Skocz do zawartości
eelpe

Przymiarka do pierwszej solniczki 120x40x40 190 L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuje popełnienie następującej solniczki ;)

Ze względu na wymiary i koszty zbiornik bez sumpa, ewentualnie zastanawiam się nad jakimś niewielkim panelikiem na grzałkę i skimmer. Akwa ma cieszyć oko i maksymalnie oszczędzać portfel ;)

1 ) Żywa skała około 20 [kg]

2 ) Żywy piasek: CaribSea Ocean Direct

3 ) Akwarium 120x40x40cm z czarnym tłem.

(Jakoś takie dłuższe mi się bardzo podobają i ten wymiar podciągnałem pod oprawę.)

EDIT: 120x45x40cm

4 ) Sól Tropic Marin 10kg

5 ) BELKA OŚWIETLENIOWA Hagen GLO 2x54W

6 ) Świetlówki. Jakie polecacie ?

7 ) Odpieniacz ... Tutaj mam największy problem:

- Weipro SA-2012

- ODPIENIACZ BH-100 OCTOPUS

- TUNZE NANO DOC SKIMMER 9002

EDIT: Mam na oku już pewnego BM chińczyka

8 ) Filtr RO + DI

9 ) Pompy cyrkulacyjne:

Model: KORALIA 2 Wydajność: 2300l/h Moc: 4,5 W

Model: KORALIA 3 Wydajność: 3200l/h Moc: 5,5 W

10 ) GRZAŁKA Z TERMOSTATEM SERA 150W

11 ) Sera - Hydrometr spławikowy

12 ) Testy NH3/4, NO2, NO3, KH, PH

Obsada:

- Amphiprion oceallaris x 2, krewetka czyszcząca (Lysmata amboinensis), krab (calcinus elegans), Turbo, + do tego góra jedna dwie rybki które może kiedyś dostaną większy tank.

- Korale: to kilka niewymagających miękasów ;)

Wszelkie uwagi mile widziane.

pozdrawiam


300L LR:40kg LS:18kg Start 05.2010

Bubble Magus NAC6A, NJ1700, 2x JVP-102, 2x24W ATI BluePlus + 2x24W SylvaniaCoralstar + HQI

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37879 zasypy do reaktora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanów się nad głębokością akwarium min 50 cm


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I sumpem.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy nie specjalnie przydadzą Ci się przez pierwszy przynajmniej miesiąc (dojrzewanie), więc może zamiast je kupować dołóż zaoszczędzone pieniądze i kup lepszy odpieniacz. Sam mam Weipro i wiem co jest wart - zdecydowanie idealny stosunek jakości:ceny - niska cena i podobna jakość ;)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump to podstawa,lepiej zrób go teraz,bo i tak będziesz pózniej przerebiał:)No i odpieniacz inny.Może Apf?


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Akwa ma cieszyć oko"

To sie wie. Tylko bez sumpa bedzie konieczny panel, choc to druga liga.

Jesli jednak zrobilbys panel odcinajac caly bok, to akwa bedzie uzytkowo krotsze i wtedy bardziej pasowaloby oswietlenie 4 x 39W. Panel bez glonow nie musi byc oswietlany. Jakos tak smutno wyglada mi 104 W nad ok. 160 l wody.

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak sumpa ...

Zdaję sobie sprawę że będzie ciężej, już tyle o tym myślałem że... ale jednak ze względu na koszty (więcej wody w obiegu + szkło + LR + pompa + brak miejsca na niego w szafce) postanowiłem że go nie będzie.

Ten litraż to maksimum na co mogę sobie pozwolić, proporcje takich zbiorników mi się podobają i te 40cm wysokości ma też pomóc niższemu stosunkowi W/L ( zresztą jest kilka na prawdę ładnych zbiorników o niskim współczynniku ;) )

Co do panela, to bardziej myślałem o takim prostopadlościanie w kącie niż o panelu na cęłj długości akwa.

