Skocz do zawartości
domat

Karmienie artemią

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zgodnie z instrukcjami zaczełem karmić mojego błazenka, wurdermanii i czyszczącą artemią.

Tylko ile należy tego dawać? zgodnie z instrukcjami rozpuściłem(teraz też pytanie w jakiej ilości wody?) ja w 50ml wody rozpuściłem 2 podwójne kostki artemii.

Z płatkami było o tyle łatwiej że dawałem tyle ile jadły a z artemią już jest dużo większy problem...

Oraz gotowy roztwór artemii z wodą należy przechowywać w lodówce czy w temp pokojowej? oraz przez ile jest on zdatny do użycia gdyż posiadam bardzo mała obsadę


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe pytanie ja też będę miał podobną obsadę i karmił mrożonkami więc będę musiał to jakoś porcjować... Ja myślałem raczej o odcinaniu małego kawałka kostki mrożonki i rozmrażaniu tylko takiej małej ilości aczkolwiek niewygodne to przy karmieniu 2-3x dziennie więc czekam co Ci odpiszą czy to można w lodówce 2-3 dni przechowywać byłoby ok i strzykawką albo czymś dawkować... Spytam też przy okazji jakie mrożonki polecacie dla błaznów i krewetki ? Artemia i... co jeszcze podawać... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozostaje jeszcze pytanie - płukać czy nie płukać ... ja dokarmiam bez płukania, podobnież to dobrze działa na koralowce (ale nie na moje) :)

Spajdi zostawmy dział dla nowicjuszy troszeczkę bardziej doświadczonym użytkownikom niż my dwaj :)

Dajmy się wykazać, bo jak widać czytelność niska ...

Domat powodzenia przy zbiorniczku - chociaż 25 litrów to dobrze wiesz że maluśko


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh ja próbuję sprowokować do dyskusji, ale ostatnio ogólnie forum jakieś jak na wymarciu bardzo mało się dzieje i mało odpowiedzi chyba dlatego, że Stani aktualnie pewnie nie ma czasu na forum, a to on ostatnio najwięcej pomagał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mrożonki trzeba płukać:)? jak to robić?

Ja po prostu wrzuciłem 2 podwójne kostki do 50ml wody i to wlewałem szczykawką do akwarium.


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak! osobiście rozmrażam tylko na jeden "posiłek" w takiej ilości by wszystko było zjedzone w 5 min. A ile przygotować, będziesz wiedział z obserwacji.


200l + sump, AM HQI150W AM16K, T5 2x39W AM Reef White, T8 Arcadia Marine Blue,

odpieniek Weipro przerobiony +p. 1500l/h, pompa obiegowa 3000l/h,

cyrkulacja mj1200l/h+2xPH402, mixer KM500, UV,PHmetr, osmoza AM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domat - na temat płukania mrożonek poczytasz coś tutaj :)http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=162013#162013

dzięki temu że nowicjusz chce pomóc nowicjuszowi - nie przeczytasz o tym że to już było na forum i szukaj sobie sam :)

Zresztą jak widać znawcy tematu zaniemogli :outtahere


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc tak:

- 2 podwójne kostki dla jednego błazna i dwóch krewetek to starczy na tydzień albo i dwa

- po co tyle rozpuszczać jak można np. pół kostki dziennie i wtedy się nie martwisz czy jedzenie jest dobre czy złe

- artemię możesz i rozpuszczać w litrze wody - tylko po co? ja rozpuszczam w kieliszku, inni w plastikowym kubeczku, jak komu wygodniej,

- ile razy dawać - możesz karmić nawet kilka razy dziennie tylko małymi porcjami, tak żeby było wszystko zjedzone

- nie karm codziennie tylko artemią, urozmaicaj zwierzakom pokarm, raz artemia, raz suchy, raz jakieś jaja kraba itd. bo co ty byś powiedział jak byś codziennie jadł schabowy?? - na początku super ale po miesiącu byś miał pewnie mdłości

No i najważniejsze - jak widać po powyższym poście opcja szukaj nie boli :)

Pozdrawiam

Tomek

P.S.

wurdemanni się pisze :)


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście przechowuje rozmrożone jedzonko w lodówce około doby, półtorej. Karmię dwa góra trzy razy dziennie w ilości takiej że jedzonko z baniaka znika w kilkadziesiąt sekund.

