Skocz do zawartości
Przemek

Ledy - pół roku później..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Lampy świecą od 10 do 19 - wschód i zachód słońca ustawiony na 1 godzinę.

Jako że weekend spędziłem w łóżku(skrzyżowanie świńskiej grypy i grypy żołądkowej) postanowiłem poczytać co nieco na naszym i AR forum..

Właściwie to po przeczytaniu wypowiedzi pewnych użytkowników(J. D.) w sumie nie wiem co napisać - myślę, że cholernie dużo szczęścia mam że moje akwarium stoi w pewnej odległości od komputera - bo gdyby koralowce poczytały sobie te wywody o oświetlaniu ich światełkiem bez wymaganych atestów, nawiązaniach do psów, kotów - karmy i czego tam jeszcze - to niechybnie by padły, bo jakże można wytrzymać tyle czasu(prawie 10 miesięcy) TYLKO pod oświetleniem ledowym.. Zaiste to niemożliwe, chaniebne i nieludzkie..

Nie chciałbym nawiązywać polemiki bezpośrednio z tamtymi wypowiedziami(no bo i się nie da) ale tyle jadu, niezrozumiałego bełkotu - i hipokryzji w jednym watku jeszcze nie widziałem. Spuszczę zasłonę milczenia na nie wymierzone wprost - ale w domyślnie do mnie inwektywy, szczególnie p. J. - świadczy to tylko o jego osobie.

Nie jest moim celem atak na żadną z tych osób - ale wszechobecne krytykanctwo "bo nie", "bo z RS" itd jest już nudne jak flaki z olejem.

Wracając do tematu który zainteresuje być może dużo więcej osób - i odpowiadając na pytania które często się powtarzają na priva/w mailach:

Od kwietnia 2009 używamy TYLKO i WYŁĄCZNIE oświetlenia ledowego nad naszym akwarium. Oświetlenie zmieniło się RAZ - z świetlówek LED na lampy LED w wersji REV.2(rev.1 - czyli typowe chinole świeciły w międyczasie nad innym zbiornikiem, gdy nad displayem wisiały tuby). Po rev.2 nad akwarium zawisły Rev.2 z diodami UV - a następnie lampy BP.

Diody białe i niebieskie w tych lampach CAŁY CZAS były takie same(ten sam bin i CT). To w kwestii zarzutów że eksperymentujemy na użytkownikach zmieniając co 3 miesiące ledy - jak widać zarzut bzdurny i bezpodstawny.

Kolejne wersje (BTEX v.1, Black Python, Master/slave units) różną się tylko elektroniką i osprzętem sterującym.

Jeśli ktoś pyta czy pod ledami rosną koralowce - to powiem z pelnym przekonaniem - że TAK! Pod wszystkimi rodzajami - nawet pod chińskimi.. Tyle że - ŻADNA chińska lampa(rev.1, od Tomka z erybki, inne importy) najprawdopodobniej nie ma wbudowanych TAKICH SAMYCH modułów świetlnych - ktoś ma wątpliwości - proszę bardzo - można porównać na fotkach zdjęcia chipów na zbliżeniu(pomijam temperaturę barwową lampy).

Drobny szczegół to - JAK ROSNĄ i WYGLĄDAJĄ - a to zależy od spectrum światła(przede wszystkim białego) i wypadkowej CT lampy.

Jeśli ktoś zapyta - czy LEDy to najlepsze źródło światła? Powiem NIE - niektóre kolory ustępują T5, blik nieco słabszy niż pod HQI itd. Ale reasumując z mojego punktu widzenia wady i zalety(nieporównywalny z T5/HQI wzrost, energooszczędność, żywotność, możliwości sterowania, brak transferu ciepła do akwarium itd) - to LEDy zaczynają stawać się atrakcyjną alternatywą cenową - dla firmowych lamp HQI/T5 - a dodając do tego że koralowce otrzymują BARDZO DOBRE dla siebie światło o odpowiedniej jakości (dlugość fali, energia itd) - to jest to kolejny plus na ich stronę.

A poniżej kolejna porcja zdjęć z akwarium pod trzema pytonami - temperatura barwowa była nieco zmieniona - chyba ok. 17.000K.

Zapraszam do RZECZOWEJ dyskusji - mniej jadu, więcej faktów :)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyne czego się obawiam to ze za 3 lata to lampa będzie już do wymiany , jest może gdzieś jakiś wątek gdzie ktoś świeci długi czas tymi samymi lampami to jest moja jedyna obawa w tym zakresie ,widziałem lampy pana Przemka i jak dla mnie rewelacja światło , przyrost, kolor korali ... Bajka!!! Tylko ta żywotność :)


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zywotnosc - tego Ci nikt nie odpowie szczerze i nie zagwarantuje - ale mysle, ze i na to znajdzie sie odpowiedz kiedy takowy czas przyjdzie. a kto mi zagwarantuje, ze bedzie baniak za 3 lata w domu???

#235304 daimen :

jedyne czego się obawiam to ze za 3 lata to lampa będzie już do wymiany , jest może gdzieś jakiś wątek gdzie ktoś świeci długi czas tymi samymi lampami to jest moja jedyna obawa w tym zakresie ,widziałem lampy pana Przemka i jak dla mnie rewelacja światło , przyrost, kolor korali ... Bajka!!! Tylko ta żywotność :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampy mają taką budowę(w przeciwieństwie do chińczyków) że w przypadku gdy za rok, dwa - na rynku pojawią się nowe/jeszcze lepsze/tańsze ledy - to można bez problemu wymienić sam panel z ledami - odłączając go od komputera.

Może się okazać że taki panel za dwa lata będzie kosztował powiedzmy - 400zł. Dziś ta kwota wydaje się być nieralna, ale patrząc na postęp w tej dziedzinie - jak najbardziej prawdopodobna.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A czym się różni lampa z e-rybki od rev.2? Słyszałem że posiada UV, stosunek białych i niebieskich jest prawe taki sam.

Pozdrawiam Marcin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej będzie napisać co mają takie same:

- mają takie same obudowy(chyba)

- podobne zasilanie(podział na 2 (90W)lub 3(120W) obwody)

- takie same zawiesia

- jeden kabel zasilający z wtyczką europejską - choć chyba u erybki mają "sterowanie" - w sensie 3 kable, ale nie jestem pewien

- śruby w obudowie też chyba krzyżakowe :)

To by było na tyle.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.