Skocz do zawartości
Silver200

Skarpeta na spływ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

widziałem ten patent jakiś czas temu, ale od niedawna chodzi za mną założenie takiej skarpety. oczywiście można kupić gotowy zestaw w sklepie, ale moim zdaniem, to jest sporo za drogi. Więc zaczynam kombinowac jak to zrobić samemu. może ktoś z Was ma taki patent wykonany przez siebie lub kogoś i mógłby podrzucić trochę fotek?

z góry dziekuję


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w aptece taniej moze byc :)

a tak poza tym po co ta skarpeta? u mnie nie ma zadnej skarpety, nie ma dsb, nie ma odpieniacza, nie ma zadnego wegla ani rowy, nie ma niczego co mogloby zatrzymywac czastki czegokolwiek w wodzie. mam tylko filtr glonowy typu ATS. parametry wody no3=0, po4=0.07 (hanna) a wode mozesz przyjsc i zobaczyc jaka czysta (wizualnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co kidult glonowy Ci zatrzymuje drobne cząstki stałe z wody, drobinki piasku itp.... Ehh... :) W każdym temacie na każdy temat piszesz, że nie masz odpieniacza, używasz ATS i wypisujesz parametry chłopie ochłoń ten temat nie ma nic wspólnego z parametrami wody, a skarpeta spełnia inne zadanie niż zbijanie czegokolwiek :)

Również chętnie poczytam bo zamontowałbym coś na spływ wody bo mam dosyć dużo małych "paproszków" w wodzie to może coś by się udało skarpetą wyłapać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są takie filterki AquariumSystem, samo urządzenie dość duże i troche drogie i trzeba mieć wczesniej przystosowany splyw tak aby dobrze to zainstalować, przykręca sie do ścianki sumpa, ale skarpety do tych filterków są naprawde godne polecenia, podłączam taką skarpetę jak wymieniam RowaPhos aby czarny pył nie osadzał sie na piasku i taka skarpeta naprawdę dobrze sobie radzi, przyssawką przyczepiam skarpetę do sumpa, do skarpety wąż z Delteca FR,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajna sprawa te filtry na spływie faktycznie czyszcza wode z wszelkich zawiesin, minus to czesto trzeba czyscić , a i to nie jest dosć łatwe mocno sie zapychaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja stosuję rozwiązanie (mojego pomysłu), którego nie trzeba czyścić. Nie znaczy to, że się czyści samo :) ale, że jak zapomnimy o tym albo np. wyjazd nam nie pozwoli na serwis to zupełnie nic się nie stanie. Otóż skleiłem z plexi puszkę/kuwetę/pudełko z otworami w dnie, które jest zawieszone na ściance sumpa na takiej wysokości żeby było w połowie zanurzone. Na tym dziurkowanym dnie układam włókninę filtracyjną. Dopóki włóknina jest w miarę czysta to woda nie ma innej drogi i przepływa przez nią i dno z otworami. Jeśli znieczyszczenia zmniejszą przepuszczalność włókniny to woda w pewnym momencie zacznie się przelewać na ściankami puszki. U mnie to działa i nie zamierzam zmieniać. Jest to zawieszone bezpośrednio pod rurą odpływową odpieniacza. Zamiast włókniny można w tym pudełku można położyć woreczek np. z weglem.

@kidult, są sytuacje gdy taka skarpeta może pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam skarpety, ale kupione gotowe, wymieniane co 3-4 dni. Zatrzymuja mnostwo syfku i drobinek. Bylem na wakacjach, 3 tyg bez zmiany, jak wrocilem czarna jak skurczybyk, ale nie widze negatywnych zmian w zbiorniku, no3 na poziomie 2ppm jak bylo tak jest.

@kidult czemu ty taki agresywny i na 'nie' do wszystkiego nastawiony jestes?


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chlopaki :) bo kidult to taki bandyta oralny :) gdzie sie nie odezwie to zadyme sieje :) ale sie nie ma co denerwowac. Klotnia z kolega k. Na temat siatki porosnietej glonami przypomina mi rozmowe z moja babcia na temat radia maryja :) nic z tego nie wynika i nic tego nie zmienia :) takze nie negujmy chlopaka tylko dlatego, ze uzywa sredniowiecznych metod krzyzakow do szerzenia swojej racji :)

A apropo skarpety to mozna wykorzystac ponczoche lub jakis material lniany. Z tym, ze to szybko sie zapycha i jest raczej dobrym rozwiazaniem np. Przy odmulaniu czy jakis przemeblowaniach, gdzie robimy kociol w akwarium. Prawda jest to, ze w juz dobrze dzialajacym akwarium nie wiele tego plywa i nie ma sensu szaspac sie z czym kolwiek bo przewaznie i tak osiadzie to sobie w sumpie skad pozniej latwo to odessac. Ja z kolei stosuje u siebie nie co inny patent. A mianowicie kawalek rury z pleksi (ok 15 cm). Z jednej strony wklejone wieczko z otworkami w ksztalcie sitka, z drugiej nakrywka z przyklejona szybkozlaczka do 42mm rury. Jak cos broje w akwarium, pakuje do rury wate filtracyja (za grosze, kupowana w akwarystycznym na metry) podlaczam do spustu i na drugi dzien po prostu wywalam zawartosc rury.

Pozdrawiam

lukasz

p.s.

