Skocz do zawartości
Norbi71

Problem z koralami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

drugi miesiąc funkcjomuje u mnie zbiornik 240l + 80l sump. Włożona skała była wcześniej odgazowana, jednak przeszliśmy etap zaglonienia. Zbiornik konczy wlasnie dojrzewanie w postaci okrzemków.

Od jakiegos czesu plywaja sobie rybki, ktore mają się świtnie, krewetki, węzowidło i jeżowiec piaskowy także. Zoathusy pieknie się rozwijają, tak samo grzybowience. Ale zaczynają się schody jeśli chodzi o innych mieszkańców. Już trzy razy probowalem wprowadzić do zbiornika Gorgonię i za każdym razem kończy sie tak samo - nie otwiera sie, a po kilku dnich zaczyna odłazic jej miękka tkanka, najzwyczajnie się sypie i rozpada. Podobny problem dotyczy Sarcophytona. Przez pierwsze dwa dni po wprowadzeniu jest ok, ale potem zaczyna sie kurczyć, wygląda, jakby usychał, tkanka po dotknięciu jest szorstka i delikatnie się pyli. Sacro próbuje wyciagac polipy, robi sie maly jeżyk, ale caly czas jest zwinięty i poprostu marny. Nie wiem, gdzie lezy przycyzna...Może kilka parametrów:

Oświtlenie - 2x54W oraz 2xHQI 150

Zasolenie - 1,022

Temperatura - 24-25 stopni

Woda RO + DI (nowe)

Ca - 420

KH - 7,7

Mg - okolo 1170 (walczę z podniesieniem)

NO3 - około 2

Testy powyższe SALIFERT

PO4 - prawie niewykrywalne - (test ROWA)

Włożony do sumpa pochłaniacz fosforanów.

Może macie jakąś teorię, wytłumaczenie dla tej sytuacji? Co może być przyczyną??Jakies rady?


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przyczyna nie leży w zbyt mocnym oświetleniu jak na miekasy, może po prostu "je parzy", ale niech się wypowiedzą starzy wyjadacze:baby


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie PH, cyrkulacja ? no i zasolenie masz tak "na styk"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem, jakie PH.

Pompa Tunze 6060, pompa obiegowa Red Dragon 3500 przykręcona do połowy, odpieniacz Bubble King 180.

No własnie...może obieg wody jest kiepski. Tez mam problem z ustawieniem, bo w niektorych miejscach syf się zbira na skalach...


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co za gorgonia byla?To bardzo delikatne korale, ale zanim zaczna schodzic dlugo sie nie otwieraja. Dwia miesiace to bardzo mlody system. Napisales ze w akwarium juz wiele zwiarzakow a dojrzewanie sie konczy. Zdecydowanie musisz zwolic bo dwa miesiace to za krotko dla i nieustabilizowanego systemu.

Czy aby odpieniacz nie wyjalowil wody?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sugeruję to samo co napisał @kotangch, czyli za mocne oświetlenie. Na 240L aż 2x150 HQI plus kolejne 100W od świetlówek...

W jakiej odległości od tafli wody są te lampy HQI ?

Jeśli bliżej niż 30cm, to nie dziwota, że się Sarcophyton chowa. Nic mu nie będzie, ale minie kolejny miesiąc, jak zacznie się rozwijać normalnie. U mnie jeden sarco ponad 2 miechy się przystosowaywał do świetlówek. Przez 2 miesiące był poskurczany, że aż myślałem, że już po nim, a tu nagle bach! Pięknie się rozwinął. Potem zaczął się rozrastać itd...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby sa dwie - Zebrasoma zołta i Hepatus - wprowadzone w trakcie inwazji glonów ze świetnym efektem. Krewetki Lysmata amboinensis też tylko dwie. Zapomnialem o dwóch maluchach - sa jeszcze dwa male błazenki.

To chyba Pseudogorgonia...rózowo-bezowa, pierzasta.

Dostałem w prezencie maleńką szczpkę Montipory. Jest w zbiorniku kilka dni i wygląda na to, że ma się dobrze - otwarte polipki, fosforyzuje...


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm....

faktycznie mlody zbiornik, mozliwosc wyjalowienia wody... ale skoro monti sie otwiera...

to chyba jednak za duzo swiatla...

z cyrkulacja tez bedzie ciezka z jedna Tunze, no chyba, ze masz jakiegos loclline na wylocie z RD;

poza tym obawiam sie, zwlaszcza przy takim oswietleniu, ze mozesz tez miec niezle skoki ph...

aha i jeszcze jedno: jak sobie radzisz z temp. przy takich "palnikach" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podniosłem lampę na około 20 cm nad akwarium, miękkie zniesione bliżej dna, niestety Gorgonia to juz przeszłość...znowu.

Co do temperatury - nie zauważyłem zmian i wahań przy włączaniu i wyłaczaniu. Utrzymuje się na poziomie 25-26 stopni.

PH musze zmierzyc, z ciekawości.

Loclline jest w najbliższych planach.

Dziękuję i pozdrawiam


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbi, to co tu opisano wcale nie musi oznaczac, ze masz za silne oswietlenie. Byc moze korale musza sie do takiego po prostu przyzwyczaic - moze byly pod znacznie slabszym ? Jakos tak nie chce mi sie wierzyc, zeby 150 W HQI moglo parzyc korale, choc w Twoim przypadku to chyba mialo miejsce.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak poza tematem...jak już się wali, to wszystko ;) Hepatus ma ospę - jest caly w biale punkciki...a jeszcze rano byl zdrow, jak rybka...


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.