Skocz do zawartości
cornugon

Muszę się gdzieś wypłakać...

Rekomendowane odpowiedzi

#225893 Endemita :

Widze, że elektrozawór spędza sen z powiek... Powiem tak-

miałem przyjemnosc pracowac dłuższy czas w sklepie z morszczyzna

i po primo- częśc instalacji było robione na tego typu złączkach,

zaworach itp. a na potwierdzenie moich słów może ktoś kojarzy

jaki jest dołączany zawór automatyczny do osmozy przy komputerze

.....

Osmoza ma wode słodką - jesli w zaworze jest kwasówka to nic go nie ruszy.

Przed Comugonem daleka droga i zwyczajnie w razie jakis niepowodzeń w akwa przynajmnie nie musiałby brać tego zaworu pod uwagę,że cos sie dzieje nie tak. Można tez w końcu kupic test na Cu i mierzyc co jakiś czas ufając w dokładność testu. Przez osmoze idzie woda tylko raz a w akwa krąży. Może jestem przewrażliwiony ale jak patrze na moje trzy elektrody z kwasówki ledwie zanurzone w wodzie a przerdzewiałe tak, że juz musiałem je skracać to stałem sie podejrzliwy.

Do Comugona - wiekszość z nas planuje sump tak, by woda z akwa wpływała do niego z jednej strony, przepływała przez cały sump a pompa była z drugiej. U Ciebie zrzut i pompa jest w jednym miejscu.

Aha, no i jaka jest właściwie pompa główna, bo cały przepływ masz przez odpieniacz ?

I jeszcze jedno - Comugon masz pod akwa jakąś gąbkę, która zostanie sprasowana do poziomu kilku mm - wtedy orurowanie w szafce obniży sie o tą wartość, a połączenie z odpieniaczem masz chyba na sztywno - warto to uwzględnić, by nie było jakiś naprężeń


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#225895 seb :

Pomijając kwestię szkodliwości miedzi która jest oczywista, nasuwa mi się własnie wniosek, czy ktoś ma dolewke automatyczną bezpośrednio z RO, tam jest przecież elektrozawór, podejrzewam że podobny do tego tutaj. Czy słodka woda z RO nie jest w stanie "wypłukać" czegokolwiek szkodliwego z takiego zaworu, co później może się wraz z nia dostać do baniaka?

Pozdrawiam

seb

Przez RO woda płynie raz. Podejrzewam, że zawór jest przed RO, a dalej jest przecież węgiel no i membrana wiec...

Gdyby nawet zawór był PO osmozie to woda słodka nic mu nie zrobi. Zobacz jak rdzewieje cokolwiek w wodzie słodkiej a jak w słonej :)

Hehe, strach pomysleć co by było gdyby taki zawór wysiadł lub czujnik dolewki sie zepsuł ...

Pozdr

Darek S


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, zawory się przecież daje przed RO, a nie po! O ja głupi i niedouczony:clowning

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Hmmm, co do zaworu na spływie: każde ustrojstwo włączone w spływ jest niepotrzebne i w po pewnym czasie spowoduje kłopoty.

Zresztą nie ma takiej potrzeby by zamykać, otwierać czy dławić spływ.

Jak sama nazwa wskazuje, ma tylko spływać :)

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj kolegów... Nie rozumiem po co kombinować zaworem skoro dobrze zrobiona instalacja z sumpem daje 100% bezpieczeństwa, że nawet kropla wody się nie przeleje ! Odpowiedni otwór zapowietrzający w rurze spływu, odpowiedni wymiar sumpa, rewizja i nic Ci nie straszne ani, że się sumpem wyleje ani, że pompa wypompuje całą wodę i się baniakiem przeleje więc po co kombinować i wyważać otwarte drzwi? :)

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra może przykład elektrozaworu nie jest najlepszy bo rzeczywiscie znajduje sie przed ro, ale

mimo wszystko... jak tam uważacie ja myślę że powinno byc ok. jak ktos uważa inaczej,

zgoda, choc zasadnosc zastosowanie zaworu na zrzucie nie jest zasadne specjalnie, ale

ten pomysł juz z tego co wiem wczoraj upadł na dobre;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plastikowy zawor na splywie ma sens, gdy sie chce spietrzyc wode rowniez w rurze spustowej po to, zeby splyw wyciszyc.

Wtedy potrzebna jest rewizja, ktora odrobina wody powinna plynac, by gl. rura spustowa byla calkiem w kominie zalana.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak wtedy ma sens, ale stare morszczaki i nie tylko, wspominają, że raz na 20 lat na takim

przymkniętym zaworze coś może utknąć. No ale jest rewizja, jak by co to poleci nią :)

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cornugon z tego co widze mieszkasz niedaleko Krakowa, chętnie Ci pomogę odezwij się na priva.


