Skocz do zawartości
robi

Błędy pomiaru

Rekomendowane odpowiedzi

Mam duży problem i nie wiem co robić. Do pomiaru kh używałem testu califerta - kh 6,8 a dzisiaj kupiłem TROPIC MARIN i chyba szlag mnie trafi bo pokazuje mi 12 ,no i który test się myli a może oba ?Dodam że do upływu terminu ważności testów jest daleko.

POMOCY!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dałem sobie czas i zmierzyłem nowym salifertem i wyszło mi kH 12,8 st. . To samo zmierzyłem testem JBL i wyszło mi kh-9.

Wziąłem ten pojemnik saliferta z roztworem testowym 7,6 i zrobiłem test i wyszło mi 8,3 st. Czyli błąd niewielki 0,7 st. różnicy na wzorcu. To by znaczyło, że mam rzeczywiście kH ok. 12. No i teraz sam nie wiem, wierzyć, czy nie?

Czy z tego by wynikało, że JBL zaniża o 3 st, czy salifert zawyża o 3? O kant d.. te testy. Tylko sobie człowiek "stresa" robi.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rah Jeśli pomiar wzorca wyszedł ci tak nieprecyzyjnie, to znaczy, że coś źle robisz.

Powinieneś tak wypracować metodę pomiaru, aby płyn do kalibracji tyle pokazał ile ma być.

Może napełniasz pipetkę, może na nie właściwym miejscu tłoczka odczytujesz wartość, powinieneś to sprawdzić.

Tak się wydaje, że to "tylko" 0,7 a to jest niestety AŻ 0,7 i przy większej twardości może ci pokazywać niby 12 a rzeczywiście będzie 9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomajk piszesz "Jeśli pomiar wzorca wyszedł ci tak nieprecyzyjnie, to znaczy, że coś źle robisz."A może wzorzec nie jest dokładny z kąd mamy wiedzieć? co cobi błąd - test czy wzorzec?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ten wzorzec o znanej twardości kH 7,6 jest chyba o dokładnie takiej twardości. Powinien on według mnie służyć do określenia błędu pomiaru dla posiadanego przez nas testu. Może te składniki podlegają zmianą i należy sobie zawsze samemu na podstawie tego wzorca określić ten błąd? Swoją drogą, czy gdzieś to jest opisane, bo to wszystko to tylko domysły. Nie rozumiem, jak dystrybutor saliferta wypuszcza na nasz rynek swoje produkty bez dokładnej instrukcji użytkowania i w dodatku nie po polsku?

Znalazłem właśnie taką stronę http://ocellaris.dreamhosters.com/chemia_salifert.htm na której autor wnioskuje, że jak wynik próbki testowej nie jest prawidłowy to test jest już nieważny. Tylko, że to nowy test więc co? Od razu do śmietnika? To mogłem od razu pieniądze wyrzucić i byłoby mniej zachodu. W konsekwencji zastanawiam się na ile tak naprawdę dokładny jest test saliferta w odniesieniu do Ca, Mg i inne? Tak je chwalimy, a może one są wszystkie niedokładne? Może one nie trzymają stałej jakości na etapie produkcji?

Chętnie sprawdziłbym z 5-10 testów saliferta w jednym zbiorniku, żeby sprawdzić, jaka jest powtarzalność wyników. Potem sprawdziłbym wyniki w laboratorium i znalazłaby się odpowiedź. Może ktoś już tak zrobił?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rah :

dałem sobie czas i zmierzyłem nowym salifertem i wyszło mi kH 12,8 st. . To samo zmierzyłem testem JBL i wyszło mi kh-9.

Wziąłem ten pojemnik saliferta z roztworem testowym 7,6 i zrobiłem test i wyszło mi 8,3 st. Czyli błąd niewielki 0,7 st. różnicy na wzorcu. To by znaczyło, że mam rzeczywiście kH ok. 12. No i teraz sam nie wiem, wierzyć, czy nie?

Czy z tego by wynikało, że JBL zaniża o 3 st, czy salifert zawyża o 3? O kant d.. te testy. Tylko sobie człowiek "stresa" robi.

...Witam...juz o tym pisalem i pewny jestem ze salifert zawyza o ponad trzy jednostki,czyli w tym wypadku ja uwierzylbym JBL...juz przywyklem do tego ze mierzac salifertem od wyniku musze odjac jakies 3,5...jezeli chodzi o Ca to roznice sa niewielkie z TM 444 i salifert 410...dobrze tylko wyszedl tes na magnez 1400 zarowno salifert jak i TM...Wydaje mnie sie wiarygodny wynik NO3 ale nie mam porownania z TM a red sea (ten drugi to wogole jakis cudaczny test nic nie mowiacy i pokazujacy kolor jaki sie nam moze tylko przysnic i jaki nie istnieje na palecie barw...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi jeśli testy są nie przeterminowane, to wychodzi na to, że tester robi jakiś błąd określając twardość wzorca.

