Skocz do zawartości
Elfik

Morskie 300L co i jak?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na początku zaznaczę że to moje pierwsze morskie akwarium miejsca w pokoju mam na zbiornik 300L to maks jeżeli chodzi o wymiary.

Przedtem miałem 100L słodkowodne ale ponieważ strasznie mi się podobają morskie chce je w końcu mieć.

Doradźcie od czego zacząć?? chodzi głównie jakie korale, skały ryby dla człowieka który rozpoczyna tą zabawę...jeżeli chodzi o ryby strasznie podobają mi się błazenki i pokolce ale nie wiem czy będą na początek dobre??

Ogólnie jaki sprzęt do tego polecacie??od razu mówie że nie chce oszczędzać na rybach i ich warunkach, nigdy tego nie robiłem, więc chce aby wszystko było jak to się mówi profi :)

Ogólnie od czego zacząć itp.

Z góry dzięki za pomoc:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od czytania dzialu dla nowicjuszy,bo gotowej recepty nikt Ci nie da.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też dopiero zaczynam z morszczyzną i pierwsze, co mogę ci doradzić, to czytać, czytać i jeszcze raz czytać. A im więcej tym lepiej. I nie spiesz się z niczym, bo w wypadku akwarium morskiego pośpiech naprawdę jest złym doradcą. Co do korali to na początek miękasy, potem jak dojrzeje ci zbiornik, a ty nabierzesz trochę doświadczenia, to możesz wsadzić kilka LPS i SPS. Co do rybek... Błazenki są na początek chyba najprostsze, a co do pokolców, to niech się już wypowiedzą bardziej doświadczeni koledzy.

Pozdrawiam,

gryadam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ogólnie od czego zacząć itp.
Może od przywitania się?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytac czytac i jeszcze raz czytac. Ogladac akwaria i zwracac uwage jak zostal skompletowany sprzet chociaz nie jest on najwazniejszy. Na start potrzeba troche wiedzy.

Na temat sumpa nawet nie rozpoczynaj dyskusji bo w morskim to sprawa niezbedna:D

Jak juz bedziesz mial jakis zarys Twojej solniczki wrzuc wszystko na forum i pomozemy przy korektach. Na tacy gotowych rozwiazan nie ma bo nie o to w tym chodzi.

Przyjemnej lektory w dzialach takich jak: Dla nowicjuszy (flagowe tematy!), Nasze akwaria, Ogolny, Technika, Sprzet

Zachecam rowniez z zapoznaniem sie z zasadami i regulaminem forum. Jak juz sie pogubisz i zalamiesz jest w dziale off topic temat Trooche usmiechu tam pozrywasz boki i bedzie OK

Witamy w gronie posolonych:)

Pozdrawiam Dyzma


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpisuje się pod tym co napisali koledzy, a dla ułatwienia:

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11263

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4445

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11252

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=6535

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11046

Wszystkie podstawowe informacje znajdziesz w linkach powyżej, zastanów się jaka wielkość zbiornika, zaproponuj sprzęt jaki przewidujesz do niego, a koledzy na pewno coś doradzą :)

Pozdrawiam i życzę miłego czytania

Tomek


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elfik

Ogólnie od czego zacząć itp.

Może od przywitania się?

Pozdrawiam

seb

Seb przeciez kolega napisał witam,czego wiecej chcesz?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może koledze Seb chodziło o przywitanie się w jakimś specjalnym dziale ( o ile taki jest na tym forum ) a jeżeli jest to nie zauważyłem.

Poza tym ,,witam" chyba wystarczy :)

Wracając do właściwego tematu...mi chodzi o jakieś rady praktyczne czyli od ludzi którzy już mają takie akwaria...bo jak wiadomo wiedza teoretyczna to jedno a praktyczna to drugie...mi chodzi o pomoc w urządzeniu zbiornika, co jak umiejscowić co jak zamontować itp.

Tomiooo dzięki za linki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elfik napisz moze skad jestes a ktos z okolicy sie znajdzie


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elfik to jezeli pozwolisz to ja Cie troche wprowadze, wytlumacze o co biega na tym forum i o co chodzilo koledze Seb z tym przywitaniem

Ja osobiscie tez jestem ZA i wole jak ktos ma bardziej rozwiniety profil czy skrobnie na starcie cos o sobie. Avatar czy Zajecie mi wisi, ale lubie wiedziec ile klubowicz ma lat, skad jest i jakie ma podejscie do tematu

Chyba kazdemu jwtedy jest milej i chcialby wiedziec z kim mam do czynienia.

Na forum wiekszosci uzywamy nickow i jezeli odpusciles sobie uzupelnienie innych informacji w profilu to poniekad jestes nikim. I teraz pomysl jak zostales odebrany?

Zjawiasz sie od tak nie wiadomo skad i z gory dziekujesz za pomoc.

Za pomoc w zalozeniu 300 litrow slonej wody. Chodzilo Ci o rady praktyczne od ludzi ktorzy maja takie akwaria. Ale jakie akwaria!? Kazdy ma inne bo o to w tym chodzi. Konfiguracja sprzetu moze byc podobna, ale wszystko zalezy od Ciebie. Przynajmniej tak powinno-tobie zalezec.

