Skocz do zawartości
Snakecharner

Żywy vs Martwy

Rekomendowane odpowiedzi

Hey

Oczywiście piszę o piasku , jaki proponujecie wiem że ogólnie zdania są podzielone.

Domyślam się że większość zaproponuję jednak żywy , ale :-)

Piach ten będę wsypywał gdy akwarium będzie miało 5 tygodni , i zapewne rozchwieje mi parametry .

Zrobi mi niezły młyn.

Więc może jednak warto użyć piasku martwego .

Nie powstaną problemy z parametrami , bo go przepłucze w wodzie z RO , pewnie z czasem i tak zostanie zasiedlony bakteriami .

Co o tym myślicie ?

PS. Czy żywy piach tak naprawdę przyspieszy dojrzewanie skoro rozchwieje parametry ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na swoje 1000 litrów wsypałem 3 worki martwego i 1 żywego i sobie dojrzewa wraz z całym baniaczkiem


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając forum można by przypuszczać, że zlinczują za martwy i wszyscy doradzają tylko żywy, a w ankiecie jak na razie 4:0 dla martwego :D Mi martwy doradził również Ryzio z forum i jak w październiku/listopadzie odpalę baniak to pójdzie na martwym piasku na 100% :D

Pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:-)

Czy możecie jeszcze napisać , jaki polecacie martwy piasek (jaki używacie )


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja ze swojej strony zapytam a ten martwy piasek który dajecie to taki zwykły jak do słodkich zbiorników czy jakiś "specjalny":D?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zaczyna przeważać na stronę jednak żywego

Wiec proszę tych którzy klikają na żywy o uzasadnienie odpowiedzi :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzasadniam klikniecie - DSB z żywego miałem w zbiorniku i działało, kolejne z martwego zasypałem w sumpie i zrobiło się szambo, kosztowalo mnie to plagę glonów jakiej swiat nie widział, i jedną acrę, aha i odruch wymiotny jak to wywalałem z sumpa - smród taki że szkoda gadać...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, ale to chyba oczywiste, że martwego nie używa się do DSB...? Tu chodzi o piasek raczej na dno do akwarium w celach estetycznych bo to chyba naturalne, że do DSB musi być żywy. Ja słyszałem opinie, że martwy dużo łatwiej utrzymać w czystości i sam się "ożywi" w pewnym stopniu i spełni dobrze rolę estetyczną. Co do pytania wyżej to oczywiście nie taki piasek jak do słodkiego tylko martwy piasek aragonitowy.

Pozdr :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

Uzasadniam klikniecie - DSB z żywego miałem w zbiorniku i działało, kolejne z martwego zasypałem w sumpie i zrobiło się szambo

@seb Wymieniałeś DSB w działającym zbiorniku??


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Seb' date=' ale to chyba oczywiste, że martwego nie używa się do DSB.[/quote']
Ja słyszałem opinie' date=' że martwy dużo łatwiej utrzymać w czystości i sam się "ożywi" [/quote']no więc właśnie ja też słyszałem że się ożywi, pewnie by tak było w zbiorniku głównym, w sumpie nie zadziałało. Tak Piotr, wymieniałem, raczej usuwałem, nie było wyjścia, przestąło się wyrabiać. Teraz baniak jedzie na samej skale, zobaczymy jak daleko dojedzie. Wracając do tematu piasku, piasku nie żwiru, grysu itp. piasku martwego już do akwarium nie wlożę, nawet w celach dekoracyjnych. Nie piszę że nie należy tylko że JA tego nie zrobię.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze to już sam nie wiem.

Boję się że jeśli teraz wrzucę żywy piach , to parametry się rozchwieją i ponownie rzucą się glony .

I będę miał masę pyłu.

Chciałem już powoli dodać ekipę czyszczącą .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie seb, ale to chyba troszeczkę złe założenie zaczynając z DSB mając nadzieje na ożywienie piachu... Nie wiem nie znam się przynajmniej tak mi się wydaje na logikę, że to coś nie pasuje. Zdania jak widać są podzielone zobaczymy jak ja wystartuję z moją nano w październiku co mi wyjdzie z tego martwego piasku :D

Pozdrawiam :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdania są podzielone, według niektórych w działjącym rozbujanym zbiorniku DSB można założyć na martwym piasku, który dość szybko się "ożywi", u mnie to nie zadziałało zupełnie, może Tobie się uda.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb popełnił błąd, ale jak wiadomo, na własnych błędach jest najlepsza szkoła :D, byle ją przetrwać :D.

Ja zastosowałem żywy piach z 4 worków i było ok. Potem dokupiłem jeszcze jeden w zimie. Worek okazał się dziurawy i już nie było w nim wody, ale jeszcze nie był zupełnie suchy i nie wiem czy nie przemarzł w transporcie. Nie śmierdział, zapach miał normalny więc po tygodniu dosypałem, ale wtedy ewidentnie mocno obciążyłem zbiornik. Szyby już na drugi dzień pokryły się brązowym nalotem, no i miałem piękny przyrost glonów. Teraz jeśli bym się spotkał z taką sytuacją to ten piach wypłukałbym w wodzie RO i potraktował jako martwy pozbywając się tego co tam się mogło namnożyć.

Te worki żywego piachu ewidentnie się sprawdziły. Piasek jest cały czas biały, a przy szybach widać dziesiątki kanalików, którymi poruszają się jakieś robale.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się podłączę trochę do tematu, bo sam mam zamiar wymienić piach u siebie. Gdy przenosiłem się do większego baniaka wsypałem 20 kilo martwego piachu. Od tego momentu walczę z glonami i cyjano. Mam zamiar go odessać, bo kłopoty przypuszczam spowodował właśnie ów piach. I teraz mam takie pytanie. Czy lepiej zostawić akwa bez piasku aż opanuje plagę, czy dosypać od razu żywy piasek i czekać niech to wszystko razem dojrzewa?? Czy wraz z dodaniem piasku dodać też jakieś szczepy bakterii, a jak tak to jakie najlepiej?? Co polecacie??

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze strasznie to wszystko zakręcone :D Jedni piszą, że zmienili żywy piach na martwy i mają teraz czyściutki piach bez syfu, a drudzy odwrotnie :D Seb ja nie będę robił DSB tylko daję na dno zbiornika warstwę ok. 1,5cm martwego piachu i tak zbiornik będzie dojrzewał z tą skałą i piachem ponieważ wydaje mi się, że to lepsze rozwiązanie niż czekać aż dojrzeje i wtedy sypać martwy piasek. Jeśli się okaże, że będą jakieś problemy z tym martwym piaskiem i się nie wyklaruje tylko będzie jakiś syf to Ryzio za to beknie :D

Pozdrawiam :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a co z piachem z bałtyku? Mozna sypac? czy przepłukać RO i dopiero potem do wody słonej?


zlikwidowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam wyłania mi się tak: nieważne żywy czy martwy, byle nie dosypywać do działającego akwarium.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.