Co do odpieniacza to chodzi o Deltec APF 600 ? tylko ta $$$


300L LR:40kg LS:18kg Start 05.2010

Bubble Magus NAC6A, NJ1700, 2x JVP-102, 2x24W ATI BluePlus + 2x24W SylvaniaCoralstar + HQI

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37879 zasypy do reaktora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki maly panel to nie bedzie, bo Deltec potrzebuje miejsca (280 x 210 x 630 mm) i bedzie wystawal swoja najbrudniejsza czescia jedyne 30% wyzej niz akwarium. No to zaczyna sie cieszenie oka bez sumpa. ;)

Jesli moge poradzic - przemysl to na spokojnie. ;)

O wiecej wody sie nie martw. Nie musisz jej oswietlac ani doliczac kilogramow skaly. To taka strefa buforowa. Bedziesz mial wiecej czasu na reakcje, gdy cos zlego bedzie sie dzialo. Nie bedziesz tez musial dozowac wiekszych ilosci roznych eliksirow, bo tam nie bedzie zuzycia.

Do panela tez potrzbna jest pompa...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem... słusznie kusicie mnie na tego sumpa, ale to może na nastepnym zborniku przejdzie.

Koszty i brak miejsca w szafce to przeszkoda zbyt wielka ;/

Więc chyba zostaje wrzucić jakiegoś mini lub zewnętrznego...


300L LR:40kg LS:18kg Start 05.2010

Bubble Magus NAC6A, NJ1700, 2x JVP-102, 2x24W ATI BluePlus + 2x24W SylvaniaCoralstar + HQI

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37879 zasypy do reaktora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mini Bubble King bo inne na te litry nie beda takie mini.

Co to za szafka, ze wytrzymalaby upadek z balkonu na beton? Szafka pod akwarium musi pomiescic sumpa bo jak nie, to sie buduje przydatniejsza.;)

Odpieniacz, pompa, grzalka, automatyczna dolewka - te rzeczy powinienes ukryc bo akwa bedzie wygladalo jak Rafineria Gdanska, ktorej nam Polska poludniowa zazdrosci, ale tu nie chodzi o wystroj pokoju.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego @eelpe,

Napiszę to co wszyscy: postaw sobie to akwa wraz z sumpem. Nie zrobisz tak, to koszta pójdą gdzie indziej. Będziesz szukał wszystkiego ze sprzętu byle by małego, co by to za mocno nie wystawało. Później wyjdzie (jak w moim wypadku), że odpieniek nie wyrabia i będziesz zmuszony kupić inny. Poza tym, skoro chcesz cieszyć oko, to sump Ci w tym pomoże, napewno bardziej niż sprzęt na wierzchu widoczny. Koszty to jak się postarasz będą niewiele większe. Akwa na allegro czy gdzieś używane na sumpa i pompa również używana to nie takie wielkie pieniądze. Sam osobiście mam sumpa i jestem z tego bardzo zadowolony. Szkoda tylko, że bez refugium, ale i z tym się pewnie wkrótce zabiorę.

Na forum już wiele razy się zetknąłem, że "starszyzna" zawsze ma racje. A skoro oni piszą, że sump dobrze mieć to tak zrób.

Chytry dwa razy traci ;)

