób działania jest ochroną żywego plangtonu, który dostaje się do pompy. Extremalnie płaska budowa sprawia że są najmniejszymi odpieniaczami w swojej klasie wydajności.

Mała wrażliwość

W akwariach z koralami miękkimi, n.p. anemony, ilośc rozpuszczonych związków organicznych może być większa, a niekiedy nawet niezbędna dla życia. W tym typie akwaria można wykorzystać pełną objętość zalecaną, bez potrzeby brania poprawki.

Duża wrrażliwość

Akwaria z przewagą małopolipowych koralali twardych (SPS) wymagają szczególmie wysokiego stopnia czytości. Nie powinny być obciążane fosfatem albo azotanem. Classic DOC Skimmer NIE powinien być stosowany w tych akwariach jako „Stand-Alone-rozwiązanie“. W tym typie akwaria powinno się przy wyborze odpieniacza korygować objętość zalecaną o 60% w dół.

Wysoka wrażliwość w zbiornikach hodowlanych z plangtonem.

Korale twarde lub zbiorniki hodowlane z plangtonem wymagają szczególnego stopnia czysości. Wysokie nasycenie tlenem i czystą wodą są warunkiem koniecznym.W tym typie akwaria powinno się przy wyborze odpieniacza korygować objętość zalecaną o 70% w dół.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzmy ze kupno gotowego odpieniacza to ostatecznosc...


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry Chlopie, ale tu sie nie oszczedza, a kto oszczedza placi podwojnie, tymbardziej ze koszt odpieniacza to pikus w porownaniu z reszta sprzetu, a jest to najwazniejsza sprawa. kup/zrob stelaz jak na bialego akwaryste przystalo, a do tego bedziesz sie mogl rozpedzic z odpieniaczem. pozatym odstep miedzy sumpem a akwarium powinien byc (wg mnie) taki, abys mogl tam wsadzic glowe i rece i WYGODNIE dotknac najdalszego miesca pod baniakiem.


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
VITUL2 :

... Bardziej mnie martwi szafka pod akwa w której miałby stanąć sump.

Mianowicie: szafka ma wymiary 120x55x48(d/sz/w), początkowo mialem zamiar wstawic akwa ktore posiadam (84x32x40- ok 107l) ale pozostanie mi z 5cm dostępu do sumpa-wydaje mi się ze to troche za mało do swobodnego grzebania-jak myślicie?

Zastanów się jak wyjąć kubek odpieniacza żeby ściek wylać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobił bym odprowadzenie na dnie kubka z zaworem.

Wiem jak to jest z oszczędzaniem, ale wiele osób konstruuje odpieniacze własnej roboty więc dlaczego ja nie mógł bym tego zrobic!? Akwarium ma już swoją szafkę, i nie planuje robic do niego stelaża-to jest komplet i nie chce miec jednej szafki "od czapy".


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co kombinowac? policz ile teoretycznie zaoszczedzisz wzgledem tego jak by bylo Ci najwygodniej, i jaki jest to odetek calego baniaka razem z zyciem i sam dojdziesz do wniosku, ze po cholere za te 200zl ma Cie cholera brac zawze kiedy Ci przyjdzie cos zrobic przy inwentarzu, nie wspominajac o odsysaniu syfu z sumpa


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze potrafisz zrobic w sumpie cos w postaci szuflady ? Wtedy moglbys do czyszczenia wysuwac caly sump ?

Wyglada na to, ze poza szklem, ktorego koszta prawie nie odgrywaja roli w caloksztalcie, nic tam nie pasuje. Chyba bym usiadl i przemyslal sprawe powtornie...

Moze wyciac z szafki dno i "podbudowac" ja od dolu ze 20 cm? Odpieniacz to rowniez korpus i pompa. 43 cm to zbyt malo, zeby tam weszlo cos dobrego, a ten plaski Tunze, juz przed laty, nie wyrabial w moich 240 l. Technika poszla do przodu...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci tak : to co masz ( zbiornik, pokrywa, szafka, szkło na sumpa ) stanowi ok. 5-10% finalnej wartości Twojego projektu . W zależności od tego na jakim osprzęcie będzie to robione i pod jakie życie wartość tych rzeczy może wynieść nawet poniżej 1% :)

Dlatego przemysl jeszcze raz czy chcesz wąchać smrody z niemytego od 2 lat kubka ...

