Skocz do zawartości
Fajfer

Dobór oświetlenia nad zbiornik 140x80x60(h)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Koledzy proszę o pomoc w doborze oświetlenia nad baniak o wymiarach jak w temacie.

Zbiornik będzie przezierny, umieszczony w ścianie między salonem i kuchnią, więc skała będzie zajmowała środek akwa.

Planuję, że będzie to akwa z SPS'ami, zależy mi na równomiernym oświetleniu całego baniaka.

Dziękuję za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam.

Fajfer


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze dwie mozliwosci: albo 2x250W HQI i do tego 2 lub 4x 54W T5 - bedzie jasno, rownomiernie i SPS-om spokojnie wystarczy, albo same T5, 10-12x 54W T5 - bedzie rowniez jasno i rownomiernie :) mysle ze jest to kwestia gustu, czy Ci sie bardziej podoba oswietenie HQI czy T5, pod HQI SPS-y rosna odrobine szybciej ale oba rodzaje oswietlenia sie nadaja.

PS. ladne wymiary zbiornika, te 80cm. glebokosci to jest fajna sprawa :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim litrażu ja bym poszedł w stronę Led i uzupełnił resztę t5 , bo możesz potem zapłakać jak ci przyjdzie rachunek za prąd, no chyba że już przeanalizowałeś sobie koszta doświetlenia takiego baniaka i jesteś ich świadomy.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty mam policzone i jestem ich świadomy. Lampy led cenowo nie są zbyt zachęcające :)


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

azja nie gadaj glupot, bo na pradzie duzo nie oszczedzi, jak mu grzalka bedzie chodzic od wrzesnia do czerwca. w ja z praktyki wiem, ze korale dostaja kopyta dopiero jak sie wsadzi tyle samo watów w ledach co normalnie, i maja 2 razy wiecej swiatla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy Hqi sa zajewiaszcze refleksy swietlne..przy t-5 wchodzi gra kolorów ...zestawienie swietlówek ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult to w takim razie prosze Cie pokaz ta Twoja praktyke i korale na kopycie skoro inni glupoty wypisuja.

Akwarium bedzie w scianie, czyli napewno bardziej obudowane. Bez pozadnej wentylacji przy HQI moze byc za cieplo. Koszty LED przy starcie owszem i napewno czesciej chodzaca grzalka, ale zuzycie energi przez zarniki, wymiana ich brak regulacji jak przy LED-ach.

Napewno warto duzej sie zastanowic


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu ledow nie mam od pazdziernika, jak powiekszylem baniak to sprzedalem, bo mialem swietlowki 120cm a baniak mam na 160cm. ballinga mi szlo 2 razy wiecej, ale mialem 11x24W ledow nad baniakiem, z czego 5 sztuk bylo bialych 12000K 90lumenow/Wat. we wrzesniu grzala u mnie grzalka prakycznie cala dobe (300W!). korale pokazywalem na aqua-reef.pl jak rosly w oczach, zreszta 200ml kadego z roztworow w 220L akwarium to chyba ladnie? fotek musialbym poszukac w kompie i wkleic jakies nowe jak bys bardzo chcial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.