Pozdrawiam


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eelpe, posłuchaj dobrych rad, zrób sump od razu, jeśli go nie zrobisz, prędzej czy później tego pożałujesz, raczej prędzej ;) co do wyższych kosztów sumpa nad panelem to bym się kłócił, i tutaj i tutaj potrzebujesz trochę szkła, jakies otwory, pompę i parę rurek, co do miejsca też bym się sprzeczał, nie potrzebujesz sumpa z milionem komór, wystarczą dwie, jadna na pompę obiegową mała i cala reszta na odpieniacz i jakieś graty. Domyślam się że raczej nie chodzi ani o koszty, ani o miejsce, tylko o to że jak większość z nas kiedy zaczynaliśmy przeraża Cię ta cała hydraulika, jak to poobliczać jak spasować, pokleić żeby to wszystko działało ;) Mam rację? ;) nie masz co się matrwić, to proste jak konstrukcja cepa i wystarczy mieć jeden zwój w mózgu więcej od kury żeby sobie z tym dać radę, W razie W daj wymiary wnętrza szafki albo najlepiej fotkę, to napewno Ci ktoś szybko pomoże co i jak zrobić żeby było miło ;) Jest takie stare indiańskie przysłowie - "Gówno jest dobre - miliony much nie mogą się mylić"... Więc... Rób z sumpem ;)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi ;)

Jak porównywałem koszta panelu to wyszła mi znaczna róznica ;/ więc to wypadkowa kosztów i trudności.

Panel dla takiego TUNZE NANO DOC SKIMMER 9002 to praktycznie dwa kawałki szkła + otwór wylotowy i najtańsza pompka za 20 zł. Minus wystający kubek z Nano.

Sump to koszt znacznie większy: nowe szkło + otwory + hydraulika cała + pompa znacznie mocniejsza i droższa + hałas (@seb gdzieś pisałeś o jakimś patencie na to). Plusy komfort i estetyka.

I praktycznie musiałbym szafke całą przerobić a raczej to całą nową robić (bo ścianki działowe są praktycznie co ~30 cm)

Więc generalnie mam mętlik...na pewno sump jest EXTRA... ale póki co więcej widzę minusów dla mnie (kosztów)... Które już są spore...

pozdrawiam


300L LR:40kg LS:18kg Start 05.2010

Bubble Magus NAC6A, NJ1700, 2x JVP-102, 2x24W ATI BluePlus + 2x24W SylvaniaCoralstar + HQI

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37879 zasypy do reaktora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Tunze 9002 to sie nadaje do nanorafki 60l,mialem model 9010 w akwarium 190l i ledwo wyrabial.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz problem z obecną szafką to może znajdzie się jakaś w domu inna do postawienia obok akwa? Nie mówię wielkości akwa ale tam na sam sump co by starczyło. Tak poza tym, to co to za szafka z 3 przegrodami :/ Ja kiedyś miałem szafkę "pancerną" z dwoma przegrodami, strasznie niską, jakieś 40cm wysokości i tam bym miał problem z sumpem ale wszystko da się zrobić.

Ja kupiłem swoje akwa razem z szafką. W planach miałem zrobić wszystko jak najbardziej starannie i wygodnie, koszty się nie liczyły. A i tak wyszło tak, że wiem, że mógłbym lepiej. Poza tym kaskę możesz przecież odkładać i zacząć porządnie niż tak na szybko. Ja u siebie zbiornik i szafkę zakupiłem w styczniu tego roku, a w sierpniu dopiero zalałem ;) Na początku nie mogłem się doczekac aż akwa dojrzeje, dziś już jest prawie cacy i z powodu tymczasowego braku finansów nie spieszę się z zakupami a poświęcam na czytanie forum.

Motto: Cierpliwość Jest Cnotą. Prędzej czy później padnie na Ciebie również ;)

Pozdrawiam


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem oświetlenie :

Oświetlenie - 2 świetlówki 54W Silvana: 10 000K i aktyniczna.

Zwiększe chyba głębokość z 40 na 45 cm i może jeszcze wysokość 40 -> 45.

Sump.................

