Skocz do zawartości
anubis

Jaki piach wybrac?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie jaki jest najlepszy piach do akwarium zywy czy cos takiego jak np red sea max? Czytalem, ze od zywego moga pojawic sie zanieczyszczenia w postaci malych pylkow itp. czy to prawda??

z gory dziekuje!


[blue]225l+sump,cyrkulacja10000l/h,TMC led,tmc V2 400,10kgLR,400ml NP-Biopellets[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jak piasek może być żywy w worku, który jest szczelnie zamknięty bez dostępu powietrza i bez utrzymanych podstawowych parametrów? To taka odpowiedź na logikę. Uważam, że bez sensu jest kupować "żywy piach". Ja zakupię suchy i postaram się koniecznie od kogoś dostać z działającego akwarium i dołożyć go do swojego. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#236300 proszczak :

Po pierwsze jak piasek może być żywy w worku, który jest szczelnie zamknięty bez dostępu powietrza i bez utrzymanych podstawowych parametrów?

Nie o logikę chodzi, a podstawy biologii. Formy przetrwalnikowe bakterii i mikroorganizmów spokojnie sobie radzą w tych zamkniętych workach. A co do piachu - taki, jak napisał rafal19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak grubosc ?tak zeby pompy nie unosly go w gore. myslalalem o tym

w akwarium ma byc tylko dekoracja.

myslalem zeby wsypac troszke tego piasku do filtra zewnetrznego takie dsb bez zwierzatek, ale nie wiem czy to dobry pomysl


[blue]225l+sump,cyrkulacja10000l/h,TMC led,tmc V2 400,10kgLR,400ml NP-Biopellets[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

było już o tym sporo wystarczy poszukać ,a znów zaczyna się dyskusja żywy czy martwy ,każdy ma swoje zdanie ja od bardziej doświadczonych kolegów uzyskałem informację że żywy i tego się trzymam ,piasek polecany przez rafala jak najbardziej jest polecany przez większość osób na forum


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obojetne, czy bede jeszcze kiedys zakladal nowe akwarium, ale martwego piachu nie kupie nigdy gdy bede mial mozliwosc kupienia zywego.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie czy oprócz kolosalnej różnicy w bieli żywego piachu a suchego piachu są jeszcze jakieś "wielkie" różnice? Czy piasek żywy zawiera coś więcej niż bakterie nitryfikacyjne?

Ostatnio widziałem w jednym sklepie ATI Fiji White Sand taki piasek, który jest nieporównywalnie "bielszy" w stosunku do żywego piachu Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite.

Jakie jest Wasze zdanie, który lepiej wybrać?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy razy zasypywałem Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite, w sumie 7 worków i zawsze po kilkunastu dniach widziałem w tym piasku sporo małych ślimaczków i innych stworków żyjących w piasku. Nie jest może tani ale ja innego nie wsypię w przyszłości. Można ewentualnie pomieszać żywy z suchym i to by było optymalne rozwiązanie pod względem kosztów. A i żywego Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite są bodajże 4 kolory. Na pewno biały, różowy, czarny i chyba brązowy.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

A może ktoś podać linka do kalkulatora ile kilo na warstwe do danego akwa?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Bartek Łódź: "Czy piasek żywy zawiera coś więcej niż bakterie nitryfikacyjne?"

http://reefkeeping.com/issues/2009-04/newbie/index.php

Tutaj facet pisze, że w żywym piachu nie ma żadnych "wyższych organizmów" typu widłonogi, pierwotniaki, jakieś małe szkarłupnie itp. No ale to co On pisze nie musi być do końca prawdą:) Bo może i tych robaczków tam nie ma w postaci dorosłej, ale jest spore prawdopodobieństwo, że znajdują się tam w postaci chociażby jaj, z których mogą wylęgać się później, np. za kilkanaście dni :)

Zgadzało by się to z tym, co pisze Włodzimierz.

W sumie sprawa jest prosta: bierzemy sterylny zbiornik, zalewamy wodą morską (świeżą solanką) o parametrach jak w akwarium rafowym, koniecznie musimy zapewnić jakieś warunki sterylności, tak, żeby sprzęt używany do tego doświadczenia nie miał kontaktu z wodą ze zbiornika i w ten sposób mógłby przenieść jakieś życie do akwa doświadczalnego:) zapalamy jakąś lampkę nad tym, i obserwujemy. Jak się coś wykluje to sprawa jest jasna, a jak powiedzmy minął 3-4 tygodnie a mamy nadal pustynie i żadnych żyjątek w zbiorniku to możemy założyć, że już się nie wykluje.

Jest możliwość, że wszystko co jest w żywym piasku dobroczynne, pada w zamkniętym szczelnie, transportowanym często w złych warunkach (mróz, upał itp.) worku. Na początku organizmy zużywają cały tlen, a potem następuje proces rozkładu. No i ląduje to na samym końcu w naszych akwariach. Ale to tylko taka moja teoria. :)

Często czytam opinie, że najlepszym wyjściem jest pomieszanie suchego piachu z kilkoma garściami piasku z innych baniaków. Wtedy rzeczywiście na 100% wprowadzimy bakterie i jakieś drobne żyjątka do akwa. Chyba bym obstawiał przy tym rozwiązaniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zywy (podobno przetrwalniki lub bakterie beztleonwe) czy martwy 3 worki po 9.07kg do takiego akwa jake odpala Michalfa trzeba kupic.coffee.gif


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.