Skocz do zawartości
Engell1

reduktor azotanów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po pierwsze życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

Powracając do mojego problemu -> za wysoki poziom NO3, który nie spada poniżej 50 szukam sposobów na obniżenie tego poziomu i wpadłem na reduktor azotanów Aqua Medic NR400 lub tez reaktor siarkowy + reaktor z hydrocarbonatem ( co jest lepsze??).

Jak to w ogóle działa? Tzn. jak bym miał to podłączyć?

Mi już ręce opadają bo PO4 w 3 miesiące udało mi się obniżyć o 0,6 ( też nie jest rewelacja) ale na NO3 nie mam sił. Znalazłem też jakieś środki w płynie np. Tetra Nitrate Minus Fluid ( ale tu jest napisane ze obniza do poziomu ponizej 50 a ja chcialbym prawie zero) oraz Marine Bio Nitrate Killer ( ale czytalem na forum ze komus wszyskie ryby pozdychaly po podaniu tego środka - ale należy wspomnieć że ten ktoś wlał to coś do akwarium, które mialo dopiero 4 tygodnie)

Kurde poradźcie . . .może jednak spróbuję z wódką? To by było najtańsze rozwiązanie.

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wódka to naprawdę dobra metoda. Sam stosowałem dośc długo i byłem bardzo zadowolony. Nie widzę potrzeby by wydawać pieniądze na nitrareduktory i inne "magiczne" rozwiązania. Wódka jest bardziej pewna gdyż jest prosta. Jeżeli jej się nie przedawkuje to rezultaty są bardzo pozytwyne. Niższe azotany, fosforany, i optycznie czysta woda. Już po 2-3 tygodniach powinny nastąpić zauważalne, wyraźne zmiany w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś mi powiedzieć jak stosować wódkę. Ja szukałem i w sumie każdy inaczej pisze . . .


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem teraz że sosowanie Vodka Method powinno być :

1 ml wódki / 100 litrów wody + 0,1ml każdego dnia dodawać aż do momentu gdy poziom PO4 i NO3 będzie równy zero.

Pytanie co potem ? Tzn. nadejdzie dzień gdy wartości będą zero a ja odczytam ile wódki podałem ostatnio to mam ciągle wtedy wlewać jeszcze wódę? i trzeba to robic codziennie??


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja polecam filtr typu algaescrubber. sam mam taki w baniaku, nie mam i nie mialem odpieniacza, akwarium ma 2 miesiace, i najwieksze no3 jakie mialem to 2 i to raz tak mialem, a tak mierze regularnie co tydzien i zawsze no3=ZERO,

karmie 3-4 kostki mrozonek na dobe i duzo alg nori

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo obszerny temat o tym jak stosowac wodke. Wystarczy wpisac w wszyszukiwarce VODKA.

Dokladnego przepisu jednak tam nie ma poniewaz kazdy ma inny baniak i musisz sam znales dawke za pomoca obserwacji i testow.

Te wszystkie reduktory to powoli mozna do archiwum przeniesc. Dalej drogie a pewnie nikt tego nie juz nie uzywa.

Najlepiej jednak walczyc ze zrodlem azotanow. Ile masz ryb w tych 250 litrach? Ile karmisz. Patrze w Twoja stopke i piszesz ze masz troche za duzo cyrkulacji, a moim zdaniem to wlasnie troche cienkawo. Napisz cos wiecej


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zbiłem wódką tylko NO3 aż do zera,za to PO4 zostało mi 0,56.Dawaj dadki połowę mniejsze i potem można je zwiększyć.To jak z każdym podawanym preparatem na początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wódke trzeba lać codziennie. Nie wolno przestać nagle tzn. nie wolno jej odstawić w ciągu jednego dnia. Zaburzy to równowage mikrobiologiczną, doporwadzi do uwolnienia biogenów do wody i spowoduje masowy pomór zwierząt - to największe ryzyko tej metody. Oczywiście nic sie nie stanie jeżeli zapomnisz raz podać wódkę, a nawet jak zapomnisz 2 dni z rzędu. Nie należy jednak podawac wtedy dawek zwiększonych tylko cały czas "normalne". Polecam nastepujące dozowanie wódki dla Twojego zbiornika (250l):

-Zacząć od podawnia 1ml wódki dziennie (40%, nie spirytusu) przez pierwszy tydzień.

-Zwiekszać dawkę o 0,5ml tygodniowo (makymalnie o 1ml tygodniowo) aż glony zaczną zanikać, a azotany i fosforany będą niewykrywalne.

-Utrzymywac taką dawkę przez jakiś czas (powiedzmy 2 tygodnie).

-Następnie powoli zmniejszac dawkowanie (prawdopodobnie do połowy dawki przy, której zaczęły zanikać glony).

