Skocz do zawartości
hubabuuba

Sump - jaka energooszczędna pompa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z pompą do sumpa (ok.100L keramzyt,zeolit,ceramika,biobale,gabki) Mam akwarium (biotop Malawi lub Tanganika) 160x60x60 576L aktualnie jest Eheim 1262 Wydajność pompy: 3400 l/h Max. wysokość podnoszenia: 3,7m Pobór mocy: 80W Mam jeszcze w razie awarii 2x Ocean runner 2500 2x bo jedna na wejscie i 1 na wyjscie bo podobno 1szt. nie da rady (OR 2500 wydajność max. 2400l/h max. wysokość podnoszenia 2.6 m pobór mocy: 38W) i tu tkwi cały problem 80W Non-stop to dużo za dużo dla mojego budżetu i szukam oszczędności. Czy jedna pompa OR 2500 da rade? Wysokość pompowania w moim akwa to około 1,6m Zastanawiałem się również nad pompą od centralnego ogrzewania Firmy Grundfos model Alpha 2 pobór mocy 5W-22W bardzo energoszczedna w porownaniu do innych pomp C.O. Na I biegu około 300L/h (pobór 5W) II biegu przy nie całych 2m to 800l/h 13W IIIbieg pełne obroty przy 2m to juz 1600l/h 22W pobór Chciałbym się również dowiedzieć jaki jest potrzebny przepływ w takim sumpie do prawidłowego jego funkcjonowania?? Proszę o pomoc forumowiczów!! Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę nie ta liga rybkowa, ale chyba większość morszczaków miała też Malawi :)

Pytanie za 100p, powrót od pompy masz bardzo "zakręcony" w sensie dużo kolanek ? Bo jak nie to myślę że OR2500 spokojnie da radę, zresztą sam się przekonasz.

Pewnie trzeba będzie tylko lekko zdławić spływ.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#237239 SkoczekPL :

Pytanie za 100p, powrót od pompy masz bardzo "zakręcony" w sensie dużo kolanek ? Bo jak nie to myślę że OR2500 spokojnie da radę, zresztą sam się przekonasz.

Pewnie trzeba będzie tylko lekko zdławić spływ.

Myśle ,że max. 3 szt. a może i 2 kolanka a zamiast trzeciego wąż o delikatnym łuku wprost do sumpa. W akwa jest pucha przelewowa rury mają być o śr. 40mm wejście. Wyjście 1/2cala ? Obecnie wyjscie jest tuz przy puszce przelowej... słusznie? nie powinno być czasem z po przeciwnej dla dobrego obiegu? Ale to już nie wiem jak pompa na tak dlugim odcinku się spisze:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa Tunze Silence(1073.020) Moc 30W 2400L/h wysokosc podnoszenia 2m wg danych podanuch na stronie producenta. W isntrukcji napisali pomiedzy 18W-34W

W praktyce na wysokosc 1,2m pompa daje 1300L/h i moc spada do 28W

Jezeli masz miernik energii to sprawdz ile ten 80 watowy eheim faktycznie bierze. Spadek wydajnosci po przez zwezki kolanka powoduje nie tylko spadek na wydajnosci, ale rowniez mniejszy apetyt na prad. Np u mnie eheim 1250 zamiast 28W ciagnie 20W. Podnoszenie mierzy sie od lustra wody w sumpie. Nigdy nie mialem Malawi, nie wiem co tam masz w sampie i jaki powinien byc przeplyw, ale jezeli uwazasz ze ten model bedzie za slaby to moze ten - Tunze - Pompa obiegowa Silence (1073.040)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze Silence(1073.020)wg wykresów jesli dobrze widze przy 1,5m/600l/h a pompa Tunze Silence(1073.040) 123euro przy 2m-1000L/h pobór prądu 18-25W. Myśle ,najlepiej byłoby sprawdzić w boju moje pompy i tak jak mowisz zmierzyc miernikiem pobór pradu, ale to jeszcze troche potrwa bo nie mam zalenego akwa i zasypanego sumpa. Czyli jak najlepiej zrobić wejście do pompy? Zakrecone (3 kolanka 40mm ) czy może węzem łagodnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ty chcesz zasypywać w sumpie? jeżeli można wiedzieć? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#237707 hubabuuba :

Tunze Silence(1073.020)wg wykresów jesli dobrze widze przy 1,5m/600l/h a pompa Tunze Silence(1073.040) 123euro przy 2m-1000L/h pobór prądu 18-25W. Myśle ,najlepiej byłoby sprawdzić w boju moje pompy i tak jak mowisz zmierzyc miernikiem pobór pradu, ale to jeszcze troche potrwa bo nie mam zalenego akwa i zasypanego sumpa. Czyli jak najlepiej zrobić wejście do pompy? Zakrecone (3 kolanka 40mm ) czy może węzem łagodnie?

Wykres wykresem. Pisza ze moc 30W, a bez obciazenia miernik pokazywal 35. Moze te 30W to jakas tam srednia.

Nalalem wody do wanny by poziom przykryl wylot do tego potpiety waz o srednicy wew 25mm. Na 1,5m napewno pompowala grubo ponad 600L

Jezeli chodzi o wejscie do pompy to nie bardzo rozumie. Wkladasz pompe do zalanego supma, na wylot naciagasz weza o odpowiedniej srednicy, zaciagasz moco opaski zaciskowe i juz bez zadnych kolanek, moze byc na zewnatrz akwarium bez uzycia rur wkladasz weza w krzywke w ksztalcie rozgietej litery U. Przewieszasz przez krawedz akwarium i masz super wydajny obieg bez niepotrzebnych strtat.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam pompę New Jet 4500 .Producent podaje takie parametry:

Przepływ 4500 l/h

Wysokość podnoszenia na 320cm

pobór mocy 50w

Posiadam tą pompkę, u mnie podnosi wodę na około 1,5 m i robi niezłą cyrkulację dodatkową w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.