Mi osobiscie tez nie chce sie pisac o czyms o czym byla juz mowa setki razy. A juz tym bardziej w sytuacji kiedy komus nie chcialo sie wysilic juz na samym starcie i wszystko chcialby miec na tacy.

PS. Nic do Ciebie osobistego nie mam i mam nadzieje ze jestes doby Elfik


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Wracając do właściwego tematu...mi chodzi o jakieś rady praktyczne czyli od ludzi którzy już mają takie akwaria...bo jak wiadomo wiedza teoretyczna to jedno a praktyczna to drugie...mi chodzi o pomoc w urządzeniu zbiornika, co jak umiejscowić co jak zamontować itp." na forum ponad połowa rad to rady praktyczne... czyli przeczytałeś cały dział dla nowicjuszy i ogólny tak ? Gdyby tak było napisałbyś ogromnego posta z całym setupem i poprosił o sprawdzenie, a nie pisał takich rzeczy... Więc na wstępie nie okłamuj nas bo wszystko czego potrzebujesz jest na forum, a że trzeba przynajmniej kilka dni po kilka godzin poczytać (najlepiej to tak koło miesiąca minimum), żeby załapać no takie hobby, ale nikt Ci tego w skrócie tu nie napisze bo się NIE DA jaką będziesz miał wiedzę takie będziesz miał akwarium, szczątkowa wiedza = szczątkowe akwarium dlatego najlepiej przez miesiąc czytaj forum, a za miesiąc napisz coś konstruktywnego i wtedy forumowicze udzielą Ci niezbędnych rad i skorygują Twój plan, a jeśli chcesz dostać receptę na gotowe akwarium typu zrób tak tak i tak i dodaj to i będzie OK to już na starcie jesteś spalony :)

Nie bierz tego tekstu jako jakiś atak na Ciebie czy coś bo absolutnie nie o to mi chodziło chcę Ci tylko wyjaśnić, że akwarystyka morska to dosyć skomplikowana dziedzina i bez PODSTAW teoretycznych nie ma sensu się nawet za to zabierać, a żeby tych podstaw się nauczyć to MINIMUM miesiąc czytania forum (no chyba, że będziesz siedział 24/7 na forum), a to i tak będzie kropla w morzu wiedzy :)

Także koledzy Ci bardzo dobrze radzą : czytać, czytać i jeszcze raz czytać i jak będzie Ci się wydawało, że już wiesz jak dobrać oświetlenie, odpieniacz, skałę, cyrkulację, sól, jakie parametry wody są ważne i jak je mierzyć, jak przebiega proces dojrzewania i na czym polega i będziesz wiedział czym różnią się koralowce miękkie, LPS i SPS i jakie mają wymagania to wtedy będziesz gotowy do założenia pierwszego baniaka :kapelusz

Pozdrawiam i życzę cierpliwości i powodzenia w czytaniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam czytam:)

Dla kolegów którzy bardzo chcą mieć o mnie informacje...mam 23 lata i jestem z Warszawy

Temat do zamknięcia...ja się biore za czytanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytaj czytaj... :)

profil o tyle jest ważny,że pewne sprawy trzeba zobaczyć w rzeczywistości, a to skąd jesteś określa ile osób w okolicy ma podobnej wielkości alwarium,żebyś mógł poogladać, dostać pierwsze szczepki itp itd. Wiek może mniej istotny,ale ponieważ to drogie hobby, wymagające również cierpliwości to trzeba dostosować do mozliwości finansowych i trybu życia (wyjazdy,przeprowadzki,zmiany mieszkania...

Przy czyatniu zwróć uwagę na

- proporcje akwarium tzw głębia.

- wielkość sumpa i możliwość manewrowania w nim(np czyszczenie odpieniacza)

- pewna automatyzacja akwarium (mozna bez,ale trzeba siedzieć w domu i pilnować)

Pewnie myślisz o typowym akwarium czyli rafka z rybkami. Zwykle zaczyna się od korali miękkich, a jesli przejdziesz na twardziele to będziesz potrzebował więcej światła i cyrkulacji- zaplamuj tak aby te zmiany nie były kłopotliwe.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elfik,

jestem z Otwocka tak więc blisko Ci do mnie. Od 2 tygodni zasoliłem swoje pierwsze morskie akwarium. Na forum siedzę i czytam od początku roku :) oczywiście 2009.

Nie jestem specem ale przeszedłem wszystkie etapy przygotowań oraz zagwostki, przez które straciłem nie jedną noc.

Dziesiątki przeczytanych postów, stron, artykułów, rozmów itp

Jeśli masz ochot wpaść na piwo to zapraszam.

ps: tak na marginesie im więcej postów przeczytasz tym bardziej będziesz "zagubiony" :)

też się nie przywitałem ale siedząc tu prawie od roku głupio mi to teraz robić :)

malit


120x50x55 w Opti White, deltec APF 600, 2x tunze 6055,OR 2500, profilux II, sonda zasolenie i temperatura, dolewka AM, oświetlenie BLAU 6 x T5, skała 40 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.