Skocz do zawartości
Lizard

glony wapienne?

Rekomendowane odpowiedzi

witam, co moze byc powodem szybkiego wzrostu glonow wapiennych w kolorze brunatno rozowym? RO ma wynik "1", czyli nie jest zle , a mojemy znajomemu zbiornik porosl wlasnie takimi glonami, piach, skaly, szyby. zbiornik ma jakies hmm 2/3 lata, wczesniej czegos takiego nie bylo. Dzis bede u niego, porobie jakies zdjecia, zobacze tez dokladnie co to takiego, bo nie koniecznie to glon wapienny, wnioskuje tak z jego opisu przez telefon. co doradzicie w takiej sytuacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony wapienne na piasku??Raczej niebardzo.

1 RO,też nie jest dobrym wynikiem , biorąc pod uwagę niedokładność wskazań.

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis bede u niego i zobacze co to jest, pytalem sie czy sa na tym jakies pecherzyki powietrza,powiedzial, ze tak, ze poroslo to wszystko- czyli cyjano .. ale jak mi powiedzial, ze poroslo wszystko skaly itd, ze jest rozowo - brunatne, pomyslalem- glon wapienny.

jesli cyjano to cos nie tak z cyrkulacja i jakoscia wody, moze jakis suplement polecicie? dzis prosto z biura pojade do niego i zrobie jakies zdjecia. wieczorkiem je tu wrzuce i bedziemy myslec co to jest i co z tym zrobic :)

co do niemozliwosci porastania piachu przez glony wapienne tu sie nie zgodze :)

zamieszcze dzis fotke z mojego zbiornika u mnie przy skalach co wieksze drobiny piachu sa porosniete i podejrzewam, ze jak minie wiecej czasu to ladnie porosnie przy skalach na rozowo :)

co obstawiacie, ze moze to byc, cyjano? nie wiem jak dino wyglada, ale napiszcie co myslicie, zebym mogl sie doksztalcic przed wizyta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem ciekaw jak to sie skonczy,ale stawialbym na czerwone glony sluzowate...bo to gowno moze pokryc wszystko. bigwalker ma racje...glony wapienne na piasku, nie bardzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnbie tak, mam w jednym miejscu gdzie jest gorsza cyrkulacja. Ktoś wie jak to tępić? Po za cyrkulacją ?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli musze dzis porobic testy

sprawdzic co ma w filtrze przeplywowym, jesli ma jakas ceramike, czy biobale, to je wywalic

z tego co mi wiadomo to w tamtym tygodniu robil podmiane dosc spora, 50l

jak tylko wroce od niego - opisze jak to wyglada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sa i zdjecia

testow nie robilem. przyczyny? zbiornik ma 3 lata, w kominie sa biobale, ..., od 3 lat te same. ale czy to dlatego? ostatnio zmienil sol na ta:

dsc01392il.jpg

moze to bedzie przyczyna wykwitu czegos takiego. w akwa jest sump z odpieniaczem i filtrem przeplywowym, w filtrze LR, nie ma reaktora - juz (padl), do akwarium nie jest nic dozowane, tylko podmiany. co radzicie?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mialem cos takiego i podejrzewam o to wlasnie sol TM pro reef. Parametry trzyma super stabilnie ale chyaba ma cos o czym pisali uzytkownicy juz wczesniej- krzemiany. U mnie w polaczeniu z wypalonymi juz swietlowkami daly bardzo podobny efekt, brunatny do rdzawego koloru na piasku po brazowe gluty z bablami. Najgorsza plaga jaka mialem,ale po redukcji oswietlenia, zabrania sie troche za zbiornik po polepszeniu warunkow zeszlo wszystko i bez sladu w ciagu jednego tygodnia.

Jak tam warunki oswietlenowe u kolegi i jak z innymi podstawowymi parametrami?Przydalyby sie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja również mam podobny problem i też używam soli TM Pro Reef, zauważyłem, że przy podmianach właśnie nasila się inwazja tego świństwa. GrzegorzDyzma a jakiej teraz soli używasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również uzywam tej soli i musze powiedzieć ,że lepszej wczesniej nigdy nie miałem.

Zbiornik sterylny , woda tak czysta ,że mam wrażenie żę jej nie ma, a po podmianie korale napompowane na maxa.

Lepiej poszukajcie problemu gdzie indziej bo zrzucanie tego na taka sól to nieporozumienie.

Poprzedni TM PR faktycznie miał krzemiany , ale ta sól jest inna.

To, że po podmianie jest nasilenie glonów to oznacza że mikroelementy w niej zawarte sa pokarmem dla glonów , których rozrosnieta kolonia pochłania co najlepsze z tej soli.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konczy sie pro reef i przechodze na juz kupiona Reef Crystal. Ale opinia na jej temat zadna. Kolega pracujacy w sklepie powiedzial ze przychodza kolesie co maja super baniaki i jada wlasnie na tej soli.Dla mnie to zadna sugestia. Po prostu pomyslalem ze gorzej juz byc nie moze. Do soli mam po prostu pecha. Ale jezeli ktos jej uzywa chetnie uslysze opinie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej tez masz na mysli Pro Reef czy BioActiv.Bo na temat tej drugiej slyszalem mnostwo super opini. Natmiast kiedy przeszedlem z Marine Environment na Pro Reef zaczely sie okrzemki.Same parametry jak pisalem wczesniej rewelacja.Wszystko bylo stabilne w szcegolnosci kh,ph czy rano czy wieczor praktycznie bez wiekszych skokow.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja absolutnie nie czepiam się tej soli po prostu męczy mnie już walka z tym dziadostwem, usunąłem już chyba wszystkie przyczyny, jakie mogły powodować pojawianie się cyjano, dlatego jak tylko podłapię jakiś nowe podejrzenie zaraz wydaje mi się, że to właśnie to w tym przypadku podejrzenia padły na sól.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Andmiew może to właśnie mikroelementy zawarte w tej soli są pożywką dla tej plagi i przy każdej podmianie następuje przyrost, a przyczyną pojawienia się tego w zbiorniku jest zupełnie coś innego, tylko, co? Ja już powoli tracę wszelkie nadzieje na pozbycie się tego, zrobiłem chyba wszystko, co można to znaczy, aby zapobiec przyczynie:

