Skocz do zawartości
pdz

500-700 litrow - weryfikacja zalozen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mialem dluzszy czas slodkie akwa ale zawsze marzylo mi sie morskie.

Na wiosne zaczynam (jak sie uporam z papierkowymi sprawami) budowe domu, wiec pod wzgledem organizacyjnym bede mogl wygospodarowac miejsce, bez problemu podprowadzic wode i odplyw a i kasy uszczkne troszke z budowy :googleye

Po kilku dniach studiowania dzialu dla poczatkujacych mam prosbe o weryfikacje projektu.

W akwa na poczatek na pewno bedzie zyc to co jest dobre dla poczatkujacego morszczaka, czyli niezbyt wymagajace stworzonka :tongues

Do zalozenia zbiornika cala masa czasu ale wole doksztalcic/poradzic sie juz teraz, zeby nie bylo niespodzianek.

1. Akwarium

Wybralem wstepnie max.200x(50-60)x(50-60), prostokatne (podobno latwiej uzyskac przeplyw wody bez martwych stref).

Nie jestem pewien co do szerokosci i wysokosci - zbyt wysokie sa niewygodne w obsludze.

Jaka dlugosc pod katem owietlenia, zeby nie kombinowac, ze jest za dlugie czy za krotkie.

2. Sump

Jaka pojemnosc powinien miec sump (pewnie im wiekszy tym lepszy ale ile powinien miec aby byl wystarczajacy aby pomiescic urzadzenia), jakie wymiary, ile komor ?

3. Szafka

Przewaznie sa to stelaze zrobione z katownikow o grubosci 3-4 mm i zabudowane.

Moze zamiast szafki jakis murek po bokach, na to blat np. z konglomeratu i drzwiczki drewniane, czy nie kombinowac w te strone ?

Czy caly osprzet zrobic w szafce, czy moze po drugiej stronie sciany - jest malutkie pomieszczenie pod schodami, co wygodniejsze ?

4. Sprzet - chcialbym jak najbardziej zautomatyzowac obsluge, wiec po lekturze wybor padl na Profilux II.

Z tego co wyczytalem, mozna nim sterowac oswietleniem, pompami cyrkulacyjnymi, co wiecej z jego pomoca mozna zautomatyzowac ?

Jakie moduly zakupic dodatkowo z kompem ?

5. Jakie pod katem Profilux'a wybrac (firma, model) :

- pompa glowna ;

- pompy cyrkulacyjne - ile do tej pojemnosci akwa ;

- ja rozwiazac dolewki - sa rozne czujniki, chodzi mi o niezawodnosc rozwiazania - plywakowe, optyczne ;

- filtry RO, DI ;

- oswietlenie - wiem, ze moge wybierac z hqi, t5 czy moze obie ? jaki ewentualnie zestaw tzn. ile i jakiej mocy hqi i t5 ?

- dozowanie mikroelementow - w jaki sposob rozwiazac (czy pozostaja drogie pompy dozujace czy moze cos innego) ?

6. Odpieniacz

Jaki wybrac do wybranej pojemnosci ok. 500-720 litrow (w zaleznosci od wymiarow) ?

Czytalem, ze przy metodzie berlinskiej najlepiej aby byl 3x wiekszy niz zalecany przez Producenta.

7. Skala - wiem, ze ma byc porowata i lekka, czy na cos jeszcze nalezy zwrocic uwage ?

8. Chlodziarka

Akwa bedzie stalo w pokoju dziennym (ok. 24 m2) na scianie, ktora oddalona jest od okien, wiec nie bedzie bezposrednio swiecic slonce.

Pokoj, mimo, ze od strony poludniowej to bedzie od strony lasu.

Czy potrzebna bedzie chlodziarka, czy wystarczy panel z lampami umiescic nad akwarium (nie stosujac pokrywy), ewentualnie panel z wentylatorkow jak w kompie.

