Skocz do zawartości
Tomasz Młot - Kwidzyn

Aptazja - raz jeszcze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Aptazja mi cały baniak opanowuje. JJ ani TM nie pomagają. Poradźcie co mam wziąć kupic na to g...

Jaka rybka sobie z nią poradzi? Tylko żeby korali ni epogryzła. Mam montipory, lps i miękkasy u siebie.

pozdro

tomek


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

metod jes wiele:

z żyjątek:

-Acreichthys tomentosus-ale podgryza też zoa

-chelmon-cięzko trafić dobry model, pada zgłodu(niechce jeść mrożonek), albo wcina też rurówki

-krewetki wurdemani

z metod chemicznych:

-sok z cytryny do strzykawki z igłą i najlepiej w dziub je ciukać a jak cię nietrafi to itak pociukać ile wlecie

-kalwaser

z metod ciekawych:

-można przygnieść to cholerstwo małą skałką i poczekać aż się z podniej wygramoli i na nią wejdzie wtedy skałke sru z baniaka:)

-można także kropelką w żelu zaklejić miejsce gdzie siedzi byle szczelnie

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek

To pierwsze co UNSU zaproponowal.

Bedzie podgryzac to wylowisz - wolna jest jak slimak, brzydka, ze az piekna.

Inne metody to pikus i wywalanie kasy przed swietami.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wurdemani są ok, ale mi zeżarły potem euphylie. Natomiast ilość aiptazji dla wurdemani została niewielka po wcześniejszej kuracji JoesJuice (na wurdemani trochę się naczekałem i musiałem zadziałać wcześniej).

Z tym preparatem działałem ostro. Od razu kup 2 lub 3 butelki. Na raz zalepiałem minimum 50 do 100 sztuk (czyli w sumie szły jedna lub dwie strzykawki płynu). Sprawę poprawiałem po 6-8 godzinach tego samego dnia, bo część dostała za mało lub zdążyła się schować. Na drugi dzień to samo. I ciągnąć do skutku. W tydzień będzie opanowane,ale trzeba być konsekwentnym.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek mówiłem tobie,że z 1/2 buteleczki nic nie zrobisz.

Zostało mi kilka szt.i ogólnie sprawa opanowana ale poszły 2 butelki

Pozdro.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem trochu inna taktyke.Plagi nie mialem. Malego gada cieszko trafic prosto w pysk. Zauwazylem ze nie drazniona aiptasia rosnie sobie spokojnie bez zadnej plagi. Jezeli przy probie usmiercenia chocby jedna zdazy wypuscic zarodniki to pozamiatane. Karmilem gada urosl do do naprawde sporych rozmiarow. Po przestawieniu pomp przemiescil mi sie w super pozycje do mojego ataku:D Na zachete rozpylilem troche papu a potem Srodek AiptasiaX spcjalnie wygeita igla i prosto w paszcze potwora. Momentalny skurcz, kilka minut konwulsji i na nastepny dzien pozostal tylko maly slad.Mam nadzieje ze zabieg sie powiodl i wiecej nie wroci. Ale trafienie wiekszej sztuki jest o wiele latwiejesze niz walka z malymi


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak można to dołączę się do tematu czy faktycznie istnieje duże ryzyko ze krewetki wurdemani zjedzą eufilie lub inne LPSy


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w zbiorniku z aiptasią poradziły sobie krewetki wurdemanni, natomiast w sumpie gdzie leży trochę skały próbowałem różnych metod "inwazyjnych" i z kilku główek mam teraz kilkadziesiąt :) Kupiłem 4 krewetki do sumpa bo złapać tych ze zbiornika nie sposób i czekam na wyniki.

Dodam tylko odpowiadając na pytanie Jacka - moje 10szt nie rusza żadnej z 4 bardzo dużych euphylli i żadnego z kilkunastu LPSów a jeść za bardzo nie mają co bo aiptasi nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zadzialaly Wurdemanni, tzn. nie wiem dokladnie czy to Wurdemanni czy jakas podobna do niej, ciezko je odroznic gdyz nawet ten sam gatunek rozni sie ubarwieniem w zaleznosci od regionu wystepowania. Eyphylli mi nie ruszaja podobnie jak innych korali czy bezkregowcow, z wyjatkiem Stomatelli - te wyciely co do sztuki w 4 tygodnie. Z tymi Wurdemanni to trzeba miec troche szzescia, kiedys mialem przez 3 lata parke i nie ruszyla ANI JEDNEJ Aiptazji, antomiast jakies pol roku temu kupilem parke troche inaczej ubrawionych i wyciely mi WSZYSTKO w kilka tygodni, nie wierzylem wlasnym oczom :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 7 sztuk krewetek rozprawilo sie z aiptasia blyskawicznie, zostaly mi po 1,5 roku jakies 2-3 sztuki... i wlasnie wczoraj dojrzalem pierwsza aiptasie po jakichs 14-15 miesiacach. Nie wiem, moze te ktore zostaly sa leniwe, pewnie znajac moje szczescie padly mi pracusie :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm...czyli trzeba te wundermani jednak sprowadzić. Z tymi płynami to powiem szczerze że nie bardzo lubie się w wodzie babrać, od słonej wody strasznie minie skóra swędzi zawsze, a poza tym nałamie tyle montipory że mam chęć soie przyp.....

