Skocz do zawartości
Warlock

zwężka venturi - rodzaj zamontowania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam - mam pytanie moze banalne no ale - kto pyta nie błądzi :) a mianowicie zauważyłem kilka sposobów mocowania zwężek venturi na pompach - w jednych jest w kierunku zassanie ---> tj węższa strona w tym jest wężyk powietrza później szersza i do pompy w innych odwrotnie ---> szersza później węższa - raz jest wężyk powietrza w części szerszej innym razem w cześci węższej - czy to jest zależne od czegoś i popwaria efektywność wytwarzania "bąbelków" ??

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirnik wytwarza podciśnienie przy wlocie wody . W zależności z czego jest zrobiony będzie ono inne w tej samej pompie .Zwężki są po to aby wyregulować ilość wpadającej wody i powietrza do pompy ( można je zastąpić zaworami do optymalnej regulacji ilości i wielkości bąbelków ) Podciśnienie zmienia się przy rożnych zanurzeniach pompy i zduszeniem wysokością piany. W skrócie : niezła zabawa dla majsterkowiczów :)


100 l odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby zwezka dzialala prawidlowo, rurka doprowadzajaca powietrze musi byc w jej najwezszej czesci - inaczej to nie ma sensu. To dziala na takiej zasadzie, ze przy zmniejszonej srednicy zwieksza sie predkosc przeplywu wody przez przewezenie, i to generuje podcisnienie - na pirwszy rzut oka to dosc dziwne, ale tak jest, i dzieki temu zasysa powietrze do wody.

Jesli chodzi o umiejscowienie przed lub za pompa, to jesli pompa jest normalna lopatkowa (jeszcze takie rozwiazania sie chyba zdazaja), to mieszanie wody z powietrzem wystepuje w samej zwezce - w wersji troche ulepszonej taka zwezka z 4-ma doprowadzeniami powietrza i elementem zmniejszajacym przekroj powstaje tzw dysza Becketta - mocowana oczywiscie tylko na wylocie pompy, bo sama i zasysa powietrze, i miesza je z woda tworzac bardzo drobne babalki.

Jesli pompa ma wirnik igielkowy, to czesto na dolocie do pompy jest zamocowana zwezka Venturiego, ktora ma zadanie glownie zassanie powietrza, miesznie go z woda odbywa sie juz przy pomocy wirnika iglowego. Zamocowanie zwezki za pompa z wirnikiem iglowym nie ma sensu.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#221884 MateuszD :

zeby zwezka dzialala prawidlowo, rurka doprowadzajaca powietrze musi byc w jej najwezszej czesci - inaczej to nie ma sensu.

W takim razie Royal Exluziv sie nie zna bo w ich pompach rurka jest na szerszej czesci i w mojej AB 2000/1 tez.

BKSM250.jpg


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek: ok, zgadzam sie


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta rurka czerwono szara na wlocie do pompy, to co to jest?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, wiem ze odpieniacze BK maja regulacje zasysania powietrza, i chyba reguluje sie to wlasnie wkrecajac/wykrecajac to czerwone na wlocie, ale to chyba nadal nie dziala na zasadzie zwezki, tylko zasysa powietrze. Zwezka wg mnie ma sens jak jest na nia podawane cisnienie od wlotu, a nie ssanie od wylotu, obrazowo mowiac :).

Widzialem na rc modyfikacje pomp, z podawaniem powietrza bezposrednio na sam wirnik iglowy, wiec w takim wypadku to chyba na innej zasadzie dziala.

Sam mam odpieniacz produkcji Rafala, i ma na wejsciu wygladajaca jak w starszych BK koncowke, z takim stozkowym zwezeniem jakby teflonowym, i za nim od razu rurke podajaca powietrze. Ale traktuje to jak odmiane zwezki.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziala na zasadzie zwezki,inaczej byc nie moze.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale zasada zwezki venturiego mowi ze podcisnienie powstaje w miejscu w ktorym jest zwiekszona predkosc przeplywu. Chetnie zobaczylbym przekroj takiej dyszy, albo ktos biegly w przeplywach by to wyjasnil

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zw%C4%99%C5%BCka_Venturiego


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MateuszD nie masz racji ,każdy odpieniacz ma zwężkę może różnią się nieco od siebie budową ale zasada działania jest taka sama :) .


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek15141: ale gdzie nie mam racji? Ze do zwezki nalezy powietrze doprowadzic w przewezeniu ?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MateuszD doprowadzanie powietrza na zwężeniu konieczne jest w odpieniaczach gdzie zwężka mieli powietrze z wodą , a tam gdzie powietrze z wodą mielone jest przez wirnik nie ma potrzeby dawania go na zwężeniu ,dzięki takiej modyfikacji przy mniejszym ciśnieniu pompa potrafi zassać więcej powietrza .