Nie mam wielkiego doświadczenia, ale w swojej kadencji miałem 2 testy salifarta i w obu pomiar wzorca wychodził dokładnie, bez najmniejszych błędów.

Teraz zakupiłem test TM a tam nie ma płynu wzorcowego a i sam test nie umożliwia większej precyzji jak 1'

więc można określić tylko z dokładnością +/- 0,5 salifertowski umożliwiał pomiar z dokładnością do 1/10'

Wzorce, tak jak i płyny kalibracyjne to nie są z reguły zwykle płyny, mają odpowiednia trwałość i z pewnością w okresie przydatności do użycia jeśli tylko ktoś ich nie zanieczyści będą miały dokładnie wskazaną wartość. To oczywiście przy założeniu, ze firma trzyma normę, ale rozbieżne pomiary raczej wskazują na jakiś błąd w użyciu.

Mówiło się wiele o błędnym pomiarze PO4 za pomocą zwykłych testów, być może tak jest na granicy odczytów, czyli blisko zera nie da się określić z dużą dokładnością, ale ja mierząc zwykłym testem miałem wynik pomiędzy 0,1 a 0,3 bo tak wypadają okna zabarwienia (test TM), a pożyczony miernik Hanna pokazał wartość 0,15 czyli nie jest tak wcale źle, da się poznać parametry wody na zwykłych testach, o precyzji nie ma mowy oczywiście, ale rozpaczać też nie ma co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg piszesz" juz o tym pisalem i pewny jestem ze salifert zawyza o ponad trzy jednostki" koniec cytatu. czyli w swoim zbiorniku mam kh 3,8 a tropic marin pokazuje 12 ???? obłęd!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbadałem i ja dzisiaj wode testami Salifert i TM.

Salifert KH 7.6

TM KH 7

Więc róznica jest niewielka , może dlatego że TM ma pełne jednostki , to mniej dokładny.

Jesli testy dostana wyzszej temperatury to zauwazyłem ,ze potem juz oszukują . Miałem równiez przypadek kiedy nowy test Saliferta na KH bardzo zawyżał , czyli błąd fabryczny tez mozliwy.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i troszke sie wyjaśniło ,salifertem zrobiłem test wzorca i jest ok.czyli w granicach błędu (0,3 kh ) Wychodzi na to że test tropic marin zawyża wynik o 5,2 kh ,czy ta różnica nie jest za wysoka? Nie obrarzając naszego kolegi z forum który chyba pracuje w tej firmie ten test można ...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem tylko w tym, że nie wiem, który test podaje błędny wynik skoro z każdym może tak być?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Jesli testy dostana wyzszej temperatury to zauwazyłem ,ze potem juz oszukują . Miałem równiez przypadek kiedy nowy test Saliferta na KH bardzo zawyżał , czyli błąd fabryczny tez mozliwy.

pozdrawiam

Możliwe są takie sytuacje jak to normalnie w życiu bywa, wydaje mi się jednak, że większość przypadków "błędnych wskazań" to wina nieumiejętnego lub niestarannego obchodzenia się z odczynnikami, wodą do analizy, zła interpretacja instrukcji, lub błędny odczyt.

Pisałem kiedyś jak SPECJALISTA od morszczyzny robił test, dokładna procedura jak przy teście RS a odczynniki oczywiście Salifierta, CYRK na kołach, ale ten gość to akurat ignorant, przecież nie trzeba znać biegle angielskiego by wyczytać co jak zrobić by z prostej tabelki odczytać poprawną wartość a i w dobie internetu to się spolszczenia zawsze jakieś znajdzie :)

Dodam jeszcze, że są osoby które namiętnie napełniają pipetkę regentem, tek by nie było ani pęcherzyka powietrza, oczywiście nie powinno to mieć wpływu na wartość, ale świadczy to o tym jak my Polacy potrafimy doszukiwać się jakiś nadzwyczajnych zabiegów, tam gdzie wystarczy łopatologicznie zrobić prostą czynność. Zauważyłem że testy Salifierta, choć może takie z pod siekierki to są zrobione dla klienta MM :) i raczej wygodne w użyciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej błędu nie robię podczas pomiaru, czasem powtarzam jeden pomiar za drugim dla pewności, ale poziom kH w miarę dozowania ballinga rośnie mi. Mierząc równolegle kH więcej wzrósł według testu saliferta niż JBL to coś jest nie tak i nie jest związane ze sposobem pomiaru tylko z jakością testów.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
robi :

Iceberg piszesz" juz o tym pisalem i pewny jestem ze salifert zawyza o ponad trzy jednostki" koniec cytatu. czyli w swoim zbiorniku mam kh 3,8 a tropic marin pokazuje 12 ???? obłęd!

