Skocz do zawartości
Amnor

Dojrzewanie, czy nie dojrzewanie?

Rekomendowane odpowiedzi

Minęło 9 dni od włożenia skały i 5 dni od wsypania piasku, zrobiłem pierwsze testy.

Wyniki mnie zaskoczyły, więc zrobiłem ponownie. Jeszcze bardziej mnie zaskoczyło, że za drugim razem wyszło tak samo.

Oznacza to że prawdopodobnie jestem daltonistą, bo jakoś trudno mi uwierzyć w uzyskane wartości.

PH - 7,7 (lub pomiędzy 7,7 a 8,0)

KH - 9 (lub 9,3 - zależy czy chodziło o kolor ciemno-różowy, czy jasno-różowy)

NH4 - 0,25

NO2 - 0,01 (w porywach do 0,025)

NO3 - 2 (w porywach do 5)

Wszystkie testy Salifert. Dziwnie niskie to NO3...

Ponadto zasolenie wynosi 1,024 przy temperaturze 24,4st.

Dodam, że codziennie wieczorem wlewam 100ml CYCLE. Odpieniacz pracuje cały czas, jest ustawiony na mokrą pianę (dziś przestawię na suchą) i wylewam codziennie od 1/2 do 3/4 kubka przejrzystej, lekko żółtawej i lekko śmierdzącej cieczy.

Piasek czyściutki, szyby czyściutkie, woda przejrzysta, glonów niewiele - kilka malutkich kępek zielonych ździebełek, kilka ździebełek purpurowych, kilka włochatych, purpurowych mini-łatek (ok. 1mm średnicy) i trochę brązowych włosków.

Sam nie wiem czy dojrzewanie się już zaczęło, jeszcze się nie zaczęło, czy też już się skończyło?


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie , jeszcze się nie zaczeło.

Ja miałem tak że przez 14 dni ( też lałem Cycle) miałem spokój, potem ruszyły glony i lekko porozwalały sie parametry.

Ale fakt, że chyba dzieki cycle wszystko odbyło sie błyskawicznie i teraz jest OK.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko dopiero przed Tobą, u mnie ruszyło po tygodniu.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 9 dzień wygladał tak (8 lutego) testy salifert (fosforany ROWA) Skała Indonezja (2 tygodniowa-w sklepie z odpieniaczem ale bez światła) glony były tylko na niektórych skałkach. teraz jest ich wiecej i poprawa parametrów chociaż NO3 jest. na 400 litrów leję zakrętkę cycle co drugi dzień. I mimo pewnego doświadczenia zastanawiam się czy cyklaazotowy się zamknął czy dopiero zacznie... niby azot spada ,ale chyba wszystkie glony jeszcze się nie pojawiły,a co dopiero mówić o ich obumieraniu.

. . ..NH3 .......NO2..... NO3. ....PO4

31-sty 0....... 0,2...... 5........ 0,34

02-lut 0.........0,1..... 7........0,43

04-lut 0........ 0,05..... 5........ 0,84

06-lut 0....... 0,1...... 2........ 0,68

08-lut 0........ 0,02..... 3........ 0,34


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK - to w sumie mamy bardzo zbliżone parametry (fosforanów na razie nie mierzę, ale jutro wezmę próbkę wody do Skiby, to mi Hanną oznaczy). I mimo całkowitego braku doświadczenia, ja też podejrzewam, że jeszcze się nie zaczęło :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdziłem parametry na innym teście. Są porównywalne.

Poziom PO4 wg Hanna to 0,26, ale jeszcze sprzed dołożenia ROWA phos.

Glonów, co do których miałem podejrzenia, że są początkiem jakiejś plagi, już nie ma. Jednak nie jest to zasługa parametrów wody, tylko dwóch wygłodzonych Calcinus tibicen :waving.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzisiaj 21 dzień i ciagle bez zmian. NH4 od poczatku 0. NO2 o tygodnia 0,1 a NO3 też od tygodnia 1. Fosforany spadły do 0,16. obsada 6 slimaczków i testowo kilka grzybowieńców.

Dzisiaj opłukałam wołowinę. zobzczymy co dalej...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje parametry z ostatnich dni to:

16.02

PH - 7,7-8,0

KH - 9,3-9,6

NH4 - 0,25-0,5

NO2 - 0,01-0,025

NO3 - 2

PO4 - 0,13 (po odpaleniu ROWA spadło o połowę w 3 dni)

19.02

PH - 8,0

KH - 9,6

NH4 - <0,25

NO2 - 0

NO3 - 1

21.02 - dzień 18

PH - 7,7-8,0

KH - 9,3

NH4 - <0,25

NO2 - 0

NO3 - 1-2

W zbiorniku buszują wciąż 2 kraby, chociaż ostatnio więcej śpią niż sprzątają. Za to glony zielone są już całkiem dorodne. Też czekam co się wydarzy i czy w ogóle...


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Kłania się podstawa z akwarystyki słodkowodnej. Bez obsady dojrzewania nie będzie bo coś musi "brudzić " wodę i dać pożywke dla bakterii. I jak wkładacie jałową skałę to też musi ona zastartować i zasiedlić się . I lepiej zamiast lać bakterie z kapsułki to wlać wodę z dojrzałego zbiornika.