9. Co poza tym polecicie dla zautomatyzowania calej instalacji ?

Pewnie bede mial wiecej pytan, poki co tyle ma po lekturze Forum.

pozdrawiam

Pawel


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Pawel.

a wiec tak jesli masz fundusze to super i jesli jestes przygotowany na spore wydatki to tez super,bo akwarystyka morska to drogie hobby hehe

wiec akwarium bym zrobil takie jak ja mam a wiec 200x80x60 dlatego 80 bo bedzie ladna glebia a jak ustawisz skale to bedzie super wygladalo,ale oczywiscie decyzja nalezy do ciebie.

sump-moj ma 110x50x40 i ma 3 komory a wiec splyw+odpieniacz 1-komora,DSB i glonowy 2-komora,pompa powrotna 3-komora i to w zupelnosci wystarczy.

szafak to juz zalezy od ciebie jak ci sie bedzie podobalo,ale jesli bedziesz robil stelaz to nie rob z kataownika tylkoz profila zamknietego,jest wytrzymalszy i latwiej do niego cokolwiek przykrecic.

odpieniacz to tak jak napisales lepiej kupic dwa razy wiekszy niz pojemnosc akwa a wiec KZ-M lub BK-250,to moje propozycje ale pewnie sa inne rownie dobre.

osiwetlenia -jesli chcesz hodowac sps.lps-y to 3x250 hqi i 2x80actynika spokojnie wystarcza,ale sa na rynku juz LEDY wiec moze warto w nie zainwestowac choc cena rowniez powala jak narazie ale miejmy nadzieje ze stanieja za jakis czas.

poma glowna -jesli awka ma stac w pokoju goscinnym tak jak jest u mnie wiec bedziesz chcial miec troszke cisze,wiec RED DRAGON 6500,lub mini RED DRAGON 5000 spokojnie dadza rade a sa przy tym niemal nieslyszalne.

co do pomp dozujacych i profiluxa to narazie nie mysl o tym bo zanim zacznieswz to uzywac to minie sporo czasu tak ze skup sie narazie na najpotrzebniejszych rzecach jesli moge doradzic.

Tak wiec czeka cie dluga droga ale efekt jaki bedzie pozniej wynagrodzi wszystko.

jesli chcesz co wiedziec to pisz na priv.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szeroki baniak - ładny baniak. Na twoim miejscu zrobiłbym metrowej szerokości (minimum 80cm jak napisał gregor.gg ) byłaby super głębia, korale miały by gdzie rosnąc... a i na ładną plaże przed frontową szyba by się miejsce znalazło. 50-60cm szerokości to taka kiszka będzie przy 2m długości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o dolewke to polecam Tunze Osmolator. Co do chlodzenia to przy oswietleniu T5 na pewno starcza wiatraki, przy HQI zalezy od mocy oraz temperatury w mieszkaniu. Dozowanie mikroelementow polecam GRO-tech IIING ewentualnie pompy dozujace do profiluxa jesli sie na niego zdecydujesz. Odradzam pompy dozujace Aqua-Medic. Zaopatrz sie rowniez w miernik TDS do mierzenia czystosci wody na wyjsciu z RODI-to bardzo wazne.

50 cm szerokosci to moim zdaniem pomylka, akwarium bedzie wygladac bardzo plasko. 60 to minimum.

Rozwaz takze czy chcesz takie dlugie akwarium-bedzie raczej drogie w oswietleniu. Akwarium 150-180cm dlugie oswietlisz 2 lampami HQI lub jednym rzedem swietlowek 80w, natomiast 200 cm to juz 3xHQI lub 2 rzedy swietlowek 39watt. Wymiana swietlowek raz na 6-8 miesiecy lub zarnikow raz na rok to spory wydatek a swietlowek 39 masz 2 razy wiecej do wymiany niz 80watt przy czym cena za swietlowke prawie ta sama.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki za info.

Wstepnie zalozylem :

1.Akwa

180-200x80x60, to i tak bedzie duzy zbiornik 864-960 litry brutto.

2.Sump

110x50x40 3 komory - zmieni sie pewnie wymiar w zaleznosci od zabudowy

3.Szafka - zastanawiam sie nad np. murkiem z ladnej cegly po bokach, wzmocnienie na srodku - stelaz z profili, na to blat z konglomeratu, marmuru czy podobnego materialu i przod otwierany.

