Skocz do zawartości
kamilm

wystartowalem, co dalej :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, wystartowalem wlasnie z nowym akwarium 240l + sump 70l.

Zgodnie z radami plynacymi z wielu stron zakupilem bakterie przyspieszajace dojrzewanie (juz w wodzie), mam 18 kg LS i na razie 17 kg LR. Odpieniacz dziala, ale nic nie odpienia (biala czysta piana - czy to normlane ? - wczesniej po wrzuceniu piachu mial co robic)

Moje zasadnicze pytanie to co robic dalej poza czekaniem ? Kiedy zaczac robic pierwsze testy ? jaka utrzymywac temperature wody (teraz 25-27st) i ile czasu swiecic (kolo 8h ?)

Wszelkie inne rady mile widziane - co zrobic, zeby bylo dobrze, czyli dojrzewanie przebieglo jak nalezy i w miare szybko ...

Pozdrawiam

KM


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli nie ma glonów i nie karmisz (bo nie ma ryb) więc odpieniacz nie ma co odpieniacz. Temperaturę utrzymywać na tym poziomie co podałeś bez gwałtownych skowów tak na przyszłość. Czas oświetlenia skróciłbym do 6h. Wodę badać narazie trzema testami - amoniak, NO2, NO3 (dążyć do niewykrywalności tych parametrów). W przyszłości dojdzie kontrola kH, pH, Ca, Mg, PO4.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak jak Roman napisał skróciłbym oświetlenie do 6 lub 7 godzin, ja na początku świeciłem 10 i miałem wykwit fito po skróceniu do 7 godzin i tygodniowy zasłonięciu akwarium ,gdy świetlówki się nie paliły wszystko wróciło do normy , lej bakterie, ja lałem cycle i byłem zadowolony glonów dużo nie było no, ale fakt faktem miałem trochę wody już od kolegów z forum, testy na razie również sobie daruj, podmian nie rób niech się wszystko ładnie kręci, a Ty w tym czasie obserwuj ;] naprawdę co dzień jest coś nowego ;] Powodzenia życzę ;]


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie robić. Ja zalałam akwarium i wyjechałam na wakacje :)

Odpieniacz coś tam sobie minimalnie pienił ale niewiele bo na skale nic nie gniło. Włączałam na parę godzin w dzień.

Światła miałam 3 * 17W LED i świeciłam 8 godzin bo razem ze skała dostałam zoa, grzybki i clavularię. Wystarczyło. Dla porównania teraz świecę 7 * 17W

Bakterie Cycle lałam co tydzień - dwa. Pierwsze testy zrobiłam chyba po 6 tygodniach a wcześniej tylko temperaturę mierzyłam. Utrzymuję 25,5 - 26 stopni ale bliżej 26.

Akwaria mamy podobne i też na LEDAch. :)


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rady, zrobilem tak:

temperatura kolo 26 (max 27 przy powierzchni), swiece 7h (srednia przez Was podana :-))

tak kombinuje, zeby cos zywego wsadzic do wody - wlasnie myslalem o zoa czy jakis grzybkach, ma to sens na tym etapie jak nie dostalem ich ze skala ?

mysle, tez o zakupieniu w slusznym sklepie paru kg tej drozszej skaly - juz porosnietej, co o tym myslicie ?

docelowo myslalem o 25 kg skaly

Pozdrawiam

KM


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poczekaj jeszcze z tydzien dwa, patrz czy samo coś nie wyroslo, a kupowanie tej porosnietej skały sobie daruj ma to wiecej minusow niz plusow.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kamilm :

tak kombinuje, zeby cos zywego wsadzic do wody - wlasnie myslalem o zoa czy jakis grzybkach, ma to sens na tym etapie jak nie dostalem ich ze skala ?

Może tak może nie. Grzybki i zoa to silne stworzenia.

Z drugiej strony popatrz - jak dostajesz gratis na skale to nic nie tracisz jak padnie.

Ja bym nie kupowała tylko po to żeby coś już tam żyło. Zaczniesz od grzybków a potem ciężko będzie przystopować :)


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie ten sam problem, wsadzać zoa i grzybki czy nie :)

Na razie mam zbiornik 100l jako trening przed większym.

