Skocz do zawartości
Przemek

Dyskusja na temat lamp BT EX

Rekomendowane odpowiedzi

#221494 Przemek :

Zmiana chłodzenia w lampach rev.1 i rev.2 jest morderstwem dla lampy - zastosowane oryginalne wentylatory po wyjęciu z lampy są niemal niesłyszalne - włożone do lampy chałasują - gdyż 80mm wiatraki o prędkości obrotowej 2000obr/min MUSZĄ schłodzić PŁYTĘ. Stosowanie mniej wydajnych ("cichszych") niszczy ledy gdyż ulegają przegrzaniu. Osoby zmieniające chłodzenie - porównajcie sobie wydajności wentylatorów - "starego" i "nowego". Jeśli nowy-lepszy ma mieć niższą wydajność - w dłuższym etapie zabójstwo chipów. Przecież co to za problem dla chińczyka byłoby wstawić takiego thermaltejka 14db - który też robiony jest w chinach? Hałasuje siatka na wlocie powietrza - nie zaś sam wentylator.

Jako użytkownik lampy ver.2 pytam (posidam wczesną wersję bez naklejki plombującej):

1. Jak ma się samodzielne zdemontowanie siatki na wlocie powietrza do gwarancji udzielanej przez reefshop?

Siatka jest wklejona, musiałbym rozpuścić klej (siatka wklejona na ciepło takim "glutem" z pistoletu).

2. Jakie, poza ochroną paluchów wkładanych w wentylator, konsekwencje wiążą się z wymontowania siatki? Dodam że u mnie na siatce przez ponad 3 miesiące pracy zebrała się naprawdę znikoma ilość kurzu i syfu.

3. Jak ma się samodzielna wymiana kabla zasilającego na dłuższy do gwarancji udzielanej przez reefshop?

4. Czy istnieje techniczna możliwość zastosowania radiatora (z lamp BP) i wolnoobrotowych wentylatorów takich jak BP?

5. Czy taka zmiana chłodzenia pozwoli na odprowadzanie zbliżonej ilości ciepła co wersja z 3 wiatrakami z ver1./2?

6. Czy reefshop jest w stanie coś takiego oferować? Tzn usługę lub części do samodzielnej zabawy?

Zdaje sobie sprawę, że to trochę "zabawa" ale zadowolenie klientów po takich zabiegach to raczej tylko wzrośnie, a przecież o to chodzi, nie?

pozdrawiam

Thomash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Lampy takie jak te:

whiteled.jpg

Lampy bez jakichkolwiek zmian, normalne wentylatory, "firmowe" ledy.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź pocztę - odpowiedziałem godzinę temu.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221635 thomash666 :
#221494 Przemek :

Zmiana chłodzenia w lampach rev.1 i rev.2 jest morderstwem dla lampy - zastosowane oryginalne wentylatory po wyjęciu z lampy są niemal niesłyszalne - włożone do lampy chałasują - gdyż 80mm wiatraki o prędkości obrotowej 2000obr/min MUSZĄ schłodzić PŁYTĘ. Stosowanie mniej wydajnych ("cichszych") niszczy ledy gdyż ulegają przegrzaniu. Osoby zmieniające chłodzenie - porównajcie sobie wydajności wentylatorów - "starego" i "nowego". Jeśli nowy-lepszy ma mieć niższą wydajność - w dłuższym etapie zabójstwo chipów. Przecież co to za problem dla chińczyka byłoby wstawić takiego thermaltejka 14db - który też robiony jest w chinach? Hałasuje siatka na wlocie powietrza - nie zaś sam wentylator.

Jako użytkownik lampy ver.2 pytam (posidam wczesną wersję bez naklejki plombującej):

1. Jak ma się samodzielne zdemontowanie siatki na wlocie powietrza do gwarancji udzielanej przez reefshop?

Siatka jest wklejona, musiałbym rozpuścić klej (siatka wklejona na ciepło takim "glutem" z pistoletu).

2. Jakie, poza ochroną paluchów wkładanych w wentylator, konsekwencje wiążą się z wymontowania siatki? Dodam że u mnie na siatce przez ponad 3 miesiące pracy zebrała się naprawdę znikoma ilość kurzu i syfu.

3. Jak ma się samodzielna wymiana kabla zasilającego na dłuższy do gwarancji udzielanej przez reefshop?

4. Czy istnieje techniczna możliwość zastosowania radiatora (z lamp BP) i wolnoobrotowych wentylatorów takich jak BP?

5. Czy taka zmiana chłodzenia pozwoli na odprowadzanie zbliżonej ilości ciepła co wersja z 3 wiatrakami z ver1./2?

6. Czy reefshop jest w stanie coś takiego oferować? Tzn usługę lub części do samodzielnej zabawy?

Zdaje sobie sprawę, że to trochę "zabawa" ale zadowolenie klientów po takich zabiegach to raczej tylko wzrośnie, a przecież o to chodzi, nie?

pozdrawiam

Thomash

Przemku,

doczekam się odpowiedzi?

