Skocz do zawartości
inmar

Likwidacja DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zlikwidować DSB i już dziś usunąłem 1/4 piasku z góry,syfu w wiadrze było co nie miara,chyba to DSB produkowało mi fosforany.Miałem je od samego początku założenia zbiornika.

Jeśli ktoś likwidował swoje DSB może podzieli się spostrzeżeniami ?

Jak szybko można je zlikwidować ?DSB jest w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tą produkcją fosforanów, to nie obarczał całkowicie DSB, a sama likwidacja powinna przebiegac powoli, najlepiej jakby system był odłączony od komory z DSB, no chyba że piasek jest w głównym zbiorniku, niektórzy co przechodzili na "zeovit' to likwidowali piasek (konflikt bakterii) ale wiem że robili to etapami, kontrolując przy tym parametry.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czas wyjmowania piasku wyłączyłem obieg,potem włożyłem filtr mechaniczny i wyklarowałem wodę ile się dało.Po kilku godzinach ponownie włączyłem obieg.

Czyli tak co tydzień przy podmianie 1/4 i po miesiącu będzie po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po namieszaniu w baniaku sprawdziłem parametry i porównałem z wczorajszymi,zmienił się tylko jeden z 0,56 na 0,47 spadło PO4.Bardzo dziwne,ale jak napisałem w piachu było naprawdę sporo syfu.Będę informował o dalszych postępach.

Zastanawiam się czy te DSB działało w ogóle,zapach z niego żaden nie wyszedł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mamy następną zagadkę do rozwikłania w sprawie DSB... Czy komukolwiek DSB w sumpie dzialało tak jak w zbiorniku głównym? W sensie czy było widać że 'bąbluje"?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak szybko można je zlikwidować ?DSB jest w sumpie.

Zakładając' date=' że masz w sumpie komory, a DSB znajdowało się w jednej z nich - możesz zlikwidować DSB w ciągu godziny łącznie z podmianą (obieg = stop, woda z komory DSB = zlew, piasek z DSB = do wiaderka /sugeruję dokładne płukanie resztą wody z podmiany/, wyczyszczenie komory po DSB = uzupełnienie stanu nową solanką, i..pozostaje Ci z godziny jeszcze z 10 minut na papierosa, żeby uspokoić niepotrzebne nerwy) :) Systemowi nic się nie powinno dziać, gorzej byłoby wywalić DSB z głównego zbiornika.

Czy komukolwiek DSB w sumpie dzialało tak jak w zbiorniku głównym?

Odpowiem krótko : NIE !

Rozwijając deko : większość decydujących się na DSB w sumpie zakłada warstwę ok. 15-20 cm piasku. Z doświadczenia stwierdzam, że jakiś tam z tego pozytyw jest, bo faktycznie mnóstwo syfu się w tym piasku zatrzymuje. Jakoś pewnie i życie w tym piasku jest, bo np. rozgwiazda piaskowa czuła się przez rok świetnie, i ani myślała wyłazić z piasku. Ale całego procesu i efektów bąbelków nie było - mimo, iż w głównym zbiorniku DSB działa doskonale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie :) Ktoś jeszcze?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,że moje DSB nigdy nie wystartowało,nie miałem tam żadnej pompki cyrkulacyjnej bo podobno miał wystarczyć sam przepływ przez wąską szczelinę nad DSB.

Jak ja bym chciał,aby to ono było przyczyna moich wiecznych problemów z fosforanami.

Jeśli w takim razie jest to tylko kupa piasku to może faktycznie usunę za jednym razem.Dogrzebałem się ręką do dna i nic,żadnych bąbli,zapachów,brudu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, DSB... mam od samego startu zbiornika (tj. od ponad roku) i oprócz tego, że działa jak komora sedymentacyjna (cały większy syf tam opada na dno i na nim zostaje) to większego efektu działania nie widzę.

Czy mogą się wypowiedzieć osoby bardziej doświadczone w temacie działania/nie działania DSB w sumpie i ewentualnych zmian w systemie po jego likwidacji?


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar wydaje mi się że powinieneś to robić znacznie wolniej,unikaj za wszelką cenę wahań parametrów,wywalając całe DSB na raz możesz narobić więcej szkód niż pożytku z tego mieć.Rób to ostrożnie i mierz parametry,a masz czym.Ja swoje DSB likwidowałem po trochu przy podmianach i rozłożyłem to na ok.3 miesiące i było ok.