Aby to bardziej zobrazować:

-Załóżmy, że doszedłeś do dawki 3ml po 3 tygodniach lania wódki i glony zaczęły ustępować.

-Jeszcze przez jakiś czas lej 3ml (1-2tyg.).

-Następnie zmniejszaj dawkę stopniwo powiedzmy do 1,5-2ml (przez kolejne 2-3tyg.). Taka powinna być Twoja dawka docelowa przy jakiej powinieneś pozostać.

wartości podane są szacunkowe, ale wydają mi się bardzo prawdopodobne dla twojego zbiornika. Mam około 400 litrów wody w obiegu i wziąłem odpowiednia poprawke przy przeliczaniu na 250l. Oczywiście wielkośc dawki zależy od wieeeeelu czynników takich jak: ilość żywej skały, obsada, obciążenie systemu, ilośc glonów, wydajnośc odpieniacza (!), a nawet od światła i cyrkulacji..

Musisz po prostu sam, empirycznie dojść do docelowej dawki. Jednak przy takim stopniowym podbijaniu ryzyko przedawkowania jest absolutnie minimalne.

O przedawkowaniu wódki początkowo świadczy biały ciagnący się, "żelowaty" osad na skałach, szybach oraz glonach. Przy dramatycznym przelaniu wódki może dojść do masowego pomoru zwierząt.

Dlaczego zmniejszamy dawkę? Obecnie w Twoim akwarium nagromadziło się dużo biogenów (azotany, fosforany, a także inne). Trzeba zredukowac stężenia tych związków. Gdy zostanie to osiagnięte, to nie ma potrzeby stosowania tak dużej dawki. Trzeba znaleść tzw. punkt równowagi, temu własnie służy obniżanie dawki. Wg. "amerykanów" jest to zazwyczaj połowa dawki, przy której zaczną zanikać glony.

Jeżeli podwyższone azotany i fosforany u Ciebie w zbiorniku wystąpiły okazjonalnie (np zwiększenie obsady, przekarmienie ryb etc) to wódka pomoże sie ich pozbyć i po ok 2 miesiącach będziesz mógł całkowicie ją odstawić (stopniowo).

Jeżeli azotany i fosforany mają w zbiorniku swoje stałe źródło i filtracja po prostu nie jest wystarczająca, to możesz stosować wódkę w sposób ciągły.

Niektóre źródła polecają stosować węgiel aktywny razem z ta metodą (polecam ROWA)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie moge rozszyfrowac Twojego pienidla 1600L to dotyczy pompy? Jak wyglada odpieniacz w takim zestawie RSM?

Czy nie jest aby za slaby na 250L?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki spróbuję wódę ! Ale mam pytanie co zrobić w przypadku jak wyjadę na urlop?? W grudniu przez cały miesiąc mnie nie było . . .

Jeżeli wódke trzeba lać codziennie to co sie stanie jak powiedzmy przez tydzień lub dwa nie będzie mnie w chacie i nie bedę lał ?? ( mówię już o okresie stabilizacji).

Czy absorber fosforanów i Chemipure muszę wyciągnąć czy też mogę zostawić w akwa????

Grzegorz - ja mam odpieniacz oryginalny Red Sea ale wymienilem pompę na Tunze Silence Hydrofoamer 9410. Cyrkulacja jest raczej OK.

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem cyrkulacja 6400l/h na akwarium 250l to cienizna,zobacz ile ja mam cyrkulacji w tej samej pojemnosci,(poziom azotanow-zero).Cyrkulacja to jedna z najwazniejszych zeczy w akwarium morskim,ruch wody nie jest tylko potrzebny koralom ale takze zywej skale,zeby mogla dzialac jako filtr i tutaj to wlasnie u Ciebie kuleje,bez dobrej cyrkulacji takze duzo syfu odklada sie pod i za skala co mocno obciaza system.

Jesli chodzi o wodke to uwazam ze zeostart2 jest bardziej bezpieczny w dozowaniu,sam stosuje od 2 lat z dobrym skutkiem.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, ze te reduktory sie sprawdzaly, choc wywalily sporo zbiornikow w powietrze.

Tak jak koledzy Ci radza, sprawdzilbym czy cyrkulacja wymiata detrytus do odpieniacza i czy ten odpieniacz jest wystarczajacy. Znaczenie tez ma ilosc ryb, skaly oraz piachu, plukanie mrozonek, nie uzywanie pokarmow suchych (platkow, granulek). Zostawilbym z boku " Vodka Method ". Trzeba troche doswiadczenia w obserwacji zwierzat, zeby sie nie spoznic z reakcja.

