Skocz do zawartości
cubbi279167

tuf wapienny czy wapień drążony?

Rekomendowane odpowiedzi

nie dawno założyłem akwarium morskie i jestem w trakcie kupowania skały do niego. żywa skała wyszła stanowczo za drogo i będzie jej w akwarium co najwyżej z tą którą już mam: 15 kg. akwarium ma 240l (niecałe 210 litrów wody) i jest osobny filtr w innym akwarium. i teraz się zastanawiam co użyć zamiast żywej skały do budowy podstawy pod nią. tuf wapienny czy wapień drążony i dlaczego akurat to? martwa skała raczej odpada ale jak ktoś uważa że lepiej martwą to też chętnie poczytam tylko ją tak łatwo nie będę miał jak dostać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

Miło że się przywitałeś ze wszystkimi z forum...

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=22276&n=last#bottom

A potem pytaj o co chcesz...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybacz że się nie przywitałem. może po prostu czasem brak mi kultury. może jestem na tym forum od niedawna i nie zdążyłem poznać tutejszych zasad.. nawet nie zdążyłem przeczytać 1/100 tematów stąd i pewnie nie przeczytam bo mam dużo innych rzeczy do roboty ale skoro tak to.. cześć :) będę wdzięczny za każdą pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano witaj...

Więc według mnie wapień drążony odpada...brak jakichkolwiek plusów :ciężki,nieporowaty...również dobrze można by podstawę z cementu portlandzkiego ulepic...

Najlepsza byłaby żywa skała,ew.martwa skała a na końcu z braku kaski tuf wapienny...

Ważne aby materiał był lekki ,porowaty ,co by mogły w nim osiąśc bakterie,te tlenowe jak i beztlenowe...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z góry zakładasz że nie przeczytasz tematów na tym forum to jak to rozumieć? Nastawiasz się tylko na gotowe rady? Na branie bez dawania czegokolwiek od siebie? Poza tym jeśli nie masz czasu na czytanie forum to nie zakładaj akwarium. Tyle ode mnie.

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , proponuję przeczytać http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11263 , później dla nowicjuszy z trzy razy, będzie troszkę łatwiej a na pomoc kolegów z forum w wielu sprawach na pewno będziesz mógł liczyć.

Pozdrawiam Piotrek


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Czesc...no mozna i tak,najpierw zakladasz akwarium,potem przychodza niepowodzenia i zaczynasz czytac albo koncztsz z tym pieknym hobby...typowy scenariusz i czytanie Cie nie ominie.Moje akwa w miare sie kreci dzieki forum,ale wiele nocy nie przespalem czytajac...Przeciwskazania co do tufu i wapienia drazonego sa nie dlatego ze to zly material ,tylko dlatego ze nie wiadomo jaki kawalek Ci sie trafi i co bedzie wydzielal,szczegolnie jezeli chodzi o wapien drazony (moze przyjaznic sie z metalami ciezkimi np.)Kiedys mialem akwa z tufem i wapieniem (moja kraina stoji na wapieniu)i nic z tego nie wyszlo,zaczelo wychodzic jak poznalem troche temat akwarystyki...Mozesz trafic na dobry tuf i wapien,ale jezeli trafisz na zly i tak w koncu kupisz zywa skale,wiec nie wyjdzie Ci taniej...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc. może napiszę trochę więcej. akwarystyką morską interesuję się już od ponad roku. cienias78 dzięki za link :) ale już ten artykuł już kiedyś czytałem (przynajmniej fragmenty które uważałem ze mogą sie przydać) i nie ma tam nic związanego z moim pytaniem (być może nie pamiętam ale jak jest, to napiszcie to z pewnością przeczytam jeszcze raz).

