Skocz do zawartości
lukaszmozdzen

240l - Moje pierwsze gruzowisko :)

Rekomendowane odpowiedzi

miałem te gluty :waving czekać, czekać i jeszcze raz czekać i potem wpuścić ślimaki tetcusy i stombusy i one już sobie z tym poradzą, tak jak u mnie :)

Powodzenia :)


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz moze jednak czas pomyslec nad zmiana odpieniacza.Moze tam faktycznie tkiwi przyczyna.

Podziwim za wytrwalosc i cierpliwosc to dobrze rokuje na przyszlosc, ale czas zaczalc cieszyc sie akwarium.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym zmienił ale zdaje się, że większych wydatków w tym roku już nie będzie na akwa (problemy z budżetem), dlatego chyba jakoś będę musiał się nacieszyć narazie tym czym mam. A jeśli już to jaki polecacie to bym się trochę porozglądał na eBay'u za używkami chociaż. Przyznać muszę, że ten mój coś ostatnio słabiej chyba chodzi niż wcześniej. Może pompę przeczyścić?

Co do cierpliwości to aż mnie rozpiera, żeby w akwa się coś nowego fajnego wkońcu pojawiło, ale stan obecny i parametry chwilowo raczej nie pozwalają. Poza tym ostatnio sporo pracuję i jedyne co to rano przed pracą zaglądam co i jak i wieczorem to samo.

A może naprawde warto dorzucić jakichś sprzątaczy? Ostatnio czytałem post gdzie kolega w 210l ma kilkanaście krabów i 50 ślimaków a akwa też już prawie dojrzało. Przy tym moje 4 kraby i 15 ślimaków to mizernie wyglądają. Jakaś konkurencja w baniaku by się przydała to by się "chłopcy" wzięli do roboty :waving

Dzięki wszystkim za dotychczasową pomoc


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

co do odpieniacza to sprawdź wlot powietrza przy zwężce venturiego (tam gdzie masz wężyk podłączony) prawdopodobnie sól się tam osadziła i jest mniejszy dolot powietrza - trzeba to wyczyścić, sprawdź też czy sitko od wlotu wody się nie zapchało.

Co do dojrzewania to faktycznie długo jakoś to u Ciebie trwa - z tego co widzę to już ok 5 miesięcy. U mnie trwało to ok 2 m-cy, a dodawałem tylko systematycznie cycle hagena (przez ok 2 tygodnie) i glony w miarę zaczeły ustępować, a NO2 i NH3/NH4 były już dawno niewykrywalne.


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik dojrzewa.

Dodawaj baktrie to przyspieszy redukcję NO3 i Po4 , więc i glony znikną.

Pamiętaj ,że jakośc wody jest najwazniejsza ,czyli kontroluj RO+DI i pamiętaj o dobrej soli.

Nie dodawaj żadnych mikroelementów nawet po prowadzeniu pierwszych zwierzaków , dopóki cjano i glony nie ustapią.

Na czas dojrzewania ogranicz swiecenie , a najlepiej oświetlaj wysoką barwą bo tego nie lubią glony.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomiooo dzięki za rady, zaraz biorę się za sprawdzenie sprzętu. Co do bakterii to wcześniej pisałem, że za radą Grzegorza wlałem 100ml Nutrafin Cycle naraz. Jakoś po tym wyszły dino ale może to zbieg ogoliczności. Poza tym akwa ma 3-4 miesiace :waving

@andriew na temat bakterii dwie linijki wyżej. Jak widzisz po bakteriach glony się pojawiły. Znaczy się były zielone a po bakteriach przyszły dino.

RO+DI kontroluję na bieżąco. Zawsze zero. Mam miernik TDS który mierzy aktualnie co wchodzi z kranu i co wychodzi do bańki, ładnie podpięty pod RO+DI. Poza tym miałem/mam glony które jak wyczytałem charakteryzują się pojawianiem w naprawdę dobrej wodzie, więc nie jest chyba tak źle. Co do światła to od samego początku świeci trybem 12-godzinnym. Niebieska 9-21, Biała 10-22. Na noc 10 blue led'ów.

Do jakiego stopnia polecasz ograniczenie świecenia? Coś na przykład tak: 8h dziennie z czego same białe?


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

co do odpieniacza to temat ma w miarę rozpoznany bo taki aktualnie u mnie działa :waving na przyszłość wyprowadź wężyk do zasysania powietrza poza szafkę z sumpem, wtedy zasysane powietrze będzie świeże i otwór się nie będzie tak szybko zatykał, natomiast co do bakterii to ja dozowałem przez ok 2 tygodnie codziennie dawkami nieco mniejszymi niż pisał producent, po dwóch tygodniach lałem raz na tydzień, teraz czasem daje trochę przy podmianie bo mi jeszcze trochę zostało w butelce.