Z pewnoscia 1ml wodki/ 100 l wody w akwarium, dawkowane codziennie nie zaszkodzi, tylko pomoze. Tak bym dozowal z miesiac i testujac wode sprawdzal zachowanie parametrow. Aby w przyszlosci wyciagnac prawidlowe wnioski, zaprzestalbym uzywania absorberow, bakterii i innych wynalazkow. Za to silny odpieniacz jest b. pomocny.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosujac wodke udalo mi sie zbic azotany z purpury na salifercie do 5mg/L. Natomiast poziom fosforanow spadl nieznacznie. I znowu wrocilem do absorbera


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stosuje reduktor ten sredni nr1000 i zbiłem azotany z 50 do 5.niestety jest on bezpieczny w duzych zbiornikach tak okolo 500litrow w zwyz-gdyz pomka cyrkulacyja w urzadzeniu lubi sie przypchac i mamy produkcje H2s duzy sytsem nie jest wrazkiwy na takie ilosci siarkowdoru sprawdzilem .z tym ze pompke naprawiałem zawsze po kliku dniach nie dluzej -przy mojej ilosci ryb wodka metod nie zdala egzaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja kto mozliwe, ze u mnie nei ma i nie bylo odpieniacza, zadnych reduktorow, zadnej wodki nei leje, daje 3-4 kostki mrozonek dziennie na 500L wody w systemie i no3 mam caly czas niewykrywalne? moze mam jakis czarodziejski sposob?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam niewykrywalne NO3, fosforany 0,06 mierzone hanka i cieszę się z tego. Nie stosuję adsorberów na razie, chociaż leżą w pogotowiu. Mam silną cyrkulację, dużo światła, dużo żywej skały, refugium i mocny odpieniacz. Świadczy to tylko o tym, że dróg do sukcesu jest wiele, a jak się już na jakąś zdecydujemy to trzeba ją konsekwentnie prowadzić.

@fal doskonale sobie radzi ze zbijaniem NO3, a ma reduktor w pełni zautomatyzowany pod IKS. Przy okazji ma w 500 ltr aż 7 pokolców i inne ryby, karmi 8 mrożonkami dziennie, czyli da się, ale trzeba to zrobić z głową.

@Engell1 moim zdaniem tak, jak pisze Peniek za mało wagi przypisujesz cyrkulacji. Masz niedużo skały i do tego słabą cyrkulację. Daj przynajmniej dwie pompy po ok. 5000 ltr/h i być może jeszcze coś i nie bój się silnej cyrkulacji, bo to klucz do sukcesu.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie ja mam teraz w 500 litrow 8 pokolcow lo volpinus kupa maleństwa-walcze z fosforanami ale kent ma fajny absorber działa rewelecyjnie i mozna go regenerować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#229754 bibik :

no własnie ja mam teraz w 500 litrow 8 pokolcow lo volpinus kupa maleństwa-walcze z fosforanami ale kent ma fajny absorber działa rewelecyjnie i mozna go regenerować

Co to za absorbent i jak go się regeneruje ? Możesz opisać więcej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem to w piecyku trzymać w 200-stu stopniach,ale jaki czas ? Ile razy mozna regenerować ?

I trzymasz w wodzie przez 48 godzin.Cholera ja nie mam piekarnika.

Jesli to taki fajny sposób to dlaczego kupujemy drogą Rowę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez 1 godzinę w 200 stopniach możesz 2 x zregenerować. dlatego ze rowa działa cały czas i nie oddaje tego co wciągnęła ale działa bardzo powoli ,a tym efekt jest w ciagu 48 godzin i trzeba wyciągać. sprawdzilemu u siebie dziala .cenowo lepiej sie wychodzi niz na rowie rowe tez uzywam wiec mam porownanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze i rowe sprobowac upiec? :shocking

Engell jezeli wujezdzasz na miesiec kto opiekuje sie akwarium, moze tu tez przyczyna wysokicego NO3?

Jezeli chodzi o dozowanie wodki..... Jezeli jestes w stanie okreslic ile wody paruje Ci z akwa i masz automatyczna dolewke dolej wodki proporcjonalne do ilosci wyparowywanej wody na dobe i calej objetosci dolewki.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W grudniu bylem 2 tyg. na urlopie po czym 3 dni w domu ( zrobilem podmiane etc.) i nastepne 2 tyg. w Polsce na Swieta - rybki byly karmione karmikiem.

Wysoki poziom NO3 i PO4 mam od poczatku istnienia akwa.

Moze faktycznie cyrkulacja jest słaba - ale jakby nie patrzeć to mam o jedną pompę więcej niż oryginalny zestaw RSM i wydaje mi się, że niektóre korale nie lubią jak za mocno na nie wieje a wiele możliwości w tak małym akwarium nie mam. Kilka dni temu jedną pompe skierowałem w dno w tył akwarium. Boję się dokupywać jeszcze jednej pompy żeby nie było zbyt mocnej cyrkujacji

Pokombinuje jeszcze, moze jeszcze Zeostart 2 ?


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.