Skocz do zawartości
inmar

Wzmocnienie obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam bo na moje 360L szkła mam cyrkulację 2 x 15000 i wydaje mi się,że jakoś słabe to jest,są miejsca na skałach gdzie widać,że zbytnio nie dmucha.Zmieniam czasem kierunki dmuchania pomp.W obiegu zaś mam AB 3000 i tą chciałbym zamienić na mocniejszą aby i obieg byłby szybszy i powrót jako dodatkowy silny strumień do cyrkulacji.Może jakaś mała dodatkowa pompka cyrkulacyjna za skały dać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A deflektory masz ? Bo jeśli nie, to może spróbowałbyś pozakładać deflektory na wyloty pomp? W ten sposób rozproszyłbyś strumienie wody z pomp bardziej po baniaku.

http://www.reefshop.pl/eshop/hydor-bioflo-obrotowy-deflektor-z-filtrem.html

Ja co prawda teraz mam nano-rafkę, ale miałem wiekszy baniak i deflektory dużo mi pomógły w tym temacie :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam w 360-litrach 2*6045tunze,2*1000 marea za skałami i powrót or 3500 [komin na środku]i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli moje pompy na mój baniak są wystarczające ? A jeśli bym się uparł na dodatkową pompę to są jakieś przeciwwskazania ? Rozumiem,że na pewno jest granica aby nie było młynku w akwa.Moje pompy w metrowym zbiorniku mam przyklejone pod powierzchnią wody w lewym tylnym narożniku przy kominie i w prawym przednim narożniku.Dmuchają lekko w dół prawie równolegle,czasem trochę je przestawiam.Rozłożenie skał można zobaczyć w moim wątku "czas na moje".

Co by tu usprawnić ? Myślałem o dodatkowej małej pompce z Aquaela z skałami lub co bardziej zmienić obieg na pompę 6000 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

razem masz 30000l/h w 360 litrach? o matko i córko:shocking,

jak będziesz miał za duża cyrkulację to twardym zacznie zrywać tkankę poważnie


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocy tej cyrkulacji za bardzo nie widać.Ale w moim poście są zawarte słowa wahania,stąd ten post.

Może tylko obiegową dac mocniejszą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar.możesz wzmocnić obieg z 3000 na 3500[tak jak mam ja] ,ale poprubój najpierw ze zmianą cyrkulacji może to sprawa odbicia wody od skały.Możesz też dać pompe za skały[ to jest nawet wskazane]niech wywala ten syf

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten wawe 15000 to porażka, mam taki od niedawna , ale moje Tunze NanoStream 6055 dmuchają o 100% silniej dodam że są lekko podrasowane przez przeżedzenie kratki dopływu wody i wycięcie kołnierzyka na wylocie .Wydajność na oko 100% większa od wawe 1500 na najszybszym biegu.A może by tak u Ciebie dać silną pompe przy dnie aby "kręciła" wode w akwa ?Kiedyś tak miałem dałem zwykłą 2500 litra/godz i cienki wypływ,był spoko "młyn".


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy poza tym, że wizualnie wygląda na to, że cyrkulacja jest za słaba, widać niekorzystny wpływ na zwierzaki? Ja do 450l planuję dwie koralie 6 (czyli 17000l/h) , a u Ciebie jest aż 30000 i to mało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały na zawietrznej są w takich "farfoclach" delikatnych i są odniska cyjano.Zbieraja sie też na dnie kupki syfku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana kilku mniejszych pompek na np. dwie znacznie silniejsze, a porównywalne wydajnością z sumą wydajności tych mniejszych daje niewyobrażalną zmianę w cyrkulacji. Miałem 4 pompki o wydajnościach 2 x 4600 i 2 x 5000 ltr/h i w zbiorniku 140x60x60 po bokach miałem martwe strefy bez przepływu. Takie pompki obsłużą zbiornik o maksymalnej długości 100 cm. W większych powodują rozrost glonów itd.

Mam u siebie tunze 2 x 12000 ltr/h i dopiero teraz mogę powiedzieć, że mam prawidłową cyrkulację. Strumień przechodzi przez całą długość zbiornika robiąc wiry przy ścianach bocznych. W ciągu kilku miesięcy po zmianie cyrkulacji w strefach bocznych zniknęły mi całkowicie glony nitkowate. Dokładanie małych pompek to ślepy zaułek. Trzeba wziąć większe pompy lub ewentualnie pompy sterowalne, żeby dokłądnie ustawić sobie cyrkulację. Ułożenie skały, jej ilość, rozmieszczenie koralowców, wielkość zbiornika, wszystkie te parametry wpływają na cyrkulację, osłabiająć ją lub wymuszając odpowiednie kierowanie pompek.

@Ewaise ty dobrze planujesz dwie silne pompy. Możesz rozważyć zakup 2 Tunze 6105 i multikontroler lub silniejsze koralie z kontrolerem do nich, ale cenowo to już się robi chyba podobnie do zestawu Tunze.

@inmar, a jaką długość ma twój zbiornik? Jeśli przynajmniej 130 cm długości to też powinieneś pomyśleć o dwóch silniejszych pompach i zrezygnować z kilku małych, bo nigdy nie opanujesz martwych stref, chyba, że pozawieszach wszędzie, w każdym rogu po kilka małych pompek :).


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar, a jaką długość ma twój zbiornik? Jeśli przynajmniej 130 cm długości to też powinieneś pomyśleć o dwóch silniejszych pompach i zrezygnować z kilku małych, bo nigdy nie opanujesz martwych stref, chyba, że pozawieszach wszędzie, w każdym rogu po kilka małych pompek :).

Mój baniak to 100 x 60 x 60.Przedwczoraj inaczej ustawiłem pompy,zobaczymy co się zmieni,generalnie odwrotny kierunek przepływu zrobiłem.

Tak się jeszcze zastanawiam czy można jakoś podrasować te pompy i czy generalnie mocniejszy będzie przepływ jeśli na sterowniku dwie pierwsze prędkośći ustawi się na minimum a tą największą ma maksa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.