PowodzeniaT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To skoro taki posiadasz czy jesteś w stanie potwierdzić swoje doświadczenia z nim z tym co inni o nim piszą? Faktycznie taki słaby? Masz zamiar go wymienić?


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie usłyszałem opinie że slaby, no chyba że się wymieni pompę na taką z wirnikiem igiełkowym, ja kupiłem go razem z akwarium - jako używany zestaw - inaczej pewnie kupiłbym co innego, poprzedni właściciel był zadowolony i działał u niego ok roku. W akawa trzymał SPSy i ładnie to wsystko wyglądało. Ja swój odpieniacz wspomagam poprzez refugium. Niektórzy piszą że warto jest delikatnie rozwiercić ten otwór od wlotu powietrza, że to pomaga i poprawia odpienianie.

- Czy ja go będę wymieniał? - zależy jak się będzie sprawował - jeżeli NO3 i PO4 będą się utrzymywały na poziomie 0 jak jest obecnie to pewnie nie - no chyba że trafi się jakaś okazja na lepszy używany sprzęt - natomiast jeżeli zwiększę obsadę i coś będzie nie tak to przemyślę tą sprawę.


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem kolejne testy. Wydają się być optymistyczne gdyż NO3 spadło do 0 (nigdy od założenia zera nie było a NH3/NH4 ledwo wykrywalne).

PH - 8,2

KH - 7,3 (nie za niskie? wkurza mnie ta skala kolorystyczna)

NO2 - 0,1 (spadek o połowę)

NO3 - 0 (spadek o 5)

NH3/NH4 - 0-0,25 (choć bliżej zera niż 0,25)

Ca - 280 (bez zmian od ostatnich pomiarów)

Mg - 870 (spadek o 180)

Zasolenie - 1,023

Tak jak pisałem wyżej, parametry wyglądają powoli dobrze. Martwi niski poziom wapnia i magnezu, choć nie ma się co dziwić. Od założenia akwa robiłem jedną podmianę 20%. Myślicie żeby zacząć robić podmianki od dziś? Ile i jak często wg Was? A może bailing? Wiem, że każdy wie swoje, ale może któraś z tych dwóch metod lepsza na tym etapie baniaka? Wszakże nic prócz ekipy sprzątającej nie pływa, a rosną tylko glony :waving Co do glonów: parametry ok, ale glony dino nadal występują. Wczoraj wężykiem sprzątnąłem a dziś znów są spowrotem :/ A może ten typ tak ma :) Choć zdaje się że w niektórych miejscach jakby bielały lekko lub zanikały, choć nadal w dużych ilościach są.

No i druga kwestia: nie wiem sam czy ja jestem przewrażliwiony czy moja woda naprawdę nie jest krystaliczna. Jak tak oglądam inne zdjęcia i czasem bywam w sklepie to moja woda nie jest wcale taka super :/ A może jak się to ustabilizuje to wtedy mogę liczyć na takie efekty? Odpieniacz już ustawiłem na raczej mokrą mianę ale tak jak pisałem wcześniej w postach, na wymianę go raczej nie ma co liczyć w tym roku.

Pozdrawiam


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja

Parametry prawie bez zmian z tym, że NO3 podskoczyło do 2,5 po niefortunnym przesadzeniu z odpieniaczem gdzie cały syf wywaliło do baniaka spowrotem. Tą samą ilość już zebrało na nowo. Nadal nie zbiera mi się z dodatkowymi mieszkańcami, sam nie wiem, może koszty, może niepewność, może chcę jeszcze poczekać :/

Nadal martwi mnie kalrowność wody. Nie chcę nowego postu otwierać ale tutaj też nic mi chyba konkretnego nie powiedziano. Odpieniek podkręcony już bardziej na mokrą pianę (zamiast czarno-zielonego syfu zbiera bardziej się żółtawa woda). Dlatego tylko, że jakoś na sucho już nie chce mu się pienić. Nie wiem co robić by woda się wykrystalizowała. Może czekać aż glony całkowicie zejdą? Jak ostatnio szorowałem (starałem się) trochę zielska to jakbym wzniecał lekko białawy osad.

Tak więc prośba nt:

1. Co nowego polecacie teraz wrzucić do baniaka?

2. Co pomoże wykrystalizować wodę?

3. Zacząć podmiany wody? Ile jak często?

4. Ktoś chętny na podzielenie sie szczepkami w UK? Mogę dojechać do Londynu lub wysyłka kurierem.

Dzięki bardzo i pozdrawiam


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowalem 2x 4400 tunze w 250l totalny szit wogole ruchu wody nie bylo przy golym akwarium.

Przy 240l (120cm) i 30kg napewno napotka troche oporow cyrkulacja.Może na poczatku sprobuj zwiekszyc kup jvp2 i dodaj.....

Może dostales bardzo swieża skale.Podejrzewam ze przy tak czystych pompach wydajnosc nieco zmalala.