Czy bedzie to odpowiednio sztywne ?

Co do reszty punktow to prosze o propozycje.

Oczywiscie zalozenie takie, ze chcialbym miec osprzet porzadny, dobrej jakosci.

W slodkim tak kombinowalem, ze kupilem dwa filtry, zaden nie spelnial oczekiwan, finalnie i tak wzialem kubelek Eheim'a.

Wiem, ze akwa bedzie sporo kosztowalo.

Moze ktos podpowie w jakies kwocie (oczywiscie orientacyjnie) zamknie sie taki projekt ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Jeśli masz do dyspozycji pomieszczenie dodatkowe na osprzęt to suuuper. Ja bym bardzo chciał mieć taką możliwość. Ma to trzy zalety, jedna jest taka że nie jesteś ograniczony wielkością szafki i masz możliwość składowania wszelkich różności, dokładania i kombinowania. Druga to cisza, bo wszystkie głośne sprzęty masz w innym pomieszczeniu, a trzecia to, że tak powiem "drzwi", za które lepsza połowa nie wchodzi i nie boli podmiana, przygotowanie solanki itp.

Jak zrozumiałem akwa stanie w domu, więc może rozważ pomieszczenie serwisowe w piwnicy, na pewno będzie więcej miejsca, którego zawsze jest za mało. Jak zrozumiałem chcesz zautomatyzować je w maksymalnym stopniu, więc potrzebne będzie ci miejsce na zapas wody RO do uzupełnień i dużą beczkę do podmian. Dobrze by było by w tym pomieszczeniu przewidzieć doprowadzenie wody i ścieku, a i kratka spływowa w podłodze zaoszczędzi ci ganiania ze szmatami.

Co do chłodzenia to ja w podobnej wielkości pokoju mam 2-3 krotnie mniejszą powierzchnie akwa, a w lecie odparowuje mi z 10 litrów wody na dobę. Myślę że będziesz miał do usunięcia z tego pomieszczenia około 30 litrów wilgoci na dobę więc może warto od razu pomyśleć na klimatyzacją. Co do chłodziarki to bym pomyślał dopiero jak będziesz wiedział że akwa się grzeje.

Co do kosztów to trudno cokolwiek powiedzieć, w zależności od tego co do głowy ci przyjdzie.

Szkła i szafki powiedziałbym że w 4k zamkniesz.

Oświetlenie w zależności co wykombinujesz, ale na potrzeby przybliżenia założę 2xlampa2x250W czyli około 4,5k(chyba że ściemniane stateczniki to +2k)

Odpieniacz i pompa obiegowa 5k+/-2k

Profilux 5k

Skała lub ceramika; 3-4k skała a w przypadku ceramiki nie wiem;]

Cyrkulacja 4,5k

Beczki, pompki do mieszania, poprawki(w działającym projekcie;)) i inne duperele 4k

A reszta to już przyjemność kupowania życia;]

Pozdrawiam

Filip

PS. Policz dobrze energetykę i bezpieczniki. Akwa żre prądu co niemiara a tak zwany "stres" trwa nawet kilka godzin. Lepiej teraz zrobić perspektywicznie elektrykę niż później biegać do korków bo się czajnik włączył.


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piwnicy nie bedzie, pomieszczenie za sciana to niezbyt duza powiezchnia pod schodami.

Najlepiej bedzie chyba jednak zrobic to w szafce, pod szafka jakas kratka odplywowa na wszelki wypadek, oczywiscie odplyw i doprowadzenie wody.