a może ktoś ma tą rybkę Acreichthys do pożyczenia na jakiś czas?

pozro

tomek


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

pierwszy raz na tym forum, ale mogę się podzielić informacją że dałam radę z Aptazją. U mnie poszła w ruch strzykawka z wrzątkiem. Padło od razu i narazie nic nowego się nie pojawiło.

Pozdrawiam

Ola


od 17.10.2009 posiadaczka małej morszczyzny 130 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

umnie tylko i wyłącznie chelmon:), i mam zero problemów poza tym wcina wszystko od mrożonek po płatki:)


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leoni :

umnie tylko i wyłącznie chelmon:), i mam zero problemów poza tym wcina wszystko od mrożonek po płatki:)

Potwierdzam Kupiłem parę dni temu i już zostało mi może z 5 szt ,Lasonogi je słabo ale zaczął artrmie wcinać aż miło korali się nie czepia :clowning


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy chelmon będzie jadł aipitazje. Mój pierwszy wcinał ile weszło ale odszedł po 7 miesiącach ,mimo że jadł również mrożonki .Drugi opływa szkodniki wielkim łukiem i je tylko mrożonki .


akwa.240 l ,tylko miękie Sump 100 l, ośw .4 x54W + nocne, odpieniacz DIY, obieg 3000l ,cyr 2x6000 +1x3000 ,

start :04.11.2007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacek_Lublin :
leoni :

umnie tylko i wyłącznie chelmon:), i mam zero problemów poza tym wcina wszystko od mrożonek po płatki:)

Potwierdzam Kupiłem parę dni temu i już zostało mi może z 5 szt ,Lasonogi je słabo ale zaczął artrmie wcinać aż miło korali się nie czepia :clowning

A mój Chelmon wcina mysis i artemię, a za żywą szklarką potrafi ganiać jak głupi po całym zbiorniku.

Niestety aiptasia nie należy do jego menu, ale ja go nauczę ;-))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Ja poradziłem sobie z tą plagą krewetkami wundermani.

Kupiłem 4 bo są stadne i od razu je pozjadały.

Jest kilka aptazi co weszły do panela filtracyjnego i siedzą na ściankach.

Biore pinsete i łapie ją i daje krewetkce wcina od razu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w zbiorniku 12 sztuk wundermani i dopiero jak wprowadziłem chelmona aiptasia zaczęła znikać (widzę jak chelmon ją szarpie cały czas za parę dni już nic mu nie zostanie )


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie a poradźcie jak ten JJ stosować. Bo mi sie cały czas strzykawka zapycha w baniaku i po wciśnięciu odrobiny dalej nie idzie. Co robić jak o usprawnić?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz Młot - Kwidzyn: uzywaj grubszej igly (10 lub 12), i dokladnie plucz w slodkiej wodzie po uzyciu, bo jak zaschnie w niej sol to ciezko wyplukac.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrezygnowałem z igły i tylko gołą strzykawkę używałem. Wtedy się nie zapycha i działa skutecznie bo zalewasz dużą ilością i najczęściej zanim zorientuje się, że to trucizna to pięknie ją zakleisz :clowning Po drugie celniej trafiasz krótką widoczną końcówką strzykawki.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej

"Jeśli chodzi o wundermanni to chce powiedzieć ,że rewelacyjnie wyżeraja polipy styllophory.

Zdecydowanie bardzeij im smakuje niż aiptazja "

Zdecydowanie chce powiedziec co innego: mam Stylophore subseriate i moje "Wurdemanni" nie wykazuja zupelnie zainteresowania, zreszta jak pozostalymi koralowcami. Jak widac co egzemplarz to inne gusta :clowning chcialbym moje rozmnozyc ale na razie nie udalo mi sie jeszcze nawet wylowic larw, mimo to nie poddaje sie :D DOstaniesz ode mnie parke jak mi sie uda :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje wurdenmanni nie robią nic z lasem ukwiałów a Acreichthys Tomentosus czeka tylko na artemię....staram się mało karmić, skutkiem czego mam pozamykane akropory....mechanicznie nie ma szans usunąć tego dziadostwa, za dużo jest tego, co robić?


160L + sump 40L, 150W HQI BLV Nepturion 14kK, 2 x ATI blueplus 39W i 2 x ATI actinic 39W, OR 2500, 5000 l/h, odpieniacz TUNZE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.