Skocz do zawartości
SaltMen

Wytrzymałośc Stropu - Prosze o opinie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałem się dowiedzieć od strony technicznej jak wyglada kwestia maksymalnego obciazenia w moim mieszkaniu.

Mam możliwość postawienia akwarium (sprzedawanego przez jednego z bardzo milych forumowiczow :strutin) 375litrow + sump 200litrow, czyli ze skala waga ok. 600kg. Akwarium narożnikowe. Jednak w moim mieszkaniu stałoby one przy dwóch scianach, ale żadna z tego co się orientuje nie jest nośna. W pokoju nie ma żadnego obciążenia dodatkowego. Tylko lekka kanapa i stolik. Budynek wybudowany został w 56 roku, czyli nie jest taki stary. Ma posadzke betonową. Akwarium stało by w narozniku. Na rysunku plan mieszkania na zielono sciany nosne i polozenie zbiornika.

ttp://img252.imageshack.us/img252/1140/beztytuuqm.jpg

Mieszkanie znajduje się na pierwszym Pietrze, a poniżej sasiad, z którym nie do konca się dogaduje :clowning))

Zadzwonilem do administracji to powiedzieli,ze mam napisac pismo czy jest możliwość postawienia akwarium?!?! Chore?:) Pan w administracji nie określił mi,bo nie wiedział jaka jest noscnosc kg/m2. Powiedzial,ze chyba 250-300kg/m2 i ze taki zbiornik odpada. Powiedzial, ze mogę skontaktowac się z niezależnym rzeczoznawca budowlanym aby podal swoja opinie.

Chciałbym zasięgnąć zdania, czy znajduje się jakis budowlaniec na forum, który moglby pomoc?

Wiele osob, z którymi rozmawiałem mówiły,ze spokojnie taki baniak przejdzie. Ludzie maja wieksze w starszych mieszkaniach. Ale nie chciałbym sytuacji, w ktorej cos się stanie. Tym bardziej, ze ubezpieczalnia pewnie nie pokryje ewentualnych kosztow.

Proszę o rady, zalezy mi na takim zbiorniku ale obawy są dość rownie wielkie..

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

600kg to mniej więcej tyle co 7 dorosłych osób,u cioci na pączkach przy jednym stole:D

Ja tam nigdy nie zgłaszałem takiej imprezki w administracji...

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, budynek - wbrew pozorom, jest stary - to już ponad pół wieku. Nie podałeś rozpętości całkowitej stropu, nie wiadomo, jaka jest konstrukcja nośna stropu. Mieszkałem w budynku z lat 50 i w moim strop miał konstrukcję nośną z drewna (!) z obiciem drewnianym i wylanym jastrychem grubości ca. 30mm. Przy rozpiętości stropu 6,5m obciążenie dopuszczalne dodane na mkw wynosiło 2,6kN. Twój zbiornik będzie ważył - woda ca. 500kg, skała ca. 50kg, "szkło" ca. 60kg. Akcesoria + szafka kolejne 30-50kg = raczej bliżej 700kg. Nie odważyłbym się... Notabene - dopuszczalne obciążenie konstrukcyjne rzeczywiście może policzyć rzeczoznawca, ale jak administracja udostępni dane technologiczne budynku, o co może być trudno przy tym wieku budowli.

A propos - u cioci na imieninach 8 dorosłych osób rozkłada swą "masę" :strutin na jakieś 6-8 mkw :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie budowlaniec w spoldzielni mowil,ze raczej nie udostepni bo nie ma i gdzies tam w urzedzie mam innym szukac... sic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego, ale plan mieszkanka jakoś nie chce się otworzyć. Pomimo tego ze swojej strony do wypowiedzi Radka Ch dodam, że dodatkowym obciążeniem dla stropu są w tym miejscu same ściany działowe. Jeśli już, to możnaby spróbować w rogu między dwoma scianami nośnymi, ale nie z takim ciężarem. Wiadomo ogólnie, że nie takie zbiorniki ludzie mają w domach, ale moim zdaniem nie ma z tym żartów. jeśli chcesz mieć pewność i rzetelną informację, udaj się do fachowac, który po zapoznaniu się z całą dokumentacją i po wizji lokalnej wyda odpowiednią opinię.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg tego rysunku to wynika ze akwa staloby mniej wiecej posrodku mieszkania biorac pod uwage tylko sciany nosne - pewnie lepiej byloby postawic je przy scianie nosnej.