pomiędzy tufem a wapieniem zastanawiam sie z tego powodu że czytałem że tuf może wydzielać różne niepożądane substancje potem że to tylko tuf wulkaniczny taki jest itp. jak gadałem z jednym gościem który ma akwarium morskie to mówił że tuf wapienny nie będzie wcale dużo gorszy od martwej skały i że na moim miejscu brał by tuf. natomiast co do wapienia nie jestem przekonany bo po pierwsze jest cięższy od tufu (przynajmniej tak mi sie wydaje) i do tego marny z niego materiał filtracyjny a jak już coś ma być w tym akwarium to lepiej żeby miało też inne znaczenia niż tylko ozdobne a na plus przemawia to że nie znalazłem prawie nic na temat tego że wapień drążony miał by w jakimś stopniu szkodzić rybą. wolę się najpierw lepiej zorientować co ryzykuję a co zyskuję jak dam to a co jak to. i co bardziej doświadczeni ludzie by wybrali. jak to ktoś napisał na tym czy innym forum: "pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko przy zbieraniu wody z podłogi" czy jakos tak :) dodam jeszcze że przez najbliższe kilka miesięcy do zbiornika nie mam zamiaru wprowadzać żadnych ryb, ukwiałów itp. po pierwsze akwarium nie dojrzało na pewno odpowiednio i nie mam jeszcze całego sprzętu który sobie wymarzyłem a po drugie już to co sie dzieje w akwarium po włożeniu pierwszych kg skały jest jak dla mnie wystarczająco ciekawe zeby to tak zostawić (ale kto sie nie rozwija stoi w miejscu). jak do tej pory na skale wyrósł jeden koral i znalazłem małego kraba który pewnie nie dawno sie wykluł ale poszukiwania w najbliższym czasie będą na pewno trwały :)

seb. co mam dawać od siebie jak na razie to Wy jesteście ekspertami a ja sie dopiero uczę w tym temacie.. jak coś wyjdzie z tego zbiornika to postaram sie opisać jak to wszystko wyglądało ale teraz nie będę ludzią mętliku w głowie robił jak sam się na tym nie znam

Iceberg. nie niepowodzenia tylko wątpliwości. jak do tej pory wszystko wychodzi lepiej niż sądziłem :) ale wszystko jeszcze przede mną..

edit

tu trochę ode mnie: http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=22276&n=last#214683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie - przepraszam kliknąłem nie w ten link co trzeba sorki.

Tu krótki cytat z poprawnego. Mam nadzieję że Piotrek Rogalski się nie pogniewa ale to kawał dobrej robuty z jego strony.

Cytat:UWAGA

W akwarium morskim stosujemy tylko i wyłącznie oryginalną importowaną z tropików żywą skalę.

Nie stosujemy ekologicznej żywej skały

nie stosujemy tufu wapiennego lub drążonego

nie stosujemy skał bazaltowych lub pochodzenia wulkanicznego

nie stosujemy piaskowców

nie stosujemy pumeksów

nie stosujemy prefabrykatów ze spienionego betonu

oraz nie stosujemy żadnego &


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cubbi279167 ile wychodzi za 1kg tego cudownego tufu?


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zielony mintaj. i wziąłeś ten tuf i co dalej?

cienias78. też mam nadzieję że Piotrek Rogalski też się nie pogniewa. ale do rad typu nie wolno bo nie, podchodzę raczej z pewnym dystansem. akwarium mniejszego niż sto litrów nie powinniśmy zakładać a jednak są małe i udane zbiorniki.. stosujemy tylko żywą skałę i nie stosujemy wody z kranu a jednak kivi (jak dobrze pamiętam) ma bardzo ładny zbiornik na suchej skale itp.. a w tym akwarium wiem jedno.. bez autorskich pomysłów na pewno się nie obędzie bo dla mnie to nie jest żadna frajda robić coś jak inni każą. punkt po punkcie. wolę zrozumieć co i dlaczego działa a potem zrobić to po swojemu. wszystko jest dla ludzi tylko trzeba umieć korzystać..

