Skocz do zawartości
Amnor

Jaki aparat?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam nadzieję, że to dobry dział.

Mam pytanie do ekspertów w dziadzinie fotografii: Jaki aparat wybrać do fotografowania akwarium (głównie)?

Przeglądałem forum, ale od ostatnich postów o podobnej tematyce upłynęło już trochę czasu, więc pewnie sporo zdążyło się pozmieniać.

Jeśli chodzi o fotografię, jestem totalnym laikiem, więc chciałbym wybrać aparat, który będzie robił ładne zdjęcia na ustawieniach auto, ale też pozwalał na poeksperymentowanie z podstawowymi parametrami (jednak gdy opcji będzie za wiele, to pewnie zgłupieję i ostatecznie skończy się na pstrykaniu na auto). No i oczywiście szczególnie zależy mi na ładnych zdjęciach makro. Nie planuję bawić się w obrabianie zdjęć w programach graficznych. Nie mam też preferencji, czy ma być to aparat kompaktowy, czy lustrzanka (choć tej zapewne w pełni nie wykorzystam).

Dzięki z góry za pomoc.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem ale mimo to się wypowiem :)

Moim podstawowym aparatem jest lustrzanka (zarówno cyfrowa jak i analogowa) chociaż mam też kompakty. Wbrew ostatnio modnej teorii zrobienie dobrego zdjęcia lustrem nie jest łatwiejsze niż kompaktem. A i możliwości lustrzanki niekiedy są mniejsze niż lustra. Piszesz o makro. W takiej fotografii ważna jest głębia ostrości. Przy dużej skali odwzorowania jest ona bardzo mała a my chcialibyśmy żeby była duża. Rozwiązaniem jest zmniejszenie otworu obiektywu ale to powoduje wydłużenie czasu naświetlania. Przy statycznych obiektach jest ok (aparat na statywie) ale akwarium nawet przy wyłączonych pompach się rusza. No i fotki wychodzą poruszone albo z wielkimi szumami od wysokiej czułości. W takim wypadku zaletą kompaktów jest mniejsza matryca w stosunku do lustrzanek. Daje ona możliwość wypełnienia kadru mniejszym powiększeniem a co za tym idzie, daje większą głębię ostrości. Tak więc do makro i do fotek akwarium wybrałbym kompakt. Zupełnie odwrotnie jest np. z portretem.

Zwykle trudno jest pogodzić możliwości sprzętu z naszymi wymaganiami.

Oczekujesz pewnie wskazania konkretnego modelu - tego się nie podejmę. Mogę tylko napisać, że jeśli zdecydujesz się na lustro to poczytaj o Pentax'ie Kx. Ma bardzo niskie szumy na wyższych czułościach. Nie mam go ale używam sprzętu tej marki i jeśli do czegoś bym nie polecał to np. do fotografii sportowej, reportażowej... Wszędzie tam gdzie priorytetem jest sprawny autofocus. Tutaj Pentax dopiero w Kx i K7 dogania konkurencję. Poza tym świetny sprzęt.

To chyba mój najdłuższy post w życiu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie wybierania lustrzanki cyfrowej. Chyba system Canona. Duży wybór szkieł w różnych cenach. Canon EOS 500D + jakieś macro 100/2.8. Można zgłupieć, ile osób tyle opinii. :) Polecam:

http://optyczne.pl/aparaty.html

http://optyczne.pl/obiektywy.html


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodzimierz dobrze pisze. Canon 500D + 100/2.8 to bardzo dobry zestaw :)

Chciałem poszukać jakiś zdjęć ryb zrobionych takim zestawem, ale się nie udało. Znalazłem za to fajny link:

http://www.pbase.com/clippo/marine_fish

Miłego oglądania :)

Pozdrawiam,

Goldi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego jeszcze warto zajrzeć na fotopolis.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radzę z dystansem podchodzić do testów na optyczne.pl.

Nie bez powodów ludzie tam robiący testy są nazywani opaczni, apatyczni itd. Wiele testów jest przeprowadzonych nieprawidłowo stosując różne kryteria dla podobnych produktów. Widać to szczególnie dobrze przy porównywaniu sprzętu.

Sam napisałeś: ile osób tyle opinii.

No ale Canon nie jest zły. Tak samo zresztą inne marki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki budzet? bo modeli i opini tysiace

Tez nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale warto miec opcje recznego ustawieni balansu bieli. Szkoada ze w tanszych modelach producenci ograniczaja sie zazwyczaj do max 10 000K.

Od kilku tygodni jestem szczesliwym posiadaczem Panasonic LUMIX FZ38. I nie dlatego ze jestem jego posiadaczem chwale bo wystarczy poczytac opinie. Za takie pieniadze to chyba najleszy kompakt na rynku. 12M pix, 18 x zoom optyczny. Filmy w HD z dzwiekiem stereo - rewelacja. Lekki, szybki, swietnie lezy w dloni. Tak zdecydowanie polecam, ale czy dobry do fotgrafowania akwarium - nie wiem

Fotografowanie akwarium to oko, reka i cirpliwosc - tego nie wyreczy nawet najleszy sprzet.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235821 rs :

No ale Canon nie jest zły. Tak samo zresztą inne marki.

Hehe... No to jestem w punkcie wyjścia :)

Tak czy inaczej dzięki wszystkim za porady.

Do podjęcia decyzji jeszcze daleko, ale dzięki nim jestem już o krok bliżej - chyba jednak zdecyduje się na dobry kompakt.