Zastanawiam sie nad wielkoscia akwa ... wychodzi jednak sporo drozej niz zakladalem, myslalem, ze zmieszcze sie w 15k ... musze to przemyslec, nie mam drugiej polowki, wiec to bedzie moja decyzja ... i kasa :googleye


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 900l to z 30tysi musisz szykowac.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwość założenia tzw. "filtrowni" to się nawet nie zastanawiaj nad szafką.. pod akwa zostaw sobie przestrzeń na: suchy pokarm, siatkę na ryby, aparat, książki itp itd :tongues a całość obróbki wody wywal do oddzielnego pomieszczenia gdyż:

1- nie ma takiej możliwości, żeby nie było słychać tego co się w szafce znajduje, choćby obiegówek i odpieniacza

(cyrkulację w akwa też słychać ale to pikuś w porównaniu z tym co potrafi być słychać z szafki)

2- (prawie) nieograniczone możliwości rozbudowy systemu - w zasadzie od razu robisz sobie w ciągu takie zbiorniki jak spore szczepkarium, refugium/areszt, czy cokolwiek innego do prowadzenia wszelakich eksperymentów jak masz takie zacięcie - na dobrą sprawę możesz sobie wykombinować "plażę" z rosnącymi mangrowcami :googleye (spora dyskusja kiedyś była o roli jaką mogą pełnić w filtracji)

3- brak problemów z chłodzeniem (zwłaszcza gdy jak już pisał Filip masz piwnicę) oraz patrz pkt. 2

4- brak wody na parkiecie/dywanie - zwłaszcza istotne jak przyjdzie Ci do głowy się ożenić :waving

No chyba, że to Twoje pomieszczenie pod schodami to coś takiego jak u mnie, że się wyprostować nie można i miejsca niewiele więcej niż w szafce...


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety bede musial zrewidowac projekt.

15k to max.

W jakiej wielkosci akwarium celowac przy tej kwocie, biorac pod uwage automatyzacje ?

Tak myslalem, zeby odpuscic automatyke na poczatek i z czasem rozbudowywac ale bede mial kredycik hipoteczny, wiec wole to "upchnac" wlasnie w nim.

Przyszla zona no coz ... albo zaakceptuje moje hobby albo ... niewazne :googleye


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez automatyzacji może by ci się jakoś udało na okazjach zmieścić w 15k. To też zależy od życia. Ale z komputerami to nawet bym się nie sadził. Jeżeli ci wszystko wypali to czekamy na fotki bo zapowiada się ciekawy zbiornik:)


Etap 1: Chłonięcie wiedzy i wstępne przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze kolega bloodlie nie patrz na komputery bo jak sie dobrze temu przyjrzec to nie sa az tak niezbedne,przeciez bedziesz codziennie w domu?

co do sprzetu to jesli chcesz miec dobry sprzet to tu nie zaoszczedzisz,bo jak sam napisales bedziesz kupowal dwa razy a po co?kupic raz i miec spokoj.

jaki zbiornik bys nie postawil-czy to bedzie 300l czy 700litrow koszty beda zawsze i tego nie unikniesz,przy mniejszym oczywiscie beda mniejsze.lecz mysle ze jesli troche sie postarasz i po malu bedziesz kupowal sprzet to spokojnie dasz rade i nie rezygnuj z tych wymiarow bo to bedzie baniak idealny,ja mialem wczesniej 450litrow i juz zmnieniam ba tamten byl za maly,a mialem taki sam problem co ty tez sie balem ze ile to bedzie kosztowalo a jednak nie jest tak zle ,baniaka nie musisz miec nowego,ja np.kupilem uzywany z przednia szyba opti,szafka,sumpem i pompa red dragona za 2tys zlotych wiec nie jest to jakas tragedia.jak poszukasz to znajdziesz,ja wyliczylem ze z calym osprzetem zmieszcze sie w 20tys.tak ze nie znichecaj sie bedzie dobrze,tak jak napisales wczesniej masz czas wiec spokojnie mozesz po malu juz sie za czyms ogladac,jakis sprzecik kompletowac,bo nie bedziesz odczuwal tak tych kosztow tak jak wydasz naraz 15-20tys,jednak mysle ze 20tys to musisz wydac na bank.sa rzeczy ktore warto kupic nowe na sa rzeczy ktore mozna kupic uzywane,a komputer narazie sobie odpusc,tak naprawde potrzebujesz kontrolowac tem i ph,reszte mozesz testami kontrolowac,troche wiecej zabawy a taka ma myc akwarytsyka morska,nic na latwizne.

pozdrawiam grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pdz – ja na moje akwa 700lit wydałem ok. 11 tyś większość sprzętu używana

PS.bez żywej skały,automatyzacji i życia. Mogę Ci podesłać kosztorys .:googleye


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3PIOTR4 : Dzieki, jesli mozesz to podeslij, najchetniej w watku, to inni tez beda mieli orientacje.

gregor.gg : Nie zniechecam sie, akwa morskie chcialem miec od dawna, do tej pory mi nie przeszlo :googleye

Nie lubie kupowac badziewia, juz sie niejednokrotnie nacialem na tanioche i tutaj wole mniec mniejsze akwa z dobrym sprzetem niz wieksze i kombinowac.

