Skocz do zawartości
TMK

czym czyścić szyby

Rekomendowane odpowiedzi

Czym czyścić szyby aby ich nie porysować? Wiadomo osad na szybach może być różny, czasem tak miękki że wystarczy delikatnie przejechać palcem, aczasem wręcz osadza się kamień. druga sprawa to sięgnięcie wszystkich zakamarków.

Ponieważ mam nowe szkło - jak popatrzyłam na stare to... porysowane okropnie.

Przed czym przestrzegacie?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na codzien czyscilem zwyklym czyscikiem magnetycznym nei wiemjakiej firmy a raz w tyg czyscikiem z zyletka i nie mialem akwa wogole porysowanego.

zyletka ladnie dojdziesz w naroznikach akwarium.

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa takie czysciki z nozami (podobnymi do ciecia wykladzin dywanowych) w akwarystycznych sklepach. Czyszcza wszystko nie rysujac szyby. Predzej porysuje sie czyscikiem magnetycznym, gdy pod czyscik dostanie sie piasek.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie czyszcze magnetycznym co kilka dni. Jak juz narosnie skorupa, ktora nie bardzo jak jest zeskrobac, uzywam gabki do mycia naczyn (nowej rzecz jasna :-)) i ta zielona wstawka do szorowania. Daje rade i nie drapie.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już nic nie wiem... najczęściej używam właśnie zielonej strony gąbki jak wyżej. Czasem takiego skrobaka (ostrze na rączce) Magnetycznego czyścika nigdy nie miałam. A szyby wygladają jak lód na uzywanym lodowisku. Oczywiscie po roku czy dwóch było to jeszcze niewidoczne,ale czym dalej tym gorzej


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze ta gabka moze zostawiac minimalne rysy. Z czasem szyby beda matowe.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#225562 Stani :

Wydaje mi sie, ze ta gabka moze zostawiac minimalne rysy. Z czasem szyby beda matowe.

dokładnie tak. ja u siebie nieźle poheblowałam szybę, gdy gąbką usiłowałam usunąć twardy nalot. z regułu robiłam to przy podmiankach, ale wieszanie się przez szybę i ścieranie gąbką było bardzo zniechęcające. zwłaszcza, że miałam taką "mgiełkę" przy samym dnie (2,3 cm wysokości). czyścikiem tam się dochodziłam, właśnie by ziarenko piasku nie dostało się pod czyścik i nie porysowało szyb.

@TMK, od jakiegoś czasu mam czyścik z taką nakładką. rozkeca się i może być sam czyścik lub z ostrzem. czyścik lupiony oddzielnie i nakładka oddzielnie. przykleja się ją do czyścika. Rozwiązanie rewelacyjne! szyby nigdy nie były tak czyste i tylko pluję sobie w brodę, że nie wiedziałam o tym ustrojstwie wcześniej, bo jak patrzę na moje szyby, które osobiście wcześniej porysowałam, to ... a nie będę kończyć.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz daj fotkę tego czyścika, jak opisujesz to jest fajna sprawa. Ja używam czyścikaz żyletką i czyszczę szyby bokiem karty bankomatowej, ale zawsze trzeba rękę włożyć do akwa i walczyć z błazenkami oraz niepotrzebnie stresować inne ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Stani i Nika, te gąbki mega rysują szyby...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cezar1, czyścik może być każdy (no prawie) a nakładka nazywa się "Easy Blade - nakładka na czyściki magnetyczne ". jak wrzucisz w wyszukiwarkę, to z pewnością odnajdziesz :) są czyściki już orginalnie z nakładką, ale wtedy gdy ja kupowałam, do mojej szyby (10mm)nie było .

ps.

#225577 seb :

Tak jak pisze Stani i Nika, te gąbki mega rysują szyby...

Pozdrawiam

seb

żałuję bardzo, ze przekonałam sie o tym na własnej "szybie" :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika gdzie to "cudo" można zakupić:)

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyścikiem magnetycznym strasznie porysowałem sobie szybę bo dostało się pod niego ziarenko piasku, tragedia! Teraz używam dowodu osobistego (nieaktualnego, przypis dla MSWiA :)) pewnie karta kredytowa też będzie dobra :).

