Skocz do zawartości
Natan

Żywy piach

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanko, otoz czy przypadkiem całe wielkie halo apropos żywego piachu to nie jest jedna wielka sciema ?

w piachu sa niby to bakterie, no ale jak taki piaseczek lezy sobie na podlodze w sklepie kilka miesiecy w foliowym worku, badz podczas podrozy np kurierem zostanie lekko zmrozony to chyba bakterie zdychaja ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze wiekszosc z nas po dodaniu zywego piasku podczas okresu dojrzeewania liczac ze przyspieszy caly proces ma lake glonow. Kiedys z ciekawosci zbadalem wode z worka z zywym piaskiem i niesety azotany. Bakterie bez tlenu moga przezyc dlugo w niskich temperaturach tez. Ale na czym one zyja w tym worku to nie mam zielonego pojecia. I brak zapachu


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na worku są podane temp. przechowywania oraz termin przydatności . Ktoś to musiał jakoś obliczyć, że tyle i tyle życia ( tez chyba jest podane ile milionów w jednostce piachu zawiera opakowanie ) w danych warunkach przetrwa do podanego terminu. Wątpię aby producent ryzykował kary na rynku amerykańskim czy innym gdzie za takie uchybienia grożą nie małe zapewne kary.

Ja w okresie dojrzewania miałem łąkę glonów jak to opisujesz ale azotany były zerowe. Także chyba bym tych dwóch rzeczy nie łączył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra bakterie sa, przezyja albo nie, ale i tak na start zazwyczaj sie wlewa te ampulke biodigestu wiec bakterie tak czy siak są.

wiec rownie dobrze mozna do akwa wsypac zwykly martwy piach czy tam zwir koralowy i dodac biodigest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem wrazenie, jakby na zywym piachu rozwijalo sie znacznie mniej okrzemek (w poczatkowej fazie) niz na martwym.

Bakterie w worku przezyja tak samo jak w ampulce. Zreszta, w tych ampulkach tez nikt bakterii nie liczy, tylko ma nadzieje.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsypałem żywy piach do nowego akwa jak piasek osiadł woda była przejżysta no w miarę

dodałem bakterie z piasku z saszetki na drugi dzień była juz mało przejżysta moim

zdaniem żywy piach to tylko komercja

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Ja mysle ze zywy piach jest tak samo jak zywa skala zywy w zaleznosci jak byl przechowywany i ile drobnoustrojow padlo a ile nie 'podobnie z LR"...mozna kupic martwa skale i ja ozywic tak samo jest z piachem...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie o formach przetrwalnikowych bakterii...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje zdanie jest takie... 90% użytkowników tego form mówi że morszczyzna to przedewszystkim cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość jednocześnie wpisując posty w których doradzają co dodać/dosypać/dołożyc do zbiornika aby jak jaszybciej dojrzało... WG mnie żywa skała jak najbardziej ale jednak nie w całej objętości.. wraz z dobrymi bakteriami wprowadzamy w ten sposób martwe kultury które jednak szkodzą...

Po drugie.

żywy piach to taki który dostaniemy/odkupimy od kogoś kto miał go w swoim zbiorniku a nie leżał w torbie przez kilka miesięcy i przezyły w nim tylko kultury bakterii beztlenowych ktore po dodaniu do natlenionej wody i tak zrobią kaput zatrówając nam wodę.

Ja staram się zakładać akwarium zawsze na podstawie 50/50 martwej i zywej odgazowanej skały oraz martwy piasek do tego woda z działającego zbiornika w obiętości ok 50% całego systemu.

