Skocz do zawartości
Sebastek

Skała Wapienna

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Powiedzcie mi co myślicie o skale wapiennej ?

Zastanawiam się czy czego takiego nie dołozyć do baniaka, co myślicie ?


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już coś chcesz dółożyć to ja bym kierował się raczej w martwą skałę.

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie w baniaku mam pół na pół żywą/martwą. po 6 mc sucha jest nie do odróżnienia. Jedyny warunek wymoczyc sucha skałę przez 1-2mc przed włożeniem do baniaka w wodzie RO + cyrkulacja i wymieniać wodę co tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dosc ciekawe zagadnienie. W koncu rafa koralowa rosnie na szkieletach martwych stworzen morskich, ktore tworza osadowa skale wapienna wlasnie. Wiec dlaczego wapien nie ?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#232005 piona :

Tuf wapienny ..to własnie( martwa, zywa skała)..nie polecam

Piona dałeś popalić... tuf to tuf. Przypomina wygladem rysunkowy żółty ser z duzymi dziurami. Widziałam nawet kiedyś żywy sprzedawny jako żywa skała.Jest bardzo twardy(jak na skałę wapienną) i nieporowaty. A wysuszona żywa skała to martwa skałaale budowe ma taka jak żywa.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastek

A tak w zasadzie czemu chcesz coś dokładać masz niewielkie akwarium a żywą kupisz już za ok 20-30 zł

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#232014 slawomirdyl :

A tak w zasadzie czemu chcesz coś dokładać masz niewielkie akwarium a żywą kupisz już za ok 20-30 zł

No właśnie podbijam posta na targowisku i nic a nic ;) stąd ten pomysł ze skałą wapienną.


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Sebastek nie polecam dokładać skały wapiennej (tufu) do akwariumu z własnego doświadczenia-

w poprzednim akwarium załamał mi się system i kupa syfu się zrobiła (glony ,itd)

Zgadzam się z TMK tuf jest ciężki i mało porowaty a martwa skała jest lekka i porowata tyle że bez życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tuf zły, martwa (sucha) skała koralowa OK moczyć w RO z 1-2mc zmieniając wode co tydzień

1035-dwie skaly.jpg

1035-2,5%20kg%20skala.jpg

1035-1,5%20kg%20skala.jpg

skala_sucha.jpg

skaasucha.jpg

edit. przed moczeniem w ro dobrze jest skałe przepłukać karcherem pod cisnieniem czysta wodą aby pozbyć się martwych zasuszonych organizmów jakie w niej zalegają, ja płukałem skałe prysznicem przez pierwsze klika dni moczenia. Ze skały wypadają różne zasuszone wieloszczety, krewetki, ostrygi itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja na początek polecam myjnię samochodową taką bezdotykową włańczasz program ostatni tam jest woda

RO ciśnienie super i wszystko wypadnie co ma wypaść.

Tylko nie pomyl programów np nabłyszczanie

;)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra a co powiecie o takiej skałe: http://www.allegro.pl/item884953086_skala_wapienna.html


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak znam Rysia byłem u niego i widziałem jego bardzo ładne akwarium ma 3 m, nie udziela sie na forum

wiedzę ma wielką zajmuje się raczej sprzętę z Niemiec, kolega ostatnio brał żywą skałę i Tobie też polecam.

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sebastek,ta skala z allegro nie wyglada na odpowiednia do akwarium morskiego,no i pewnie moczyla sie w akwa slodkowodnym.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastek,

mam taki kawalek od moich poczatkow i zapewniam, ze po 20-tu latach nie odroznisz jej od zywej, zanim nie przetniesz na pol). Pewnie mimo dzur nic wewnatrz nie zyje bo jest bardzo zbita, ale na powierzchni z czasem zarosnie (gdy glony zejda).

Moim zdaniem, jezeli nie musisz kupowac duzej ilosci, to ja odpusc. Spokoj akwarysty jest prawie przyslowiowy i tego tez Ci zycze.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dystrybucją dosyć dobrej jakościowo suchej skały koralowej oraz innych materiałów dekoracyjnych do akwarium pochodzenia naturalnego zajmuje się firma Aquadeco Andreas Meyer.

W Polsce dystrybucja tych produktów zajmuje się między innymi hurtownia Badis, mają płyty oraz bryły skał koralowych, wystarczy że zamówisz w jakimś lokalnym sklepie interesujący Cie towar i powinni bez problemu sprowadzić, cena w detalu za suchą skałę koralową to około 25zł/kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozdam,

nie musisz tych samych pytan zadawac w roznych tematach.

Ta skala wyglada ok.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...wedlug mnie martwa skala ma jedynie sens,jezeli planujesz z niej zrobic cos ,czego nie zrobilbys ze skaly zywej,np zespalanie konstrukcji przy pomocy cementu portlandzkiego ,zmieszanego z piaskiem koralowym czy potluczonymi na zwir muszlami...i tak warto dokupic zywej skaly,ktora bedzie napedzac zbiornik,zaczym ta martwa sie nie ozywi...Jesli chodzi o czyszczenie to pewnie tyle metod ilu akwarystow...dla mnie to wyplukanie pod cisnieniem,potem na dwa,trzy dni do chloru,potem suszenie na sloncu czy kaloryferze az do zupelnego wyschniecia,plukanie w wodzie,znow suszenie i kiedy bedziesz pewny ze zapach chloru zniknal (dwa,trzy dni) to mozna uzyc do akwarium...Uwazam ze trzymanie w wodzie RO musialoby sie odbywac znacznie dluzej,gdyz wszystkie te trupy wewnatrz tak szybko sie nie rozloza,szczegolnie te gleboko w srodku...w ten sposob ryzykujesz ze na takiej skale bedziesz mial glony i nie bedziesz wiedzial dlaczego...Tylko idealnie czysta sucha skala stanie sie prawdziwa zywa...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, rozumiem ale jak rozpoznać prawdziwą żywą skałę od ożywionej martwej skały? Na zewnątrz będzie taka sama więc jak rozpoznać? Rozumiem, że żywa pełni rolę filtra, a martwa ożywiona nigdy nie zostanie filtrem?


1000l, HQI 2x250 + 2xT5 blue,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwa ożywiona zostanie filtrem. Rozpoznanie nie zawsze jest mozliwe.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.