Skocz do zawartości
witul

FILTR GLONOWY ZAMIAST ODPIENIACZA

Rekomendowane odpowiedzi

nie rozumiem skad w ogole pytanei czy sie da czy nie.

przeciez systematycznie zdarza sie, ze ktos jedzie bez odpieniacza. inna sprawa, czy filtracja biologiczna zachodzi w refugium czy za pomoca samej skaly czy dsb etc etc, to imho drugorzedne, metod jest wiele.

dopoki taki zbiornik jest w rownowadze biologicznej to bedzie funkcjonowal. natomiast zachwianie rownowagi moze go doprowadzic do zalamania. odpieniacz moim zdaniem ma ta zalete, ze daje pewne mozliwosci regulacji. filtr glonowy ma swoja okreslona pojemnosc, moze szybkosc przeplywu cos tu zmienia, ale watpie zeby nastepowala jakas istotna zmiana, pewnie zalezy od gatunku glonow, cyklu oswietleniowego innych parametrow chemicznych (np. jod) majacych wplyw na glony . nastepna sprawa to grozba oddania fosforanow w przypadku padu glonow.

co do duzych oceanariow : przeciez metoda plenum/jauberta to przed laty byl (a moze jest do dzisiaj) jedyny filtr w olbrzymim akwarium w oceanrium w monaco.

wniosek z tego taki, ze odpieniacz nie jest niezbedny, ale jest skuteczny, mozna regulowac jego prace i wbrew pozorom nei musi wybijac calego planktonu.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybija bialka i inne szuwaksy z wody a plankotu nie? mi sie nie chce wierzyc, jak odpieniacz mzoe wybiurczo dzialac.

ktos tu na forum pokazywal baniak z samymi miekimi i lpsami, bez ryb. kolega pisal ze wylacza odpieniacz na noc bo glosno chodzi. akwarium mialo dosyc malo swiatla, mimo tego zarastalo w tempie przerazajacym! kojarzycie jak to znalezc na forum?

@Jader: korzysc ma byc taka, ze plankon bedzie sie rozwijac w akwarium, a aminokwasy ktore wlejesz do baniaka nie wyladuja w odpieniaczu w przeciagu kilku goidzin, a co za tym idzie korale beda mogly jesc caly czas a nie tylko chwile po karmieniu


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Witul ja mysle, ze to prowadzi do nikad :) Startuj ze swoim 'low tech - full nature' projektem i po swietach zdasz relacje a my ocenimy efekty :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witul :

wybija bialka i inne szuwaksy z wody a plankotu nie? mi sie nie chce wierzyc, jak odpieniacz mzoe wybiurczo dzialac.

ktos tu na forum pokazywal baniak z samymi miekimi i lpsami, bez ryb. kolega pisal ze wylacza odpieniacz na noc bo glosno chodzi. akwarium mialo dosyc malo swiatla, mimo tego zarastalo w tempie przerazajacym! kojarzycie jak to znalezc na forum?

Ad.1. Zalezy jaki odpieniacz , zalezy jak jest bita piana :) . Najmocniej trzepią plankton wirniki igielkowe.

nie pisalem , ze dziala wybiorczo, napisalem, , ze "nie musi wybijac calego planktonu". ja mam od okolo 2 lat odpieniacz tunze i nie zuwazylem, zadnego spadku populacji planktonu od momentu jak go wlaczylem, nie ma wirnika igielkowego w pompie, a nawet jakby mial to bym go nie demonizowal. odpienia dobrze bo w kubku czasami zbiera sie ciecz w kolorze nimalze kawy. natomiast nie znaczy to , ze nie wybija planktonu w ogole, zalezy od wielkosci tego co wpadnie i pewnie paru innych parametrow wody wplywajacych na roznice potencjalow pomiedzy czastkami/planktonem w wodzie a powierzchnia pecherzyka powietrza. eletrostatyka , elektrostatyka...

btw, plankton w moim zbiorniku zniknal z widoku od momentu kiedy sie pojawila haxeatnia...

Ad.2. zapewne chodzi o zbiornik uzytkownika @Kivi, watek "foto story" albo jakos tak.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witul :

ktos tu na forum pokazywal baniak z samymi miekimi i lpsami, bez ryb. kolega pisal ze wylacza odpieniacz na noc bo glosno chodzi. akwarium mialo dosyc malo swiatla, mimo tego zarastalo w tempie przerazajacym! kojarzycie jak to znalezc na forum?