Po 3-4 dniach mała ampułka bakterii i nie ruszam tego przez 6-8 tyg. (naturalnie w tym czasie niemam codziennej koncepcji przestawiaia skały co zdaża się baaaardzo często wsród poczatkujących morszczaków... :clowning)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok więc piach - najlepszym twoim zdaniem rozwiązaniem jest aby sam się ożywił i miał swoja drogę przez naturę wyznaczoną. Natomiast pytanie do tematu jaki piach powinniśmy dać aby nasz zbiornik nam go zaabsorbował i nie było w nim nic złego a przy tym wyglądał ładnie- czy może być coś takiego z allegro:

http://www.allegro.pl/item788501091_piasek_kwarcowy_10kg_8zl_promocja_warszawa.html

Chciał bym czarne tło z folii i taki o to piasek idealnie biały - efekt był by fajny ale czy piasek kwarcowy może mieć w sobie coś co zaszkodzi naszej wodzie i ekosystemowi? jakie jest prawdopodobieństwo tego?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
adam1203 :

moje zdanie jest takie... 90% użytkowników tego form mówi że morszczyzna to przedewszystkim cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość jednocześnie wpisując posty w których doradzają co dodać/dosypać/dołożyc do zbiornika aby jak jaszybciej dojrzało... WG mnie żywa skała jak najbardziej ale jednak nie w całej objętości.. wraz z dobrymi bakteriami wprowadzamy w ten sposób martwe kultury które jednak szkodzą...

Po drugie.

żywy piach to taki który dostaniemy/odkupimy od kogoś kto miał go w swoim zbiorniku a nie leżał w torbie przez kilka miesięcy i przezyły w nim tylko kultury bakterii beztlenowych ktore po dodaniu do natlenionej wody i tak zrobią kaput zatrówając nam wodę.

Ja staram się zakładać akwarium zawsze na podstawie 50/50 martwej i zywej odgazowanej skały oraz martwy piasek do tego woda z działającego zbiornika w obiętości ok 50% całego systemu.

Po 3-4 dniach mała ampułka bakterii i nie ruszam tego przez 6-8 tyg.

To Twoje zdanie, ja skorzystałem z rad doświadczonych akwarystów morskich (nie twierdzę, że Tobie tego brakuje) i po 6-8tyg. wolałem się cieszyć stadem ryb, LPSów i SPSów niż patrzeć na wodę i skałę przez te 2 miesiące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adam1203, chyba nie wiesz co mówisz pisząc że piasek z działającego zbiornika jest OK, ja nigdy nie wziąłbym od kogoś piasku który był w zbiorniku ponad rok!!!! ...jak robiłem przeprowadzke z 180L na 570 widziałem ile syfu i brudu jest w środku starego podłoża, stary piasek ze 180L nadawał sie do użycia dopiero po porządnym przepłukaniu pod bieżaca woda i to tylko do produkcji podstawek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie kupic takie bakterie, ktore pomogą ożywić piach ?


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz w swoim lokalnym sklepie to klepnij w gooogle Prodibio lub Hagen Nutrafin Cycle


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Według tego co czytałem niedawno w internecie to oni i tak w piachu i butelkach serwują nam nie te szczepy bakterii co potrzeba. Hodują jakieś kultury bakterii ze stawów i innych zbiorników, które zbiją nam azotany, ale zaraz potem wykitują.

Te wszystkie bakterie niezależnie od "producenta" pochodzą z tego samego źródła gdzieś w Chinach.

Jest jedna firma w USA, właściciel udowodnił, że w akwariach dominującym szczepem są inne bakterie nitryfikacyjne niż w naturalnych zbiornikach, więc używanie preparatów ma tylko zastosowanie doraźne.

Możemy sobie pomóc, ale akwarium i tak musi sobie wytworzyć właściwe szczepy bakterii.

Jeśli to prawda to lejąc bakterie z butelek być może przeszkadzamy w stabilizacji zbiornika :lol: (konkurencja pokarmowa)

Ja użyłem żywego piachu, ale skałę miałem z działającego baniaka więc cały czas miałem NO2 i NO3 zero aż nie wprowadziłem obsady. Więc nie wiem czy piach działał, czy nie :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.