Skocz do zawartości
radek911PL

Problem - za mocna Pompa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Właśnie bawię się w odpalenie sumpa i pojawił mi się problem. Mam za mocną pompę. poziom w sumpie powolutku opada, a w akwarium się podnosi. Zastanawiam się jak można zdławić pompę. myślałem żeby przykręcić zawór na powrocie tylko czy pompa się wtedy nie zjara pod większym obciążeniem. Pompa to Hailea HX - 8830F.

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przykrecisz zawor na powrocie, to woda z akwarium w koncu wyleje sie górą.

Moim zdaniem powinieneś dać zawór na wylocie pompy i nim ja skręcić. raczej nic jej nie będzie, woda nie stawia aż takiego oporu;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli za mala srednica rur?Nie patrzylem co to za pompa, ale

jezeli jest mozliwosc ja bym wymienial na mniejszy model. Nie widze sensu montowac duzej pompy po czym ja dlawic.Jezeli jestes w stanie zmierzyc ilosc wody na wyjsciu z odpieniacza pod tym kontem dobierz pompe do obiegu

Pozdrawiam Dyzma


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, o zawór na rurze od pompy mi chodziło :D Co do oporu stawianego przez wodę to zastanawiam się czy nie wzrośnie wtedy ciśnienie w rurze jak zdławię przepływ i tym samym wirnik nie będzie pracował pod większym obciążeniem.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jakiej średnicy rura,na powrocie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozesz wmontowac trojnik na powrocie, i czesc wody dac z powrotem do sumpa, choc to troche marnowanie pradu, ale nie zmieniajac pompy da sie to osiagnac bez jej dlawienia.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz fajny ten pomysl i moze to nie dokonca strata energi skoro moze to robic za cyrkulacje w sumpie np nad DSB, albo podpiac to do takiego filtra jak ma KIDULT


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JerzyB

Spływ ma średnicę 40mm, a powrót 25mm. Pompa ma wydajność 3600l/h. Na tych rurkach działało to dobrze ale jak sump był pod akwarium. teraz sump stoi tak jak na rysunku, jedynie odległość się zmniejszyła do jakichś 2 metrów:

projektl.jpg


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ją zostawił i zdławił dolot wody do pompy bo taką regulacje mają te które takową posiadają.Po kilku miesiącach sama nieco się przytrze,zarosną rury, kolanka i będzie w sam raz ,u mnie tak było ,na początku NJ 3000 miałem zdławioną o 30% a teraz dolot otwarty na ful! Zerknij na foto , regulacja to ta kratka obrotowa z przodu.

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://akamai.f3images.com/IMD/250/AS1319/AS1319_99.jpg&imgrefurl=http://www.marinedepot.com/Aquarium_Systems_Premium_Maxi_Jet_3000_Utility_Pump_775_gph_Up_to_500_Gallons_Per_Hour_Submersible_Water_Pumps-Instant_Ocean-AS1319-FIWPSBUF-AS1319-vi.html&usg=__96LOajUAwC1mPQzZ7EHirz96tCw=&h=250&w=250&sz=7&hl=pl&start=14&um=1&tbnid=uXv7Fg8ctmP6EM:&tbnh=111&tbnw=111&prev=/images%3Fq%3Dnew%2Bjet%2B3000%26hl%3Dpl%26safe%3Doff%26rlz%3D1T4GZHZ_plBE234BE234%26sa%3DN%26um%3D1%26newwindow%3D1


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, czy ta zielona rurka z rysunku to spływ czy powrót? mi się wydaje ze problem u Ciebie to spływ bo przy pompie 3600l/h tylu kolankach i odległości sumpa od zbiornika nie powinno być problemów. Wydaj mi się ze spływ nie odbiera Ci tej wody którą pompuje pompa. Wprawdzie rozwiązaniem jest zdławienie jej ale tak jak koledzy pisali trochę szkoda wydajności i prądu...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zarówno spływ i powrót idą tak jak obrazuje ta zielona rurka.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy masz rewizje w głównym baniaku? i czy masz zawór na spływie?


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rewizji niestety nie ma. a zawór mam i na spływie i na powrocie.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

radek911PL podziwiam odwage jeśli zbiornik o którym mówimy to ten z Twojej stopki. Brak rewizji. Widze z rysunku że spływ z głównego baniaka do sumpa masz rozwiązany na zasadzie naczyń połączonych. Powiedz czy w tej chwili nie masz załączonego obiegu? czy to co opisałeś w pierwszym poście to tylko cały czas wachania poziomów w sumpie i głównym przy załączonym obiegu?


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem jest to dziwne, bo przy 40mm rury i tak malej pompie to nie powinno byc zadnych problemow. U mnie jest OR3500 i splyw na 40mm a zawor mam przykrecony na 75% zeby wode w kominie utrzymac wyzej. Roznica poziomow miedzy lustrem wody w kominie a poziomem w sumpie wynosi ok 1,5 m. Z fizyki cieczy wynika ze nie ma znaczenia odleglosc(pozioma) tylko roznica poziomow(wysokosc). Jesli nie masz zaworu ani nic nie blokuje tej rury to nie potrafie wyobrazic sobie co jest nie tak.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium, o którym mowa to nie to ze stopki. Odpaliłem drugi baniak 375 litrów ale z przyczyn ode mnie niezależnych sump odpalałem dopiero dzisiaj. Obieg teraz mam wyłączony bo gdyby chodził to po chwili poziom w komorze pompy opada na tyle ze pompa zaczyna zasysać powietrze, grzbiet pompy zaczyna wystawać nad wode, więc wyłączyłem z obawy o nią :/


