Skocz do zawartości
slawomirdyl

skąd ten pęd do Led-ów _ ?

Rekomendowane odpowiedzi

smithlpl

no w końcu coś merytorycznego, Sugerujesz że ledy dają więcej światła ?

robiłeś jakieś pomiary np w luxah ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sugerujesz że ledy dają więcej światła ?

hehehe - dobry tekst, inżynierowie z takiego Cree po przeczytaniu tego leżą i płaczą ze śmiechu, lub z rozpaczy nad "niepotrzebnie" marnowanym czasem.

Nic nie trzeba sugerować - LEDY DAJĄ więcej światła, to dlatego są tak dynamicznie rozwijanym źródłem oświetlenia na całym świecie :clowning Można użyć ich mniej niż wynika z mocy dotychczasowego oświetlenia żeby mieć tyle samo a nawet więcej światła w zbiorniku, do tego są źródłem tanim w eksploatacji bo długotrwałym (jeśli się ich nie smaży to będą świecić tak jak pisał kolega zajmujący się latarkami). Co do długowieczności LED - mam telewizor grundiga kupiony w dniu kiedy świeżo wybrany Wałęsa ślubował jako prezydent w sejmie - ile to lat temu? Telewizor działa do dziś cały czas w warsztacie co prawda ale włączany jest często. Nie o niego tu chodzi - chodzi o diodę "standby" - jak myślicie ile ona prześwieciła godzin? Bo świeci do dziś, a wtyczki z kontaktu nie mam zwyczaju wyciągać. Więc skoro ten 5mm led świeci nieprzerwanie w zasadzie od 20 lat, to uważacie że taki emiter mocy nie poświeci 5?

Ja myślę że to właśnie stąd taki pęd do LEDów i słusznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loccutus moze trafil Ci sie dobry egzemplarz diody Masz moze wicej telewizorow dwudziestoletnich z diodami zeby potwierdzic swoje slowa???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name=To dokładnie jak ze wszystkim również - po co dziś kupować samochód' date=' skoro za 2 lata może będzie ten sam z silnkiem palącym 20% mniej i z wyposażeniem standardowym takim jak teraz w najwyższej opcji? A jak poczeka się jeszcze dwa lata - to znowu będzie model lepszy od tego poprzedniego..

Podobnie jak z telewizorem - teraz w za przysłowiowe 2000$ można kupić 46" dobrej marki - a za dwa lata pewnie z 70".

Za 5 lat być może będą tv 3D - myśląc w ten sposób można by dalej oglądać obraz w okrągłym rubinie czy innym uranie.

]

mi chodziło raczej o to że jeśli zostanie wymyślone jakieś nowe rozwiązanie to producent jeśli wprowadzi je na rynek to będzie chciał zarobić sprzedając sprzęt za większą kasę a ludzie to kupią jeśli się im wytłumaczy jakie to nowe rozwiązanie jest doskonałe i jakie oszczędne...

apropo długość ich działania >. rok temu kupiłem sobie kilka żarowek diodowych do pokoju i po miesiącu żadna już nie działała >> a niby miały świecić 5 lat...

diody led mają mniejszą skuteczność świetlną od HQI ich skutczność świetlna jest taka jak świetlówek T5

jeśli myślicie że sobie wymyśliłem proszę;

http://www.cr.com.pl/pl/1,13,18,1/skutecznosc-swietlna.html

http://wapedia.mobi/pl/Skuteczność_świetlna

http://www.eltoro.net.pl/light.html

http://www.powerled.pl/wlasciwosci.php

nakażdej z tych stron skuteczność świetlna diod led jest taka jak świetlówek...


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie led'y mają jeszcze jedną zaletę: zasilanie niskim napięciem i łatwa możliwość regulacji jasności.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed chwilą napisałem długiego posta... nie wgrał się i nie chce mi się go jeszcze raz pisać///

myślę że zasilanie niskim napięciem to z jednej strony zaleta bo trudniej się zabić... a z drugiej strony wada bo trzeba wsadzić transformator i wydać więcej kasy na prąd...


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz transformator ale za to nie masz startera. A argument o ochronie życia jest IMO dosyć istotny :clowning I nie chodzi tylko o życie moje ale i zwierzaków, co przećwiczyłem, bo mi już jedna lampa pod prądem wpadła do wody :|


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co się stało oprócz wywalenia bezpieczników?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do czynienia z LEDami w motoryzacji i powiem krótko ze to lipa jest . W praktyce nie sprawdzają się i jest duży problem jak się cos przepali bo nie można wymieniać pojedyńczo tylko całą lampę. Powiedzmy sobie prawdę że ta technologia jest mocno niedopracowana jeszcze. Skoro w innych gałęziach przemysłu tak jest to czemu w akwarystyce ma być tak super. W tej chwili to dopiero halogeny osiągnęły swoją dojrzałość pełną i są cenowo sensowne i jest duży wybór .

Jedyna zaleta LEDów w tej chwili to energooszczędność co = mniejszej ilości wydzielanego ciepła. Natomiast HQI jest bardziej uniwersalne bo można wymieniać sobie dowolnie żarniki o różnej barwie jak i T5 .

Natomiast czy LED świeci tak samo intensywnie z upływem czasu to tez jest sprawa dyskusyjna mocna.