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#226126 Aquamark :

.... No ale jest rewizja, jak by co to poleci nią :)

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin

Tyle, że cornugon nie ma rewizji.

Na jego miejscu zaplanowałbym to tak że ścianki zawnetrzne nowego sumpa byłyby wyzsze od wszystkich wewnętrznych(poza ścianka dzielącą komorę dolewkiRO) i od prawej strony byłaby komora na dolewkę RO , na lewo komora odpieniacza aby tylko wszedł - mój jest zanurzony na 25cm, na lewo komora np refugium a najbardziej na lewo komora pompy - tuż pod kominem. Czyli w sumie 4 komory - by nie stawiac dolewki osobno. Można też na 100 innych sposobów.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Razem z Endemita przerobiliśmy instalację usuwając oba zawory. Zapodam wieczorem zdjęcia do - mam nadzieję - akceptacji. Pozdrawiam


Zbiornik: 120x50x45 (270 l) SUMP: 60 l, Deltec APH 525

Obieg: Eheim 3000 (1101) (ustawiony na 2200 l/h)

Cyrkulacja:Tunze 6065, Koralia 2

Oświetlenie T5 4x54W ATI

LR - 38kg, LS - 9 kg (Aragonite LS)

Posolone w Wigilię 24.12.2009, start z LR 25.12.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie testuję całą instalację na zwykłej kranówie, od razu płukając wszystko co się da.

2300402120042109875fiABGm_th.jpg

To wiaderko to takie chwilowe zabezpieczenie tylko :D

Wydaje się że wszystko jest na chwilę obecną szczelne. Automatyczna dolewka będzie stała tam gdzie teraz wiadro.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to bardzo proszę :D


Zbiornik: 120x50x45 (270 l) SUMP: 60 l, Deltec APH 525

Obieg: Eheim 3000 (1101) (ustawiony na 2200 l/h)

Cyrkulacja:Tunze 6065, Koralia 2

Oświetlenie T5 4x54W ATI

LR - 38kg, LS - 9 kg (Aragonite LS)

Posolone w Wigilię 24.12.2009, start z LR 25.12.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Akwarium udało mi się zalać 23 grudnia, wieczorem było solone. Pomki szybko sól rozpuściły, salimetr pokazał 1,24 przy temperaturze 24 C, czyli chyba OK.

25 grudnia rano wszystko już było klarowne, córka zajęta rozpakowaniem prezentów, żona przymierzająca prezenty, więc mogłem spokojnie załadować skałę. Niestety udało mi się zdobyć dotychczas jedynie 21kg skały (na łącznie w obiegu aqua+sump 330 litrów) i 9 kg LS ale mam nadzieję w Nowym Roku dostać więcej.

Dziś - 31 grudnia (dzień 7) - zaczynam mieć nieodparte wrażenie że coś jest znów nie tak

głównie dlatego że nie zaobserwowałem żadnego życia w akwarium. Jedynie na jednej skale pojawiła się bardzo anemiczna aiptasia. ZERO glonów. Ani zielonych anie czerwonych ani innych maści. Pojedyncze skorupiaczki a'la plankton na szybie.

Zrobiłem więc pierwsze testy (Salifert) uzyskując:

KH - 9,6

pH - 8

NO2 - 0,1

NO3 - takie pomiędzy 10-25

PO4 - 0,5

Odpieniacz DELTEC APH525 wypluwa mokrą pianę od 3 dni, z której zostaje około 1/2 kubka bardzo brudnej i śmierdzącej wody na dobę. Woda w akwarium na moje oko - zbliżona do solonego kryształu.

Czy coś jest nie tak ? Martwić się czy tak ma być ?

Z góry dziękuję za opinie.

Pozdrawiam Wszystkich Noworocznie.


Zbiornik: 120x50x45 (270 l) SUMP: 60 l, Deltec APH 525

Obieg: Eheim 3000 (1101) (ustawiony na 2200 l/h)

Cyrkulacja:Tunze 6065, Koralia 2

Oświetlenie T5 4x54W ATI

LR - 38kg, LS - 9 kg (Aragonite LS)

Posolone w Wigilię 24.12.2009, start z LR 25.12.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak ma być pierwszy tydzień dojrzewania to z założenia nic się nie dzieje i glonów nie ma... Dopiero po 2 tygodniach się pojawiają z kulminacją koło 3 tygodnia, ale to są terminy przybliżone każdy zbiornik jest inny także wszystko jest w jak NAJLEPSZYM porządku u mnie po 7 dniach to myślałem, że skała martwa choć była z frachtu, a nagle później z dnia na dzień zaczęły się pojawiać jakieś rurówki i inne robactwo w nocy na skale choć pierwsze dni skała wydawała się być jak martwa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.