Moze faktycznie przesadzam z ta automatyzacja ale Profilux nie podrozy znacznie projektu.

Najwiecej widze kosztuje skala, odpieniacz (moze warto samemu zrobic), szafke (stelaz zamowie) + we wlasnym zakresie zabudowa, oswietlenie (niekoniecznie gotowa i droga pokrywa).

bloodlie : Chcialbym miec automatyke.

Poki co pracuje, dodatkowo mam dzialalnosc, studiuje i zaczynam niedlugo budowe domku - duzo tego jak na jedna glowe, stad to zalozenie, ze wiele spraw przejalby komputerek.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powoli kończe projekt 960 litrów, baniaczka takiego samego jak ma gregor.gg czyli 200x80x60 i wydałem 17 tys, ale bez profiluxa (którego dostałem w prezencie) i bez życia... Ja zamiast żywej skały wsadziłem ceramikę jest sporo tańsza... sporo rzeczy kupowałem używanych a także DIY... zapraszam do mojego wątku z zakładania baniaczka..

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogladalem a jakze :googleye

Wlasnie u Ciebie zauwazylem samorobki lamp, fabrycznie sa drogie.

Sadze, ze jak juz domek bedzie gotowy to rozejrze sie za fachowcami, mam niedaleko kogos kto robi ogrodzenia, wiec spawarka jest, zaklady stolarskie takze, jak troszke rzeczy zrobie sam lub z pomoca to taniej wyjdzie.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj sie kolegi gregor.gg. Zna się chłopak na rzeczy. Według mnie jak szybko zorganizujesz wszystko to o komputerze pomyśl przed wakacjami następnymi. Wtedy Ci się może bardziej przydać. A czy nie lepiej zostawić sobie troszkę pieniędzy w portfelu i w sklepie akwarystycznym kupić sobie np. tego biednego "nemo" wpatrującego się w ciebie przy szybie i ruszając ustami odczytujesz z nich że woła do ciebie: "Kup mnie" :googleye:tongues


Etap 1: Chłonięcie wiedzy i wstępne przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pdz- mówisz i masz!

Akwarium 150\65/70 900zł nowe na zamówienie

Lampa AM 2x150 2xt5 54w 1700zł używana + statecznik 2xt5 54w 70zł

Lampa do refugium 150zł używana

Tunze 6000 + controller 650zł używana

Wavebox 1400zł nowy

OR3500 320zł nowa

Stelaż ok. 300zł

Hydraulika 230zł

Odpieniacz Deltec 1060 1000zł używany

Osmoza + Di 280zł nowa

Salimetr JBL 60 zł nowy

Grzałka 300w 90 zł

Czyscik do szyb ok. 100zł

Automatyczna dolewka 100zł

Sól, testy, balling, piasek do dsb i sporo innych drobnych rzeczy ok. 3 tys.

Musisz jeszcze doliczyć sump – ja zrobiłem ze starego akwa. Jeśli szykujesz zbiornik pod SPS-y to lampa i pompy cyrkulacyjne muszą być mocniejsze!!

PS rachunek za prąd przy tym sprzęcie to ok. 150zl miesięcznie


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki 3PIOTR4 :googleye

Jesli kos ma propozycje co do konkretnyh rozwiazan, konkretnych modeli poszczegolnych klockow to prosze o info, bardzo mi to pomoze w doborze i kosztorysie.

Jak czytalem w jednym z artykulow, nie nalezy wywazac otwartych drzwi czy tez kombinowac, tym bardziej, ze sie jest bardzo poczatkujacym.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.