Skocz do zawartości
slawomirdyl

skąd ten pęd do Led-ów _ ?

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio czytam i widzę straszne zainteresowanie lampamu LED

to mnie cieszy bo można kupić wspaniałe lampy HQI za połowe

sam kiedyś chciałem zeobić lampę na diodach ale po przeliczeniu

kosztów okazało się że to za drogo, wszyscy mówią że lampa

będzie działała 10 lat a jak nie ? Widziałem u Przemka na

żywo te lampy efekt piorunujący korale bajka wybarwienie ryb

bajka tylko czy to będzie działać przez 10 lat ?????

ps

ten wątek jest merytoryczny interesują mnie posty raczej

osób które to mają i ich doświadczebie bo ja mam troszkę LED-ów

w domu i się przepalają.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 może nie, ale 5 na pewno :clowning Dobrze sterowany Power LED ma żywotność minimum 25000h... Nie mam lampy akwa LED, ale przewaliłem w zyciu kontener taktycznych latarek na Lumileds, Cree i SSC - nie do zarżnięcia. Warunek to prawidłowa konstrukcja sterownika - jak zawsze w przypadku Power LEDów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego pogon za ledami?

wg mnie:

-mozna wladowac tyle ile sie zmiesci nad baniakiem i woda sie nie grzeje, a co za tym idzie jest BARDZO duzo swiatla

-korale rosna jak p.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory, ze mimo zaproszenia do dyskusji praktykow wypowiem sie bedac nadal teoretykiem.

ja w pierwszym odruchu tez bylem sceptyczny, ale po pierwsze testy w rs trwaja od maja i jakos to dziala. po drugie w miedzy czasie jak zaczalem sledzic informacje w necie to widze, ze ludzie coraz czesciej tego uzywaja i LEDy dzialaja.

ryzyko jakie dzisiaj sie pojawia moim zdaniem to kwestia wyboru dobrego producenta (diody musza trzymac parametry, niezawodnosc). pamietam taki watek na rs gdzie dwoch gosci zrobilo DIY na ledach roznych producentow, ale o nominalnie podobnych parametrach katalogowych, a roznice w pomiarze PAR byly rzedu kilkudziesieciu %... wiec jesli chodzi o porownania i wnioski na tym etapie trzeba byc ostroznym w ich formulowaniu, szczegolnie przy porownaniach.

i na koniec : kazda nowa technologia na poczatku budzi kontrowersje, nieufnosc i obawy. tak samo kilka lat temu bylo z T5 (kilka lat... mamy 2009 rok, ja forum zaczalem aktywnie czytac bodajze w 2005 i wtedy jak pamietam T5 zaczynaly dopiero wchodzic szerzej na rynek). dzisiaj juz malo kto dyskutuje nad wyzszoscia/nizszoscia HQIvsT5. a jak popatrzec na zbiornik Szymona z TOTM to nawet jakby ktos chcial dyskutowac to szybko przestanie. z ledami bedzie tak samo, tempo zmian jest w sensie rozwoju jest takie, ze za rok, najpozniej 2 LEDy wyprą T5tki.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skad ped do ledow?

Ja chciialbym miec [green]ekologiczny zbiornik[/green] Mam wyrzuty sumienia czasami kupujac cos w sklepie. Troche pustoszymy rafy, a o ZIEMIE nie dbamy wogole. Energia kosztuje co raz wiecej a emisje CO2 zostawiam bez komentarza. Zmiany klimatu? mielismy ostatnio doskonaly przyklad. W akwarium morskim energii na oswietlenie idzie najwiecej. To chyba nawiekszy koszt dla naszego portfela. A co sie dzieje ze swietlowkami ktore po szesciu miesicach nadal swieca a my je wymieniamy na nowe? Ale jak zawsze chcemy cukierkowe kolorki.