Poprawiłem cyrkulację, zmieniłem 2 x JVP 5tyś. L na 2 x Tunze 6100 12tyś. L

Kilka razy w tygodniu odsysanie syfu ze skały i piachu, raz w miesiącu odsysanie syfu z sumpa

Wymiana wszystkich filtrów w RO włącznie z membraną i żywicą (DI niestety tylko 1l pojemności nie wiem czy to nie za mało)

Poprawa i ustabilizowanie Ca, kH i Mg przez dodawanie Ballinga przez pompy Profiluxsa, bo wcześniej lałem jakieś płyny Kenta oczywiście jak mi się przypomniało.

Aby zwalczyć skutki wlałem chemię Ultra Algea X na Dino i to pomogło następnie Antired niestety tylko chwilowo pomogło cyjano wróciło w szybkim tempie, nie pomogło ograniczenie ani całkowite wyłączenie oświetlenia. To dawało tylko chwilowe efekty, co znaczy, że w moim zbiorniku nadal gdzieś jest źródło powstawania tego dziadostwa.

Wydaje mi się, że mam jeszcze dwie rzeczy do zrobienia to znaczy poprawa filtracji w obecnej chwili całość oparta na LR 50kg i odpieniaczu a to chyba za mało i w najbliższym czasie dołożę DSB niestety w zbiorniku, bo sump jest za mały i nieprzygotowany na taką opcję. Jak wiadomo DSB potrzebuje dużo czasu żeby zacząć działać. Druga sprawa to zerowe NO3 i PO4 niewykrywalne przez testy Saliferta, co też może być powodem, ponieważ nie jest zachowana równowaga, co jest dosyć obszernie opisane w tym wątku

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=19045

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Przeczytałem wnikliwie to co napisałeś, i powiem Ci, że spróbował bym jeszcze zrobić tak:

1. Jeżeli rzeczywiście NO3 i PO4 = 0 - dozować przez jakiś czas symboliczne ilości roztworu NO3 i PO4 (powiedzmy 0,5 ppm/dzień NO3 i 0,003 ppm/dzień PO4), mierząc co kilka dni stężenie tych związków w wodzie.

2. Dozować bycze porcje bakterii np. Biodigest + BioOptim (na twój litraż po ampułce co 2-3 dni) lub ostatnio wracające do łask morszczaków Cycle.

3. Jak po kilku tygodniach nie będzie jakiejkolwiek poprawy spróbowałbym jeszcze magicznych substancji ze stajni KZ - chodzi mi o ZeoZym i CoralSnow mieszanych z bakteriami.

BTW. DSB napewno nie zaszkodzi, ale tak jak piszesz, związków azotu i tak nie masz za wiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andmiew - przez pierwsze kilka miesięcy 5-6 od startu zbiornika miałem właśnie coś z cyklu Caraib Sea dokładnie już nie pamiętam, ale nie mogłem tego utrzymać w czystości ciągle się coś na nim pojawiało, więc po przeczytaniu kilku wątków powoli odessałem cały ten piasek przy podmianach i wsypałem Natures Ocean Live Aragonite Reef Sand, który jest już w zbiorniku około roku, warstwa +/-3 cm.

Kosek- bakterie dodaje przy każdej podmianie, co dwa tygodnie 1 ampułkę Biodigest, ale tylko to bez BioOptim, oczywiście mogę spróbować, jedno tylko pytanie czy to nie spowoduje jakiegoś zakwitu czy innych skutków. Co do NO3 i PO4 to właśnie wyciągnąłem filierek z węglem i Rową, który stosuje od niedawna i nie zauważyłem żeby miało to jakiś wpływ na to dziadostwo po włożeniu tego filierka ani nie przybyło ani ubyło. Zastosowałem węgiel i rowę bo korale stawały się coraz to bardziej brązowe (cieliste) i w bardzo szybkim czasie odzyskały przynajmniej w jakimś stopniu swoje barwy. Jeszcze jedno może głupie pytanie, ale zupełnie nie wiem, co to roztwór NO3 i PO4. Oczywiście zaraz przeglądnę jakieś posty na temat magicznych substancji KZ.

Aha wyprzedzając wasze pytania, kiedyś dozowałem ABC Grotecha, ale w momencie pojawienia się tych kłopotów przestałem

Bardzo przepraszam kolegę LiZaRda za to, że się podłączyłem pod jego temat i go ciągnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kombinowales juz z wylaczeniem odpieniacza (na jakis miesiac) i nie robieniem podmian wody?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był okres że nie robiłem podmiany przez miesiąc ale odpieniacz chodzi cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LiZaRd.........I jakie postępy na polu walki.......


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.