Skocz do zawartości
LeonTHC

Oświetlenie a dojrzewanie zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

Mam pytanie dotyczące oświetlenia podczas dojrzewania zbiornika. Aktualnie mam 11w na 25l jest to świetlówka power compakt montowana w zestawach boyu połowa jest aktyniczna a połowa 10000k. Czy lepiej dokładać oświetlenie po okresie dojrzewania czy jak najszybciej?? I czy dołożyć jeszcze jedną czy dwie takie świetlówki (najbardziej marzą mi się twardzioszki).

I mam jeszcze kilka skromnych pytań do bardziej doświatczonych kolegów i koleżanek:

Jak powinno się ustawiać odpieniacz?? jak narazie mój mało pianki robi a w komorze na pianke zbiera mi się woda (najprawdopodobniej z pękających bąbelków)

Z mojego doświadczenia słodkowodnego zawsze było tak że najpierw znikał nh3 nh4 pojawiało się więcej no2 potem no2 znikało i zostawało tylko no3. Jak narazie nh3/nh4 mam na poziomie 1,0-2,0mg/l no2=0 no3=5-10mg/l. Martwi mnie brak no2. Zbiornik funkcjonuje dwa dni i rozumiem że cuda mogą się dziać z niestabilnym środowiskiem ale wole się spytać.

Zauważyłem kilka aiptasi zacząć zwalczać je już teraz (rozregulowywać i tak niestabilny ekosystem) czy poczekać żeby pomogły w dojrzewaniu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no powitac

Zapraszam do zapoznania sie z dzialem dla nowicjuszy, nastepnie zadac pytania w celu weryfikacji i mozna zakladac solniczke. A na twardzioszki jak najszybciej kupic wegiel.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leon,

z twardzioszkami Koledzy maja oczywiscie racje. Trzeba dlugo odczekac zanim ten moment nadejdzie, ale to na pewno wiedziales.

Korale twarde zyja w akwariach przede wszystkim dzieki silnemu oswietleniu, takze jeszcze przynajmniej jedna dodatkowa swietlowka bedzie im potrzebna. Nawet koralom miekkim moze byc nieco za ciemno, choc powinny przezyc.

Dojrzewac mozesz zbiornik na tej jednej.

Jesli w kubelku odpieniacza zbiera sie woda, to moze ustaw odpieniacz troche wyzej. Metoda prob i bledow znajdziesz optymalna wysokosc. Poza tym, w dwudniowym akwarium jeszcze nie jest tak brudno, zeby odpieniacz mial duzo roboty. Do tego, jesli odpieniacz jest nowy, to sam potrzebuje kilka dni zeby zalapac, o co chodzi.

Jak widzisz, w slonowodnym wszystko trwa nieco dluzej.

Jesli chodzi o parametry wody, to proponuje przez pierwszy miesiac zbyt czesto ich nie mierzyc. Kiedys pojawi sie NO2 a pozniej wzrosnie NO3. To, ze NO2 w koncu zniknie, jeszcze nie swiadczy, ze akwarium dojrzalo. Jest to natomiast moment, w ktorym mozna zaczac myslec o zakupach "ekipy czyszczacej".

Zbiornik dojrzewa przez pierwszy rok, wiec masz duzo czasu na czytanie tego forum. :)

Moze pomoge gdy wspomne, ze do mierzenia parametrow uzywamy przewaznie testow dla wody slonej, i to czesto Saliferta?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieksza sztuke latwiej trafic prosto w dzioba. Odradzam polsrodki tzn. goraca woda kwasek i nne wynalazki. Krewetki to tez loteria.Polecam natomist srodki do tego przeznaczone.

ten srodek daje rewelacyjne efekty.

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odradzam polsrodki tzn. goraca woda kwasek i nne wynalazki.

Witaj,

Diałaj od razu !!!

Jeśli masz pojedyńcze małe sztuki to ja jednak nie zgodzę sie z kolegą wyżej i polecę Ci steżony roztwór kwasku cytrynowego w ciepłej wodzie.

Wyjdzie tanio a skutecznie zarazem.

Wystarczy ok 0,5. ml roztworu kwasku w strzykawce z najcieńszą igłą jaką znajdziesz i wcale nie trzeba trafić w otwór gębowy, wystarczy że się w nią wbijesz - może być nawet przy podstawie.

Ja miełem z 5, załatwilem je od razu i zadna nie odrosła. A na majano też działa.

Pozdro,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.