Skocz do zawartości
jackozaremba

opti - warto czy nie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Wiele i fajnie się czyta o zbiornikach z opti. Są to jednak zazwyczaj marketingowe wywody sklepów akwarystycznych, które wiadomo, że potrafią wszystko sprzedać. Zachwalają one jakie to szkoło jest super i że wogóle go nie widać i w ogóle achy i ochy.

Tymczasem mam pytanie do osób które miały możliwośc naocznego porównania dwóch stojących koło siebie zbiorników. Jednego z opti a drugiego z float-a. Nie chodzi mi o osoby które gdzieś tam widziały u znajomego, kolegi czy zaprzyjaźnionego sklepikarza szkoło opti, tylko o osoby które widziały dwa takie same baniaki, stojace obok siebie.

Warto czy nie. Przymierzam się do baniaka około 500 litrów i nie wiem czy jest sens inwestowania w szkoło opti. Słyszałem różne opinie. Jedni mówią że rewelka, a inni że wogóle bez sensu bo przy takim baniaku i grubości szkła 10-12 mm to nie widać róznicy.

Co o tym sądzicie?


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto, miałem flot a teraz mam OW i widać różnice,możesz zrobić tylko te szyby co przez nie patrzysz zawsze to taniej.


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, widoczny będzie przód i boki, a to powoduje wzrost kosztów x3 w porównaniu do float. Gdyby ktoś miał jakieś miarodajne porównanie baniaka z opti i float to byłoby miło.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229072 jackozaremba :

....... a inni że wogóle bez sensu bo przy takim baniaku i grubości szkła 10-12 mm to nie widać róznicy.

... ślepi czy co ?? :)

Obejrzyj sobie wątek użytkownika rafal19 LINK

Wrażenie naprawdę super. Może robienie całego baniaka z opti to przesada, ale szyby boczne i front obowiązkowo, a tyłu i dna i tak nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SkoczekPL dzięki za linki.

Wiem do czego służy opcja "szukaj" ale na chwilę obecną rozważam zbyt wiele tematów równocześnie, że czasami jest mi po prostu prościej zadać pytanie.

Na chwilę obecną projektuje swoje akwa, które powstanie w okolicach wakacji i wolę wiele spraw przemysleć z zawczasu. Jeszcze nie raz was pomęczę:).

Na chwilę obecną mam naprawdę maleństwo (45 litrów - miękkie, LPS-y, łatwe SPS-y, bez ryb) które myślałem że posłuży mi jako poligon doświadczalny,ale widze że 500 litrów to zupełnie inna bajka.

Przy zakładaniu maleństwa myślałem że wszystko przeczytałem, ale okazuje się, że nic nie wiem i tak na prawdę o wszystko muszę pytać od nowa i nad wszystkim się zastanawiać :)

PS. Patrząc na pierwszy link (http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=118309#118309) to chyba nie mamy o czym mówić i chyba jeszcze dzisiaj zamówię opti :)


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze,

Jacku w/g mnie warto.

Miałem float 120x40 grubość 8 - teraz mam 110x60 (całe z opti) grubość 10 i w/g mnie różnica jest widoczna.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał a masz może jakieś fotki do porównania.

Kurcze, poza pierwszym linkiem kiedy to wszyscy byli zachwyceni :) w pozostałych to jest różnie.

Ciągle przewija się temat 10-12 mm i że dopiero powyżej tej grubości patrząc od przodu (nie na krawędzie) widać róznicę.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO, przy słodkim można się zastanawiać, natomiast przy kosztach ogólnych morskiego, różnica w cenie szkła jest pomijalna :)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jader no nie wiem czy jest pomijalna. Różnica 1300-1500 zł (akwa 500 litrów) jest już całkiem spora.

Za tą kwotę mam już odpieniacz Deltec APF600 lub całkiem sporo niezłego życia.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to po co się zastanawiasz,rób z flota, według mnie to szkiełko jest podstawa zbiornika nie ma się co szczypać,poszukaj może gdzieś znajdziesz taniej.Nie ma się co oszukiwać,biedni nie zakładają solniczek.


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO, widac dosc mocno roznice, na korzysc OW, jak swieci wylacznie aktynika; pod ledami + aktynika (ATI, KZ) przy przejrzystej wodzie i czystych szybach tez jest efekt :)

ja zrobilem tylko przod z OW; i obowiazkowo przezroczysty silikon;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bylem kiedys u Penka po szczepki i od razu widac bylo ze ma OPTI (pierwszy raz widzialem OPTI w akcji). teraz mam sam 500L z OPTI i szyby nie widac. TYLKO OPTI. a jak wyzej pisali, cena baniaka to nie jest nawet 10% wszystkich kosztow, a to akurat widac ze ladnie wyglada i za marke nie pacisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

wieczorem jak wrócę z pracy wrzucę dla zainteresowanych fotkę dla porównania

właśnie kompletuję taki zestaw:

120x50x50 (opti)+ 60x50x50 (float)+ 120x50x50 (opti)(jeszcze czekam na dostawę)

wszystkie trzy klejone bezbarwnym silikonem z szyb 10 mm

akwaria ustawione w jednej lini bardzo blisko siebie

różnicę widać odrazu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229072 jackozaremba :

Warto czy nie.

jeżeli baniak będzie ze szkła 10mm i więcej to warto. Jeśli akwarium będzie klejone czarnym silikonwem z OW rób tylko szyby boczne i frontową, natomiasst akwarium klejone bezbarwnym silikonem - całe z OW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie.