Choćby małe, krótkie NIE/NIE DA SIE na każde z pytań.

pozdrawiam

Thomash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, nie jest prawda to co piszesz. Po wymianie wentylatorów i osłon robiłem pomiar temperatury na płytce i temperatura była taka jak przed wymianą. Kwestia jakich wentylatorów użyjesz. Te oryginalne nie sa wcale nie slyszalne problem w nich jest taki ze daja duze drgania i dopiero wkrecone chalasuja.

Najbardziej chalasuje ta bezsensowana siatka na klej glu i zastosowane sruby jak od krzesła.

Robiac to "po ludzku" z oslonami do wentylatorow jest duzo lepiej.

w lampie mozna tez zastosowac "grill" i mega wolne wiatraki - wtedy wogole bedzie cicho ale tego pewnie kazdy juz nie zrobi.

problemem jest "dowcipny" radiator w postaci plaskownika z aluminium, dlatego trzeba tak na to dmuchac...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką światłość mają diody użyte w lampach led takich jak wyżej??

Czy są to diody o światłości 65 cd co przy "kącie świecenia" 30 stopni by dało 14 lm na diodę czyli ok 184 lm/w

Czy są to może lepsze diody o światłości 150 cd ktore wg danych z ebay "żrą" tyle samo energii.

Jakie jest widmo "akwarystycznych" diod led?

Apropo ledy >>> Wiecie gdzie robią najmniej zdefektowany azotek galu na świecie?? >> HA pod Warszawą http://www.ammono.com/gan


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik lampy ver.2 pytam (posidam wczesną wersję bez naklejki plombującej):

1. Jak ma się samodzielne zdemontowanie siatki na wlocie powietrza do gwarancji udzielanej przez reefshop?

Siatka jest wklejona, musiałbym rozpuścić klej (siatka wklejona na ciepło takim "glutem" z pistoletu).

2. Jakie, poza ochroną paluchów wkładanych w wentylator, konsekwencje wiążą się z wymontowania siatki? Dodam że u mnie na siatce przez ponad 3 miesiące pracy zebrała się naprawdę znikoma ilość kurzu i syfu.

3. Jak ma się samodzielna wymiana kabla zasilającego na dłuższy do gwarancji udzielanej przez reefshop?

4. Czy istnieje techniczna możliwość zastosowania radiatora (z lamp BP) i wolnoobrotowych wentylatorów takich jak BP?

5. Czy taka zmiana chłodzenia pozwoli na odprowadzanie zbliżonej ilości ciepła co wersja z 3 wiatrakami z ver1./2?

6. Czy reefshop jest w stanie coś takiego oferować? Tzn usługę lub części do samodzielnej zabawy?

Zdaje sobie sprawę, że to trochę "zabawa" ale zadowolenie klientów po takich zabiegach to raczej tylko wzrośnie, a przecież o to chodzi, nie?

pozdrawiam

Thomash

Witam

Przepraszam że tak póżno - ale rozłożyło mnie choróbsko, a wątek przegapiłem.

Jakakolwiek ingerencja w budowę lampy może spowodować że gwarant(czyli chińczyk) nie uzna gwarancji. Taka jest prawda - należy się z tym liczyć, choć może być również tak, że po przywróceniu "zmian" przed wysyłką gwarancyjną nikt ich nie zauważy - i nie będzie z tym problemu.

Więc odpisując po kolei na pozostałe punkty:

2. W zasadzie ujemnych nie ma żadnych.

3. j.w

4. Moim zdaniem nie - smith niestety myli się, rozpatrywanie chwilowej przeróbki(choć ciekaw jestem jak był dokonywany pomiar, gdyż w naszych lampach przy izolacji terminczej czujnika od wiatru przy zastosowaniu mniej wydajnych wentylatorów temperatura szybowała grubo powyżej 40 stopni.

Radiatory z BP nie nadają się do tego - to zupełnie inna konstrukcja, która nie zmieści się do Twojej obudowy.

5. Bez stałego i dokładnego pomiaru temperatury ciężko jest tak ustawić wentylatory - aby z jednej strony chłodzenie było odpowiednie, z drugiej - lampa pracowała cicho.

6. W RS tego nie będziemy robić - ale jak widzę smith jest pewien swojej konstrukcji - być może podejmie się zainstalowania "cichego" chłodzenia gwarantując przy tym że nie spadnie wydajność i nie skróci się żywotność ledów - bo jaki jest sens zmieniać lampę za rok, gdyż będzie świeciła z 50% wydajnością?