tomiooo. tuf i wapień drążony znalałem po ok 10 zł (+-2) za kilogram jak dobrze pamiętam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cubbi279167 musisz pamietac ze tuf jest 2 moze nawet 3 razy ciezszy objetosciowo od zywej skaly, ew. martwej wiec zastanow sie dobrze czy jest to tansza alternatywa.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..."nie wolno bo nie"...Twoje slowa a mysle ze autor zalecen nie mial na mysli ze jak wlozysz tuf czy wapien to nic z tego nie bedzie i na pewno wszystko padnie...to troche jak z polem minowym,nie chodzi sie po nim bo nie choc niejednemu by sie udalo przejsc przez nie bez szwanku przy odrobinie szczescia...mimo wszystko lepiej na takie szczescie nie liczyc,dlatego tak niewielu decyduje sie na przechadzke po takim polu i dlatego tak niewielu wklada kamory w ktorych nie wiadomo co jest,poza tym jak wyzej Darwin napisal za duzo zachodu za kiepska dekoracje ze wzgledu na wage...ale rob jak chcesz...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie żywa skała jest to jeden z ciekawszych elementów naszych zbiorników - szczególnie na początku gdy obserwujemy co wyjdzie, co się pojawi. Lepsza najtańsza żywa skała np deep water z RS niż jakiś tuf nie wiadomo skąd, zawsze możesz przeglądać targowisko, różne okazje się trafiają.


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dołączając do dyskusji, wyczytałem w kilku miejscach w necie oraz w książce "Akwarium Morskie", ze wapień drążony pochodzi głównie z Dalmacji (Chorwacja - Adriatyk). Zawiera metale ciężkie które położą Ci życie w akwarium morskim.

Będąc w Chorwacji jestem w stanie uwierzyć w powyższe, woda jest czysta ale wiele jest miast i wiosek na wybrzeżu...ruch samochodowy również duży... gdzieś te spaliny muszą się kumulować.

Ja kupiłem żywą skałę na start, chłopaki z wrocławskiego Trzmiela rozłożyli mi płatność na raty i z głowy.

Baniak startuje (tfu, tfu, przez ramię:)) b fajnie, zero zielonych glonów.

Stosuję wapień, w firmie, jest w kilku zbiornikach z pyszczakami ale pysie mają dużo większą tolerancję na syf niż stworzenia morskie.

To tyle z mojej strony, udanych poszukiwań, napisz jak poszło i jeżeli wystartujesz na wapieniu to tym bardziej będę czekał na relację.

Pozdrawiam

Głosiu

PS

Chłopaki, każdego sprawdzacie czy się przywitał ?:)


Było...300l + 34kg LR - Euphyllia, Zoa, Capnella, Xenia, Sinularia sp.

Jest 500l + sump 45kg LR ...i coś tam pływa :)

Pozdrawiam

Głosiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chloste dostaje tylko ten ktorego jako pierwszy post nie jest w dziale "tutaj sie witamy" :)

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Cubbi!

Nie idziesz zadna nowa droga myslac, ze cos zrobisz po swojemu. Wielu z nas juz takie mysli i czyny mialo.

Majac to forum, mozesz robic takie posuniecia, ktore pozwola ominac te typowe, popelniane na poczatku bledy. Kiedys nie bylo forum czy nawet internetu i poza sklepami nie bylo gdzie sie zapytac co i jak robic. W sklepach mozna bylo otrzymac "dobre" rady w zaleznosci od tego, co akurat radzacy mial do sprzedania.

Zeby sie zbytnio nie rozwijac to napisze : akwarium slonowodne jest bardzo wrazliwe. Bedzie szlo w przez siebie wybranym kierunku mimo, ze zastosujesz najlepsze materialy. Zrezygnujesz z jakiegos waznego skladnika filtracji to mozesz calkowicie stracic kontrole. Naprawde nie warto. Na temat funkcji zywej skaly mozesz znalezc wiele artykulow. Tu sie nie da oszczedzac. Zaoszczedzone na skale pieniadze wydasz na dodatkowe filtry itp. Lepiej kupic mniej skaly ale najlepszej dostepnej jakosci. Najwyzej wpuscisz mniej ryb lub dolozysz o wiele mocniejszy odpieniacz itd. Jedno pociaga drugie.