aquqakalar: musisz recznie dopisac 'h' przed adresem - zjadlo sie w poscie :clowning

Sam mam pewien problem z obciazeniem podlogi akwarium o masie okolo 1000kg - deweloper twierdzi ze teoretyczne obciazenie to 500kg - technicznie jest tam chyba 5cm chudego betonu lezacego na 8cm styropianu - kiedys byl podobny problem poruszany czy warto robic wzmocnienie wylewki zeby nie pekla (sama podloga z pewnoscia wytrzyma, tylko wylewka moze peknac) - wydaje mi sie ze nie powinno byc problemu, ale ciekaw jestem innych opinii.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, raczej nie wierze że tylko te ściany po obwodzie to nośne,

pytanie jaki strop, bo lata 50 to już raczej będzie "betonówka" i w tedy bez obaw,

te 250 - 300 kg które pani w administracji podała do "obciążenie użytkowe stropu" dziś przy projektowaniu przyjmuje się 250 kg, a to znaczy że na cały stop możesz jednocześnie takie obciążenie przyłożyć, piszesz że masz sąsiada na dole, wiec czy to jest kamienica czy może blok ?

Podaj jakiej grubości są ściany przy których ma stać akwarium


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie działa, dzieki Mateusz.

SaltMen jakby na to nie patrzeć, to wybrałeś sobie miejsce najgorsze z możliwych tj. w połowie rozpiętości czyli tam, gdzie ugięcie jest największe. Żeby była jasność eksprtem nie jestem, ale tak jak pisał Radek nośność stropu to zagadnienie złożone, na które wpływ ma: wymiary, konstrukcja, grubość, rodzaj materiałów(klasa betonu, grubość i materiał prętów uzytych do zbrojenia, staranność wykonania(budynek z czasów realnego socjalizmu, więc nie ma się co oszukiwać), ewentualne uszkodzenia i zużycie eksploatacyjne, obciązenia od posadzek itp.

Wątek ten przewija się niustannie na wiekszości forów akwarystycznych, a ja jeszcze nie trafiłem na takie gdzie ekspert udzieliłby fachowej porady. Dlaczego? Ano właśnie dlatego, że każdy kto się na tym zna wie że jest to po prostu nie możliwe bez wczesniejszej szczegółowej analizy.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie akwarium 600L (łączna masa ze szkłem, kamieniami, stelazem, sumpem pewnie grubo ponad 800kg) stoi po scianą działową i wszystko ok, wierzowiec z 'wielkiej płyty', w drugim pokoju obok stoi 450L holender i tez wszystko gra :clowning

artykuł odnośnie obciążenia stropu http://www.aquadesign.pl/artykuly_html/Astropy.htm

400L zbiornik bym postawił bez obaw :strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takze na forum.klub-malawi.pl toczyly sie dyskusje na podobny (wytrzymalosc stropu) temat; tylko, ze jesli dobrze pamietam tam Panowie rozpatrywali cos miedzy 720-1100 l...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218807 rafal19 :

artykuł odnośnie obciążenia stropu http://www.aquadesign.pl/artykuly_html/Astropy.htm

Szanując prawa autorskie twórcy w/w artykułu ograniczę się jedynie do prośby o uważne przeczytanie ostatniego akapitu.

#218807 rafal19 :

stoi po scianą działową i wszystko ok, wierzowiec z 'wielkiej płyty'


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie ? Czy wszyscy mamy zbiorniki postawione przy scianach nośnych ? :clowning czy zbiorniki nasze maja mniejszy litraż od tego co chce postawić kolega ? :strutin Nie jestem budowlańcem ale z tego co się orientuję to najpierw wylewany jest strop , a następnie dopiero stawiane są ściany działowe które poniekąd odciążają , wzmacniają nasze stropy a nie obciążają . Tym bardziej że sąsiad mieszka niżej . W czasach komuny budowano mieszkania wszystkie takie same o tym samym usytuowaniu ścian działowych . Prawdopodobieństwo , że sąsiad ma ścianę w tym samym miejscu jest jak 1x1 . A co z podłogą tego na parterze jeżeli na nią napierają ściany działowe z pierwszego , drugiego i trzeciego piętra ? Zgodnie z logika wszystkie ściany działowe powinny znaleźć się w piwnicy . Raz jeszcze powtarzam nie jestem budowlańcem . Dla mnie to spokojnie wytrzyma . W przypadku gdy napisałem bzdury proszę o skasowanie przez moderatora mojej wypowiedzi . :)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiflu, to jest 1 pietro, strop z betonu. Centralne ogrzewanie, choc to pewnie znaczenia nie ma :clowning

No wybralem sobie miejsce moze i nieszczesliwe, ale tam akurat jest salon i w tym jedynie miejscu moze stac akwarium :-< pokoj jest tak beznadziejnie rozplanowany i tam jedynie jest opjca postawic baniak.

