Skocz do zawartości
cienias78

Red Dragon-pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie do bardziej doświadczonych morszczaków ode mnie. Mam podpiętą jako obiegówkę pompę red dragon 4500, wydaje mi się trochę za mocna czy można ją zdławić na przykład zaworem na powrocie czy raczej jej to zaszkodzi???

Dziękuję i pozdrawiam Piotrek


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli mówiąc "na powrocie" ? Jeśli dławienie to tylko na dolocie-dopływie do pompy.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi mi czy na wlocie do pompy można założyć jakiś zawór


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przestan :googleye zrób trójnik na górze a do akwarium wprowadz dwie rury w różnych częściach zbiornika. Cyrkulacja się poprawi i dławić nie trzeba. :tongues

Pozdrawiam.

Lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że woda powracająca do sumpa aż szarpie hydrauliką i boję się żeby nie wyrwało śrubunków z dna.


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszym rozwiazaniem jest dobrze przymocowac hydraulike,bo z tego co mysle to masz ja zrobiona jak prowizorke


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie średnicę masz ?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szarpie bo pewnie powietrze zapyla rurami razem z wodą, założę się że również nieźle hałasuje :googleye

spiętrz sobie poziom wody w kominie tak by przykrywała w całości wlot do spływu (przy pomocy zaworu na spływie w okolicach końca instalacji - wylot wody do sumpa), będzie cicho w kominie, cicho w rurach i nie będzie szarpać.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vitekzawada - co masz na myśli przymocować, jest posklejana tak jak należy.

Chodi - spływ 32mm, powrót 25mm

Timur- komin jest zalany prawie cały, durso 2cm od szczytu woda, a powietrze faktycznie leci rurą powrotną i robi niezłe kongo w sumpie ale o dziwo jest cicho.


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam 42 mm splyw. Postraraj sie wyeliminowac miejsca, gdzie woda wywiera duzy nacisk na scianki. Głownie kolanka ! Zastap je łukami lub przeprojektuj tak, aby nie bylo ich wcale. To pomoze na pewno.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim, coś powalcze w domu i dam znać co się udało zrobić.

Pozdrawiam serdecznie Piotrek


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopóki nie pozbędziesz się powietrza to będzie trzęsło chyba że przymocujesz rury na sztywno do szafki jakimiś obejmami co parę cm. czy coś. Najlepiej daj sobie choćby na próbę zawór na koniec spływu, Durso won, ustaw przy pomocy zaworu lustro wody w kominie ponad wlotem do rury i nie będziesz miał ani powietrza w rurach i ciszę jak makiem zasiał.

Durso to jakaś komletnie zbędna komplikacja rzeczy prostych, zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że to wynalazek debila ale być może ma tam jakieś plusy. J@cek pisał w innym wątku, że ogranicza opad wody do sumpa przy awarii zasilania ale nie wiem co ponadto.. w każdym razie jak ma ten wynalazek jakiekolwiek zalety to niech mnie ktoś oświeci to odszczekam co napisałem powyżej :googleye


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomp nie powino się dławić na wejściu, na łopatkach wirnika powstają wtedy ubytki na skutek kawitacji i pompa szybko się zużywa. Można dławić pompę bez większego uszczerbku na jej żywotności na wyjściu, traci się wtedy głównie na wydajności ale nie na żywotności.

W przypadku spływu Timur przedstawił jedyne skuteczne rozwiązanie, nie ma potrzeby kombinowania czegoś innego bo nie wyjdzie.

Durso odcięte od powietrza i zalane całkiem wodą, nie jest to łatwe w przypadku większych średnic, jeśli zawór kulowy wk..wi na całego to pozostaje kupić zawór bramowy i trochę cierpliwości przy regulacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalałem durso 5 cm i błoga cisza, obejdzie się bez dławienia pompy i nawet już nie szarpie rurami. Dzięki wszystkim za porady - człowiek uczy się całe życie a najlepiej uczyć się od najlepszych. Ja dopiero raczkuje w morskiej więc głupich pytań będzie pewnie więcej, więc od razu za wszystkie wielkie sorki. Ale chyba rozwarzę montaż bramówki bo Efastem ciężko to wyregulować.

Pozdrawiam Piotrek


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.