Kidult nie obrazaj sie :) po prostu twoja walka wciaz mnie bawi, choc wszystkich innych zdazyla znudzic.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skarpeta jest zrobiona z polipropylenu 200 mikron, coś takiego mozna normalnie kupic jako 'płachtę' materiału, tylko ze jak narazie trafialem na same hurtownie, a nie detal.

jedna skarpeta kosztuje 40-50 zł, a montuje sie je albo na takim super wieszaczku z plexi, albo tak jak ja - na haczyku przyklejonym do rury spadowej.

bardzo ładnie zatrzymuje syf, ale zeby ja wymyc to trzeba sie troche namachac szarym mydłem, albo do pralki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, właśnie miałem zamiar kupić taką skarpetę, znalazłem na Ebayu link są do wyboru 1,2,5,10,25,50,75,100 i 200 mikronów i zastanawiam się, jaką wybrać żeby za bardzo się nie zapychała może coś doradzicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam zamontowaną taką skarpetę na spływie (przy okazji wcisnąłem do niej rewizję i wylot odpieniacza).

Wyłapuje z wody wszystkie drobiny. Do tego również rozwiązuje problem pęcherzyków powietrza, co w 1-komorowym SUMPie jest nie bez znaczenia. Jestem z niej naprawdę bardzo zadowolony.

Jak na razie zapchała się tylko raz (woda wypływała górą), kiedy przez 4 godziny przestawiałem i płukałem skałę. Za to przetrwała bez problemu zasypywanie akwarium piaskiem. Choć po prawdzie, to nie ma jeszcze za długiego stażu pracy :).

Czyszczę ją w bardzo prosty sposób. Wywracam na drugą stronę, wkładam do środka prysznic i odkręcam wodę na maksa, następnie osuszam i płuczę w wodzie RO.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sprobuje inaczje wytluamczyc:

jest sobie morze, w morzu plywa plankton, korale jedza plankton i czuja sie wysmienicie

w akwarium nie ma planktonu bo jest jakis filtr mechaniczny (np. odpieniacz, a u coponiektorych jeszcze wata czy skarpeta) i korale wygladaja jak drzewka bonsai. mozna probowac wydluzac czas poltrwania pokarmu (np. mrozonego dla korali) w akwarium - wyciagajac z systemu wszelkie filtry mechaniczne. Wg mnie jest nadzieja, ze korale wiecej zjedza i moze beda wygladac lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam uchwyt do skarpety ale od jakiegoś czasu skarpety nie używam, myślę że więcej szkodzi niż pomaga.

Co do wyglądu korali. mam sporo pomp, spory odpieniacz i u mnie acropory rosną bardzo zwarcie i płasko.

Nawet jak się nie używa odpieniacza to pozostają jeszcze pompy obiegowe i cyrkulacyjne które również nienajlepiej obchodzą się z planktonem.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też spróbuję wytłumaczyć.

@kidult, wyobraź sobie, że są ludzie odczuwający potrzebę posiadania skarpety. Chca mieć coś takiego i już. Jeśli dojdą do wniosku, że jest to złe to przestaną jej używać i tyle. Temat jest o tym jak zrobić taki mechaniczny filtr a nie czy jest potrzebny. Ja mam podobne parametry wody do twojej chociaż zdarza mi się włożyć czasami kawałek włókniny do sumpa. Też nie mam włączonego odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe zapytanie gdzie się podziali moderatorzy ????

Hmmm takie moje wyobrażenie co do forum, to powinno być miejsce gdzie można wymienić poglądy spostrzeżenia itp itd.

Które miały by na celu polepszenie warunków dla naszych zwierzaków jak i nas samych.

A szanowny użytkownik KIDULT oczywiście a po co, a na co, a co cię to obchodzi KIDULT ??, jak wiesz coś na temat zrobienia samemu takiej "skarpety" to się wypowiedz, a jak masz co innego do powiedzenia nie związanego z tematem to proponuje off-topic i zadaj pytanie a po co mu ta skarpeta?, pytanie było proste jak to zrobić samemu po to jest ten dział, zrobi nie będzie się podobało to skasuje tą skarpetę i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Gdzies widzialem taki patent...plastikowa plytka z dwoma dziurami pod skosem...w dziurach owych skarpety,woda leje sie po plytce i wpada do tych skarpet...jak skarpety sie zatkaja a zatkaja sie na pewno,jezeli co drugi dzien nie bedziemy czyscic,woda pojdzie gora...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem skarpetę z AM tą ogromną i nakładam na spływ czasami,jest wtedy dość spora różnica czystości wody,ale po dwóch dniach przelewa się przez nią bo się zapycha.Na co dzień nie używam bo bez niej też jest czysta woda,te codzienne czyszczenie mi się nie podobało i wydaje mi się,że jak karmię to część pokarmu po wlocie do sumpa wraca z powrotem do baniaczka a tak zostawało w skarpecie.Używam jej też do odmulaniu piasku bo wkładam rurkę od odmulacza do niej w sumpie i przez obieg zamknięty mogę czyścić nawet godzinę.Kosztowała chyba coś 40 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie dlatego zastanawiałem się czy warto kupować tą z uchwytem czy bez

czy taka będzie odpowiednia EcoSystem Aquariums Skarpeta filtracyjna rozmiar L czy S ??

skarpetę bym zawiesił po prostu na jakiejś gumce do spływu co jakiś czas aby wyłapała w końcu ten syf chyba że wiecie jaki to dokładnie materiał i gdzie można kupić to zlecę krawcowej aby uszyła kilka sztuk na zapas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#334484 cris6 :

chyba że wiecie jaki to dokładnie materiał i gdzie można kupić to zlecę krawcowej aby uszyła kilka sztuk na zapas

Odświeżasz temat, a nawet go nie czytasz ? cóż odpowiedz na to pytanie jest na pierwszej stronie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.