Skocz do zawartości
jackozaremba

zakładać czy nie zakładać oto jest pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Jakiś czas temu zainteresowałem się akwarystyką morską (nie ukrywam że w dużej mierze dzięki temu forum).

Zaczęło się od czytania, później też było czytanie, a obecnie nadal czytam i czytam. Jednak człowiek nie samym czytaniem żyje, więc dobrze byłoby zdobytą wiedzę (czy też niewiedzę) wprowadzić w życie.

Oczywiście jak to w życiu bywa nic nie jest proste i ciągle stajemy przed wyborami.

Moja sytuacja jest taka, że albo zakładam teraz naprawdę maleństwo około 50 litrów, albo czekam jeszcze dobry rok i stawiam w budowanym domku przynajmniej 300 litrów (a ile więcej to się okaże w praktyce).

Do postawienia maleństwa już teraz, przekonuje mnie przede wszystkim relatywnie niski koszt startu bez życia (około 1000 zł), oraz fakt że do momentu przeprowadzki (tak jak pisałem około rok czasu) nabiorę jakieś tam doświadczenie. Sprzęt który planuję do maleństwa zamierzam później wykorzystać w dużym akwa.

Z drugiej strony jak coś robić to robić to porządnie i nie wiem czy nie lepiej zaczekać i postawić duże akwa z prawdziwego zdarzenia.

Sam nie wiem który wariant jest lepszy.

W tym miejscu zwracam się z prośbą do praktyków w sztuce morskiej :D jak ten dylemat rozwiązać.

Pozdrawiam

Jacek


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Moja opinia.

W/g mnie - spoko zakładaj maleństwo, bo zobaczysz przynajmniej trochę na czym polega "zabawa" w akwarystykę morską.

Wydasz teraz powiedzmy 1 tys i gdyby się okazało że to nie dla Ciebie nie będziesz aż tak stratny.

Bo przy 300 litrach to koszty są znacznie większe.

Sprzęt który teraz zakupisz do maleństwa w 80% nie będzie do wykorzystania w akwarium rzędu 300 l lub więcej - to już są lekko inne potrzeby.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładaj. Każdy dzień zwłoki to cierpienie :banghead


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ,że zakładać- doswiadczenia nie kupisz za żadną kasę- bezcenne


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TMK :

oczywiscie ,że zakładać- doswiadczenia nie kupisz za żadną kasę- bezcenne

A za wszytko inne ( czytaj sprzęt, LR, LS itp ) zapłacisz MesterCard :D


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

www.wypozyczalnia akwariow morskich.pl

:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wiem, że każdy dzień zwłoki to cierpienie, ale coś mnie wstrzymuje. Co do sprzętu to oświetlenie mam zamiar wykorzystać w dużym akwarium. Wiem że to będzie nieporównywalna różnica, jednak w później składanym zestawie uwzględniam mniejsze świetlówki, jako np doświetlenie boków akwa


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładaj stary, nawet sie nie zastanawiaj! Wbrew pozorom, małe akwarium wcale nie musi być założone i prowadzone byle jak :D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądając wasze akwaria to nogi aż same się uginają żeby coś takiego mieć. Największą przeszkodą na tą chwilę są warunki lokalowe i ograniczona przestrzeń życiowa. Co prawda w mieszkaniu stoi jeszcze jedno akwa (100 litrów) słodkowodne, jednak ono nie jest przeznaczone do rozbiórki. Zbyt dużo czasu i pracy na nie poświęciłem.

Ostatnio dodatkowo byłem sobie pooglądać podwodne życie w Akwarium w Gdyni to już wogóle jestem "napalony" :D


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Satysfakcja ogromna - ja wystartowałem z 600 l zbiornikiem (800 w obiegu) - w poniedziałek

Właśnie 10 minut temu złapałem modliszkę ;-) - powędrowała do sumpa


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Zobaczymy ile zmieszczę w budowanym domku i ile jest w stanie znieść moja druga połowa :D

Dużo gimnastyki będzie trzeba żeby trochę ubarwić i zaniżyć koszt postawienia i obsługi takiego akwa :D


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

Napalenie to połowa sukcesu :D

Tak powiedział seksuolog do pary starającej się o dziecko :D

jackozaremba

Zobacz szkiełka NATANa z Lublina pierwsze było chyba 25 teraz ma 60 - i 100 x lepiej wygląda nić nie jedno 500 litrowe.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję wam za wsparcie i słowa otuchy i zachęty. Przede mną teraz proces kompletowania sprzętu. Myślę że do końca sierpnia wszystko skompletuję i z początkiem września będę mógł już wystartować z moim maleństwem. Fajnie, że istanieje to forum i że można liczyć na pomoc innych. A na pewno pomoc jeszcze nie raz się przyda :D. Obiecuję że podzielę się z wami w dzienniczku etapami startu upragnionej morszczyzny i mam nadzieję że coś fajnego z tego wyjdzie.

Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam. Jacek


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by co to zapraszam

Pozdrawiam

Ps. Niestety nie potrafię tego wkleić jako link więc podałem cały adres.

Jak ktoś chce to prosze o radę na przyszłość jak to robić.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.