Skocz do zawartości
wrsdz

nano 25l -pierwsze pytania

Rekomendowane odpowiedzi

dzieki koledze NATAN oświetlenie skompletowane - zamówione !!!

miało być tak kolorowo a tu dziś mamy środę , w niedziele wiecz zamówiłem paczkę z większością wyposażenia w jednym z renomowanych sklepów (polecanym przez sporą liczbę forumowiczów)a tu ZONK - paczki jak nie bylo tak nie ma ... a to kurier nie dojechał a to że wysłana - koniec swiata !!! cierpliwie czekam ehh


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od niedzieli do środy to jeszcze ni tak długo cierpliwości, cierpliwość jest cnotą...;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh zwracam honor firmie kurierskiej , paczka po moich kilku interwencjach znalazla sie dzis u mnie wieczorem...podobno nikogo wczoraj nie zastali w domu- ciekawe... mniejsza o to - zabieram sie za przemeblowanie pokoju i przygotowanie do zalania solniczki ... ponizej fotka pierwszych zakupów :

paczka.jpg

PS. zamówiłem za dużo soli KENT MARINE - sprzedam pół opakowania tj. 3,2kg INFO- targowisko


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje jeszcze czegos do pomiaru zasolenia , wykopałem coś takiego :

Salimetr 39zl

lub

Hydrometr 20zl

czy może mi ktoś doradzić co wybrać ?


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba to hydrometry, wybierz AM.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze fotki kostki z wodą - taka mała nocna próba ( oświetlenie z byłego krewetkarium...) brak tła w kostce jak widać - woda zwykła kranówka , jutro woda RO-DI ( z przyjaznego sklepu) oraz sól -pytanie ile ?czy bez areometru jest sens zalewac i solic? czy poczekac az przyjdzie ( zamówiony już ) ??

ssa46273.jpg

oraz

ssa46271.jpg


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no,no,no zapowiada się naprawdę,naprawdę dobrze ;) Pozdrawiam i czekam na dalsze postępy prac ;)


60 itrów słonej wody już się robi...kompletacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mały UP zdjęć oraz faktów:

-zbiornik zalany 22.09.09 (wtorek)

-dotarł salimetr AM, grzałka z reguatorem, woda RO

-zastosowałem CYCLE (starter) 24.09.09

Z parametrów mierzyłem tylko :

zasolenie - 1.019

-tem -26 stopni

PYTANIE!!!

-kiedy powinieniem zacząć mierzyć np PH? NO3? biorąc pod uwagę 2 dni temu start (zalanie)?

kilka fotek ;

woda RO + salimetr AM

ssa46379.jpg

odmierzanie proporcji soli wg FAQ

ssa46382.jpg

"burza piaskowa"- mieszanie soli koralią

ssa46384.jpg

Kiedy mogę udać sie po skałę ?


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś małe masz zasolenie ;/ A kiedy jedziesz po skałe i ile jej kupisz ???


60 itrów słonej wody już się robi...kompletacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro zalałeś we wtorek to dziś spokojnie możesz wrzucać skałę, co do mierzenia parametrów to minimum 2 tygodnie, wcześniej nie ma co zużywać testów.


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj,

ja proponuje zmierzyć parametry już po kilku dniach i co mniej więcej 3 dni - jeżeli jesteś zainteresowany jak przebiega dojrzewanie pod tym względem. u mnie po 2 tygodniach nie było już co mierzyć tzn. nh4, no2, no3 nieoznaczalne - użyłem odgazowanej skały, ale woda świeża RO DI i lałem tylko JBL Denitrol.

a światło już docelowe? - bo coś takie żółte lekko?

a BTW powinieneś dostać nagrodę za fotkę "odmierzanie proporcji soli wg FAQ" zajeb... kontrast waga z wczesnego gierka wymiata :D

pozdr i powodzenia

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podnies zasolenie do 1.023-24.

sklae mozesz dodac odrazu.

zbyt duze no3 w zasadzie bedzie golym okiem widac :D

a zmierz jak bedziesz chcial cos do tego awka wpuscic jakas rybke, czy srednio wymagajay koral, bo miekkie to duzo moga przezyc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc dziś tj. 03.01.09 po poprzednim falstarcie udało mi się zalać moją kostkę . Dzięki uprzejmości kolegi z forum nabyłem prawie 5kg skały z istniejącego zbiornika oraz wodę RO :)

zbiornik zalany posolony -skała włożona !!!

poniżej fotka ,taka na szybko (przepraszam za jakość) :

ssa46506.jpg

jak ustawienie co sądzicie?

koralia nano miesza cały dzień dziś , wiem światło za żółte ale to z mojego krewetkarium... jutro będę składał pokrywe- brak okleiny tylko (świetlówki startery uchwyty kable itp oraz pokrywa są) .

jutro w planie zakup tła - wybrałem czarne -zobaczymy :)


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich czytam ten wątek z zaciekawieniem gdyż też mam zamiar zmienić moje słodkowodne akwarium na małą rafę.