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adamparker

bardzo ciekawa merytoryczna uwaga sam wywaliłem diody z auta

bo co chwila trzeba wymieniać, ale myślę że to może być

inna przyczyna te wszystkie diody w motoryzacji to albo

słaba jakość a może skoki napięcia bo w użądzeniach

domowych raczej się sprawdzają ja świece diodami w całym

domu około roku jak na razie miałem problem tylko z jedną

żarówką


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Seb ano bezpieczniki nie wywaliły - włączył się tylko wentylator w zasilaczu jak więcej prądu poszło. Była też nNajwyraźniej jakaś elektroliza, bo zaczęła się wydzielać biała substancja z jednego końca lampy. Ogólnie cuda na kiju, ale akurat miałem wodę do podmianki na ten dzień i na szczęście akwarium jeszcze dojrzewa więc wyrafinowanego życia nie było. Tym nie mniej ślimaki przeżyły, zoa przeżyły, wundermani przeżyły (aiptasia też), kraby przeżyły - żadnych szkód nie zauważyłem. Minęły 4 dni, woda się wyklarowała (przez pierwszy dzień była trochę mętna).

Byłem w zasadzie pewien, że moje 2 lewe ręce w końcu doprowadzą do jakiejś katastrofy, ale okazała się mimo wszystko łagodna w skutkach. A gdyby to nie LEDy to kto wie, tym bardziej, że w domu była tylko żona i oczywiście łowiła tą lampę gołymi rękoma :banghead


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z jakością led-ów po kilku miesiącach nie tracą swojej

wartości jak np. żarówki energoodzczędne która ma 100 W a za dwa

miesiące już świeci jak 80 W ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czystej ciekawości , czy ktoś z was mierzył faktyczny pobór prądu np modular 120W ? czy faktycznie pobierają tylko 120W ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218471 fal :

Z czystej ciekawości , czy ktoś z was mierzył faktyczny pobór prądu np modular 120W ? czy faktycznie pobierają tylko 120W ?

Fal ja za jakiś tydzień będę miał takie moduły i sprawdzę bo mam całe akwarium podpięte do watomierza dam znać co i jak :clowning

P.S. Fotki jak zwykle bajka :kapelusz:kapelusz:kapelusz

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218258 konradzior :

[quote name=To dokładnie jak ze wszystkim również - po co dziś kupować samochód' date=' skoro za 2 lata może będzie ten sam z silnkiem palącym 20% mniej i z wyposażeniem standardowym takim jak teraz w najwyższej opcji? A jak poczeka się jeszcze dwa lata - to znowu będzie model lepszy od tego poprzedniego..

Podobnie jak z telewizorem - teraz w za przysłowiowe 2000$ można kupić 46" dobrej marki - a za dwa lata pewnie z 70".

Za 5 lat być może będą tv 3D - myśląc w ten sposób można by dalej oglądać obraz w okrągłym rubinie czy innym uranie.

]

mi chodziło raczej o to że jeśli zostanie wymyślone jakieś nowe rozwiązanie to producent jeśli wprowadzi je na rynek to będzie chciał zarobić sprzedając sprzęt za większą kasę a ludzie to kupią jeśli się im wytłumaczy jakie to nowe rozwiązanie jest doskonałe i jakie oszczędne...

apropo długość ich działania >. rok temu kupiłem sobie kilka żarowek diodowych do pokoju i po miesiącu żadna już nie działała >> a niby miały świecić 5 lat...

diody led mają mniejszą skuteczność świetlną od HQI ich skutczność świetlna jest taka jak świetlówek T5

jeśli myślicie że sobie wymyśliłem proszę;

http://www.cr.com.pl/pl/1,13,18,1/skutecznosc-swietlna.html

http://wapedia.mobi/pl/Skuteczność_świetlna

http://www.eltoro.net.pl/light.html

http://www.powerled.pl/wlasciwosci.php

nakażdej z tych stron skuteczność świetlna diod led jest taka jak świetlówek...

Wybacz, ale posługujesz się jakimiś przedpotopowymi źródłami...

Zobacz sobie podane na tych stronach wydajności źródeł LED - 50 lm/W?? (kiedy to było pisane? Za czasów Wałęsy?) :clowning

Wystarczy przecież odrobinę doczytać - na temat nie tyle wydajności świetlnej w lm/w(bo to nas naprawdę najmniej interesuje w porównaniu) - ale o Photosynthetis Usable Radiation oraz Photosynthetis Absorptive Radiation.

Pod tym kątem ledy zostawiają pozostałe źródła światła daleko z tyłu - wyprzedając niektóre(jak t5) o 100%.

Ten parametr jest krytyczny w przypadku oświetlania koralowców fotosyntezujących.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemku chinole maja w ofercie LED GROW LIGHT czyli kombo niebieski plus czerwony, sprzedaja to do szklarni, gdzie hoduje sie rosliny. moze to by bylo jeszcze lepsze zamiast samego niebieskiegop? i czerwony by wyciagalo... co sadzisz? od razu pisze ze mnie to sluzbowo nie interesuje tylko prywatnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też to widziałem ale myślę że to nie to


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czerwony kolor powoduje utratę zooksanteli - a to efekt wysoce niepożądany.

Gdzieś czytałem ciekawe opracowanie w sieci, gdzie pocillopora była oświetlana diodami różnej barwy - i jak zmieniały się pigmentacja w tym miejscu.

Jak znajdę to wkleję.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszkę jestem konserwatystą z nowinkami ale jak podkreślam widziałrm

te moduły u Przemka w jego akwarium w Gdyni jeszcze raz powtarzam efekt

pioruniujący. Mamy spotkanie 14 listopada i tam między innymi będzie o tym

zapraszam wszystkich, acz kolwiek nie mam żadnego interesu bo nadal mam

HQI i nie zmienie narazie poczekam z rok wszak jestem starszym panem po 40-sce

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.