Ja bym nie nie ruszaj dopoki sie nie oczysci totalnie.

Dodaleś bakteri ??

Polecam swiecic 2-3godziny dziennie przez tydzien,w nastepnym o godzinke dluzej i tak dalej.

Jaka temperature masz?

Na 1 stronie na 3 zdjeciu czy masz skale porosnięta takimi zielonymi lisciami ktore na takich sznurkach rosna??

Nie jestem pewny czy to to ale kiedys cos podobnego mialem skala aut.Pokaż nowe fotki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#248705 Ben_sage :

Testowalem 2x 4400 tunze w 250l totalny szit wogole ruchu wody nie bylo przy golym akwarium.

Przy 240l (120cm) i 30kg napewno napotka troche oporow cyrkulacja.Może na poczatku sprobuj zwiekszyc kup jvp2 i dodaj.....

Mi wydaje się że jest wystarczająco. Może mniej przy dnie ale inaczej mam wydmy z piasku.

Może dostales bardzo swieża skale.Podejrzewam ze przy tak czystych pompach wydajnosc nieco zmalala.

Ja bym nie nie ruszaj dopoki sie nie oczysci totalnie.

Dodaleś bakteri ??

Polecam swiecic 2-3godziny dziennie przez tydzien,w nastepnym o godzinke dluzej i tak dalej.

Jaka temperature masz?

To już trwa ok 8 miesięcy ta plaga. Kompletnie nie wiem co się dzieje, nic nie pomaga. Musze poszukać szamana jakiegoś.

Bakterie dolewałem i nic to nie dawało. Byłem w Polsce na dwa tygodnie i wyłączyłem kompletnie światło na ten czas i zakryłem kocem. Efekt? Niby czyściej ale powróciło. Wpierw zielone a potem znów brunatne. Mam podejrzenia że może światło. Zaraz pod pompą cyrkulacyjną szyba była czysta. Za skałami gdzie światła mniej także szyby czystsze, ale może tylko dlatego że światło im pomaga rosnąć/funkcjonować.

Na 1 stronie na 3 zdjeciu czy masz skale porosnięta takimi zielonymi lisciami ktore na takich sznurkach rosna??

Nie jestem pewny czy to to ale kiedys cos podobnego mialem skala aut.Pokaż nowe fotki.

No zgadzałoby się. Zdjęcia są już stare. Zielone mi dalej rośnie choć bardziej krótkie jak z zdj.3 po prawej niż po lewej. Dużo brunatnego. W kominie nawet przy powierzchni był wręcz czerwony :/

Może i wina skały, choć nie wiem co o tym sądzić. Akwarium było kompletnie czyszczone: skała wyciągana i szorowana, piasek przemyty woda oddessana i podmiana 40l z gotowych baniaków znajomych. Ogólnie od nowa pełna czystość. Mimo to powrót glonów. Podmian nie robię gdyż obsada mała a korali nadal z powodów finansowo-glonowych nie daję. Wg mnie nie ma sensu póki to akwarium nie będzie czyste samo od siebie. Pomysłów brak i męczy mnie wspaniały widok bajora wodnego w prostokątnym szkle za niemałą kasę. Aż wstyd czasem znajomych zapraszać :p:P:whip


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz,

wydaje mi sie, ze ta sola nie dasz rady dojsc do przyzwoitych poziomow Ca i Mg. Tu chyba bedzie potrzebny Balling. Przy okazji, zeby troche popsocic glonom, podnoslbym kH. To wszystko sprawi, ze stworzysz w koncu warunki do wzrostu rozowych glonow wapiennych i w koncu korali.

Czy jak zamoczysz garsc wegla to woda nadal sie nie krystalizuje ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy Balling musiałbym już zastosować skoro nie mam w planach zakup jakichkolwiek korali w następnych dwóch miesiacach? Tylko po to by podnieść poziom do odpowiednich wartości? Czym podnieść najlepiej kH? Miałem węgiel i Rowe przez miesiąc. Glony nie ustąpiły a ciężko mi jakoś określić czy ta woda jest w miarę krystaliczna.


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś pomysły?


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem ze problem z glonami jest dosc popularny nie tak jak konkretny pomysl na ich zwalczenie ale prosze tych uzytkownikow bardziej znajacych sie w temacie o pomoc. Nie mam juz sily patrzec na te glony. Bylem twardy rok czasu ale dluzej juz nie moge. Coraz bardziej mysle o likwidacji zbiornika badz zmienic srodowisko na slodkie. Mialem juz wizyte kolegow fachowcow (Marcina i Grzegorza Dyzmy), probowalem chyba wszystkiego procz wymiany oswietlenia i nic. Glon byl jest i bedzie.

Z tym oswietleniem jest moze cos nie tak?

Nie mam juz sily i cierpliwosci, ale nie do tego by pracowac nad tym akwarium ale do samego patrzenia na nie

zglonialy fan akwarystyki :/


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.