Jeśli chodzi o budżet, to planuję wydać 1.500-2.000zł

#235846 Grzegorz Dyzma :

Fotografowanie akwarium to oko, reka i cirpliwosc

Rękę i cierpliwość mogę poćwiczyć, ale do oka to trzeba mieć talent, a tego chyba u mnie brak. Ale popróbuję :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amnor, na drugim forum zapytaj Tomajka o aparat. Jest tam nawet wątek o foto macro.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli decydujesz się na kompakt, to nie zwracaj uwagi na ilość pixeli - większa ilość przy tak samo dużej matrycy to mniej światła dla każdego z pixeli i większe szumy, a obiektyw (zwłaszcza w megazoomach) i tak w większości przypadków nie będzie w stanie przenieść takiej rozdzielczości. 8-10 mega w zupełności wystarcza. No, chyba że będziesz chciał drukować plakaty :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235849 Amnor :

Jeśli chodzi o budżet, to planuję wydać 1.500-2.000zł

z takim budżetem zapomnij o lustrze... Taką kasę wydaje się na średniej jakości szkło... sztuk 1 :)... a rozumiem że nie bedziesz focił tylko makra, wiec potrzebujesz i szeroki kąt i jakieś tele...

Przy zakupie lustra 70-90% kosztów to obiektywy właśnie - z tego względu wybierając lustrzankę powinieneś kierować się ceną systemu (osobiście wybrałem Canona z uwagi na dużą liczbę tanich zamienników, ale podobnie jest u Nikona :)) a nie ceną body z kite'owymi obiektywami, notabene robiącym dużo gorsze zdjęcia zdjęcia jakościowo niż niejedna małpka:)...

Gdybym miał kupić małpkę to wybrałbym któryś z produktów Fuji z serii F... matryca plastra miodu rulez!! Zdjęcia z automatu w powalającej jakości i przystępnej cenie, te aparaty mają też uproszczony manual więc można się pobawić :).

Proponuję też zajrzeć na forum Fotoexperta i skorzystać z serwisu www.optyczne.pl


250L + sump, start = 2010.06.29

Illumagic LEDs M-90S, BubbleMagus 180-CS, 2*JVP-201, NewJet 3000

BioPellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eos 500d jest bardzo dobrym pomysłem na początek. Do kompletu kup 50mm 1.8 za około 400zł i pierścień pośredni do macro.

Będziesz miał fotki dobrej jakości i możliwość rozwoju systemu. 100mm 2.8 na początek osobiście bym odradził. Obiektywy macro są dość trudne w fotografii akwarystycznej. Jak opanujesz 50mm na manualu to dasz sobie rade z każdym obiektywem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście z lustrem nie poszalejesz w tej cenie ale miałem Sony DSC R1 i do akwa i na wycieczki mogę spokojnie polecić. Wszystkie fotki akwa ze stopki robiłem tym aparatem więc możesz sobie porównać.

pozdro


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan zaciekawiły mnie te fotki wychodzi na to, że odradzana przez wszystkich lustrzanka Sony alfa jest jednak do celów akwarystyki bardzo przyzwoita tzn. jak za te pieniądze to moim zdaniem super foty i nie trzeba wydawać 3000zł na aparat, żeby cyknąć przyzwoite fotki :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lustrzanki Sony są odradzane przede wszystkim w taki sam sposób, w jaki odradzało się 20 lat temu samochody japońskie, a 10 lat temu koreańskie. Robią to nagiminnie posiadacze systemów Canona i Nikona nawet nie mając okazji robić zdjęć Sony. Znam pewnego profesjonalngeo fotografa, który z Sony wykrzesał dokładnie tyle samo, co inni z Canonów. Warunek to zawsze odpowiednie szkło. Poza tym Sony jest lustrzanką najlepiej oddającą kolor niebieski z tych, które znajdują się na rynku - to jest fakt. I to przemawia na jej korzyść przy morskim akwa. Sam mam model A300 i choć zdjęć w akwarium jeszcze nie nauczyłem się robić :) to inne foty wychodzą bajkowo przy dobrym szkle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan na jakim obiektywie robiłeś te fotki bo chyba nie na stockowym ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh... im dłużej szukam i czytam, tym mniej wiem...

Natan

Bardzo ładne foty. Obrabiałeś je w jakimś programie graficznym, czy to w 100% zasługa aparatu (i Twoja)?

#236350 Radek Ch :

Poza tym Sony jest lustrzanką najlepiej oddającą kolor niebieski z tych, które znajdują się na rynku - to jest fakt.

Mój Canon też doskonale oddaje niebieski - a w zasadzie tylko niebieski :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam:) rowniez posiadam Sony A500 mam go bardzo krotko ogolnie jak dla mnie super a jakie foty robi jest w dziale Fotografia Morska temat Zdjecia do oceny Pozdrawiam


120x40x40 260L z sumpem,37kgLR,swiatło 4x39wAti 2x17w LED withe 1x17w Led blue,obieg OR3500,odpieniacz Blau,...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiam.

Ja w sumie nie wiem jaki aparat polecić, jednak 95% sukcesu leży nie w "puszce" a obiektywach.

Wrzucam kilka moich fotek robionych leciwym już sprzęcikiem Minolta Dynax 5D... szkło Sigma 105/2.8 Mcro.

3876-pict7458-www.jpg

3876-pict7472-www.jpg

3876-pict7499-www.jpg

3876-pict7500-www.jpg

3876-pict7511-www.jpg

To foto jest robione z soczewką +10. W tle "nogi" sand dollara.

pozdrawiam

Thomash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak należałoby wybrać lustrzankę... Hmm... Chyba będę musiał nieco podnieść budżet.

thomash666

Bardzo ładne foty.

Nie wiedziałem że masz Mandaryna :) Jak się chowa?


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.