Skocz do zawartości
pietrucha

Zapytanie o hqi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,przymierzam sie do zmiany zarnika,mam pytanie jaki bedzie najlepszy,jaka firma? Do tej pory uzywam 150w 14k ale niewiem jaka to firma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Nikt za ciebie nie wybierze. Jednemu podoba się taki innemu inny. Miałem Sylvanie 10000K i dla mnie odpada. Miałem AM 10000K i ten jest już ok. Miałem Pacific Sun zdaje się 12000K, ale ten nie oddawał barwy czerwonej i fioletu, miałem AM 16000K, ale był trochę za ciemny (musiałby być solidnie uzupełniony T5-tkami lub konieczna byłaby zmiana na żarnik 250W. Miałem później nieznane mi żarniki w kupionej używanej lampie i świeciły ładnie, ale były bez opisu. Teraz używam ReefLux 12000K i dla mnie są najlepsze z tych jakie miałem. Jednak ciągle poszukuję czegoś bardziej mi odpowiadającego więc zamówiłem posiłkując się opiniami użytkowników żarniki Arcadii 14000K. Jak nadejdzie czas wymiany to zobaczę co kupiłem :) i czy to już jest to, czy dalej będę szukał :), ewentualnie wrócę do ReefLuxa.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam a może jak by kolega opisał co ma w baniaku to byśmy mu doradzili co by było najleprze jaki żarnik i ile kalwinów(w zależności co tam ma oświecać)

pzdr

Unsu leniu, nie gnij pały z tymi ortami:whip

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rah,wlasnie o takie wypowiedzi mi chodzi,chce porownac doswiadczenia zebym mogl cos wybrac i za to dzieki,a jesli chodzi o obsade to narazie sa miekasy i lps,ale nie wykluczam w przyszlosci czegos bardziej wymagajacego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej chwili kupiłem chińskie 150W za 69 zł za szt. za namową kolegów z bardzo dużym doświadzeniem,kolor super,zobaczymy jak będzie dalej.Przy takiej cenie można często zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten zarnik z aqua-lighting 150W 14kk i jestem z niego zadowolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez go mialem jakis czas i nie polecam... Zdjecia ze strony to pic na wode, kolor jest bialawy i szybko schodzi na zolty.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja bym sie z tym kłucił bo jakoś do tej pory nic takiego nie zauwarzyłem..

edit. To Wy tu sobie piszcie a ja Was będę czerwienił:)

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki zako ale nadal nie jestem zdecydowany,dzisiaj moja kobieta leci do Krakowa i w poniedzialek bedzie realizowac zamowienie.Na chwile obecna zastanawiam sie nad reefluxem,arcadia,no i chinszczezna ale czas goni:reading

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz Reefluxa 12kk, bedziesz zadowolony.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie. A jakie sa reguły wymiany . Co ile należy wymienić HQI?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jakieś 12-18 miesięcy najczęściej.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu. Czy jest gdzieś dostępna jakaś zależność czasu pracy źródła światła HQI a np. ilościa lumenów?? Stwierdzenie że najczęściej co 12-18 miesięcy jakoś niebardzo mnie zadawala.Oczywiście dzięki z zajęcie stanowiska.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Każdy żarnik ma inną żywotność. Jeden będzie bez zmian przez 10 miesięcy a inny przez 18. Ja zmieniam po max 12 miesiącach.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Andrzej12345 :

Wracam do tematu. Czy jest gdzieś dostępna jakaś zależność czasu pracy źródła światła HQI a np. ilościa lumenów?? Stwierdzenie że najczęściej co 12-18 miesięcy jakoś niebardzo mnie zadawala.Oczywiście dzięki z zajęcie stanowiska.

Ten temat przewija się co jakiś czas i odpowiem krótko, że te 12-18 miesięcy to czas pracy żarnika określony na podstawie doświadczeń wielu akwarystów. Parametry żarnika ulegają zmianie w okresie świecenia, zmienia się temperatura barwy,ilość lumenów. Generalnie do tych zmian stopniowo muszą się dostosować koralowce. Im dłużej świecisz tym zmiana parametrów większa i dostosowanie koralowców do tego światła tak samo większe. Potem następuje zmiana żarnika na nowy i okazuje się, że koralowiec który do starego światła dostosowywał się np. 2-3 lata (da się tyle świecić, sam to przeżyłem) nie jest w stanie nagle dostosować się do nowego światła ( u mnie właśnie po wydłużonej eksploatacji poszły wszystki spsy i lpsy) i może się to zakończyć zgonem koralowców "popaleniem" lub długą chorobą.

Te 12-18 miesięcy to uzyskany własnymi doświadczeniami akwarystów okres eksploatacji żarników zapewniający jeszcze w miarę bezpieczne przejście na nowy żarnik.

Tu nie ma co dyskutować tylko przyjąć to na wiarę, albo pluć sobie w brodę po fakcie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To logiczne co pisze rah,tak jak napisal seb zdecyduje sie na reef luxa,przy okazji zamierzam wreszcie zrobic porzadek z obudowa na akwarium i tu pytanie czy 40cm odleglosci zarnika od lustra wody bedzie ok.W tej czwili jest jakies 30cm ale to tymczasowa prowizorka i mam zamiar zrobic to jak sie nalezy przy okazji wymiany zarnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 150W ja bym nie podnosił wyżej niż 30 cm.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie bylo reef luxa w zaprzyjaznionym sklepie ani czasu na szukanie gdzies indziej wiec kupilem tutaj arcadie 150w 14k,zamontowalem wczoraj i jest żółto jak cholera:cursinwporownaniu do wczesniejszej JBJ 14k,ktora polecam swiecila naprawde ladnie teraz to widze,mam nadzieje ze moze sie dotrze,ktos o tym pisal.Jesli nie kupie nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O toś mnie pocieszył, bo mam właśnie takie dwa żarniki nowo kupione do zamontowania, żeby było bardziej niebiesko niż z ReefLux 12K :banghead. A jakie T5 świecą ci z tym HQI?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.