Skocz do zawartości
witul

FILTR GLONOWY ZAMIAST ODPIENIACZA

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich,

czy ktos probowal oprzec system na rozbudowanym filtrze glonowym? mam tu na mysli np. 20litrow spaghetti w sumpie i 40W swiatla na to do 250l akwarium

czy ktokolwiek slyszal, aby bylo mozliwe lub probowal wylaczyc z obiegu odpieniacz i zastapic go jedynie filtracja biologiczna?

jakie efekty?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos mi się zdaje, że to nie do końca może zdać egzamin. Glony zielone jako pokarm zużywają związki azotu i fosforu. Odpieniacz usuwa chyba o wiele więcej :)

Pozdrawiam


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie o to sie rozchodzi, ze odpieniacz nie usuwa no3 i po4 a wszystko oprocz tego (co moglo by sie stac no3 i po4). zmierzam do tego, czy sa jakies produkty szkodliwe w akwarium oprocz wyzej wymienionych?

czy to ma sens, zeby postawic na probe system z samym duzym filtrem glonowym i jesli dojrzeje, no3 i po4 zejdzie do zera to czy taki baniak nadawac sie bedzie dla korali?

zakladam ze rozwinelo by sie bogate zycie w wodzie. pompy cyrkulacyjne nie powinny mielic planktonu, nawet u mnie w odpieniaczu plywaja jakies jakby "larwy" widoczne golym okiem i nie zostaly zmielone przez wirnik igielkowy.

zas jedzenie dla korali mialy bu wiecej czasu na bycie zjedzonym


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witul :

no wlasnie o to sie rozchodzi, ze odpieniacz nie usuwa no3 i po4 a wszystko oprocz tego (co moglo by sie stac no3 i po4). zmierzam do tego, czy sa jakies produkty szkodliwe w akwarium oprocz wyzej wymienionych?

czy to ma sens, zeby postawic na probe system z samym duzym filtrem glonowym i jesli dojrzeje, no3 i po4 zejdzie do zera to czy taki baniak nadawac sie bedzie dla korali?

zakladam ze rozwinelo by sie bogate zycie w wodzie. pompy cyrkulacyjne nie powinny mielic planktonu, nawet u mnie w odpieniaczu plywaja jakies jakby "larwy" widoczne golym okiem i nie zostaly zmielone przez wirnik igielkowy.

zas jedzenie dla korali mialy bu wiecej czasu na bycie zjedzonym

Skąd masz informacje że odpieniacz nie usuwa NO3 i PO4 ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witul :

i jesli dojrzeje, no3 i po4 zejdzie do zera to czy taki baniak nadawac sie bedzie dla korali?

Niby wszystko cacy z tym biologicznym filtrem, tylko że słychać już od dawna, ze nie powinno się likwidować fosforanów i azotanów do zera, gdyż wtedy mogą wystąpić problemy z utrzymaniem równowagi biologicznej. Z drugiej strony patrząc to odpieniacz - maszyna nie czuła :) nie ma pojęcia czy dalej usuwać zanieczyszczenia czy tyle co jest pozostawić, żywe organizmy maja ten mechanizm wbudowany i działa więc wyszłoby na to, że co naturalne to lepsze.

Działaj, zaszkodzić raczej nie zaszkodzi a jak pomoże to podziel się doświadczeniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Guliwer jakby odpieniacz usuwal PO4 i NO3 to juz dawno kazdy by mial te parametry rowne zero i wszystkie kolory teczy w akwarium, a KZ nie musialby wymyslac zeoreactora, ktory sciaga caly syf do zera.

latwo to sprawdzic. podlacz pienidlo do baniaka 40litrowego z woda z akwarium o stezeniu po4 0,06 i no3 5 dajmy na to, i niech mieli tydzien czasu, ciekawe czy cos wyciagnie.

z tego co pisza w ostatnim numerze KORAL, to spsy przestaja tworzyc grube struktury a zaczynaja budowac cienkie szkielety gdy maja zle warunki (czytaj malo jedzenia) a jest to spowodowane checia zmiany miejsca zycia kolonii poprzez latwiejsza fragmentacje owych cienkich galazek i przemieszczenie ich w inne miejsce.

a wracajac do tematu - czy ktokolwiek probowal, czy ktokolwiek slyszal o probach odpalenia systemu na samym filtrze glonowym, i czy w takim baniaku bogatym (po zaszczepieniu?) w plankton, aminokwasy i inne szczatki organiczne acropory rosna grubosci parowek?