Co do płukania czy też nie płukania to zdania są podzielone ja przy moich 400L nie płuczę mrożonek ale mierzyłem kiedyś z ciekawości ile ma fosforanów(test Sachem) woda z mrożonek to wyszło mi około 1,0 mg więc przy naprawde małych zbiornikach bym płukał mrożonki przed podaniem...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuję w sklepie wszelkie mrożonki jakie nadają się do słonego,jest tego chyba 8-10 rodzajów w tabliczkach.Potem wszystkie kostki wyjmuję i wkładam do litrowego pojemnika gdzie jest on przemieszany.Karmię rano i wieczorem za każdym razem czym innym.

Zbadałem raz wodę z rozmrożenia i PO4 wynosiło 1,09.Jako,że mam problem z fosforanami po 2 miesiącach nie płukania ponownie płuczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229139 inmar :

Zbadałem raz wodę z rozmrożenia i PO4 wynosiło 1,09.Jako,że mam problem z fosforanami po 2 miesiącach nie płukania ponownie płuczę.

A teraz przelicz sobie ile tych mrożonek musiałbyś wlać, żeby chociaż o 0,01mg/l podnieść fosforany w 360L akwa :)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie trzymam zadnego rozmrozonego jedzenia. Bo po co? zeby przez przydaek rozlac? albo zeby sie zasmierdzialo? co prawda mam w lodowce polke gdzie moge trzymac pewne specyfiki ale za robale w sloiku oberwalbym od mojej Kobity. Dla mnie karmienie to ogromna przyjemnosc i pewnego rodzaju rytual:clowning Najpierw podsuwam sobie fotel, wylaczam obieg nie cyrkulacje i jak zawsze przed posilkiem ide umyc rece:baby

Potem odcinam porcje z zamrozonej kostki na tyle zeby ryby zjadly wszystko w przeciagu 2, do 3 minut i bez plukania karmie ryby prosto z reki. Lapia najweksze kawalki a na popluczyny juz po kilku minutach reaguja korale. Karmie raz dziennie bo przy osobnym karmienu korali wychodzi na to ze maja sniadanie obiad i kolacje.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty Grzechu to akurat masz co karmić :) Właściwie chyba jest to u Ciebie jedna z najważniejszych rzeczy.


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba powrócę do karmienia tylko płatkami, płatki moja obsada też wcina i nie nażeka a z tymi mrożonkami to sam problem i pełno zabawy. Tak to zawsze raz dziennie wsypywałem troszkę płatków czekałem aż zostaną zjedzone, następnie albo dosypywałem jak widziałem że nic nie zostało albo to był koniec karmienia. A z artemią to po pierwsze dużo zabawy za każdym razem, nie wiem ile tego dać przydało by się u mnie płukać bo mały baniak:P To nie dla mnie :)


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja odcinam kawalek z 2och kostek artemii, w rekach drobie jeszcze nozem do pojemniczka w ktorym mam wode z zbiornika i tam rozpuszcza sie calkowicie, pozniej klosz na tube i pipeta wlewam do srodka, ryby zjadaja to, co wyfrunie w momencie podnoszenia butelki z tuby i to im wystarcza, rano dostaja suchy. nalewam do kubeczka wode ze zbiornika, tam wsypuje 2/3 szczypty suchego, mieszam, tak, zeby wszystko namoklo i nie plywalo pozniej po powierzchni i wlewam do zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229142 rysiu :
#229139 inmar :

Zbadałem raz wodę z rozmrożenia i PO4 wynosiło 1,09.Jako,że mam problem z fosforanami po 2 miesiącach nie płukania ponownie płuczę.

