Skocz do zawartości
MarekKrolak

Żółtek zdycha (zebrasoma flavescens)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam problem i nie wiem czym jest on spowodowany

Moja Zebrasoma f. od tak sobie postanowiła zejść z tego Świata

wczoraj pływała w słabym nurcie i niechętnie jadła miała przyspieszony oddech a dzisiaj już to niemal trup.

Pytanie do was bardziej doświadczeni koledzy czemu tak się dzieje to już moja druga zebrasoma f która tak kończy i jestem trochę zdołowany tym faktem

Parametry zbiornika w normie ryba byla od znajomego z akwarium i po kwarantannie nie mam strzykw ani podobnego badziewia podmiany wody reguralne.

Inne ryby to:

- dwa Ocelarisy

- D. brachypterus

akwa 430l.

Bardzo proszę o radę aby trzeciego razu już nie było :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda? Ma jakieś zmiany na ciele albo jest wychudzona? Jak długo była w poprzednim akwarium? Czy oprócz żółtka padły inne ryby w podobny sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz prosze - dokladnie - jakie parametry;

jak inne ryby sie czuja;

czym karmisz;

czy nie zaistnialy jakies "zewnetrzne" czynniki poza akwarium;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam w pracy siedzę i zabardzo pisać nie mogłem

parametry w normie NO2 NO3 nie zauważalne testami,ph prawidłowe w dzień i w nocy

czynniki zmienne to temperatura w nocy 24 w dzien 27

karmie mrożona artemią (belgijską) spiruliną forte i cyclopeeze w płatkach

pozostałe ryby w formie zachowują się jak zdrowe

Zebra.nawet podczas stanu agonalnego wybarwiona super rzadnych zmian na skórze

co do czynników zewnętrznych ostatnio sprzątałem i przecierałem drewniane meble mieszanka oleju lnianego i denaturatu może to jego opary....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj z tymi parametrami, wiesz, ze na forum oczekujemy odpowiedzie - konkretnie ile i czym mierzone :)

faktycznie moze to te opary, rozne paskudztwa teraz umieszczaja w chemi doemowej... np niektore odswierzacze powietrza sa dosc toksyczne dla srdowiska wodnego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie keiedys w 180L poleciały wszystkie ryby w przeciągu paru dni :/ do tej pory niemam pojecia co było przyczyną, pierwszy padł żółtek, pływał pływał sobie super pewnego wieczora a rano juz trup bez oczu był, nastepnie padł na moich oczach hepatus, kolejno znikały chromisy i jeden błazen... z całej obsady przezyła tylko samica amphiprion ocellaris. Podjałem decyzje o likwidacji całego baniaka, jednak jakos sie udało i teraz jest większe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ryba jeszcze żyje to zrób to co ja zrobiłem nieświadomie, czyli zrób 5L świeżej solanki wrzuć rybęi mocno napowietrzaj kamieniem.

Jeśli ryba cięzko oddych to może być objaw zatrucia, może w skale zdechło coś toksycznego np. jakiś nagoskrzelny.

zrób to czym prędzej, wierz mi że mój żółtek praktycznie był martwy jak mu zafundowałem taką kurację


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem taka sytuacje z bialobrodym. Wszystko bylo pieknie, nie wygladal na chorego, i tak sobie po prostu zdechl. Pozniej okazalo sie, ze w sklepie mnie przeprosili i oddali kase, bo ponad polowa ryb ktore sprzedali padla w niewyjasnionych okolicznosciach i zwalili to na dostawce ze albo on cos namieszal albo metody odlowu ryb byly mocno podejrzane. Takze przy nowych rybach trzeba brac to mocno pod uwage.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój pierwszy białobrody którego wpusciłem do 570L akwarium padł po około 24-36h, wyglądał OK, jadł! Kolejnego wpusciłem 2 dni później i zyje po dziś dzień, obie ryby od tego samego dostawcy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest okazja to przypomnę, że przy wszystkich pracach, podczas których do powietrza dostają się szkodliwe substancje chemiczne, dobrze jest wyłączyć odpieniacz i jakiekolwiek napowietrzanie żeby nie zwiększać stężenia trucizny w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wielokrotnie nie zastanawiamy się, co rozpylamy w powietrzu. Środki w spraju typu lakiery do włosów, konserwujące zamszowe buty (smród okropny duszący), na mole, podłączane do gniazdek na komary. Jest tyle rzeczy, które mogą nam się rozpuścić w wodzie po rozpyleniu w powietrzu, że nawet tego nie kontrolujemy, a to mogą być przyczyny zgonów, których nie skojarzyliśmy.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ja mam niemal warunki ok a kupilem 12 chromisow i po 3 dniach powoli zdychaly kolejno podobno niekture ryby przed zlowieniem w morzu trują