Licze koszty póki co... i tak się zastanawiam czy do jakiegoś najprostszego i malutkiego sumpa wystarczy mi :

1) Aquarium Systems New Jet 1000 (400-1200L/h, 1.45m, 15W )

lub

2) Aqua Bee UP1000 Wysokość podnoszenia : 1,3m Moc : 10W Wydajność : 1000 l/h

dzięki

Pozdrawiam


300L LR:40kg LS:18kg Start 05.2010

Bubble Magus NAC6A, NJ1700, 2x JVP-102, 2x24W ATI BluePlus + 2x24W SylvaniaCoralstar + HQI

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37879 zasypy do reaktora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej dla Ciebie i dla baniaka jak zrobisz na pol metra szerokosci i wsadzisz sumpa. to sa na prawde groszowe sprawy jesli chodzi o baniak morski a na prawde ulatwiaja zycie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przy stawianiu zbiornika można zapewne zastosować tańsze, gorsze? komponenty,

ale ma to swoje granice. Pompy, odpieniacz, oświetlenie.... można wymienić.

W przypadku zbiornika, sumpa, hydrauliki... trzeba mierzyć na możliwie

najwższą półkę i zrobić to bez kompromisu. Nawet gdy oznacza to odpalenie

zbiornika za rok.

Jak przeszkadza ściana: zburzyć i postawić nową :)

Jak szafka za mała: zrobić nową :)

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też jeszcze się zastanawiam czy sump (który mnie przeraża) czy taki odpieniacz Deltec - MCE 600 do 170l. I tak sobie pomyślałem że skoro w sumpie niektórzy trzymają odpieniacz i grzałkę a czasami glony, skałę to podobnie to mi wyjdzie. Chyba że się mocno mylę. Więc może kolega któremu nie bardzo pasuje sump pomyśli o tym MCE 600. Ale niech doświadczeni koledzy doradzają...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia nie posiadam żadnego, ale jeśli 99% ludzi z tego forum mówi że sump jest ok to tak jest. Ja robię z sumpem. Pozdrawiam.


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez myslalem nad MCE 600 i tu napewno sie sprawdzi, ale tu sie wszystko praktycznie rozgrywa o finanse.Jak kolega Peniek napisal Tunze Nano jest za slaby.Panel na nie go nie jest potrzebny.

Jezeli lubisz niskie akwaria to zrob tez nizsza szafke oczywiscie zeby sump sie zmiescil. Mniejsza wysokosc slabsza pompa obiegowa ktora dobierasz i tak pod odpieniacz. Z pompa obiegowa to zawsze jeszcze jakas tam dodatkowa cyrkulacja ktora nalezy brac pod uwage.

Wyobraz sobie to akwarium ktore ma cieszyc oko i nigdzie sie nie spiesz. Ja 9 miesiecy temu kupilem wieksze akwa i im dluzej stoi puste tym bardziej mnie cieszy

Ps do takiej niskiej szafki przydalby sie wygodny fotel


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nam się trafił zatwardziały klient :D robimy zrzute na sump :D podaje nr kąta:

11 1111 1111 1111 1111 1111 1111 :D


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehe dobre to z tym kontem...

A więc jestem (już prawie) zdecydowany na sump :D

Jak tylko dostanę odpieniacz to wirtualnie go ulokuję, tak aby było jakieś pole manewru w przyszłym sumpie. Mój zamysł na małą obiegówkę wziął się z wymiarów pompy, mocożernością i ze nie chcę powiększać już liczby wody w obiegu.

Z burzeniem ścian itp. to racja, ale jak się mieszka w wynajmowanym mieszkaniu to ciężko o to...

A jak bym chciał czekać na własne EM to lepiej ... żebym zaczął od tego projektu :D

A tu jeszcze mnie pocieszacie 300 pln na hydralikę :D

Wydawało mi się że lepszy efekt ruchu wody uzyskam stosując dwie pompy cyrkulacyjne niż jedną mocniejszą cyrkulacyjną i obiegową....

dzięki za odzew

Pozdrawiam


300L LR:40kg LS:18kg Start 05.2010

Bubble Magus NAC6A, NJ1700, 2x JVP-102, 2x24W ATI BluePlus + 2x24W SylvaniaCoralstar + HQI

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37879 zasypy do reaktora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.