OCZYWISCIE JESLI SIE MIJAM Z PRAWDA TO PROSZE I DZIEKUJE ZA SPROSTOWANIE


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witul no wlasnie o to chodzi, ze nie bardzo ludzie o tym slyszeli. A skoro nie, to cos w tym musi byc...


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o telefonie komorkowym tez nie slyszeli swego czasu, to dla mnie nie argument, jesli obilo Ci sie o oszy jak wygladaly morskie baniaki w Polsce 30 lat temu to dla Ciebie tez nie powinien to byc argument. uwazam ze trzeba probowac i szukam konkretnych argumentow, dlaczego ten ekseperyment mialby nie wypalic.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Aquarium-NitrogenCycle.png

oczywiscie najlatwiej wymyslic ZEOVIT, aby SPRZEDAC zeoreactor, zeoSPECJALNYwegiel, zeoinneszuwaksy za kosmiczna cene aby osiagnac cel, jakim jest srodowisko eksremalnie ubogie w no3 i po4 z dodatkami jedzenia i mikroelementow, a co za tym idzie spadek zawartosci zooksanetli w koralach i ladne kolory


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie głupi pomysł:) Może spróbuje, tylko jakbym miał rozwiązać połaczenie refugium z baniakiem...


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

banalnie prosto - pompka 500-1000 litrow na godzine + waz calowy + waz na pompke.

pompka w sumpie -> waz -> refugium -> waz calowy --> sump.

zalewasz woda refugium, weza calowego jednym koncem wsadzasz do sumpa, odsysasz powietrze i zatykasz palcem drugi koniec tak aby woda w nim stala. drugi koniec wsadzasz do refugium i odtykasz palcem po powierchnia wody w refugium. zostawiasz tak weza calowego, aby woda z niego nie uciekla, czyli po prostu trzeba go unieruchomic. i gotowe. odpalasz pompke w sumpie ktora bedzie pompowac wode do refugium. jak podniesie sie poziom wody w refugium to zostanie wyrownany tym drugim wezem calowym i tak w kolko. rozumiesz?

zamiast sumpa mozna uzyc slowo baniak, tylko trzeba pamietac ze poziom wody w refugium i poziom w akwarium bedzie taki sam.


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mam sumpa:D


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witul :

Guliwer jakby odpieniacz usuwal PO4 i NO3 to juz dawno kazdy by mial te parametry rowne zero i wszystkie kolory teczy w akwarium, a KZ nie musialby wymyslac zeoreactora, ktory sciaga caly syf do zera.

latwo to sprawdzic. podlacz pienidlo do baniaka 40litrowego z woda z akwarium o stezeniu po4 0,06 i no3 5 dajmy na to, i niech mieli tydzien czasu, ciekawe czy cos wyciagnie.

z tego co pisza w ostatnim numerze KORAL, to spsy przestaja tworzyc grube struktury a zaczynaja budowac cienkie szkielety gdy maja zle warunki (czytaj malo jedzenia) a jest to spowodowane checia zmiany miejsca zycia kolonii poprzez latwiejsza fragmentacje owych cienkich galazek i przemieszczenie ich w inne miejsce.

a wracajac do tematu - czy ktokolwiek probowal, czy ktokolwiek slyszal o probach odpalenia systemu na samym filtrze glonowym, i czy w takim baniaku bogatym (po zaszczepieniu?) w plankton, aminokwasy i inne szczatki organiczne acropory rosna grubosci parowek?

OCZYWISCIE JESLI SIE MIJAM Z PRAWDA TO PROSZE I DZIEKUJE ZA SPROSTOWANIE

Jest bardzo obszerny temat na tym forum o ustawianiu odpieniacza tak żeby wyciągał więcej fosforanów. Ja nie mam filtra glonowego, filtracja jest oparta tylko na odpieniaczu i NO3 jest "0" albo bardzo blisko "0" a PO4 0,04.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no spoko, to zrob teraz tak aby miec takie parametry bez odpieniacza i plyawajacy plankton w baniaku. oczywiscie nie biorac pod uwage odpieniaczy KZ, ktore maja "spejalny wirnik" i nie wybijaja planktonu (hehe, ABRACADABRA)

Guliwer ja mialem takie parametry jak Ty (odpieniacz ustawiony na suchą), ale z powodu awarii puscilem wode z sumpa ktora stala bez cyrkulacji 24godziny i no3 podskoczylo mi na 20 i nie moge teraz tego zbic przez 2 tygodnie bo wycialem glony papua aby miec miejsce pod korale.