Nie wytrzymałem, kupiłem ślimaki turbo i trochę zoanthusków...a niech sobie rosną :)

No i odpieniacz ma trochę roboty.


Było...300l + 34kg LR - Euphyllia, Zoa, Capnella, Xenia, Sinularia sp.

Jest 500l + sump 45kg LR ...i coś tam pływa :)

Pozdrawiam

Głosiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam dwa problemy (a moze i nie) :-)

Pierwszy co to jest za zwierz - mam takie co najmniej dwa - jeden w kubku odpieniacza, drugi wieczorem zaczal pomykac po akwarium (naprawde szybko) - robale maja kolo 1 cm

3513-robal.jpg

Co z tym zrobic? w koncu mam jakies zycie :-)

Druga sprawa to w fazie projektowania planowalem, ze w sumpie wode z komory z odpieniaczem, do ktorej jest zrzut bedzie dalej przepompowywal odpieniacz - nic z tego - woda czesciowo sama sie przelewa, jak puszcze wiecej wody przez odpieniacz - srednio pieni i nadal nie daje rady. Dobieralem specjalnie slabsza pompe obiegowa niz mi polecano - mam OR2500 (podnosi na 2m !) i turboflotor 1000 - dodam, ze jak dla mnie nie ma wielkiego obiegu - dzis go zmierze.

Cos z tym robic czy taka sytuacja jest ok ? Planowalem, ze bedzie sie przelewac kolo 1000l/h.

Pozdrawiam

KM


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego zwierzaka to nie mam pewnosci ale jest niebezpiecznie podobny do ISOPODA!!! I jesli to jest to, natychmiast wywal to do kibla i zlap tego drugiego. Potem poczekaj z wpuszczaniem ryb lub krewetek.... ze dwa miechy. Jak byla to para to moga byc problemy. Poczytaj na necie o isopodach - to bardzo niebezpieczne stworzenia. Moga ugryzc nawet ciebie. Uwazaj przy lapaniu.

http://images.google.com/images?hl=en&client=safari&rls=en&um=1&q=isopoda&sa=N&start=0&ndsp=18

Moim zdanie wywalac.

Kurcze ale dlugo pisalem 8-)


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zegeye :

[...]

Potem poczekaj z wpuszczaniem ryb lub krewetek.... ze dwa miechy. Jak byla to para to moga byc problemy. Poczytaj na necie o isopodach - to bardzo niebezpieczne stworzenia. Moga ugryzc nawet ciebie. Uwazaj przy lapaniu.

[...]

no teraz to sie martwie :-(

jak mam zlapac tego drugiego, to strasznie szybko plywa ... kurcze

p.s.

mialem go pare razy na palcu i nie ugryzl :-)

Pozdrawiam

KM


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kamilm za pomocą pokarmu w płynie albo soki z Artemi wlac do akwa żeby szukał pokarmu i wtedy to już złapiesz jak nie za pierwszym razem to za drugim


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nemezis :

@kamilm za pomocą pokarmu w płynie albo soki z Artemi wlac do akwa żeby szukał pokarmu i wtedy to już złapiesz jak nie za pierwszym razem to za drugim

dzieki tak sprobuje zrobic

a w drugim temacie ktos cos mi podpowie ? :-)


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fotka akwarium, zebysmy lepiej wiedzieli o czym rozmawiamy :-) (jak wrzucac linkujace miniaturki ?)

3513-akwa.jpg

pompki beda inaczej, skala juz jest troche inaczej ulozona bedzie jej wiecej (o jakies 10kg)

akwarium jest widoczne ze wszystkich stron co utrudnia mi sprawe ulozenia skaly, jakbyscie mieli sugestie chetnie wyslucham, wrzuce dzis aktualne fotki ze wszystkich stron

mam jeszcze pytanie codo skaly, czy wedlug Was jest sens kupic drozsza skale z reef shopu, ta porosnieta ? Mam dosc sprzeczne opinie ...


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracam dzis do domu, a tu kupa takiego czegos siedzi na szybach

coz to moze byc ? lekko liczac mam tego z 50 sztuk ...

3513-dsc01825.jpg


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.