@DarekB30 czekamy na fotki :)


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

właśnie wróciłem więc wrzucam obiecane fotki:

układ będzie taki jak na foto, brakuje jeszcze jednego akwarium 120x50x50, będzie stało w miejscu tego z prawej strony

4234-obraz016.jpg

zbliżenie

4234-obraz017.jpg

widok całości

4234-obraz018.jpg

dopiero kompletuję sprzęt więc jeszcze nie ma się czym pochwalić ale już coś widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek dziękuję za fotki. Różnica jest bardzo widoczna.

Pozdrawiam

Jacek


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jest jeszcze różnica w jakości szkła float? Może są jaśniejsze i ciemniejsze, czyli różnej jakości-przezroczystości szyby float? U mnie przy szybie 10 mm pomiędzy opti white przednią, a bocznymi float (zbiornik wykonany w AM) powiem szczerze nie widzę różnicy i nie widziałem również, jak zbiornik był pusty. Takiej zieleni, jak na tych fotografiach nie miałem. Owszem widzę patrząc z góry na krawędź szyby, że jedna jest prawie przezroczysta a druga bardziej zielona, ale nie aż tak.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

fotki robiłem telefonem Black Berry więc odwzorowanie kolorów może być niedokładne.

ze szkłem float jest na ogół tak, że im grubsza szyba tym bardziej wydaje się zielone, te mają 10mm

w tym przypadku dochodzi jeszcze bezbarwny silikon który wzmacnia efekt zieleni

Przy czarnym silikonie tej różnicy tak nie widać, trzeba spojrzeć od "góry przez szybę" aby zobaczyć różnicę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sporo do czynienia ze szkłem i napiszę tak:

float może być bardzo różnej jakości i różnic się zabarwieniem w zależności od producenta, opti-white jest niezaprzeczalnie jaśniejsze od zwykłego szkła float, ale niech ktoś spróbuje postawić obok siebie dwa akwaria: jedno optiwhite, a drugie float, ale OBA SKLEJONE CZARNYM SILIKONEM - zapewniam, że skórka nie będzie warta wyprawki. Wszyscy, którzy tak zachwalają opti, które jest znacznie droższe, zazwyczaj nie uwzględniają tego, że zbiorniki klejone są wtedy silikonem przezroczystym, bo przy czarnym efekt jest raczej wątpliwy... (nie mówię tu o bardzo dużych akwariach z grubego szkła, gdzie rzeczywiście warto zastosować opti).

Aby porównanie miało jakąś wartość, trzeba by postawić obok siebie oba akwaria klejone silikonem czarnym, albo oba przezroczystym - zapewniam, że wielu entuzjastów opti mogłoby się nieźle zdziwić, jak silikon wpływa na postrzeganie szkła..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. Być może różnice w postrzeganiu tych barw wynikają z różnej jakości szkła float, które mięliśmy, bądź mamy do porównania. Może po prostu AquaMedic stosuje bardzo dobrej jakości (jasne) szkło float i wtedy ta różnica pomiędzy opti white jest znikoma (przy 10 mm szybie, innej osobiście nie oglądałem).


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gornimar

A co się dzieje przy 12-15 mm jakie szkło polecisz i jaki silikon ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

mam w domu akwarium roślinne o takich samych wymiarach 120x50x50 z przednią szybą z opti klejone czarnym silikonem,

ale dopiero jak zamówiłem pełne opti z bezbarwnym silikonem widzę jaka jest różnica.

dla porównania wrzucam fotkę akwarium 60x50x50 z opti klejone przez pewną firmę z Krakowa

nazwy nie podaję aby nie robić reklamy.

akwarium ma czarne tło więc efekt może być mniejszy.

4234-obraz019.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229442 slawomirdyl :

gornimar

A co się dzieje przy 12-15 mm jakie szkło polecisz i jaki silikon ?

Silikon zdecydowanie czarny. Raz, że mniej sprzyja rozwojowi glonów pod spoiną, a dwa, że zgodnie z tym, co wiem od starych wyjadaczy w klejeniu dużych zbiorników, statystycznie znacznie lepiej niż przezroczysty rozprowadza się po szkle i zgodnie z badaniami nadaje się do klejenia wyższych zbiorników - co dla akwarystów realnie przekłada się po prostu na długowieczność zbiornika.

Akwarium ze szkła 15 mm jest już wystarczająco kosztowne, że tu bez wahania zastosowałbym opti, przy mniejszych zbiornikach nie wiem, czy nie wolałbym jednak przeznaczyć różnicy na jakąś literaturę albo atlas zwierząt rafowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.