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=7897 - chyba o to chodziło, a tak poza tym jeden z ładniejszych baniaków ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pampy obiegowe i cyrkulacyjne też chyba nie działają za dobrze na plankton ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam ze plankon za maly aby mu pompy szkodzily, okaze sie.

wazne aby jedzenie nie ladowalo w odpieniaczu


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa dyskusja.Pare moich sposzczezen,mam

glonowy tenk patre miesięcy.Oświetlenie musi mieć przynajmnie

jedna 10000k lampe,24/7swiatla i dosyć gruba warstwem piachu.

Za mały stan rybny może spowodować zaklucenie balansu bakteri.

Zawartość po4 jest łatwo zauważyć bo co pare miesięcy glony obumieraja

(brak po4).Dodalem pare slimakow i małych krabow , bardz ładnie trzymają

porządek .Jedyny minus całego tanku z glonami jest częste wybieranie glonow

i duży wzrost morskiej trawy.Jedynym zabespieczenie głównego tanku jest (niestety)

użycie UV filtra przy wyjściu wody do tenku głównego .Ja osobiście wlaczam go na stałe .

Powodzenia w zakładania noweg filtra


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swiatlo dajesz non stop ? dlaczego? ze wzgledu na ph?

moze dawac sypki pokarm + nieplukane mrozonki, aby glony mialy troche tego po4?

gdzie ta trawa rosnie, w baniaku czy filtrze?

UV na stale nie wybija bakterii i planktonu?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło daje bo glony kture mam mogą bez światła wydać swoje nasienia.Czasami się to dzieje

kiedy są bardzo gestne albo Ph się mocno wacha i czsami maja taka ochotę .Sam wiesz kiedy trawa się pokaże

się w tanku to wielki kłopot ja wykończyć.Dlatego lampe Uv wlanczam na calom dobę .Bo wielu latach doszedlem

do wniosku ze filtry majom dawać czysta wodę .Bakterie kture są w tanku centralnym powinny sobie radę dać z niezjedzonym

pokarmem itp.Cały mój system filtrowy jest złożony z mechaniczna filtracjom i biologicznom.Po zwiedzeniu akwariumm w Chicago

doszedłem do tego wniosku.Własnie tam zobaczyłem system filtrowy który powtaza obydwa elementy filtrowania wielokrotnie.

Mój system:

kulki plastikowe-wierza protnowinowa-gombka mikronowa-

utlenienie wody -piasek z blotkiem morskim-glony -Uv lampa

raz w tygodniu 30 minut oz do wierzy proteinowej.

Calciumm 2 części podaje pompom z laboratorium

do uslyszenia Sławek


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slawku po raz kolejny prosze... ORTOGRAFIA !! :banghead


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chodi :

slawku po raz kolejny prosze... ORTOGRAFIA !! :banghead

Fakt, daje po oczach. Zwykle się czepiam rażących błędów ,ale ... Nie chcę absolutnie wchodzić w osobiste sprawy użytkowników forum, ale wydaje mi się - że Sławek zna język polski mówiony, a nie pisany.

Przyzwyczailiśmy się, że ci zza granicy piszą często lepiej niż "krajowi", ale wynika to z tego,że najczęściej wyjeżdżali ludzie po studiach, a przynajmniej po maturze zdawanej po polsku.

Może jakiś moderator poprawiłby orty?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chodi :

slawku po raz kolejny prosze... ORTOGRAFIA !! :banghead

przestawilem IPhone na jezyk Polski ale nie

zabardzo to działa .Odpowiec dla pana grafika

Ma pan racje uniwerku w Polsce nie zrobiłem

Ale wiele razy bywalem w U Wroclawskim.Milem

zaszczyt poznać wielu profesorow którzy byli tz.

Ojcami Polskiego Podziemia .I bardz byli wdzeczni

za bibulem która im dostarczylrm.Ale to już inny temat

do dyskusji .Mam nadzieje ze Pan grafik i jego rodzina

ma zawsze wesole podróże po świecie .Bo moj rocznik

nigdy tego nie miał mozliwosci zrobić .I przepraszam

ze trochę z tematu szedlem .