Za kilka dni przesiadam sie na troche wieksze akwarium. Caly system to jakies 350litrow i jezeli wszystko z LED-ami wydzie jak trzeba za kilka mieisecy zejde z calkowitym poborem na jakies 120W a jeszcze nie dawniej jak rok temu w 120 litrach mialem 110watow samego oswietlenia. Dla mnie to glowny powod przejscia na LED-y


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam i tak bym na pradzie oszczedzal, i wsadzil tyle ledow ile sie zmiesci. testowalem od sierpnia do zeszlego tygodnia 11x24W led nad baniakiem 100x50x50 i to bylo kopyto...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze zmiana na ledy powoduje też wzrost ilości lanych specyfikow, ja nie uzywam jeszcze zadnego zeo czy bailinga, ale Przemek napisał że leje 2 razy dziennie teraz i porcja jest tez 2 czy wiecej razy wieksza... Takze zastanawia mnie koszt tego... moze ktos mnie uswiadomic?


zlikwidowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grafipl jeśli dobrze zrozumiałem to lejesz (w przybliżeniu) 2 razy tyle specyfików bo korale je konsumują czyli rosną a nie dlatego, że światło je "spala"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się niepotrzebnie wychylam, ale już pisałem o kolosalnej różnicy kosztów w eksploatacji. Zakładając, że zrobiłem (bo piszę na swoim przykładzie) oświetlenie DIY na 4 Power Compactach (na razie 4x36W, po procesie dojrzewania zmiana na 4x54W), to koszty wykonania i eksploatacji tegoż oświetlenia w przeciągu 5 lat wyniosą:

- konstrukcja DYI - 300zł

- świetlówki PC wymieniane co 8 miesięcy (skromnie, zamiast co 6...) w okresie 5 lat (wraz z zakupem "startowym") - 8 wymian x 4PC x 90,00zł = 2900,00zł

- koszt energii elektrycznej - 2,16kWh/doba x 365 dni x 5 lat x 0,45gr/1kWh = 1773,90zł

RAZEM - 4973zł

- LED'y zakup - 2560zł

- koszt energii 1,2kWh/doba x 365 dni x 5 lat x 0,45gr/1kWh = 985,50zł

RAZEM - 3545zł

To chyba mówi samo za siebie. Oszczędzamy 300zł rocznie, po 5 latach wystarczy "dołożyć" 1000zł, żeby kupić nowe LEDy. Niestety - zauważyłem to po sobie - żeby zacząć oszczędzać, trzeba... być bogatym :banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem narazie z ledami jest jak z ballingiem >> dobry pomysł dla sklepów bo zarobią kasę...

a za 2 lata ledy będa pewnie inne diody led o znacznie większej wydajności świetlnej... i będą pewnie mniej kosztowały


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218155 konradzior :

moim zdaniem narazie z ledami jest jak z ballingiem >> dobry pomysł dla sklepów bo zarobią kasę...

.. i jak z każdym produktem oferowanym do sprzedaży przez jakikolwiek sklep z jakiejkolwiek branży - nie spotkałem się bowiem ze sklempami które sprzedają jakiekolwiek produkty po to by na tym nie zarobić :clowning

a za 2 lata ledy będa pewnie inne diody led o znacznie większej wydajności świetlnej... i będą pewnie mniej kosztowały

To dokładnie jak ze wszystkim również - po co dziś kupować samochód, skoro za 2 lata może będzie ten sam z silnkiem palącym 20% mniej i z wyposażeniem standardowym takim jak teraz w najwyższej opcji? A jak poczeka się jeszcze dwa lata - to znowu będzie model lepszy od tego poprzedniego..

Podobnie jak z telewizorem - teraz w za przysłowiowe 2000$ można kupić 46" dobrej marki - a za dwa lata pewnie z 70".