Przecież przez lukę 5cm nie włożysz ręki a co mowa jeszcze ją zgiąć by dotknąć dna sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja!


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja - przemyslę jeszcze raz ten projekt.nie ma co wycinac dna szafki zeby zyskac 5cm. Możecie powiedziec jakiej wysokosci macie szafki pod akwa?


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie 80cm wysokości.


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stanęło na tym ze bedę powiekszał szafkę:p

a teraz druga sprawa.Co sądzicie o takiej hydraulice do tego akwa- spływ i rewizja fi40 powrót fi20 z rozgałęzieniem na 2 rury.Pytam bo mam taki zestaw i chce zasięgnąć opiniiczy fi 40 nie za duże do takiego akwa.dzieki


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hydraulika nie moze byc za duza. ale powrot za maly. daj 40 40 i powrot 25. ja buduje nowy baniak 160x60x60 i bede miec 32/32/25 i bedzie git dla pompy 3000 litrow/h.

ja tez chcialem tak "przerabiac" slodkie na morskie i dobrze ze w pore byl ktos kto mi taki pomysl wybil z glowy.

stelaz jest 100 razy wygodniejszy od szafki


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego sądzisz ze przerobiona szafka będzie cyt."gówniana"?Dlaczego stelaż ma być lepszy od płyty?od zawsze mam akwa na szafce i nie jestem jedyną osobą która tak ma. Nie podoba mi się że od razu zakładasz że jak ktoś chce zrobić coś samemu to nie zda to egzaminu. Jasne-najłatwiej isc do sklepu i kupic wszystko gotowe a najlepiej to wziasc ekipe która założy ci akwa i jeszcze bedzie przy nim robila...

a co do powrotu to mam cały zestaw który już chodzil w wiekszym akwa i nie było problemu ze niby powrót za mały.

Chciałem tylko wiedziec czy rewizja nie bedzie za duza i dzieki za info ze nie moze tak byc.


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to 300L faktycznie mogłoby stać na szafce, płyta wytrzyma bez problemu. Ja mam akwarium kwarantannowe 200L jakiś gotowiec z szafką, chwieje się ale trzyma i pewnie długo wytrzyma, choć widać, że płyta cierpi od wilgoci. Sól ma silne właściwości absorpcyjne, i nawet odrobina jej jak pozostanie chłonie wilgoć z otoczenia, czyli tak naprawdę miejsce gdzie ta sól się znalazła (przez przypadek o który bardzo łatwo)jest stale wilgotne i płyta dostaje najzwyklej w świecie rozdęcia :p Ale dwa lata wytrzyma, później i tak trzeba robić nowy większy baniak i wtedy robi się już na stelażu :p Stelaż ma to wielką zaletę, że stoi to to wszystko stabilnie, a jednak miejsca na sump i klamoty jest o wiele więcej w porównaniu z szafką. Nawet fronty przy stelażu przy jakichkolwiek "wypadkach" wywalasz i montujesz bez problemu nowe, ba nawet od bidy to i bez ozdóbek wytrzyma czas jakiś, bo tylko estetyka ucierpi, dlatego też poleciłbym stelaż. Ja i tak robię całkiem inaczej ale i inne baniaczki miałem przeważnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@2VITUL ja akurat jestem z tych co wszystko robia sami, i uwazam ze jak sam zrobie to jest najlepiej, jezeli nie wymaga to fachowej wiedzy (jak np. elektronika). chodzi o to, ze szafka to jest dobra pod slodkie, gdzie masz tylko kubel na dole i zarcie dla rybek.

pod morskie lepiej miec stelaz, wpakowac tak duzy sump jak tylko wejdzie i tak duzo sprzetu jak tylko chcesz i robic wszelkie prace WYGODNIE a nie kombinowac


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.