akwa 330L hq 2 x 150w rafa 50 korali odpieniacz best 400+paler hed 2500 1x t8 marine glo 2x pompy jvp 102 zeo star 2 sump 200L w sumpie dsb20cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafal9 no3 nic niema do zdychania ryb


akwa 330L hq 2 x 150w rafa 50 korali odpieniacz best 400+paler hed 2500 1x t8 marine glo 2x pompy jvp 102 zeo star 2 sump 200L w sumpie dsb20cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wpusc rybe gdzie masz no3 po za skalą, moze i nic nie ma - niewiem - ale jesli jest wysokie to moze to swiadczyc o rozstabilizowaniu parametrów z jakiegos powodu, mam na mysli zachwianie równowagi biologicznej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. 4-5 miesięcy temu przyjechał do mnie człowiek , który kupił "380L morskiego akwarium" na allegro. pH niziutkie, PO4 poza skalą , NO3 poza skalą. Dostał ode mnie 120L wody , gdzie te parametry były wzorowe, potem jeszcze 3 razy po 120L i dopiero "weszliśmy" na skalę ... Cały czas żyły tam ryby ( hepatus, ocellaris i coś jeszcze , już nie pamiętam) i krewetki . Także NO3 raczej nie ma wpływu na zejścia ryb jeśli są do niego stopniowo przyzwyczajane. Jeszcze miesiąc temu miał coś ok PO4 0,2 a NO3 ok 20. Najdziwniejsze jest to , że nie miał problemów z glonami a odpieniek był ... chyba AM Turboflotor 1000 a za obiegówkę robiła ostatnio popmka ze słodkiego akwa , chyba 1000L/h ...

Kolega dostał listę zakupów, dobrych rad i pomaleńku wyprowadza zbiornik na prostą , ma już chyba z 12 SPSów i choruje na kolejne :)

Co do żółtka podejrzewam , że był łowiony niezgodnie ze sztuka a już na pewno nie z naszymi oczekiwaniami. Taka ryba może paść nawet po 3 miesiącach od zakupu, straciłem tak grubo ponad 10 pokolców :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaglądałeś może w skrzela gdy ryba już padła ?

Też miałem parę takich niewyjaśnionych przypadków. Wyczytałem kiedyś, że powodem mogą być infekcje pasożytniczne rozwijające się w skrzelach ryby. Taka ryba z reguły już trafia zakażona do sklepu. W sklepach ryby są najczęściej trzymane w wodzie zawierającej środki chemiczne powtrzymujące rozwój wszelkich szkodliwych drobnoustrojów. Często niestety jest to jednak tylko przytłumienie rozwoju infekcji a nie jej całkowite wyleczenie. Gwałtowny rozwój następuje już u klienta w zbiorniku. Szybko pojawiają się objawy typu przyśpieszony oddech, niepobieranie pokarmu. 2 dni i po rybie.

Najlepiej kupować ryby będące w sklepie przez parę tygodni, ze zbiorników z koralowcami (pewność, że nie ma chemii w wodzie). Zawsze można przecież zaliczkować rybę jak się boimy, że ją ktoś nam sprzątnie sprzed nosa. Co pare dni można podejść i poobserwować :)


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi w nowy rok zagadkowo padł Chelmon. Po 5 miesiącach w akwarium. Parametry wody w normie, żarł wszystko co wpadło do akwarium. Bez ospy, bez dziwnych zachowań, w sylwestra normalnie pływał i jadł.

Nie mam również zielonego pojęcia przez co padł. Jedyne co to mam podejrzenie w kierunku mojej lubej co mogła wpaść na pomysł użycia płynu do szyb vs przednia szyba...

Czasami się takie bzdury zdarzają.


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myszon123, a czy w trakcie sylwestrowej imprezy, ktoś przypadkiem nie chciał poczęstować ryb szampanem i albo jakimś innym środkiem lekko odurzającym :)


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229392 myszon123 :

mam podejrzenie w kierunku mojej lubej co mogła wpaść na pomysł użycia płynu do szyb vs przednia szyba...

Czasami się takie bzdury zdarzają.

:shocking

Tak nie można? Czyżby płyn "przesiąkał" przez szkło do wewnątrz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie na pewno nikt nic nie wlał :]

Zrobił bym z jego czaszki podstawkę pod korale.

Płyn do czyszczenia szyb mól się dostać jam ma luba rozpyliła go na szybę (mam odkryte akwarium)


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, ja myję średnio raz w tygodniu płynem do szyb (oczywiście ostrożnie) i nie mam żadnycz problemów. Palę papierochy mój synuś wrzucił 2 telefony do sumpa i nie zauważyłem żadnych zmian. Reasumując myślę, że Wasze obawy o jakieś chemikalia są bezpodstawne (chyba, że faktycznie ktoś wlał coś centralnie do akwa). Pozdrawiam


300 litrów sump 112 Ati 200 OR 3500 2xKoralia 4, Tunze 6060 50kg LR, 2x150 HQI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.