Skocz do zawartości
brzydzi

NO3 a bielenie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko. Wcześniej pisałem o zielonym nalocie, ale widzę, że powolutku się cofa. Jest inny problem, zauważyłem (dokładnie na 3 )koralowcach, że bieleją od dołu :/. Wszystkie parametry w normie oprócz NO3, jest niewykrywalne. I teraz pytanko czy bielenie korali może być spowodowane 0 NO3 czy jest to inny problem??

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie było u mnie dzwignąłem do wykrywalnego ijest spoko


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde więc zaczynam dozować ponownie sodę.

Dzięki Bioly.

ps. rozumiem, że u Ciebie był taki sam problem z koralami, czy jeszcze coś innego, że zacząłeś dozować NaNO3??

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bielały od dołu tylko strasznie szybko w kilka dni było po pary koralach,dozowałem NaNO3 właśnie dlatego,teraz utrzymuję wykrywalne i jest dobrze


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, a czy podcinałeś korale, tzn. odcinałeś te zbielałe części i żywe "przesadzałeś" na nową podstawkę??. Kurcze NO3 na poziomie niewykrywalnym to jak by mieć bombę w akwa :]

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie łamałem ito był błąd,te które bielały w kilka dni poszły ale teraz ok


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna kwestia. Przez dwa dni miałem małe wahnięcia temp. Spadła w nocy do ok 22, a w dzień była 25-26, czy to może mieć również wpływ na bielenie koralowców??

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy napiszcie dlaczego stosujecie sode oczyszczona, jak ona dziala i jak z tego kozystaja korale? dlaczego nie dodajecie wiecej mrozonek dla korali czy innych pokarmow? korale by podjadly a co zostanie zamieni sie w no3, czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego KIDULT ja zacząłem dodawać NaNO3 ponieważ w moim akwa go zabrakło,nigdy nie próbowałem przekarmiać mrożonkami ponieważ jest to złe wyjście,o wprowadzaniu PO4 nie wspomnę,jaki powinien być stosunek PO4 do NO3 chyba znasz chyba że wszystko to masz gdzieś.Przekonałem się na własnej skórze że NO3 -0 jest dobre gdy PO4 też jest-0 pozdrawiam i wesołych


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult nie do konca. W prawidlowo funkcjonujacym zbiorniku poszczegolne typy bakterii redukuja w wielkim uproszczeniu NH3/4 do NO2, tego z kolei inna banda zalatwia w NO3 a kolejni w wolny azot, ktory ucieka do atmosfery. Zwiekszenie karmienia spowoduje przyrost populacji bakterii i dalej redukcja bedzie miala miejsce. Ma to miejsce przede wszystkim w juz nie mlodych i stabilnych zbiornikach z duza ilosca skaly. Pamietaj, ze pokarm nie rozklada sie na NO3 tylko przede wszystkim na amoniak. I dopoki on nie zostanie przetworzony przez odpowiednie bakterie - NO3 sie nie pojawi. Jesli zwiekszych dawke papu np 2 krotnie z dnia na dzien to zalatwisz system najpierw podwyzszonym NH3/4 pozniej NO2 a na samym koncu jak nie wiele juz zyc bedzie i tak i tak, pokaze Ci sie NO3 :) Takze idealnym rozwiazaniem jest dobranie takiej dawki papu, aby test cos pokazywal ale radzily sobie z tym nadal bakterie. Wiele osob dozuje NO3 i PO4 poniewaz chyba mozna juz powiedziec, ze zostalo to udowodnione, :-) niedobor tych wiazkow jest rownie szkodliwy co ich nadmiar.

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chodi a jest jakas szansa, ze przy wiekszej ilosci jedzenia korale poradza sobie bez no3 i po4 jak w naturze i jak by nie bylo to tez w zeovicie?