Robi,moze powiniennem byl napisac ze moj salifert zawyza o trzy jednostki bo czytajac posty widze ze u niektorych zawyza a u niektorych nie...sam mysle ze to jakis obled z tymi testami.Czyz taka firma moze wypuszczac buble...?...wyglada ze wlasnie tak jest...Jezeli u mnie TM pokazywalby 12dkh to salifert przebilby go na 15scie z groszami...Jezeli robie wode na podmiane to TM zawsze wskazuje KH 8 a salifert 11,5...podobnie jest w akwa,kiedy nie dodaje zadnego buforu TM wskazuje kolo 8smiu no i salifert ponad 11scie...Nie wierze ze nowa solanka bez dodzatkow moze miec KH ponad 11scie i nie wierze ze woda w akwarium do ktorej nie leje bufora KH bedzie miala ponad 11scie a tak wlasnie pokazuje salifert,dlatego w wypadku KH uwazam ze bardziej wiarygodny jest TM...Wyczytalem jeszcze u Sprunga i Delbeka ze woda,sol,bufory zawierajace wysokie stezenia boranow moga powodowac niedokladnosc testow...moze tu nalezy szukac powodu roznic...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łdnie ,temat się rozwija .Niedziela , wtałem rano a KH ciągle chodzi mi po głowie i tak myśle czy nie ma innej możliwości pomiaru jak odczynnikami chemicznymi? Może analiza spektro , refraktometr albo pomiar elektroniczny ,sam nie wim co jeszcze ? Oczywiście wszystko dostosowane do pomiaru KH.Wyobrazcie sobie miernik elektroniczny z sondą tak jak np.PH , PATRZYSZ I WIESZ :)


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomajk :

Hehe zaraz by się znaleźli tacy co psy wieszaliby na sondach i komputerach :)

Wiem co masz na myśli ale chodzi mi tylko o łatwość i ciągłość pomiaru a ewentualną dokładność i wiarygodność sond i komputerów rozpatrzyli byśmy w nowym topicu :)


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym co tu przczytałm od razu sprawdziłm swojgo salifrta i wg płynu do sprawdzania dokładnie pokazał 6,4 st.Uff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz, bo coś tu jest ciekawie. Z opisu kilku użytkowników saliferta wynika, że ten płyn testowy, każdy ma o innej twardości? Dlaczego mamy inne zestawy testowe? Ja mam 7,6 +_ 0,3, a ty inmar 6,4? Czemu każdy ma inny? Po co? Żeby nie można było skonfrontować wyników?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam 6,4.To rzeczywiście dziwne i bezsensowne,że produkują różne wersje.PO CO TO ? Brak polskich instrukcji to druga sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
inmar :

Dokładnie mam 6,4.To rzeczywiście dziwne i bezsensowne,że produkują różne wersje.PO CO TO ? Brak polskich instrukcji to druga sprawa.

W mojej wersji saliferta dla odmiany płyn testowy ma wartość 7,4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaś jest 7,3KH lecz wydaje mi się, że to nie ma nic do rzeczy, jeśli dla przykładu płyn kalibracyjny ma wartość 7 i mierząc otrzymamy wynik 7 to wszystko jest w porządeczku, tak samo jak mamy 7,4 a po pomiarze wyjdzie 7,4 czy nawet 6 po pomiarze da nam 6.

Kalibrować można przy różnych wartościach, byle mieściła się w zakresie pomiaru. Elektrody również kalibruje się różnymi wartościami płynów.

Jest możliwe, że idzie partia płynu do kalibracji, jest mierzony jakimś porządnym testem i drukują wartość danej partii i naklejają. Dlatego może też zaistnieć pomyłka i inna wartość na naklejce trafiła na kolejną partię, gdzie wartość jest inna, tu może być problem, bo wprowadza użytkownika w błąd, ale wystarczy mieć nawet z poprzedniego testu płyn do kalibracji i sprawdzić. Ja trzymam wszystkie flaszki z płynami do kalibracji, na razie 6 miesięcy wiec nie straciły chyba swoich parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to wszystko rozumiem,ale na jaką cholerę robią sobie dodatkową robotę poprzez zapełnienie magazynów różnymi preparatami.Czy ktoś nie ma dostępu do tej firmy,aby wyjaśnić nurtujące nas pytania i doprosić się polskiej instrukcji ?Co wersja to inna instrukcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.