wracamy do tematu - filtr glonowy zamiast odpieniacza


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz wywala zanieczyszczenie zanim wejda wogole do cyklu azotowego. Zeovit usowa je na poziomie amoniaku glownie i takze pomija cykl. Glony natomiast, jak widac na Twoim schemaciku:) korzystaja dopiero z ostatecznego produktu cyklu NO3, reszte zalatwiaja bakterie.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim tempie dyskusja cofnie mnie chyba do "starannie wyszorowanych korali aby nie gnily w baniaku", w sumie juz jednego takiego mam na nowy system


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może by tak przestać torpedować wszelkie innowacje czy pomysły, czy inwencje a starać się pomóc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem w trakcie budowy filtra glonowego,za akwa mam duza garderobe wiec tam chce upchnac baniak 160 litrow,bylem ogladac akwa u paru szwedow na 5 tylko jeden ma odpieniacz,z tym jak mi odpowiedzieli filtr musi byc duzy bo 60 litrowe szklo to za malo,tylko ze oni maja najmniejsze szklo 500l,drugi 700litrow,reszta powyzej 1000litrow


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Ale czy nie jest to lekkie miksowanie pojec ? Badz co badz odpieniacz pelni role filtracji mechanicznej. Jak zastapic te wlasciwosc stosujac sama filtracje biologiczna ?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mechaniczna - moze okazac sie nie potrzebna. zalozenie z ktorego wychodze to, ze paprochy w wodzie nie szkodza koralom, tylko zwiazki takie jak nh4/3 po4, no3 i no2.

pisal ktos wyzej, ze odpieniacz usuwa nieczystosci zanim stana sie no3 i po4, a filtr glonowy usunie tylko koncowe produkty - wlasnie no3 i po4. reszte trzeba by zostawic bakteriom i nie wiadomo czy dadza rade.

a nawiazujac do zeovitu - jesli zeoreactor ma usuwac nieczystosci na poziomie amoniaku, i cykl azotowy ma nie zachodzic, PO CO W TAKIM RAZIE JEST ZEOBAC?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witul: moze zeovit (zloze) nie zawsze jest w stanie usunac calosc produktow przemiany materii, i to co zostanie musza usuwac bakterie?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to nie nadaja sie do tego bakterie cycle czy prodibio? mi to smierdzi od razu marketingowym naciagactwem i traqce zaufanie do firmy


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witul poczytaj troche o zeovicie, potem mozesz weszyc wielki spisek przemysly zoologicznego:)

Zeolith to nic innego jak absorber amoniaku a jezeli cos nie zostanie "wciagniete" reszte zalatwia bakterie.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja od siebie. 96l + 36 sump. Same miękkie i dwa spore LPS'y. Przerybiony zbiornik (od roku mam zrobić przeprowadzkę do 250, ale sami wiecie, a o czas, a to kasa potrzebna na inne wydatki, po prostu życie;-)). Od grudnia 2008 jadę tylko na glonowym. Musiałem usunąć miniflotora, bo nie miałem miejsca na jedno i drugie w sumpie (mój błąd, zły projekt sumpa i brak miejsca w szafce na zewnętrzny odpieniacz).

Na dzień dzisiejszy azotany i fosforany na Salifercie są niewykrywalne (były już po dwóch miesiącach). Lobophylia, która wcześniej sobie wegetowała, teraz wyraźnie się rozrasta i zmieniła kolor z ciemnego cielistego na zielono niebieski właściwych kolorów.

Podstawowym problemem pozostaje utrzymanie kH (leję u siebie nasycone roztworu CaCl2 i Superbuffer dkH Kenta 1:6), kH z trudem dobija do 7,5. Co za tym idzie pH w najwyżej mam 8, a rano 7,6.

Jak bym mógł, to bym z odpieniacza nie rezygnował, nie mniej jednak w moim przypadku da się.

PZDR

Piotr


Utwierdzam się w przekonaniu, że praktyka bardzo różni się od teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Pewnie da się, pytanie tylko jaka właściwie ma być korzyść i czy nie da się jej osiągnąć inaczej.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sie da :) w oceanarium w Edynburgu dowiedzialem sie np, ze w akwariach rafowych takze woda pochodzi z morza polnocnego. I jest na podmianie ciaglej. Oczywiscie pani przewodnik nie potrafila powiedziec jak woda jest przygotowywana, wiedziala tylko ze sa specjalne pomieszczenia, w ktorych cos z ta woda sie robi zanim trafi do akwariow. Dziala - dziala. Mozna - mozna. :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.