Jeśli ci to coś pomoże to zasada działania trochę przypomina silniki z 4 zaworami a nie jak normalnie z 2


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek15141:nie rozumiem jak to dziala, wyjasnij prosze, jak sie zasysa powietrze jak doprowadzone jest za zwezenim, i po co w ogole jest zwezka wtedy?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwezka jest po to by wyregulawoc stosunek zasysanej wody i powietrza.Srednica przewezenia zalezy od mocy pompy.Zle dobrana srednica bedzie powodowac ze odpieniacz bedzie kiepsko odpieniac albo wrecz lac wode do kubka.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwężka w BK, a dokładniej to co w nią wkręcamy ma za zadanie ustalenie stosunku woda/powietrze. Mateusz zasada działania zwężki jest taka że woda wpada czy to na wejściu czy na wyjściu z pompy zawsze przez węższą część, później dysza się rozszerza i w tym miejscu jest doprowadzone powietrze. Woda przechodząc z węższej częsci w szerszą tworzy w niej podciśnienie, które to zasysa powietrze, gdyby powietrze doprowadzić w węższej części, albo jaszcze inaczej, gdyby obrócić dyszę tak że woda przechodziłaby z szerszej części w wąską i w tym miejscu podalibyśmy powietrze, to zamiast być zasysane, wężykiem byłaby wypychana woda. Beckett dziala na identycznej zasadzie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb: obawiam sie ze to co piszesz stoi w sprzecznosc z zasada dzialania zwezki venturiego - poczytaj kilka poprzednich postow, gdzie sa podane linki - podanie powietrza w najwezszej czesci jak najbardziej spowoduje jego zassanie. Podcisnienie powstaje wlasnie w najwezszej czesci (oczywiscie w niej jest najwieksze, pewnie w okolicach przewezenia tez powstaje)

venturiuspatent.jpg

Czy w Twoim odpieniaczu, a zdaje sie masz tak jak w oryginalnym BK ilosc powietrza zwieksza sie wkrecajac to czerwone do srodka dyszy? Jesli tak, to znaczy ze zblizasz rurke z powietrzem blizej maksymalnego przewezenia, czyli zwiekszasz sile zasysania powietrza.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka dysza to jest w odpieniaczach Weipro,a w nowoczesnych odpieniaczach z wirnikiem igielkowym takich dysz sie nie stosuje.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe, nie wiem jaka jest teoria, wiem jak to wyglada w praktyce, nie widziałem jeszcze takiej zwężki jaką przedstawiłeś, wszystkie które w życiu widziałem działały na zasadzie jaką opisałem. Swoją drogą nie wiem jak zwężka z rysunku miałaby zassać powietrze, nielogiczne też wydaje mi się że w najwęższej części powstaje najwyśsze PODCIŚNIENIE. No,ale wielu rzeczy nie wiem.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb: czytales topic od poczatku? Przeciez sam napisalem ze to wydaje sie dziwne, ale wlasnie tak jest ze najwieksze podcisnienie jest w najwezszym miejscu :reading. Tego ucza, i to zdaje sie w szkole podstawowej :waving

Peniek: pokazalem to tylko jako przyklad, bo niektorzy zdaje sie nie wierza w prawa Bernoulliego :clowning

moze czas skonczyc te dyskusje, bo juz zdaje sie dosc daleko odeszla od tematu.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, ilośc powietrza zwiększa się wraz z wykręcaniem tuleji z dyszy:bump1 nic już nie kumam, to przeczy zdrowemu rozsądkowi :clowning wezwałem do raportu fachowca, mam nadzieję że rozwieje nasze "rozkminki" :reading

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie, niech sie ktos z doswiadczeniem wypowie, ale fajnie by bylo jakby wyjasnienie poparl teoria.

znalazlem zdjecie tego ustrojstwa czerwonego, i wyglada dosc dziwnie

pumps.jpg


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest dysza do mieszania powietrza z woda miedzy odpieniaczem a pompa , a jeśli umieścimy ja przed pompa zassie powietrze ale go nie wymiesza .

venturiuspatent.jpg

A tego nigdy nie miałem w rekach ,ale zdaje mi się ze wkręcając ta czerwona cześć zmniejsza się ilość zasysanego powietrza , a doczepiając ten mały szary kawałek rurki zmniejsza się przekrój rury zasysającej wodę .

#222154 MateuszD :

no wlasnie, niech sie ktos z doswiadczeniem wypowie, ale fajnie by bylo jakby wyjasnienie poparl teoria.

znalazlem zdjecie tego ustrojstwa czerwonego, i wyglada dosc dziwnie

pumps.jpg


100 l odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko mam żebym nic nie schrzanił,dyszę venturi do pompy AB2000/1 montuję się klei tą szerszą stroną do pompy tak?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. tylko po co na klej? Ona powinna byc dopasowana i sama pompa bedzie ja przyciagac do siebie.

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.