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Slawekkrzyzanowski :

Odpowiec dla pana grafika

Ma pan racje uniwerku w Polsce nie zrobiłem

Ale wiele razy bywalem w U Wroclawskim.Milem

zaszczyt poznać wielu profesorow którzy byli tz.

Ojcami Polskiego Podziemia .I bardz byli wdzeczni

za bibulem która im dostarczylrm.Ale to już inny temat

do dyskusji .Mam nadzieje ze Pan grafik i jego rodzina

ma zawsze wesole podróże po świecie .Bo moj rocznik

nigdy tego nie miał mozliwosci zrobić .I przepraszam

ze trochę z tematu szedlem .

Wyszło OT. Bardzo przepraszam nie było moim zamiarem obrażać Pana. Po prostu poprawną polszczyznę lepiej się czyta, a niechlujny sposób pisania z błedami ortograficznymi świadczy zwykle o braku kultury i szacunku do odbiorców. Piszę ZWYKLE, bo własnie mi się wydawało,że w tym przypadku jest to brak obycia ze słowem pisanym,czy dostępu do sprawdzania pisowni polskiej w komputerze, a nie olewactwo czy dysleksja.

Ludzie, którzy wyjechali kilka lat temu (najczęściej po studiach) nie mają takiego problemu. Ale jeśli ktoś kończył po polsku podstawówkę, a resztę wykształcenia odebrał w języku angielskim, i jeszcze nie mieszka w jakimś polskim gettcie, to dla mnie oczywiste jest, że tajniki ortografii są mu obce. I NIE wynika to z braku kultury, wykształcenia itp. i wydawało mi się że tu zachodzi tu taki przypadek.

Moją tezę wydaje się potwierdzać Pana odpowiedź. Polska się zmieniła. Bradzo. Na tyle, że opowiadanie o roznoszeniu ulotek, podziemiu itp jest obecnie źle widziane. Jakoś tak nie wypada o tym mówić. Wykszałcenie wyższe też zeszło na psy... Profesorowie jeszcze trzymają poziom. Ale np. chłopak na drugim roku mechaniki, na jakiejś pseudouczelni nie zna wzoru na pole koła, a drugi, również zaoczny (zarządzanie i marketing) nie potrafi wykonać pisemnego mnożenia.

Tak więc papierek o wyższym wykształceniu obecnie nie ma żadnego znaczenia

Dwadzieścia parę lat temu było inaczej


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wracajac do tematu :), ja chce sprobowac wlozyc kilka mangrowcow do akwa - brat sprowadzil wieksza ilosc, i ciekaw jestem czy sie przyjma - a podobno sa bardzo sprawne w redukcji zanieczyszczen, ale u mnie nie zamiast, ale obok odpieniacza, ktory zreszta wlasnie 2 temu zamienilem na sporo wydajniejszy.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tematu...

Ciekawe,ze prawie kazdy ma odpieniacz, a własciwie nigdzie nie mozna znaleźć danych typu:ten odpieniacz usuwa 80% białaka, 95% deutrytu( czyli tzw syfku) X% fosforanów itp. Przecież dla producentów odpieniaczy wlanie do zbiornika wody o określonej zawartości białka, azotanów, itp itd powinno być proste i łatwe.

Odpieniacz wg mojej wiedzy odpienia głównie białka i również filtruje mechanicznie.

Białka jak wiemy mają spory procent azotu. Czyli ten azot pojawił by się w wodzie (chyba jako amoniak?)

Fosfor ma minimalny udział w budowie białek. Swoją drogą dlaczego przy nadmiernym karmieniu wzrasta fosfor? Przecież nie karmimy szynką z hipermarketu? Owszem jest ich sporo w kościach, ATP ,kwasach nukleinowych, ale procentowo to raczej niewiele. Chyba czegoś nie biorę pod uwagę?

Nie wiem jaki jest skład chemiczny deutrytu. Oczywiście są to obumarłe resztki organiczne, odchody itp. Ale przy braku odpieniacza i filtracji mechanicznej jest tego naprawdę dużo.

Z tych przemyśleń wynika, że teoretycznie fitr glonowy wymaga również filtracji mechanicznej.