Tylko że moje bedzie 40l i mam kilka pytań.

Otóż czy potrzebuje 2 szt tych pomp(Koralia Nano)?

czy bede potrzebował wiecej soli niż 3,6 kg?

czy bede potrzebował odpieniacza?

rybki beda ale to raczej w dalekiej przyszłości.

Narazie chce zrobić kalkulacje zeby nie zabić budżetu :) dzieki za wskazówki

Mam jeszcze pytanie czy 0.75W/l to wystarczająca ilość światła czy za mało?

Mam 2 świetlówki 14W aqua-glo i sun-glo hagena które wymienić obie czy jakaś może zostać?


Chciałem dobrze, wyszło jak zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli robisz kalkulację uwzględnniając sól z dokładnością po przecinku, to źle to niestety wróży. Skąd będziesz miał wodę po RO, testy, chemię, sól na podmiany, świetlówki itp. itd.? Musisz przyjąć spory zapas na różne graty, inaczej prędzej czy później czeka Cię przykra niespodzianka.

Cyrkulacja i oświetlenie zależy od tego jakie chcesz trzymać zwierzęta, brak odpieniacza może skończyć się częstszymi podmianami (koszta soli i ew. wody), generalnie czekają Cię długie godziny spędzone na lekturze choćby przyklejonych tematów.

I zapraszamy do przywitania w dedykowanym temacie :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie przeliczam ile bede mniej wiecej kasy potrzebował na start wode RO mam ze sklepu akwarystycznego.

Chemi chyba sie nie podaje do akwarium mam 2 akwa i daje sobie rade bez niej.

Jesli chodzi o testy no też musze zakupić.

I już pędzę się przywitac :)


Chciałem dobrze, wyszło jak zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, co do testów chemii, kazdy ma oczywiście swoje zdanie, ja nie mam ani jednego ani drugiego akwarium ma z 4 miesiace pływa błazenek, krewetki, miękasy grzybki zoa i wiele innych nawet gościła montipora która bardzo ładnie rosła gdzieś przez 3 tygodnie lecz oddałem ją znajomemu jako dowód wdzięczności za miękasy, u niego będzie jej po prostu lepiej w zbiorniku 600l i wszystko wporządku, pojawiło się troszkę glonów zielonych i dino ale to przez zuzyte prefiltry i żywicę i teraz widać lekką poprawę. Jedyną rzeczą która w przyszłości kupię to TDS-a:) No chyba że będę sie brał za twardziele to testy oczywiście że tak, ale to już nie w tym zbiorniczku.


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś 15 stycznia doszło nowe życie ,fotka poniżej. Jak znajde chwile to opisze co i jak, pokrywa do kosmetyki (oklejenie itpe ) + tło do montażu. Z gratów doszedł sterownik ALL-IN-ONE ( później opisze) .

Fotka aktualna:

ssa46526.jpg

wiem wiem muszę poćwiczyć mój aparat w ustawieniach jeszcze ale to powoli...

PS. jaką ilość piachu kupić? jakiego? gdzie najlepiej?

Dzień 19

pojawiły się pierwsze glony na szybach , długawe zielone nitki na wszystkich szybach ( czy znikną same ? )

rozumiem że to efekt dojrzewania... racja?

fotka poniżej :

ssa46545.jpg


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 19 cd2.

Pierwsze testy (salifert) :

NO3- 50 -------możliwe ? (cos pomiędzy 25-50 wg skali...)

PH-7.7


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego, możesz podsumować koszta jakie poniosłeś łącznie do momentu w którym została zrobiona ostatnia fotka?

I ile to L? Nie widzę ani sumpa, ani panela - zatem jak rozwiązałeś sprawę filtracji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm dobre pytanie ale wiesz przestałem liczyć ... nie podchodzę w ten sposób do mojej rafki, jak potrzeba coś kupuje - wiadomo czasem nie ma na to ale czekam aż mami wtedy , mogę usiąść i podliczyć wtedy dam znać .

mam pytanie do weteranów :

- gdzie kupić Nature's Ocean - Bio-Activ Live® Aragonite - opakowanie 4-5kg? jakoś szukam i nie moge sie dokopać na żadnej stronce prawie wszystkich dostępnych sklepów ??

pomoże ktoś ? dziekuje


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie do weteranów :

czy dojrzewanie zbiornika związane jest z mega smrodem ? od kilku dni tak niesamowicie śmierdzi że nie idzie w pokoju wysiedzieć? jakaś rada?


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, woda nie powinna śmierdzieć. Zrób podmianę, bo coś Ci tam padło, teraz się rozkłada i pośmierduje. Odpieniacza pewnie nie ma?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.