Skocz do zawartości
Lachera

Filtr RO - pytanko

Rekomendowane odpowiedzi

Zainstalowałem filtr RO według wielu wskazówek które znajdują sie w sieci.

Instalacja poszła sprawnie i bezproblemowo. Pusciłem wode zeby przepłukac prefiltry przed instalacją membrany.

Według opisów powinno polac sie kilka litrów brudnej wody z filtra węglowego, a tu nic,

czysciutka woda. 6 litrów spusciłem w kibel, przeczekałem noc (myslałem ,że może nasiąknie to pusci zabarwienie)

ale dzis rano to samo, krystaliczna czystosc, zero osadu.

Pytanie czy cos jest nie tak, czy moze nie z każdego "węgla" musi poleciec osad?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lachera: to calkiem mozliwe, bloki z wegla prasowanego nie puszczaja zanieczyszczen, jesli nic nie leci to instaluj memberane.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszytko OK. Brudna w tym przypadku nie oznacza "czarnej". Puść jeszcze z 10 i będzie super.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lachera u mnie na instrukcji bylo napisane, zeby nie lac ciurkiem N litrow wody, tylko odkrecac/zakrecac wode kilka razy aby filtr weglowy sie przeplukal. odkrecasz tyle aby sie caly zalal i odpowietrzyl, zakrecasz czekasz az cisnienie zejdzie, itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednych filtrów leciał mi naprawdę prawie całkiem czarny syf, a z niektórych czysta woda. Jak leci czysta woda to masz ten z tych niebrudzących :clowning i po profilaktycznym przepuszczeniu wody przez 5-10 minut składaj zestaw i zbieraj wodę.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze po wymianie wegla spusc z 10l wody i odlacz zywice jak masz


180x60x60 SPS PROJECT 26-04-2009 BioPelletes 08-03-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jeśli chodzi o żywicę to zawsze na 5-10 min puszczam wodę przez filtr RO do ścieków (po tym czasie leci już maksymalnie czysta woda z RO) i dopiero podłączam filtr DI. W ten sposób wydłużam czas przydatności żywicy.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokupiłem filtr DI , narazie nie instaluje bo w zamówieniu zapomniałem o 2 kolankach :banghead

Wraz z filtrem doszedł TDS wiec zacząłem sobie mierzyc. Pomijam ,że kranówa jest paskudna - 290ppm to po przepuszczeniu przez RO mam odczyt 035ppm :dontgetit

Wydaje mi sie ,że odczyt powinien byc koło 010ppm i tą dziesiątkę dobijamy w DI do zera

Były wszystkie płukania wkładów przed montarzem membrany, a badana próbka to już 20 litr z membrany!

Jak myslicie, zakładać DI i zbierac wode ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem,musiałem tam zaglądnąc czy wszystko gra i zgłupiałem. Czy przypadkiem nie powinienem sciągnąc tej niebieskiej folii z membrany? Moze to jest powodem złych odczytów? Moze to głupie, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy ,opcje wyczerpane, pomijając wadliwą sztuke, ale o tym wole nie myslec.

3506-img_7521.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta niebieska folia to część filtra i musi zostać.

Dużo tej wody przepuściłeś? Spróbuj jeszcze z godzinę i obserwuj, czy wynik na TDS ulegnie zmianie, jak nie to już raczej nic z tą membraną nie zdziałasz

Ewentualnie spróbuj zdjąć tłumik (ten wężyk czerwony) i puść ze 20 litrów wody , może jeszcze się coś przeczyści.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zaworek do przeplukania membramy ? W filtrach ro-man'a jest taki jeden. Jak go otworzysz, woda plynie przez membrane 'przeplukujac' ja - cokolwiek to znaczy (flush set). Wtedy tds pokazuje nie wiele mniej niz w kranowie. Gdy zawor zamkniesz (ro-production) - membrama zaczyna pracowac. Sprawdz to dokladnie.

pozdrawiam


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem Wam winien zakonczenie historii przygód z montażem. Mianowicie wszystko przez ten mój pospiech i nieuwagę.

Prefiltry zamontowałem nie w tej kolejnosci co trzeba, znaczy zasugerowałem sie naklejkami na obudowie

sediment carbon sediment odpakowałem biały wkład i sru do pierwszej puszki, po czym wegiel w srodek i drugi biały do ostatniej. Jak po paru dniach dotarło do mnie że te dwa z pozoru takie same białe wkłady są innej granulacji, to nie było szans na rozpoznanie który był który, Przyjąłem najgorszy scenariusz czyli układ : pierwszy filtr 1mm ,srodek wegiel a na koncu 5mm, no jak to miało filtrowac wode??

