Skocz do zawartości
baddboy

Prośba o opinie_low cost

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

niedawno założyłem swój pierwszy słony zbiornik...a już myślę o czymś znacznie wiekszym....a więc,

Ponieważ chciałbym ograniczyć do niezbędnego minimum wydatki i jednocześnie ograniczyć ilość koniecznego sprzętu, hałasu, komplikacji przy uruchamianiu rozważam taką konfigurację:

- akwa 400 - 500 litrów (długość 120-150 cm)

- oświetlenie -> jakaś lampa ze świetlówkami T5 (albo 3 duże Hageny-GLO..w każdej po 2 świetlówki)

- filtracja - dwa odpieniacze wewnetrzne (po przeciwnych) stronach akwarium na tylnej ścianie

- żadnych sumpów, kominów, hydrauliki z pompami i innych códów ....

Czy taki projekt może sie powieść? Czy może ktoś już w ten sposób prowadzi akwarium?

Z gory dziękuję za konstruktywne wypowiedzi.

Pozdrawiam


baniak 240 l 120x40x50, oświetlenie 4x54 W Hagen Glo, odpieniacz deltec MCE 600, pompy 2xJVP102

Przyjmę szczepki:-)

Link do filmu mojego akwa: http://www.youtube.com/watch?v=qgd-gT1iVWU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium

- musi mieć oświetlenie, np. T5 które wymieniłeś.

- powinien być odpieniacz dobrany do litrażu i obsady - czy 2 słabsze wewnętrzne odpieniacze zastąpią jeden odpowiedni? na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć, ale kwestia estetyki może ucierpieć.

- musi być też cyrkulacja (zakładam, że nie wymieniłeś jej z pośpiechu)

-sumpy, panele i inne cuda, jak to okresliłeś pomagają nam tylko ukryć sprzęty, np. mocniejszy odpieniacz, filtr na absorbery. nie są wymagane. ułatwiają życie.

sam w tej chwili masz zbiornik bez sumpa więc wiesz czy brakuje Ci na coś miejsca, czy coś byś dołożył (choćby glony) co wspomoże filtrację i wygląd zbiornika.

projekt się powiedzie jeżeli zwierzaki będą w dobrej kondycji. a będą w tej kondycji, jeżeli odpowiednia filtracja będzie dobrana do odpowiedniej obsady. lub odwrotnie .


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie to tak jakbys budowal rower, ale bez korb, lancucha i jeszcze paru sprzetow

i Ci wyjdzie hulajnoga, pojedziesz ale co w nogach to Twoje

a jak chcesz zaoszczedzic na odpieniaczu i absorberach PO4 to polecam forum

http://www.algaescrubber.net/forums/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie sump to chyba najważniejsza rzecz i szczerze mówiąc to sobie nie wyobrażam 500l. bez sumpa. Nie bardzo wiem jakich odpieniaczy chcesz użyć i jak masz zamiar to zorganizować wszytko. Dla mnie to utrudnienie sobie życia w maksymalnie możliwy sposób. Im bardziej się nad tym zastanawiam tym bardziej wydaje mi się to niemozliwe. Chociaż jak uda ci się umieścic dwa odpieniacze, ze 3 pompy cyrkulacyjne (oczywiście odpowiedniej mocy), ze dwa filterki na przynajmniej na wegiel i absorber, nie wspominając o jakims reaktorzee czy pompkach dozujących i to wszystko ma jeszcze estetycznie wyglądać to życzę ci przede wszystkim bujnej wyobraźni. Obawiam sie że może ci z tego wyjść po prostu duży dekoracyjny sump. Generalnie odradzam!!!


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zly chlopiec przez chwile mialem odpieniacz w zbiorniku zamiast w sumpie generalnie odradzam, wyskoczyly mi przez szczeliny 2 fajne rybki a poza tym fatalnie toto wygladalo :)

Najgorsze w tym wszytskim bylo to ze co mi ze skaly wylazlo to nie wiedzialem czy jest cacy czy pasqud. Na szczescie a moze szkoda niewiele wylazlo. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiekszosc osob nawet z mniejszymi zbiornikami (200-250) bardzo cierpi z powodu braku sumpa i albo najszybciej jak moga go dokladadaja, albo z przymusu mecza sie dalej, a Ty na przekor nie chcesz sumpa:) jak chcesz tanio, to szukaj uzywanego sprzetu, sprzetu wyprodukowanego przez male hinskie raczki. To tak jak bys chcial zima chodzic w klapkach, bo tansze niz buty zimowe.

A moze pomysl nad koralami niefoto, one swiatla wiele nie potrzebuja, wiec i utrzymanie bedzie tansze.

pozdrawiam i powodzenia


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do wątku

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=7897

gdzie opisuję moje 370l akwa.

Zbiornik działa bez sumpa a jedyny sprzęt jaki się w nim obecnie znajduje to grzałka, pompa cyrkulacyjna 5500l/h, oświelenie 2xT5 55W i odpieniacz kostkowy midiflotor

pozdraiwam


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kivi wsadz tam jakies spsy i zeby jeszcze sie brazowe nie zrobily i przezyly miesiac czasu. co kto lubi, a kolega badboy nie pisal ze chce same miekasy hodowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT -- przeczytałem uważnie co kolega BADDBOY napisał, w przciwieństwie do Ciebie ;-)

Zachęcam Cię także to zgłebiania wiedzy na temat koralwców i nauki rozpoznawania koralowców twardych LPS ;-)

Na rowerach jak widzę już się znasz :)

pozdrowienia


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kivi, obawiam się, że jesteś wyjątkiem potwierdzającym regułę;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kivi,Ty masz poprostu łapę do tego:D

Ktoś początkujący moim zdaniem nie ma szans na sukces przy takim zestawie ;)

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baddboy zalezy co tam chcesz trzymać? I czy jestes odporony na stres?;)


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam łapę.

Takie akwarium ma pewne ograniczenia, ale skoro Baddboy sie na coś takiego chce zdecydować to pewnie ma świadomość tych ograniczeń.

W kazdym razie było pytanie czy "ktoś w ten sposób prowadzi akwarium" no to się odzywam.

Chętnie też podzielę się doświadczeniami w tym względzie, jeśli będą pytania.

pozdrawiam


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baddboy- stawiaj sumpa i nawet się nie zastanawiaj. Mam trzy solniczki w domu z czego dwie bez sumpa - traktuje je jako zbiorniki przechodnie bo z całym z tym sprzętem w środku wyglądają tragicznie pomimo że mają panele.

Mam też prawie 500 litrowy baniak z sumpem 230 litrów i możesz mi wierzyć że jest troszkę tego sprzętu do poukładania.

Nie widzę tego w głównym zbiorniku nawet gdyby miał mieć panel.

Decyzja należy do Ciebie ale z mojego skromnego doświadczenia polecam sump.

Nawet jeżeli zdecydujesz się na miękasy to i tak troszkę tego sprzętu bedziesz miał.

Co do kolegi Kiwi'ego to do dziś nie mogę wyjść z podziwu dla jego akwarium i tego co tam wyprawia. Myślę że nie jeden chciałby mieć taki baniak ( ja również).

Pozdrawiam Piotrek


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.