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adamparker

Hmm... No faktycznie, nie mam podstaw z akwarystyki słodkowodnej. Może dlatego żyłem dotąd w przekonaniu, że wkładanie obsady do niedojrzałego zbiornika, to jak wysyłanie szkolnej wycieczki na spacer po polu minowym. Miny zostaną 'rozbrojone', a jak się uda, to może nawet ktoś przeżyje.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adamparker teoretycznie masz racje, tylko skała na pewno nie jałowa-2 tygodnie po frachcie, czyli jeszcze nie do końca odgazowana. Naprawdę super porowata i wyjątkowo lekka. Skały też sporo niby 44 kg w ok 400 litrach, a wyszło mi gruzowisko :cursin Pewnie część sprzedam,jak juz docelowo ułożę wszysko.

Oczywiście książkowa zmiana parametrów czyli spadek amoniaku, porem spadek azotynów i na koniec przekszałcanie zupełne tych dwóch pierwszych w azotany, może zachodzic tylko wtedy gdy:

Mamy bakterie(mam cycle hagena i biodigest)

Mamy środowisko dla bakterii (44 kg dobrej skały)

Mamy amoniak żeby było co prztwarzać.

Punkt 3 teoretycznie jest spełniony, bo na skałe trochę zdechłych glonów i innych było. Ale dziś wypłukałam z kilo wołowiny do pieczenia w baniaku. Zobaczymy czy to coś da. Może zacząc wrzucać jakieś mrożonki... Ale jak mamy obieg zamkniety to wszsytkie azotyny powinny być przekształcone w azotany czyli te pierwsze dążą do zera te drugie rozną-bo nie podmieniamy wody.

Teoretycznie może coś mi przetważa NO3 do wolnego azotu... i dlatego takie dziwne wyniki.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amnor własnie dokładnie mam ten problem. Najlepiej teoretycznie włozyć jakąś niewymagajacą rybkę. Garbika albo nawet coś słodko słonego typu molinezja. Tylko co ja potem z tym zrobię? Najbardziej przydałby się amoniak czysty do analizy. kropla dziennie i problem z głowy.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#239712 TMK :

Najbardziej przydałby się amoniak czysty do analizy. kropla dziennie i problem z głowy.

Hmm... Tego do końca nie rozumiem. :)

Wydawało mi się, że dojrzewanie ma na celu wyeliminowanie ze zbiornika amoniaku, a w dalszej kolejności azotynów i opanowanie poziomu azotanów. Amoniak podczas dojrzewania bierze się z tego co zgnije w skale. Skoro go nie ma, to znaczy że cykl azotowy jest zamknięty, czyż nie? Jeśli poziom NO3 jest niski, a NH4 i NO2 są niewykrywalne oraz wszystkie parametry są stabilne, to chyba oznacza, że do baniaka można zacząć powoli wpuszczać życie? Powoli, bo nowe życie obciąży system filtracyjny, który będzie potrzebował czasu, żeby się dostosować do zwiększonej podaży związków azotu i fosforu.

U mnie oprócz bakterii, których wlałem sporo, amoniak, azotyny i azotany są dodatkowo wchłaniane przez PURIGEN i ich niski poziom wcale mnie nie martwi, a tym bardziej nie zamierzam dodawać amoniaku, który zamieni się w dodatkową pożywkę dla glonów. W skale jest jej najwyraźniej i tak sporo, bo zielone glony mają jak na razie co jeść. :D

Bardziej martwi mnie wciąż dosyć niski poziom pH, bo to oznacza, że jednak w skale coś jeszcze gnije i zakwasza wodę.

Jak dotąd staram się zbijać NH4, NO2 i PO4 wszelkimi dostępnymi sposobami, ale może robię błąd? Sam już nie wiem, czy dobrze to wszystko rozumiem. :D


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie ma na celu wyklształcenie przerabiania amoniaku na azotyny i azotany. Dojrzałe akwarium to nie takie bez amoniaku (bo możemy wsadzić plastikową skałe zmierzyć amoniak i azotyny i stwierdzic że jest dojrzałe bo wyniki 0).

Jeżli jest jakaś rozsadna ilość NO3 to możemy załozyć, że powastało z przerobionego NH4 >> NO2 >> NO3 .

Ale jeżeli NO3 jest malutkie i NO2 też to możliwe, że bakterie nie mają czego przerabiać.

Potem dodawanie kolejnych zwiarzaków, zwłaszcza ryb znowu zwiększa amoniak w baniaku. Ale system jest już tak rozhulany, że bardzo szybko bakterie się namnażają i przetabiają cały amoniak i azotyny. Życie należy dodawać stopniowo, właśnie żeby bakterie nadążyły.

U mnie cykl powinien się zamykać a NO3 mam 1. gdyby było 10, 20 uznałabym,że wszysko ok i się zamkneło..ale tak to nie wiem

@ Amnor

Usuwanie PO4 ma sens żeby nie właziło w skałę. Ale czy usuwać amoniak i azotyny? Mnie się wydaje, że tym powinny zająć się bakterie i ich zaangażowanie to miara dojrzałosci baniaka

Ph może być niskie jak mało świecisz.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

jabry, ja tez dopiero zaczynam, ale z tego co wiem to testy powinno sie robic dopiero po miesiacu, no chyba ze sie myle, sam wlasnie zrobilem i mam dziwne odczyty :/

Salifert

Ca 350

Mg 600

Kh 6.4

pH 8.3

nh3 + nh4 <0.25

no2 0

no3 10-25 API(reff master) 0

baniak ma okolo 2tyg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK

Dzięki. Trochę inaczej to rozumiałem, a Twój post sporo mi wyjaśnił. Ale amoniaku chyba i tak wlewać nie będę, chociaż pewnie mógłbym mieć do niego dostęp :).

Myślę, że raczej będę wprowadzał obsadę bardzo powoli i ostrożnie i obserwował parametry.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.