Ale teoria czasem mija się z praktyką. W moim akwarium własciwie nigdy nie było odpieniacza. Glony wyższe nie chcą rosnąć, przez pierwsze dkwa lata rosły, a teraz caulerpa czy spagetti zdychają stopniowa po kilku miesiącach. Parametry NO3 i PO4 zwykle bliskie zera, ale pojawianie sie sinic dość częste.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

a wracajac do tematu :), ja chce sprobowac wlozyc kilka mangrowcow do akwa - brat sprowadzil wieksza ilosc, i ciekaw jestem czy sie przyjma - a podobno sa bardzo sprawne w redukcji zanieczyszczen, ale u mnie nie zamiast, ale obok odpieniacza, ktory zreszta wlasnie 2 temu zamienilem na sporo wydajniejszy.

Sprawność roślin zależy o szybkości wzrostu (to co zjedzą przebudowują na swoją masę) - a mangrowce rosną powoli


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

a wracajac do tematu :), ja chce sprobowac wlozyc kilka mangrowcow do akwa - brat sprowadzil wieksza ilosc, i ciekaw jestem czy sie przyjma - a podobno sa bardzo sprawne w redukcji zanieczyszczen, ale u mnie nie zamiast, ale obok odpieniacza, ktory zreszta wlasnie 2 temu zamienilem na sporo wydajniejszy.

Miałem podobny problem ze swoim zestawem.Glony maja krótki okres kiedy maja szybki wzrost .Skrucenie jest spowodowane brakiem minerałów .Kent ma dobry plyn mineralny.Blotko morskie troche pomoze.Czsami największym problemem jest za wielka siła pompowania wody.Szybkie pompowanie powoduje brak pokarmu dla glonow.Osobiscie pompowalem okolo 800G/h zmieszylem do 330G/h Jedynie dokupilem pompy do baniaka glownego.

Jesze jest inny powod z bakteriami w morskim srodowisku.Nazywa się"stary tank syndrom",mianowicie piasek morski powinien być wymieniany co pare lat(jeśli masz 3-5 inchy wysoki),skały morskie po 4-5 latach maja zatkane otwory i nie mam miejsca na rozwinięcie nowej bakteri.Brak nowych bakteri (z innego środowiska ) może doprowadzić do naturalnego zaginięcia bakteri poprzez mutacje.

Mam nadzeje ze trochę to pomoże


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TMK :

Glony wyższe nie chcą rosnąć, przez pierwsze dkwa lata rosły, a teraz caulerpa czy spagetti zdychają stopniowa po kilku miesiącach. Parametry NO3 i PO4 zwykle bliskie zera, ale pojawianie sie sinic dość częste.

Tak wetknę nochala ale bałem się zapytać, ale właśnie z przerażeniem zauważyłem, że spagetti którego pokaźną porcję kupiłem do refugium marniało marniało od miesiąca i w końcu rozsypało się przed tygodniem w pył, a za razem brunatnice, czy może dino ma się nad wyraz dobrze. To czy można przyjąć takie założenie, że odpieniacz wywalając ZŁO wywala też i DOBRO potrzebne do prawidłowego rozwoju odpowiednich glonów ?

Czy to też może być jednym ze sposobów walki z sinicami czy brunatnicami ? taka rezygnacja z odpieniacza ?

może w moim przypadku jest zbyt wydajny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby to była sprawa za mocnego odpieniacza. Bez odpieniacza (lub dużych podmian wody) pojawiają się znowu niepożądane glony jak w czasie dojrzewania.

Moje akwarium przez pierwsze dwa lata miało różne caulerpy itp. A w ostatnich latach co wrzucę szczepkę do akwarium to nie rośnie i rozpada się po kilku tygodniach. spagetti też.I tu może mieć znaczenie to co napisał Sławek. Może też odpowiednie oświtlenie. akwa bez dpieniacza.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że właśnie nie miałem tych ataków glonów w okrasie dojrzewania akwarium, i to jest właśnie zastanawiające. Jedyną plagą są właśnie brunatnice i to od tygodnia po zalaniu, do tego ginące zasiedlone glony. No nic tu chyba się nie da tego problemu rozgryźć. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wielu doswiaczeniach doszedłem do wniosku ze oświetlenie działa najlepiej

przy użyćiu jednej lampy 50/50 24/7 30w i następnej 2x10000k (do roślin ) dolonczonej

do lamp glownego tanku.Wieża proteinowa ma mozliwosc regulacji czyszczenia.Przez pare

lat miałem nastawiona na tz. czyszczenie suche(zbiera się suchy brod).Przypadkowo rozmawiałem

z reefowcem który mi poradził przykrecenie odplywu z wieży i zmienienie czyszczenia na tz.mokre.