A teraz przelicz sobie ile tych mrożonek musiałbyś wlać, żeby chociaż o 0,01mg/l podnieść fosforany w 360L akwa :)

Ziarko do ziarka.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwo można to policzyć, tylko w jakich jednostkach podane jest to stężenie PO4 w mrożonce, w mg/l? Pytam, bo nigdy nie mierzyłam;)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale w moim baniaczku 25l to jednak bardzo szybko bym podniósł fosforany. Będe karmić płatkami, na razie karmiłem płatkami tylko ze spiruliną(tak domniemywam) i wszystkim smakuje. Dokupie jakieś płatki specjalne, tylko jakie polecacie nie zbyt drogie a dobre? do obsady nemo, wurdemanii i krewetka czyszcząca? i nieraz rzucę też troszkę alg morskich lecz moje zwierzęta w nich nie gustują za bardzo, 100 razy bardziej wolą płatki


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że Domat suchy pokarm też jest bogaty w PO4 i nie wiem czy nawet nie jest "gorszy" od mrożonek pod względem PO4 mógłby się ktoś obeznany wypowiedzieć :) Sam stoję przed podobnym dylematem co Ty i chyba będę karmił obydwoma rodzajami pokarmu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. Inmar ? Robiłeś jakieś pomiary hanką ? Napisz coś więcej bo o tym trąbią na każdym kroku, że dużo suchego = dużo PO4... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem testy.W akwa jest 0,56 i jak w tej wodzie pomoczyłem spirulinę to poziom się nie zmienił.

Na opakowaniach pokarmów czasem pisze skład i w nim jest np. podany fosforan kwasu askrobowego(jakoś tak).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łomatkoboska! Jak czytam wasze "metody karmienia mrozonkami" to nie wierze własnym oczom. Ludzie, jak wy sobie lubicie życie utrudniać - rozpuszczanie, mieszanie, mielenie, drobienie, nasiąkanie, - masakra. Ja rozumiem że to hobby ale po co te ceregiele i tyle swojego wolnego czasu marnować?

Najprostsza instrukcja jak w 30 sekund nakarmić ryby mrożonkami (stosowane przez lata):

- kupujecie małą siateczkę do łapania ryb z malutkimi oczkami

- kupujecie sobie zapas różnych mrożonek morskich w kostkach (dla bardziej leniwych polecam zestaw sekstet morski + kryl)

- w zalezności od ilości rybek bierzecie pół/całą/2/3 itp kostki z zamrazarki (najlepiej rózne rodzaje karmy na zmianę)

- wrzucacie do siateczki z drobnymi oczkami

- odkręcacie kran z gorącą wodą i machacie ze 15-20sek żarciem żeby sie ładnie rozmroziło i ociepliło (nikt nie lubi jeść zimnego :) )

- przy włączonych bądz wyłączonych pompach (zależy jakie kto ma ryby i jak je przyzwyczaił - ja skarmiam na włączonych pompach) ładujecie to prosto z siatki do akwarium

- ryby rzucają się na to co im z nieba spadło, zjadają i pięknie rosną

- wszyscy są szczęśliwi :)

Co do ilości karmienia to napisano tony postów i kazdy ma swój sposób zalezny od wielkości akwarium, siły filtracji i oczywiście ilości i wielkości ryb.

Na pewno twoim błazenkom i krewetce wystarczy pół kostki artemii/kryla/mysis dziennie ale lepiej im dać 2x dziennie połowe tej ilości niż raz dziennie więcej.

Jasne że wygodniej jest karmić suchym, ale po pierwsze też byś wolał zjeść schabowego niż sucharki o smaku niezbyt zblizonym do schabowego, a po drugie suche żarcie to niestety spore źródło fosforanów. Tak więc widzisz, że karmienie mrożonkami, jest proste, wgodne i dobre zarówno dla ciebie jak i twoich rybek :)

aloha


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo SMK myślę, że na taką poradę czekaliśmy :) Ja bynajmniej na pewno skorzystam bo wydaje się być wygodna i szybka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mrożonki wrzucam do kubeczka na mocz (50gr w aptece, elegancki, szczelny, sterylny :) ), dolewam trochę wody z akwa, stawiam na lampie, bo ciepło i szybko się rozpuszcza i po paru minutach gotowe jedzonko :)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.