Skocz do zawartości
Magda83

Spuchnięta goniopora sp.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z gonioporą, którą mam w baniaku, o ile pamiętam, od listopada. Na początku wszystko było dobrze, ale w ciągu ostatnich dwóch tygodni czasem 'puchła'. Wyglądało to tak, że nasada otwartych polipów była napęczniała, jakby napompowana wodą. Po zamknięciu polipów powierzchnia korala też była troszkę nabrzmiała (obejmuje to ok. 30-40 % powierzchni korala). Taka sytuacja zdarza się co parę dni i trwa przez cały dzień. Potem kilka dni jest spokój, a następnie objawy pojawiają się znowu. Nie udało mi się zrobić zdjęcia, które dobrze uchwyciłoby problem, ale będę próbować dalej.

Czytałam, że światło HQI szkodzi gonioporze i mając taką lampę koral należy umieścić na dnie akwarium, a u mnie goniopora stała w środkowej części zbiornika, ale już umieściłam ją niżej. Liczę, że przyczyną było właśnie światło i teraz wszystko wróci do normy.

Wolę jednak zapytać Was, co mogą znaczyć te objawy?? Szukałam informacji na ten temat, ale nic nie znalazłam. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam.

- akwa 100 l

- miniflotor

- Tunze 6025

- lampa HQI 150W/ żarnik 16000 K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm... generalnie goniopory to nielatwe zwierzaki :/

napisz jeszcze cos o parametrach wody... mnie goniopore wykonczylo jedno wieksze wachniecie PH :goofy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swiatlo nie powinno byc problemem, w morzu czerwonym obok wytpy Tiran widzialem goniopore (chyba to byla goniopora stokesi) rosnaca metr pod powierzchnia wody, na stoku rafy, gdzie plynal silny prad wody wzdloz urwiska.

ja mam inny problem z goniopora - błazny sie do niej tula, przez co od jakiegos czasu praktycznie sie nie otwiera. pytanie czy blazny ja zamecza czy z czasem odpuszcza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Testów wody nie robię, bo mam same łatwe w utrzymaniu (poza gonioporą) zwierzęta, więc nie widziałam takiej potrzeby. Jednak teraz chyba zastanowię się nad ich zakupem, jeśli pomoże mi to stwierdzić, co się dzieje z gonioporą.

Koral nie stoi na piasku, więc to akurat nie będzie przyczyną.

Przyszła mi do głowy za to inna przyczyna jej stanu, związana z mechanicznym podrażnieniem jej powierzchni: regularnie biega po niej lysmata amboinensis. Czasem widać potem na jej powierzchni delikatne niteczki jakby śluzu czy czegoś podobnego, co ponoć oznacza, że koral się zestresował. Sądzicie, że pozbycie się krewetek pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie stoi na skale, tylko czy blazna sie odwala? przeganiem je regularnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem z moją Goniopora mianowicie od 2 dni nie che się pompować co mnie zaczyna martwić :/ mam ją u siebie w zbiorniku od października i zawsze ładnie się pompowała nawet jak błazny ją męczyły, parametry może zdala od ideału ale stałe od jakiegoś czasu, teraz włączę z no3 i po po woli zbijam, wie ktoś czemu tak grymasi??? mam tez mały problem z okrzemkami.

dscf1295w.jpg

Uploaded with ImageShack.us


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam podobna sytuacje jak u Wiecznego na zdjęciu wygląda tak samo.

Macie jakiś pomysł co z nią zrobić???

Parametry w stopce.


6376_6515.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekać. Goniopora to generalnie bardzo trudny gatunek. Wielu napisało już się o nich, a tak na prawdę to ja na ten przykład nie wiem czemu jedna u mnie rośnie wyśmienicie, a druga tak sobie. Ważne wg mnie jest by mieć niski stan NO3 poniżej 5 i PO4 też poniżej 0.10. Reszta to już zależna jest od widzi mi się okazu.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już doczytałem sprawdziłem mam brown jelly niestety oczyściłem miejsca "zalanew" kilka oczek juz wypadło, a w czwartek zrobie jeszcze kąpiel jodową zobaczymy co się stanie.


6376_6515.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też gonitopora nie pompuje się od ładnych kilku tygodni i powoli traci tkankę. Całe akwarium wraz z sps-ami śmiga. Sugerujecie kąpiel w roztworze lugoli? Ile kropel na 1 litr wody?


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niski poziom mikro i brak fitoplanktonu w diecie. Za czysta woda parametr 0 rowe też nie dobrze. Za duży prąd wody też źle i poziom światła ważny nie za mało i nie za dużo. Trudny koral do małego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem refugium więc azot i fosfor powinien się podnieść, bo był niemierzalny salifertem. Mikro dozuję, prąd wody praktycznie zerowy. Światło jest ok. euphylie rosną dość dobrze tuż obok. Gonitopora leżała na piasku od roku i było cacy, nagle przestała polipować. Podejrzewam brown gelly, po południu zrobię pierwsze kąpiele w roztworze jodu. Akwarium małe wiem, za rok będzie większe ;)


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goniopory to loteria. Łatwiejsze w utrzymaniu te z europejskich hodowli/ew. import z Australii. Natomiast te z Indonezji to mega szansa na zgon. Jak się nie otwiera to stąd już niedaleka droga do zaniku tkanki. Raz udało mi się odratować jedną zieloną-nekroza zaczęła się od środka korala ale po pewnym czasie się zatrzymała i teraz jakoś żyje już ponad rok-przeniosłem ją w spokojne, zaciemnione miejsce i ostro karmiłem wrotką. Najdłużej jedną mam prawie 2 lata i zalewa ostro tkanką-parametry bliskie zeru PO4/NO3. Ogólnie nie ma jakichś ogólnych zasad-jak trafisz to będzie żyła, jeśli nie to...


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niski poziom mikro i brak fitoplanktonu w diecie. Za czysta woda parametr 0 rowe też nie dobrze. Za duży prąd wody też źle i poziom światła ważny nie za mało i nie za dużo. Trudny koral do małego akwarium.

O ile z pierwszym zdaniem bym nie polemizował to reszta całkowicie nietrafna. U mnie PO4-0,00(hanna) NO3-0(salifert) prąd nią mocno szarpie, czasem aż przesuwa skałkę na której jest po piasku :ninja:, zbiornik głównie SPSowy więc światła sporo( t5) lecz lekko osłonięta patykami, co więcej jest w akwa 1000l więc nie małym, przesiadkę przetwała już u mnie jedną a jest ze mną już 1,5 roku.Te korale sa kapryśne na punkcie stabilności parametrów, to przy nich podstawa. Utrzymując stabilność systemu nawet mechaniczne uszkodzenia zalewa bardzo szybko i przez cały czas polipuje. Brak polipowania oznacza wahnięcie parametrów(strzelam że KH).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do parametrów to miałem rozjechane i rosła ok. Jak zacząłem robić właściwe zasolenie i parametry książkowe to zaczęły się jaja. Dziwne, bo sps-y super polipują, kolorki żywe i wszystko pozostałe ma się świetnie.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam różowa, gonipore już okolu 3 lat, miała swoje wzloty i upadki i obecnie jest taka jak kupiłem, jak szczepka, około 20 polipów, ale raz na skałce zostało ich około 3 obecnie się odradza. Na pewno nie lubi wysokiego no3 i po4, jak na LPS'a jest naprawdę delikatna i wymagająca.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.