Za 5 lat być może będą tv 3D - myśląc w ten sposób można by dalej oglądać obraz w okrągłym rubinie czy innym uranie.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie diody już są. Do tej pory przeszły mi przez ręce diody o mocach - 0,5W, 1W, 3W, 5W, 10W, 30W :clowning Problemem nie jest wydajność i moc, tylko wyjściowa temperatura barwowa i sterowanie. Np. najmocniejsze diody SSC znajdują się w zakresie 4500-10000k a ich efektywność wynosi 90lm/W. Emiter 10W kosztuje minimum 15$/szt. bez radiatora! Kompletny emiter z elektroniką - około 30$. Potrzeba na lampę minimum 10 szt. plus cała masa innych "dupereli" i... diody o temperaturze barwowej 20000k... Zdecydowanie więcej zarabiają producenci lamp HQI kasując za nie nierzadko po 6-8 tysi... W diodach mocy granicą efektywności jest około 120lm/W, potem drastycznie spada trwałość i rośnie emisja ciepła, powodując ostatecznie zniszczenie struktury. "Napompowałem" kiedyś testowo Luxeona 3W prądem 1,6A - zdechł po... 3 minutach. I ostatnia sprawa - ceny nie spadną drastycznie z prostego powodu, zastępstwo technologii powoduje spadek cen w nieznacznym stopniu - z reguły po prostu za podobną cenę po pewnym czasie można kupić coś lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sklep może zarabiać na danym produkcie i 200% - na zdrowie. Grunt, żeby mi się opłacało. A przy modułach LED się opłaca, co już kiedyś na forum liczyłem:

"Zamieniłem 8x38W T5 (lampa Blau) na 2 moduły 90W każdy. Oświetlenie zmienić musiałem, bo nie mogłem wytrzymać odgłosu lampy Blau (wentylatory chodziły głośno praktycznie "od nowości"). Kolor światła, jego ilość itd. były moim zdaniem OK (tak wtedy myślałem). Rozważałem lampę ATI (ta sama ilość świetlówek T5) i lampkę 2x150W HQI + 2 lub 4 x T5 (z racji długości zbiornika - 100cm w grę wchodziła praktycznie tylko lampa Blau, czego chciałem uniknąć). I tak za ATI musiałbym zapłacić około 2500zł (sama lampa) Blau (2xHQI + 2xT5) wyszłoby około 1800 (również bez źródeł światła). Za dwa moduły LED 90W zapłaciłem 2000zł. Świetlówki wymieniałem raz na pół roku. Koszt ponad 300zł. Więc jeśli moduły poświecą 3 lata, to mogę je wyrzucić i zamówić nowe, a i tak będzie to "ekonomicznie opłacalne". A gdzie oszczędności na prądzie? Było praktycznie 400W (312W świetlówki reszta myślę że można przyjąć zasilacze, wiatraki) a jest powiedzmy trochę ponad 200W."

Podsumowując. Jeśli moduły poświecą 3 lata to będzie mi się to opłacało. Jeśli krócej, będę trochę smutny. Ale napiszę jedno - widok koralowców rosnących w TAKIM tempie - bezcenny.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rpp no zgadzam się przecież że rosną szybciej i pochłaniają więcej :clowning Tylko czy aby ten wzrost jest na tyle duży że ekonomiczne jest właśnie stosowanie LED + Bailing (więcej), niz zwykłe T5(HQI) + Bailing (normalnie). Chciałem o to spytać bo niby się zaoszczędza na jednym a na drugim traci. Chciałbym uzyskać odpowiedz czy faktycznie stosowanie LED jest tańsze.. Tylko o to pytam, bo rozpatrujemy tylko cały czas koszt energii a nie tego że trzeba więcej lać. I czy faktycznie wzrost jest nieporównywalny? (nie mam to niewiem dlatego pytam :-) to nie żaden atak)


zlikwidowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie głupio zapytam, ale zapytam... Czy wobec tych obaw o lanie środków, nie wystarczy mniej świecić, żeby gorzej rosły?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218171 Jader :

Pewnie głupio zapytam, ale zapytam... Czy wobec tych obaw o lanie środków, nie wystarczy mniej świecić, żeby gorzej rosły?