Jeśli ktoś jest zainteresowany - mamy wentylatory 5db (najcichsze na rynku) 80mm - cena 9zł/szt.

przepraszam osoby którym odpowiadam z opóźnieniem - jak napisałem na wstępie, kuruję się w domu w pozycji leżącej - i do komputera siadam sporadycznie - nie mówiąc o odbieraniu telefonów.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku - ja jeszcze chciałbym pociągnąć temat żywotności (a w zasadzie "okresu przydatności") Twoich lamp LEDowych.

Na aqua-reef pojawiła się wypowiedź, że 1/3 produkowanych LEDów po roku traci 13% wydajności/żywotności.

No i właśnie - czy masz jakieś konkretne informacje od producenta, że lampy z serii BT v.2 (czy to "zwykłe" czy też "EX") są zrobione z tych lepszych diód, które tak szybko nie padną?

Druga kwestia to ich "okres przydatności" bo jak wiadomo na przykładzie oświetlenia opartego na T5 świetlówki owszem świecą długo ale zaleca się ich wymianę co parę miesięcy.

Oczywiście gdzieś chyba nawet Ty pisałeś, że w przypadku LEDów ten proces wygląda inaczej bo w jego budowie nie ma gazów, które się "starzeją/zużywają" więc LED pod tym względem jest lepszy no ale też z drugiej strony sam napisałeś, że przegrzany potrafi po roku stracić 50% na wydajności.

Tu właśnie się zastanawiam czy jesteś w stanie w okresie gwarancji określić ile max. może spaść wydajność gdzie przekroczenie tego progu będzie klasyfikowało lampę do wymiany?

No i czy taką wydajność można po prostu zmierzyć luksomierzem (np. takim z Allegro ) czy potrzebne są jakieś zdecydowanie bardziej zaawansowane mierniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku podaj może więcej info jakie ledy były w tzw rev 1 oraz twoich kolejnych lampach . Jak wiaadomo na rynku jest dostępnych kilkadziesiąt modeli w tych białych budach .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mialby mowic jakich leds uzywa? aby wszyscy wiedzieli i mogli zaczac domowa robota robic? gdzie w tym interes? bylbym zdziwiony gdyby podal jakie LEDs uzywa - to tak jakbys wyslal email to Mobil i zapytal sie z czego olej swoj robia. tego raczej nikt nie powie. jedynie co zostaje - to kupic lampe i samemu sie przekonac.

#222647 Marqo :

Przemku podaj może więcej info jakie ledy były w tzw rev 1 oraz twoich kolejnych lampach . Jak wiaadomo na rynku jest dostępnych kilkadziesiąt modeli w tych białych budach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niech poda jak odróżnić dobre ledy od złych . To nie żana tajemnica . Zadając pytanie miałem na myśli parametry a nie np fime czy konkretną nazwe ledów.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, po co te dywagacje... Czy ledy RS 120W świecą mocniej od HQI250W - świecą. Czy ledy RS 90W świecą mocniej od HQI 150W - świecą. Czy przyrosty pod ledami RS są satysfakcjonujące - są, czy zużycie prądu jest niższe w porównaniu do tego czym świeciłem do tej pory - jest. Czy ledy z RS pociągną 5 lat - nie wiem, ale nawet jeśli dają rade to widząc co się w temacie dzieje, za 5 lat nikt nie będzie świecił tymi ledami bo w między czasie pojawi się 10 innych, nowych, lepszych lamp.

Istotą jest co innego. Ten produkt jak każdy inny ma swój target. Jeśli kogoś na niego nie stać, to będzie torpedował sprawę z czystej zazdrości, zaglądał ludziom w kieszeń, spekulował i podjudzał. Ten kto ma i kogo stać, po prostu kupi, zawiesi nad baniakiem i będzie miał całą reszte głęboko w ... poważaniu.

A na koniec ciekawostka z innej branży. Lampa v2 120W. Zmiany na przestrzeni kilku tygodni. Przedtem było 2x36W PC, zielsko zmaltretowane haniebnie.

203374bbec34d320med.jpg

mech1.jpg

Rośnie za***iście, wywalam tego ziela tygodniowo wiadro. - Działa lampa - działa. Mnie to wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie ty tam widzisz bałagan ? Wszystkie kamienie poukładane, mech obrósł wszystko sam w formie 'wzgórza' :clowning ??

_ to jest mój ogródek, innego nie mam. Trawniki wkoło domu sie nie liczą :reading

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loccutus moje pytania nie mają na celu torpedowania LEDów.