Prefiltry wymieniłem(na szczescie miałem zapasowe) i tym razem popatrzyłem zanim odpakowałem i wyzuciłem folijke.

Zamontowałem w kolejnosci : 5mm-1mm-wegiel-membrana-di i może to banał ale takie rzeczy człowiek czasem wyprawia jak najpierw nie pomysliii :banghead

Tds po takiej zamianie pokazywał po RO 023 i tak lepiej ale pewnie już zapaprałem membrane, pusciłem przez DI i w koncu pojawiło sie długo oczekiwane 000.

Akwa zalane czyli przeszło przez filtr koło 400l wody i tds zaczyna pokazywac 002 czyli żywica juz sie brudzi a miała byc na dłuzej.

Sami widzicie do czego prowadzi pospiech. W niedługim czasie będe musiał pewnie zmienic membrane no i tą zywice. Narazie sądze jednak ,że pierwszą podniane zrobie z tych 002 a nawet jak będzie i 007 to powinna przejsc bez echa no niestety sa inne wydatki :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lachera: chyba sie pomyliles, mam nadzieje ze tylko w mailu, na poczatku (liczac od kranu z woda) powinien byc najgrubszy prefiltr (czyli 5mikronow), potem wegiel, potem 1 mikron, i dopiero za nimi membrana i po niej DI.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeestes oczywiscie ,że tak juz poprawiam, tak na szczęscie pomyłka dotyczy tylko wiadomosci, dzięki za uwage bo ktos mógłby wziąc potem zły przykład.

edit.

Ale nie poczekaj to ja węgiel zamontowałem na koncu zaraz przed membraną, tak doradzili w sklepie, czyli wyjasnijmy to do konca. Czy węgiel musi byc w srodku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nawet teraz widze tak:

5mm-1mm-wegiel-membrana-di

a powinno byc tak: 5mm-wegiel-1mm-membrana-di


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak apropo slonia :clowning zastanawiam sie jak to jest z wymiana. U siebie wymieniam profilaktycznie co pol roku prefiltry i zywice. Membrana nowa lezy i czeka na swoja kolej, ale ta ktora pracuje ma grubo ponad poltora roku i na starcie pokazuje 008 a po ok 20 sekundach spada do 001 i tak trzyma przez caly czas. Skoro wynik jest ok to czy sam wiek klasyfikuje membrame do wymiany?

Pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie powinien, skoro po samej membranie masz 1 to super, u mnie to jest kolo 7-10, zaleznie od pory roku co Wiselka niesie ze soba :clowning - ale ja nie zmieniam DI skoro wypasiony miernik HI pokazuje 0 (zreszta dokladnie tak samo jak tani miernik z allegro :reading )


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz nie pamietam, kiedy cos wymienialem. TDS po membranie pokazuje 8, to po co wymieniac? Te 8 zalatwia zywica, ale (Chodi) za membrana.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dwóch poprzednich kpl. porządnych zestawach do RO miałem 2 do 4 na TDS zależnie od wymian prefiltrów. Ostatnio doszło do 8 mimo wymian prefiltrów. Kupiłem teraz tańszy taki sam filtr jak ty Lachera i po zmontowaniu daje minimalnie 7 do 8. Wymieniłem więc stary na nowe g.wno bez żadnego sensu. Oczywiście stosuję żywicę i otrzymuję na końcu 0, ale to mnie w konsekwencji zmusi do częstszych wymian żywicy.

W kranie woda się nie zmieniła, czyli to tylko gorszy zestaw RO.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stani oczywiscie pisalem o sytuacji przed zywica. Mam wpiety tds przed i po zywicy. I tak jak pisalem. Przed zywica po kilkunastu sekundach jest 1 czasami 2. Po zywicy oczywiscie zero. Gosc w sklepie ro-man'a powiedzial mi, ze membrama jest do wymiany gdy jej zdolnosc oczyszczania spada ponizej 90%. U mnie w kranie przewaznie oscyluje w okolicy 80 ppm, wiec wynik po prefiltrach i membramie daje skutecznosc ok 98%. Wiec rodzi sie pytanie tylko o dlugowiecznosc takiej membramy.

Pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cofam to co wcześniej pisałem o tanim zestawie RO. Po uzyskaniu ok. 80 ltr. czystej wody zmierzona TDS-em woda po RO wynosi 2. Po zwykłym przygotowaniu i puszczeniu podanych w instrukcji 15 ltr było 7-8. Zatem przepuszczenie większej ilości wody daje szansę, że filtr RO jeszcze się poprawi.

Dla informacji był to filtr za 199 zł.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producentów membran zbyt wielu nie ma, większość zestawów jedzie na 1-2 typach z tego co zauważyłem - reszta to różnice w filtracji wstępnej.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.