BTW. może ktoś z szanownych grupowiczów ma patent na rysy na przedniej szybie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brzydzi, prv .

@vitekzawada, pięknie to unaoczniłeś :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak podsumowując

-gospodarcze gąbki ze scierną zieloną stroną - podstępnie i niezauważalnie rysują szyby.

-czyściki magnetyczne są ok tylko trzeba uważać aby nie dostało się ziarnko piasku.

-dodać nakładkę na czyścik Easy Blade

Pytanie część druga: ajak sobie radzicie w mało dostępnych miejscach? jak szyba jest przy ścianie to czyścik mahnetyczny odpada, jak za krótka ręka to nawet dowód osobisty odpada, pozoatają tylko ostrza na długiej rączce, ale wtedy strach by nie przeciąć silikonu w rogu


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#225597 TMK :

Czyli tak podsumowując

-gospodarcze gąbki ze scierną zieloną stroną - podstępnie i niezauważalnie rysują szyby...

u mnie wcale nie podstępnie :) po prostu, tak jak i pod czyścik dostawało się ziarenko piasku i po temacie. choć naprawdę starałam się uważać.

#225597 TMK : ...

-czyściki magnetyczne są ok tylko trzeba uważać aby nie dostało się ziarnko piasku.

-dodać nakładkę na czyścik Easy Blade ...

dokładnie

#225597 TMK :...

Pytanie część druga: ajak sobie radzicie w mało dostępnych miejscach? jak szyba jest przy ścianie to czyścik mahnetyczny odpada, jak za krótka ręka to nawet dowód osobisty odpada, pozoatają tylko ostrza na długiej rączce, ale wtedy strach by nie przeciąć silikonu w rogu

nie wiem jak długi planujesz zbiornik i jak daleko będzie odsunięty od ściany. u siebie (100cm)spokojnie sięgam czyścikiem, zwłaszcza, ze częściowo na tylnej szybie jest komin. ale dostęp do akwarium jest z trzech stron.

problemem raczej są korale, które rosną i bez połamania ich nie wszędzie można tym czyścikiem dotrzeć


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podczas układania skały sprawdzałem co jakiś czas czy jest odpowiednio dużo miejsca między kamieniami a szybą tak by czyścik magnetyczny mieścił się bez problemu. Wcześniej skała sięgała również do ścian bocznych i wiele razy wpadałem w szał podczas czyszczenia szyb. Wymyśliłem wtedy wiele nowych przekleństw, lepiej pomyśleć wcześniej.

Używam tylko magnesu i żyletki "na patyku".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK

Bywaja takie zyletki na np. 30 cm dlugiej raczce. Dojdziesz nimi do kazdego kata w akwa.

Chyba u slodkowodnych to jest modniejsze.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIgdy w zyciu żadnej gąbki nie uzywam, bo tylko one rysuja szyby.

Zawsze zyletka na zielone twarde glony a na codzień magnetyczny czyścik i od wielu lat spokój - nawet jednej ryski


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam ten czyścik na dodatek zakupiłem go w jedynie słusznym sklepie RS :yes i jest to dobry czyścik uważam i cienki jeżeli ktoś ma mało miejsca między szybą a skałą.

Nie wiem natomiast co zawiera ten zestaw ostrzy gdyż tego nikt w sklepie mi nie pokazał bądź nie jest dostępny.

Moim zdaniem przydała by się na ten czyścik "żyletkowa" nakładka może ten właśnie komplet taką zawiera ?

Póki co planuje do tego właśnie czyścika przymocować nakładkę Easy Blade ,gdyż wszystko jest ekstra tylko w miejscu gdzie kończy się warstwa piasku i powstaje bardziej uciążliwy brud to ten czyścik niedomaga. Poza tym rewelacja a zwłaszcza jego grubość i silny magnes przy tak cienkim czyściku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.