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pewien pomysł i jutro wypróbuję. tak się zastanawiałem czy aby w rurze przed sumpem (tam gdzie rura idzie w górę i zaraz schodzi w dół nie zebrało się powietrze, które ogranicza przepływ. Jutro zrobię tam mały otworek wsadzę wężyk i spróbuję ją odpowietrzyć, może pomoże, a napewno nie zaszkodzi. Dodatkowo w rurze powrotnej tuż za pompą wywiercę drugi otwór pod który podłączę filtr na fosforany AquaMedica osłabiając mam nadzieję trochę przepływ i tym samym nie będę musiał wkładać drugiej pompki specjalnie dla filtra :D. Jeśli jednak macie jeszcze jakieś sugestie to chętnie wysłucham. Chciałbym jak najszybciej uruchomić sump, by woda się trochę przefiltrowała i wyklarowała i wtedy będę mógł się pochwalić moim nowym baniakliem :D

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa absolutnie nie jest za mocna. Sprawdzałem jej wydajność i jest ok do tego baniaka. Masz problem jeden z dwóch lub oba na raz.

Pierwszy to za mała długość grzebienia przelewowego lub za gęsto rozmieszczone zęby i zbyt duże spiętrzanie wody na grzebieniu. Nie znam tych parametrów u ciebie więc na 100% nie wiem, ale sądzę, że raczej masz drugi problem. Mianowicie błędnie zaprojektowany sump ze zbyt małą komorą na pompę powrotną, co powoduje dużą bezwładność układu. Przy zwiększeniu komory na pompę główną zanim pompa z niej wypompuje wodę do poziomu ok. 5-10 cm ponad pompą (dla bezpieczeństwa) to woda z akwarium musi już spływać do sumpa.

Musisz doświadczalnie określić objętość tej komory. Weź sobie jakąś wannę plastikową (twój sump jest chyba za mały) i napełnij ją wodą w ilości niezbędnej do spiętrzenia wody na grzebieniu i do równomiernego powrotu do wanny. Zaznacz poziom wody w akwarium. Wyłącz pompę główną i poczekaj, aż woda spłynie do wanny. Zmierz poziom wody w akwarium i oblicz ile wody spłynęło. U ciebie jest duża bezwładność układu z powodu dodatkowej sporej ilości wody w rurze powrotnej i długiej drogi do sumpa. Projektując komorę pompy głównej musisz zapewnić jej poziom wody jakieś 10 cm ponad górną powierzchnią pompy + obliczona doświadczalnie objętość wody. Wtedy będzie wszystko grało.

Co do powietrza w rurze, to raczej nieprawdopodobne. Przy tej wydajności zostało by ono szybko wydmuchane.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem problemem jest to, że woda ze spływu na koniec musi jeszcze iść "pod górę" przez co znacząco osłabia się przepływ.

Gdyby dało się nawet trochę obniżyć wlot do sumpa (może jakiś otwór z boku byle nie za nisko) to nawet te 10cm dałoby sporo (szczególnie, że odległość od baniaka jest duża i spadek zapewne na tych 2 metrach nie jest zbyt wielki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim akwarium nie ma grzebienia bo nie ma w nim komina. rura przechodzi przez dno w środkowej części akwarium ponieważ było to akwarium pokazowe które można było oglądać ze wszystkich stron, a komin w rogu szpeciłby baniak, a na środku uniemożliwił układanie skałek.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim akwarium nie ma grzebienia bo nie ma w nim komina. rura przechodzi przez dno w środkowej części akwarium

i nie boisz się, że jak zabraknie prądu to cała woda znajdzie się na podłodze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tego nie doczytałem. Rura w dnie, bez komina? To może działać w stanie równowagi dopóki woda jest podawana przez pompę. Jakakolwiek awaria, czy wyłączenie prądu i woda opuści zbiornik do dna wylewając się z sumpa. Nie rozumiem tej koncepcji.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak to jak. W przelot wklejasz rure i juz. Poziom wody opada do krawedze rury i koniec. Ryzyko przed ktorym chroni komin to uszkodzenie mechaniczne rury. Ciezej rozbic komin niz zlamac rure :D ale dziala to dokladnie tak samo. Ale w takim ukladzie tym bardziej nie rozummiem jak to mozliwe ze taka rura nie jest w stanie odebrac tak niewielkiej ilosci wody. Jaka jest roznica poziomow wody miedzy lustrem akwarium i sumpa? Jesli wiecej niz 1 m to przeczysc rure. Cos w niej musi siedziec. Nie ma innej mozliwosci po prostu.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rura jest wklejona w akwarium, spokojnie zdaje sobie sprawę, że bez niej woda zleciałaby cała. A w rurze na 100% nic nie ma bo wstawiałem nową instalacje i dopiero wczoraj odpalałem instalacje.

Co do poziomów to akwarium stoi na 40 cm podstawie, rura w akwa ma 47cm czyli lustro wody w akwarium jest na niecałych 90 cm. Sump stoi na podłodze na styropianie 1cm. Jedyna różnica w porównaniu z rysunkiem jest taka że rury nie schodzą pod podłogę, a idą jakieś 20 cm nad nią. Czyli wychodzi z tego że woda wylewając się z akwarium spada jakieś 70cm w dół, później płynie w poziomie, następnie do góry o jakieś 30cm w górę i już dalej leci do sumpa.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z kolegą rah, wychodzi na to ze masz za małą komorę w której stoi pompa powrotna, nie wiem jak wyglada sump i jak bardzo jest napełniony wodą przed załączeniem pompy. Proponował bym zalać sumpa maksymalnie po same brzegi w całości i wtedy załączyć pompe powrotną. Będziesz wiedział czy woda podana przez pompę zdoła zapełnić instalacje, spiętrzyć wode w baniaku na tyle żeby zdąrzyła ona wrócić do sumpa zamin jej braknie w komorze z pompą powrotną.


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.