Sprzedalem dwa baniaki, ktore mialem w sypialni przy scianie nosnej. Jeden 250kg drugi 150 kg. a sprzedlem je poniewaz, w sypialni nie byly ozdoba mieszkania i malo je obserwowalem (glownie czas spedzam w salonie-zrozumiale)

ponizej zamieszczam zdjecie budynku, w ktorym mieszkam. Choc pewnie duzo to nie ulatwi. Nadal bede mial dylemat :strutin

http://img41.imageshack.us/img41/8369/aaangw.jpg

Jakis budowlaniec z Poznania? Zapraszsam na kawe? :-) hehe nie no zartuje, ale licze sie z tym,ze za duzo czynnikow wplywa na to wszystko i nie dostane odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sasiad z dolu ma taki sam uklad mieszkania. Zreszta budynki na naszej ulicy sa identyczne :clowning

Na przeciwko mieszka dobry siasiad kumpel i ma identycznie mieszkanie jak moje - tylko jak w lustrze obrocone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218807 rafal19 :wieżowiec z 'wielkiej płyty'

Und hier ist der Hund begraben :clowning Paradoksalnie - wielka płyta to jedna z wytrzymalszych wielorodzinnych konstrukcji wielowiązanych, stropy i ściany zbrojone wielowarstwowo, często nawet ścianki działowe lane z betonu na ślisko i zbrojone. Niektórzy zapewne pamiętają wybuch gazu w Gdańsku w "wielkopłytowcu". Eksplozja wycięła 2 kondygnacje, budynek opadł o chyba 4 metry w ułamku sekundy i... reszta stała - w jednym kawałku. W innym budynku, też w Gdańsku - zbudowanym z pustaka (ściany zewnętrzne), beton lany (nośne), cegła (ściany działowe) i płyta żerańska (stropy) eksplozja 11kg butli z gazem na 1 piętrze wystarczyła, żeby jedna klatka budynku... znikła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie budynku w gdańsku to konstruktor tego własnie obiektu dostał prestiżową nagrodę za wzmocnienia konstrukcji, paradoksalnie nasza wielka płyta nie jest przystosowana do zastosowania instalacji gazowych w obiektach z niej zrobionych...

Wracając do twojego indywidualnego problemu, istotą jest grubość ścian, to pomoże określić czy strop jest wsparty na nich, ściany działowe nie wzmacniają stropu, w takich budynkach są stawiane analogicznie od fundamentów i przenoszą tylko "siebie" zazwyczaj. Moim zdaniem to te ściany raczej będą nośnymi bo strop by musiał być dość dużej rozpiętości.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a ta druga też tylko 14 ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w rogu spoko na środku bym się zasranawiał i pamiętaj żadnej administracji bo Ci zabronią.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwie maja jednak 11 cm.

Wlasnie zmierzylem. Choc dokladnie tej glownej nie znam bo jest cala zabudowana mebloscianka, ale patrzac na futryne to ma podobnie wiec tez 11.

Rozmawialem z paroma osobami, ktore raczej uspokajaja mnie, wiec chyba sie zdecyduje.

Co do ubezpieczenia chaty to jest ubezpieczona. Ale to moge co najwyzej zalac sasiada i kasa dostane. Ale gdybym spadl nizej :clowning czy cos to i tak nie dostane pieniedzy,bo te ubezpieczenie nie jest od 'katastrof budowlanych' tego typu ubezpieczenie w moim przypadku jak sie dowiedzialem od ubezpieczyciela to majatek i nie oplacaloby sie stawiac baniaka;)

Czytajac komenty pod wypowiedziami na nano reefie wychodzi, ze bardzo duzo osob ma baniaki powyzej 500l, chyba nie kazdy ma wlasny dom i jakos specjalnie wzmacniana podloge?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, bede stawiac. Jakbyco poprosze chetnych do zbierania wody u sasiada. W kazdym razie zagrozenia duzego nie stwarzam,bo go w domu nie bedzie najblizsze pare m-c :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.