Skocz do zawartości
taszyn

Start bez światła

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli kompletuje sprzęt, robię instalacje i przymierzam się do wystartowania zbiornika. Niestety na zakup oświetlenia muszę jeszcze poczekać. Czy jest sens włożyć podłoże (żywy piasek), żywą skałę, zrobić aranżację i wystartować akwarium bez oświetlenia, ale z uruchomionym sumpem, odpieniaczem, etc? Czy akwarium zacznie dojrzewać? Czy może lepiej poczekać na światło i urchomić wszystko razem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zycie na skale potrzebuje swiatla. Bez tego obumrze, zgnije i bedzie duzo organiki. Glony wczesniej czy pozniej i tak wyjda jak dolozysz oswietlenie, wiec lepiej niech beda na poczatku. W okresie dojrzewania nie zaleca sie swiecenia pelnego wymiaru dwunastu godzin, ale napewno swiatlo wloczone kika 7-9 godzin dziennie jest niezbedne. W sampie gdzie trzymam skale i nie mam swiatla wszystkie glony wapienne zbielaly. Lepiej uruchomic wszystko razem. Skompletujesz sprzet, wsadz skale dodaj bakterie. Piasek jak juz ekipa czyszcaca dokonczy robote i syf ze sklay opadnie. W miedzy czasie czytaj, planuj obsade, raz na jakis czas przedmuchaj skale strumieniem z pompy. Odpieniacz ustaw na mokro. Trenujac robienie testow bedziesz mial okazje obserwowac cykl azotowy i pierwsze zycie wylazace ze skaly, bedzie wiele radochy.

Piasek moze byc martwy (dodales bakterie na poczatku) przepukaj w wodzie z RO (usuniesz zmetnienie) a nastepnie w wodzie z pierwszej podmianki co sprawi ze mloda i delikatna rownoewaga biologiczna nie powinna zareagowac na te zmiane. Lejek dluga rurka i bedziesz miec piekny bialy dywan.

Zycze powodzenia

Pozdrawiam Grzesiek


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moim zdaniem nic sie nie stanie. bo jak rozumiem chcesz wrzucic po prostu piasek, skale do wody i wlaczyc caly obieg ? zakladajac, ze glony i rozne resztki oczyscisz przed wlozeniem skaly to nie wiem jakie zycie potrzebuje swiatla na tym etapie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to na dwoje babka wrozyla :clowning

Moim skromnym zdaniem mozna przeprowadzic cykl dojrzewania po ciemku, bo bakterie do zycia swiatla nie potrzebuja.Ale co z zoa, lub grzybkami,krabami, pasazerami na gape, aptazjami. Pozbawic sie radochy wypatrywania pierwszego zycia to duzy minus.A i eksmisja czasami niezbedna. Czesto jest tak ze po zakonczeniu dojrzewania parametry wzorowe a laka glonow az po las. Jak to kiedys mi napisal Rebciu doktoratu z dojrzewania w akwarium moprskim chyba jeszcze nikt nie napisal, ale glony tak czy inaczej bedziesz mial. Teraz z praktyki wiem ze nawet przy super parametrach glony beda rosly na nieodgazowanej skale i tym co w niej sie zwiazalo.

pozdrawiam i troche sie zgadzam:kapelusz


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaloz ankiete start bez swiatla.

Swiecic nie swiecic. Jest tez pod podobnym tytulem temat na forum jak i mnostwo podobnych. A forum to rady ktore kazdy udziela troche inaczej na podstawie doswiadczen.

Najwazniejsze ze decyzje podejmujesz Ty.

"Cierpliwosc jest wielka cnota"


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stary, móc możesz, najwyżej będziesz miał falstart...:clowning

nie wiem gdzie sie zaopatrujesz w sprzet i skale, ale widze, ze Piaseczno, wiec poza godzinami szczytu na Wałbrzyską w W-wie masz 15 minut jazdy samochodem, wczesniej jak skrecisz na Ursynow to masz Focus Zoo, z kolei na Fieldorffa chyba ze 25 minut, i stad juz nie tak daleko na Grochowska do E-rybki. a pewnie w kazdym z tych sklepow kupisz odgazowana skale i wode z obiegu. a to oznacza z kolei , ze proces dojrzewania jaki opisuje Dyzma moze w ogole nie wystapic.

co prawda jak chcesz miec żywą wode to przy Twoim litrazu jaki widze na stronce troche bedziesz musial pojezdzic samochodem, ale imho ma to sens.

ja tak zrobilem i nie wiem co to dojrzewanie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chetnie popre wypowiedz Grzesia.

Bez swiatla umrze wszysko, ze swiatlem nieco mniej. Po co sobie od razu nasycac skale fosforanami,? Lepiej odczekac i nad skala troche poswiecic.

Posolic i krecic woda mozesz juz teraz.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat

Aktualnie mam akwa ok. 150 litrów. Niestety akwa jest w starym lokum (niedawno się przeprowadziłem) i nie ma zbytnio szans na jego przeniesienie do nowego mieszkania (zresztą nawet nie bardzo chcę to robić).

W nowym miejscu planuję baniak ok. 400 litrów pod SPSy, itp..

Chciałbym przenieść część życia (głównie 2 błazny + jakąś seriatoporę hystrix bo miękkich nie bardzo mam zamiar).

Docelowo planuję LEDy więc pchanie się w jakieś niskobudżetowe czasowe oświetlenie mija się z celem. A z drugiej strony nie bardzo mam jak czekać te 3-4 miesiące bo stare akwa muszę zlikwidować (wolałbym nie sprzedawać rybek ale jeśli nie będzie innego wyjścia to trudno).

I właśnie - czy na sam początek (jakieś 3-4 mies.) mogę nad tym nowym akwa świecić wyłącznie HQI 150W? (mam to ze starego). Nie sądzę żeby przez ten czas dochodziło do baniaka nowe życie (poza tym przeniesionym ze starego).

I druga kwestia - czy wpuszczenie błaznów po powiedzmy miesiącu od zalania nie będzie zbyt szybkie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.