Skocz do zawartości
alex

wypełnienie sumpa - warto?

Rekomendowane odpowiedzi

a więc klamka zapadła. Zakładam 240L solanki! Biłem się z tą myślą ponad rok. Ale do rzeczy straszny dylemat mną targa, czym wypełnić sump?! W kominie (ok.10L pojemności) kulki - wiadomo, do sumpa chciałem dorzucić izraszać trochę tzn. ok.10kg grubego żwiru koralowgo, ale się naczytałem, że to sparawia więcej kłopotów niż korzyści daje. No to sobie pomyślałem może jakiś ceramiczny substrat np. Eheima. Co Wy na to? Warto cośkolwiek dokładać?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zdecydowanie odradzam żwir w sumpie. Gdy wywalałem go dawno temu ze swojego sumpa to byłem przerażony ogromną ilością brudu na dnie. Polecam w sumpie tylko odpieniacz ewentualnie z środkowej komory zrobić refugium.

Z kulkami też większy kłopot niż pożytek.

Pozdrawiam Andrzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zraszanie to dosc stara metoda filtracji - choc oczywiscie skuteczna, to ma swoje wady

teraz sa nowsze jak berlinska, DSB czy plenum - polecam zglebic literature, www i samemu zadecydowac


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wszyscy koledzy oczywiście macie rację. W sumpie najlepiej tylko pompa, odpieniacz, system dolewania wody i dozowania. Jednak na początku czym więcej miejsca gdzie mogą się osiedlić bakterie filtracyjne tym lepiej. I nie istotne czy będzie to żwir, substrat czy np. tuf. To kwestia kosztów. Oczywiście substrat ma zdecydowanie największą porowatość, a co za tym idzie powierzchnie do osadzenia bakterii - za to jest najdroższy. Złoża zraszanego na początku także nie sposób przecenić - nie wiem więc gdzie ten kłopot z biobalami - po prostu są w kominie i tyle. Takie akwa znacznie szybciej dojrzeje i ustabilizuje się. Potem po prostu przy każdej podmianie wody stopniowo (bardzo stopniowo) usuwa się zbędny wkład filtracyjny.

(lub sprzedaje czy sprezentuje koledze który właśnie zakłada solniczkę - ma bakterie jak znalazł).

Zamiast biobali w kominie może pracować oczywiście gąbka (o dużej gramaturze) - oprócz filtracji mechanicznej w tym przypadku działa także jako biologiczna - jeśli oczywiście płukamy ją w wodzie z podmiany w akwarium.

Ja osobiście dałbym na początku jak najwięcej medium filtracyjnego. Przy znikomych kosztach pożytek jaki wnoszą jest nie do pogardzenia.

Pozdrawiam


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Każda metoda jest dobra pod warunkiem, że jest skuteczna. Propozycję oparłem na swoich doświadczeniach. Początkowo gdy miałem bogatą filtrację: żwir. gąbki, kulki borykałem się z wieloma problemami: padające ryby, koralowce, pełno glonów. Dopiero po przejściu na metodę berlińską wszystkie problemy zniknęły.

Jedyną wadą jest spory koszt skały, której musi być maksymalnie dużo.

Polecam naprawdę zacząć od tej metody.

Pozdrawiam Andrzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję bardzo za owocne posty. Myślę, że najlepiej będzie skupić się na kominie o standardowych wymiarach 15x15 z biokulkami, a resztę niech zrobi żywa skała. Myślę, że 40 kg żywca powinno wystarczyć.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Berlińska w skrócie to pozostawienie całej filtracji odpowiednio dużej ilości żywej skały i wywalenie wszelkich innych gąbek, bioballi itp.


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całość filtracji jest oparta na dużej ilości żywej skały, wydajnym odpieniaczu i stosunkowo silnym ruchu wody.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz w 3 postach cała esencje filtracji berlińskiej :(


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.