Jestem mocno zainteresowany zakupem takich lamp i sorki ale nie stać mnie na to żeby po 2 czy 3 latach po prostu wywalić te lampy bo ich wydajność spadnie o np. połowę. I nie sądzę żeby ogólnie było dużo takich osób, które wywalą parę tysi na lampy i po 3 latach z uśmiechem na twarzy wymienią je na nowy model stary po prostu wyrzucając bo nie będzie się nadawał do niczego.

Weź pod uwagę, że lampy HQI/T5 jak spadała ich wydajność/użyteczność w morskim można wymienić (w sensie żarnik/świetlówka) czyli stosunkowo niewielkim kosztem (obudowa zostaje a to ona generuje w przypadku tamtych lamp znaczny koszt).

Ja decydując się na lampy LED oprócz opinii dot. reakcji korali (pozytywnej) na to światło biorę pod uwagę także fakt, że wg sklepu taka lampa poświeci mi n-czasu.

Jeśli żywotność miałaby być np. tylko 2-3 razy dłuższa od HQI to robi się to nieopłacalne (przynajmniej z mojego punktu widzenia) więc pisanie, że za 5 lat i tak nie będę tym świecił bo wejdą nowe technologie jest ... no ... dziwne.

EDIT: pół biedy jak pociągną 5 lat bo to jest już dosyć długi okres. Gorzej jak pociągną góra 2 lata i będą nadawały się do wymiany. Wtedy nawet super przyrosty i oszczędność na energii mogą nie zrekompensować kosztów takiej lampy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tajemnica moze i nie, ale tez i pytanie malo konkretne, mozliwe odpowiedzi: a) kontakt z producentami, :clowning testowanie - etc, etc, etc masz dobre intencje, ale popatrz z jego punktu widzenia - gdyby rozdal "recepture" to kazdy by sobie to zrobil wiec jaki tu sens? czy jak wlewasz zeo do akwarium to wiesz co wlewasz? :-) - sorry, ale ta sama logika.

#222659 Marqo :

To niech poda jak odróżnić dobre ledy od złych . To nie żana tajemnica . Zadając pytanie miałem na myśli parametry a nie np fime czy konkretną nazwe ledów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli poświecą efektywnie nawet 2 lata to myślę ,że zakup 90 lub 120 ledów 1W i wlutowanie nowych

może kosztować mniej niż wymiana świetlówek i może jak technologia się rozwinie to następne poświecą 5 lat.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje akurat nie, ale znalazłoby się kilka osób które próbują wykazać że te konkretne ledy są be, że RS zarabia na nich kosmiczne pieniądze itd... Ewidentne "nabrzmienie żyłki". Tymczasem recepta jest prosta. Sprowadzić ledy, zrobić elektronikę, zrobić obudowę, zmontować, oprogramować i sprzedawać - przecież nikt nikomu nie zabroni zrobić konkurencyjny produkt. Tylko to wymaga znów kasy, wiedzy i doświadczenia którego jeśli nie ma to zaczynają się podchody w stylu "a jak robicie to", "a dlaczego tamto jest tak a nie siak". Takie jest moje skromne zdanie na ten temat i dlatego nie dziwi mnie "polityka informacyjna" RS.

Te 5 lat w przenośni o których wspomniałem to jest przepaść czasu. Nie wykluczam że w ciągu takiego okresu ledy mogą zrobić się tak tanie, że po prostu wymienisz cały panel za parędziesiąt złotych i jazda dalej. Ledy to półprzewodniki w których postęp idzie ogromnie naprzód. Jeszcze 2 lata temu taka BTex kosztowałaby 10x tyle co dziś. Ile będzie kosztować za kolejne 2 ?? Jeśli tak podejść do tematu, to za 2 lata szlag trafi wszystkich, którzy _DZIŚ_ kupili ledy.. :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#222732 loccutus :

Te 5 lat w przenośni o których wspomniałem to jest przepaść czasu. Nie wykluczam że w ciągu takiego okresu ledy mogą zrobić się tak tanie, że po prostu wymienisz cały panel za parędziesiąt złotych i jazda dalej. Ledy to półprzewodniki w których postęp idzie ogromnie naprzód. Jeszcze 2 lata temu taka BTex kosztowałaby 10x tyle co dziś. Ile będzie kosztować za kolejne 2 ?? Jeśli tak podejść do tematu, to za 2 lata szlag trafi wszystkich, którzy _DZIŚ_ kupili ledy.. :clowning

A propos tych 5 lat to pomiędzy BTex a Black Phyton nie minął chyba nawet miesiąc, czyli teoretycznie powinien mnie szlag już trafić.

Jak dla mnie to mogą się zużyć za 2 lata, poprostu będzie pretekst do odświeżenia technologii nad baniakiem :reading Najważniejsze że nie grzeją wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.