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim zbiorniku miałem przez dwa lata DSBw sumpie . Po uruchomieniu DSB NO3 i PO4 były wręcz niewykrywalne . Gdzie w okresie wcześniejszym przez rok czasu walczyłem z tymi parametrami . Przy likwidacji zbiornika i usuwaniu DSB z sumpa był wyraźny smrodek lecz nie powalający . W nowym zbiorniku ( w sumpie )też mam DSB po doświadczeniach z poprzedniego . To moje spostrzeżenia . :)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235089 seb :

No i mamy następną zagadkę do rozwikłania w sprawie DSB... Czy komukolwiek DSB w sumpie dzialało tak jak w zbiorniku głównym? W sensie czy było widać że 'bąbluje"?

Pozdrawiam

seb

No właśnie, dobre pytanie.

Mam w jednej z komór (40x30x30h) w sumpie DSB (ok 15 cm piachu). Nad nim pompka 3kl.

Jest tam już od 16 miesięcy.

Staram się wierzyć, że działa, ale porównując wygląd piachu w akwarium (mimo, że to tylko cienka 3 cm warstwa) z tym w sumpie, to chyba sam się oszukuję.

Już jakiś czas temu chciałem zlikwidować to DSB z sumpa, ale mi przeszło. Teraz jednak się chyba za to wezmę i włożę tam kilka kg dobrej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ma ok 5 m-c i jak na razie to nie widzę aby ruszyło.

A co z dokładaniem zwierzaków kopiących jak u Was to wygląda ??

Tak się zastanawiam czy nie dać rozgwiazdę aby wzruszała górne warstwy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam DSB w sumpie,od dobrych kilku miesięcy, (40cm grubości) i też tak startuje jakby chciało,a nie mogło:(

Wcześniej miałem w głównym i pięknie hulało.

Jeśli chodzi o usuwanie DSB,to odsysałem przy podnianach wody przez kilka tygodni.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w glownym hulalo a w sumpie sa takie "schody"

Nigdy nie mialem DSB


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze w glownym dziala bo jest cisnienie slupa wody 60cm a w sumpie nie ma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo w zbiorniku głównym jest silne oswietlenie,a w sumpie nie ma bąbli,i w większości dsb w sumpie jest za słaba cyrkulacja,to jest moja teoria,mam dsb 1,5 roku w sumpie i i silna cyrkulację,nic się nie osadza żaden syf,i od początku mam no3 niewykrywalne


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje DSB ma 35x35x15cm(gr. w-wy piasku), w sumie nigdy nie mialem problemow z NO3, jednak nie jestem w stanie powiedziec czy to zasluga DSB bo dziala od startu zbiornika. Jedyne co zauwazylem to to, ze kiedy nie bylo cyrkulacji to tworzyly sie strefy beztlenowe (tak przynajmniej mysle, takie czarne obszary ok 2-3cm pod powierzchnia), co jak sadze nie bylo korzystne.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja nie mam i nie mialem nigdy w baniaku ani odpieniacza ani dsb, i no3 jest 0.1 mg (hanna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześc ja mam warstwe 3 cm w akwarium i puszcza bąbelki .W sumpie zero piachu miałem ale nic sie nie działo i mam pytanko czy to dobrze ze puszcza bąbelki czy nie ?


Baniak 450l.Sump 100,Blau Aquaristic Scuma IT 110 .Cyrk.2*15000 +2*2000,Oswietlenie 4*hqi 150w.2* 36 t8.Skała 65kg.Pudełko przelewowe stal nierdzewna.P.obieg 2500 l/g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale chodzi mi o bąbelki


Baniak 450l.Sump 100,Blau Aquaristic Scuma IT 110 .Cyrk.2*15000 +2*2000,Oswietlenie 4*hqi 150w.2* 36 t8.Skała 65kg.Pudełko przelewowe stal nierdzewna.P.obieg 2500 l/g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boca: hehehe :) Odnośnie bąbli to czym ty karmisz rozgwiazdę ?:) Pozdrawiam :):)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

wedlug mnie to dsb powinno oprocz piachu miec tez jakis kawalek sklay zeby kielze i inne robale mialy gdzie zamieszkac, zeby z wiekszych kawalkow robily mniejsze ,jakies inne stwory zrobia jeszcze mniejsze a reszte to juz bakterie i tak to ma chyba dzialac ,i moze dlatego widzieliscie takie efekty w glownych zbiornikach,bo tam mini wenzowidel, kielzy i innych robalow co pewnie sami niewiecie ze istnieja jest pelno:strutin

Ja bynajmiej tak mam zamiar zrobic swoje dsb , no i nie zapominajmy o oswietleniu !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.