Jak on twierdził mokre nie zabiera wiele calciumm i minerałów .Jedynie jest wiekszy strat wody.

Wielkość bombelkow we wieży jest bardzo istotna za małe i za wielkie powodują zmieszenie sprawności.

Do usłyszenia Slawek


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Miałem bez odieniacza sprawdza się w malutkim akwarium 10 litrowym gdzie codziennie wymieniasz szklankę wody na nową. Trzeba przyznać ,że bogactwo mikro życia zaskakuje wtedy, ale buuu nie sposób wymieniać proporcjonalnie tyle wody w zbiorniku 400l.

Korale twarde bardzo szybko przyrastają - miałem 3 akropory w takim baniaczku przy hqi 4200'K ale powiem tak przy 10 litrach zaryzykować można ale przy 400l za duże koszty gdyby coś miało pójść nie tak. Filtr glonowy jako refugium napewno nie zaszkodzi podłączony do systemu ale czy zastąpi całkowicie odpieniacz czort wie....

Akwarium wykończyły mi po 5 miesiącach slimaki nagoskrzelne....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lasius :

Cześć,

Miałem bez odieniacza sprawdza się w malutkim akwarium 10 litrowym gdzie codziennie wymieniasz szklankę wody na nową. Trzeba przyznać ,że bogactwo mikro życia zaskakuje wtedy, ale buuu nie sposób wymieniać proporcjonalnie tyle wody w zbiorniku 400l.

Korale twarde bardzo szybko przyrastają - miałem 3 akropory w takim baniaczku przy hqi 4200'K ale powiem tak przy 10 litrach zaryzykować można ale przy 400l za duże koszty gdyby coś miało pójść nie tak. Filtr glonowy jako refugium napewno nie zaszkodzi podłączony do systemu ale czy zastąpi całkowicie odpieniacz czort wie....

Akwarium wykończyły mi po 5 miesiącach slimaki nagoskrzelne....

Masz racje za mocno podkrecisz to woda będzie leciała dosyć mocno

Widzalem paru ktozy tak to robią .Naogul maja automatyczne dolewanie wody

tylko jest ciężko zasolenie utrzymać .Dwa odzielne baniaki z woda słodkom i morska

i podlaczonymi do kontrolera .ja osobiście nastawilem nad granica pomiedzy suchym i mokrym,

wody trace okolo 5 litrów na tydzień .Przy okazji mam leka wymianę wody .I oczywiście masz racje

ze przy wielkości mojego tanku ten systam wymiany wody był bardzo kosztowny


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak by tak filtrację oprzeć o refugium, DSB i stary dobry filtr z pokaźną gąbką. DSB połączyć bez filtracji z głównym zbiornikiem. W DSB rozwija się wiele ciekawych stworków które będą pokarmem dla ryb, koralowców... Samo DSB usuwa z akwarium masę syfu, rozwijają się w nim też okrzemki które "ściągają" azotany i fosforany. W takim systemie jeśli padnie refugium to pozostanie jeszcze DSB... Refugium można połączyć z DSB. Jeśli DSB będzie duże to można w nim hodować koralowce które nie maja zooksantelli

Filtr gąbkowy był by w głównym zbiorniku a jego zadaniem było by oczyszczenie wody z drobnego syfu.

Zauważyłem ze algi z rodziny caulerpa szybko padają jeśli zabraknie azotanów [nie wiem jak z fosforanami bo nie mam testu...] Mam inne algi [których nazwy nie pamiętam] które nie padają wtedy gdy spadną azotany. Może algi które mamy w refugium wcale się do tego nie nadają.

Mam w planie budowę 100 litrowego zbiornika na DSB połączone z refugium w tym akwarium posadził bym też mangrowce [jeśli kolega z targowiska mi sprzeda]. W moim przypadku DSB i refugium stanowiło by połowę objętości głównego zbiornika[200 litrów] >> nawet mam już miejsce, szafkę, pompkę >> brakuje tylko akwarium.

W sumie mam słaby odpieniacz [przerobiony minifloor] a zamiast wydawać 1000 zł na lepszy odpieniacz lepiej wydać 500...

pozdr


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.