Tylko po co? Preparaty podbijające wapń i mikroelementy nie są znów aż tak strasznie drogie, zawsze zostaje reaktor. Bardziej sensowne wydaje mi się użycie cążków do korali, co w ten weekend z przyjemnością sam zrobię :clowning


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218166 grafipl :

rpp no zgadzam się przecież że rosną szybciej i pochłaniają więcej :clowning Tylko czy aby ten wzrost jest na tyle duży że ekonomiczne jest właśnie stosowanie LED + Bailing (więcej), niz zwykłe T5(HQI) + Bailing (normalnie). Chciałem o to spytać bo niby się zaoszczędza na jednym a na drugim traci. Chciałbym uzyskać odpowiedz czy faktycznie stosowanie LED jest tańsze.. Tylko o to pytam, bo rozpatrujemy tylko cały czas koszt energii a nie tego że trzeba więcej lać. I czy faktycznie wzrost jest nieporównywalny? (nie mam to niewiem dlatego pytam :-) to nie żaden atak)

LED-y są na pewno tańsze w zakupie i w eksploatacji niż "tradycyjne" źródła światła. Nikt myślę nie jest w stanie jednoznacznie okreslić ile kosztuje wzrost konsumpcji wapnia i mikroelementów przez korale. Na Twoje pytanie odpowiem innym pytaniem: na co wolisz wydawać pieniądze, na prąd, czy na preparaty dla korali (a zwiększone dozowanie przekłada się na ich wzrost)?


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co to ja nie wiem, zastanawiam się tylko w imieniu tych co im za szybko rośnie :clowning


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, @grafi jak kupisz ledy to ja Ci bede placic za odczynniki ballinga a Ty mi bedziesz oddawac polowe ich masy w zywych koralach, pasuje?

@snocho Twoje kalkulacje sa zbyt pochopne wg mnie, a powod jest banalnie prozaiczny: ledy nie grzeja wody,a co za tym idzie musi to robic grzalka! moj przypadek: 11X24W swietlowek led na ruszcie, pazdziernikowy dzionek + uchylone okno (aby wywietrzyc wilgoc) - aby utrzymac temperature 24,8 w 250litrowym baniaku grzalka 300W (trzysta!) buzuje non stop.

co Wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie włączyłem jeszcze grzałki. Z rana 24st, wieczorem 25st. Okna rozszczelnione. Mam w akwarium sporo pomp. Nawet jeśli miałbym grzać, to zdecydowanie bardziej mi to odpowieada niż wentylator pokojowy chodzący cały dzień, żeby temperatura wody nie przekroczyła 30st. Poza tym w moich wyliczeniach nie wyliczam dokładnie kosztów prądu (liczę tylko moce oświetlenia). Pisałem o koszcie zakupu i wymiany świetlówek.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, a ja mam 25,8-26.0 C, grzałka nie grzeje, 240L i jeno 5x17W LED :/ Najczęściej balkon uchylony, bo kot wyłazi :|


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT tak z ciekawości pytałem :clowning niestety nie stać mnie na razie na LED także nici z odczynników od Ciebie :-)


zlikwidowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to ma być merytoryczny wątek jak chcecie sobie pogadać są tel. mail a nawet gołębie pocztowe........


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult, 8x24W T5 HO, balkon uchylony rzadko bo mam male dziecko i w pazdziernikowy dzionek grzałka włącza sie okresowo w ciagu dnia.

Nie czarujmy, ledy tez grzeja, nie tak jak T5 al grzeją. Tak samo tuby led jak moduly led.

Nie chce mi sie robic pokazowych zdjec z termometrem. Ci co maja wiedza.

Nie zmienia to faktu ze ledy ciagna mnie pradu i ... korale ladnie rosna bo maja wiecej swiatla :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.