@bioly ja mam w nowym i starym baniaku no3 caly czas zero, daje duzo jesc, a korale pieknie rosna. no i fakt, mam "to" gdzies :)

trzeba dodac, ze prawie wszystkie TOTMy maja no3 i po4 "undetectable"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do wymienianej wcześniej sody oczyszczonej. Soda oczyszczona to chyba NaHCO3, więc chyba to nie podniesie NO3?


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult ja też pół roku miałem NO3-0


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat sie zgadza. Soda oczyszczona podnosci twardosc weglanowa. Do podnoszenia NO3 uzywa sie saletry sodowej.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) przepraszam chodziło mi o saletrę (azotan sodu) a nie sodę - mój błąd. @chodi ma rację, zwiększanie papu koralowcom nie jest dobrym sposobem do podniesienia NO3. Ja na prawdę dość dużo karmię ryby - 8 mrożonek dziennie, koralowce dwa razy w tygodniu miks z kilku mrożonek i NO3 jest niewykrywalne. Mam sporo skały :)i mocny odpieniacz więc wszystko jest na bieżąco "zerowane" :), a to jak sam się przekonałem nie jest dobre. NO3 musi(wg mnie) być wykrywalne inaczej jest jak u mnie. Nie wiem jak ma się to do ZEO, ale tam jest inna Bajka, a o niej to Andrzej może poematy pisać :).

Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze test pokazuje nam no3 0 to nie znaczy ze faktycznie poziom no3 musi byc 0.U mnie test Saliferta pokazuje ze no3 jest 0 a korale swietnie sie mają,podejzewam ze jednak tego no3 troche w wodzie musi byc,ale jest to poziom niewykrywalny dla tego testu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko u mnie wszystko wskazuje, że tego NO3 jest naprawdę mało. Nawet jak dodaję azotan sodu i po godzinie test saliferta pokazuje ok 2 to juz po 8 godzinach (oczywiście około) NO3 wynosi 0. Więc zapotrzebowanie na NO3 u mnie jest dość duże.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydzi w koncu miliardy mord do wykarmienia w akwarium trzymasz ;-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe :) chyba tak. Zobaczymy, na razie dozuję saletrę, mam nadzieje, że będzie wporzo :).

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#227662 inmar :

A może ktoś odpowiedzieć na moje pytanie,może i banalne ? Proszę :)

Tak.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar mocne karmienie korali czy ryb. Wg mnie mocne karmienie korali przy słabej filtracji to cjano.

p.s.

sorry brzydzi za OT. Trzymam kciuki za Twój baniaczek


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ozim wporzo :). Ja tylko szukam przyczyny bielenia niektórych koralowców. Widze, że bielenie nie postępuje...mam nadzieję, że będzie git.

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@brzydzi - bielenie korali jeśli zaczyna się od góry to raczej światło jest przyczyną, Jeśli od spodu to wpływ warunków panujących w akwa. Może to być również spowodowane nagłą zmianą parametrów i jak będziesz bawiła się w chemika i dodawał do akwa sodę saletrę czy inne nie potrzebne dziadostwo to na 100% korali dużych nie będziesz miał. Jeśli chcesz zmienić parametry w akwarium to jest 1 bardzo ważna zasada - ZMIENIAJ JE POWOLI ! . Zwierzęta sie przystosują do NO3 nawet na poziomie 25 czy większym i będą rosły. Jeśli masz NO3 = 0 to nic nie zmieniaj ! Na 100% nie jest to wynik równy 0. Co do korali i twojego podstawowego pytanie to może to są szczepki które są w twoim zbiorniku od krótkiego czasu? Jeśli tak to czytaj od początku - NAGłA ZMIANA PARAMETRóW. A na to rozwiązanie jest tylko 1 - CIERPLIWOść. Pozdrawiam

Adam

P.S. Bez obrazy koledzy chemicy- każdy ma prawo lać co chce do swojego baniaka ale pamiętajmy że to są żywe organizmy a akwarium stoi w naszym domu a nie w laboratorium gdzie robi się eksperymenty nad wytrzymałością zwierząt na pomysły ludzi.


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.