Zauwaz tez, ze to nie sa poczatkujacy akwarysci, ktorzy kombinuja prowadzic akwa na czyms innym niz zywa skala (ktora ma tez swoje minusy) lub wodzie z kranu.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ma rację:)...po nieudanym eksperymencie z ceramiką wróciłem do żywej skały i zbiornik powoli zaczyna przypominać akwarium morskie :)

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani a co masz na mysli piszac ze skala ma swoje minusy?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie aiptazje:clowning


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytalem bo u mnie od poltora roku pojawila sie tylko jedna i dzieki bogu. Malo wiem na temat tego zwierza, ale kolega ktory z nimi walczy stwierdzil ze im bardziej stara sie je wyeliminowac to pojawia co raz to wiecej. Dalo mi to troche do myslenia i doszedlem do wniosku ze jezeli nic nie drazni aiptazji to nie puszcza zarodnikow. Male ciezko precyzyjnie unicestwic. Nie ma sie czym chwalic bo moze to i glupota z mojej strony (karmie gada) ale moja ma juz kilka miesiecy i srednice bez macek jakies 4cm. O jej unicestwienu zaczalem myslec kiedy zmienilem cyrkulacje i bylo jej troche nie wygodnie, przemiescila sie w miejsce gdzie zaczyna parzc grzybki. Mam jednak stracha bo jak przy egzekucji pojdzie cos nie tak to maja na uwadze jej rozmiar moze sie zrobic masakra.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem 2 i postanowilem usunac - to byl chyba blad. Teraz mam z 10 i narazie ich nie eliminuje bo sa najednej skalce. Jak bede kiedys robil przeprowadzke to ugotuje zupe tak jak ugotowalem glony.

A minusy zywej skalyto takze modliszki i inne dziadostwa.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o tych "szkodnikach" przyniesionych z zywa skala myslalem. Rowniez odgazowywanie skaly we wlasnym zbiorniku przynosi klopoty. Ale to jest pikus w porownaniu ze startem i prowadzeniem zbiornika bez zywej skaly lub z wsadzaniem innej bo tansza. Ta inna przyniesie inne klopoty i zadnych finansowych oszczednosci.

Mam nadzieje, ze nie mowimy o akwarium, ktore bedzie mialo wielkosc znanej tutaj "Kaluzy".:) Tam bym tez kombinowal z materialem zastepczym.

Bigwalker jest tutaj dobrym przykladem. Po zmianie koncepcji akwa nie chcialo zaskoczyc i prowadzilo sie z oporami. Za to zdazylem zobaczyc jak wygladalo na zywej :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w 360 litrow uzylem 8 kg skaly i juz tego zaluje, prawie codziennie musze zabijac aiptazje. No coz, widocznie mialem pecha, w poprzednich baniakach nie mialem aiptazji a skaly bylo duzo wiecej.

Pamietaj ze akwarium mozesz zalozyc nawet z 0kg zywej skaly ale przygotuj sie na wielomiesieczne dojrzewanie. Nie wiem czy tak fajnie jest miec pierwsze akwarium morskie wygladajace jak bajoro przez przez pierwsze 6 miesiecy?

Moje akwarium z 8kg zywej skaly wyszlo na prosta po 3 miesiacach.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

Ja swoje 570L odpaliłem 5mc temu na 25kg zywej skały (przeniesionej ze wcześniejszego 180L baniaka które funkcjonowało 2 lata) i 25kg suchej skały wymoczonej przez tydzień w RO. Przez pierwsze tygodnie do czasu aż sucha skała dojrzała (została zasiedlona przez bakterie) porastały ją róznego róźnego rodzaju glony i naloty, zaś kawałki żywej skały były czyste - bez niechcianych glonów. Aktualnie sucha skała wygląda niemalże identycznie jak LR - glony już dawno zniknęły, ładnie zarasta wapiennymi, skolonizowały ją różne mikroorganizmy.

Wybierając suchą skałę nie kierowałem się chęcią oszczędzania - dzieki temu zabiegowi zapobiagłem trafieniu do baniaka ewentualnych 'pasażerów na gapę'.

Decydując się na suchą skałę najlepiej wymoczyć ją w ro przez co najmniej miesiąc-dwa przed włożeniem do baniaka wymieniając co tydzień RO. Sucha skała daje fajne możliwości aranżacji akwarium, z których ja niestety nie skorzystałem czego bardzo żałuję.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.